Mehmet Zahid İRFANOĞLU


Sporun dostluk ve kardeşlik olduğunu biliyoruz.

Müsabakalarında bu doğrultuda ilerlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak, sözde yöneticilik yapan idareciler, her zaman işlerine geldiği gibi davranıyorlar. Bu sebepten amatör branşlarda dahi, her zaman sırt sıvazlama söz konusu. 


Profesyonel branşlarda torpil, adam kayırma, menajerlik sistemi olduğu için anormal bir ortamda doğal karşılanabilir. Ancak, insanların amatör branşlara yaklaşımının temel sebebi, profesyonel branşlara göre kendinisini daha kolay gösterme düşüncesidir. Ancak, amatörde de profesyonelleşme söz konusu ve bu da, amatör ruhunu tamamen ortadan kaldırıyor. 

Buna örnek vermek gerekirse, amatörde milli takım seçmelerinde yapılan sporcu tercihleri olarak gösterilebilir. Milli takım seçmelerinde bir sporcu sırf BESYO'ya girebilsin diye milli takıma alınmamalı! Sporcu zaten gerçekten hak ediyorsa milli takımada gider, şampiyonaya da gider, BESYO'YA da girer. Böyle olunca başarı oranı da daha yükselecek ve daha hakkaniyetli olacaktır. Daha da önemlisi, yeni başlayanlara da umut kaynağı olacaktır. Sonuç olarak, sırf yönetime yakın olmak için sırt sıvazlamamak gerekir. 

Bu duruma bir başka örnekte Caner TOPTAŞ örneği. Ben bu sezon iki büyük müsabakasını izlediğim Caner'in ilki Büyükler Avrupa Şampiyonasıydı. O yarışmada başarısızlık ilk kez giden bir sporcu için makul karşılanabilir. Ancak, eğer siz Gençlik olimpiyatlarında Gümüş madalya alacak kadar o seviyeye çıkmışsanız, gençler Dünya şampiyonasında sıfır çekipte yerden yere vurulmanızda doğaldır. Bir sporcu yeri gelir, uluslararası alanda madalya alır, yeri gelir kamptanda kovulur. Bu durum sporcunun nasıl iyi olduğu anlamına gelmiyorsa kötü olduğu anlamına da gelmez.

Amaç, eğer sporun kardeşlik ve dostluk çerçevesinde geçmesi, ve bununla birlikte sporcu kazanmak ise; idarecilk değil, yöneticilik yapılmalı.
Sonuç olarak; her federasyonu o sporun içerisinden gelen biri yönetmeli. Yoksa, gelen yönetim yöneticilik değil, idarecilik yapar ve daha kötüsü dolgu malzemesine dönüşür.