Yönetici sayısı yeterli değil
Sivas Numune Hastanesi´nde yaklaşık 5 aydır idari ve mali hizmetler müdürü ile sağlık bakım hizmetleri müdürü bulunmadığını ifade eden Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Mahmut Aluç, “Bu hizmetler yardımcıları tarafından vekâleten yürütülmektedir. Hastanemize başvuran hasta sayısı dikkate alınırsa yönetici sayısının yeterli olmadığı anlaşılacaktır.”
Tarih: 5.12.2017 11:42:15/ 3834okunma / 0yorum

Yönetici sayısı yeterli değil

Sivas Numune Hastanesi´nde yaklaşık 5 aydır idari ve mali hizmetler müdürü ile sağlık bakım hizmetleri müdürü bulunmadığını ifade eden Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Mahmut Aluç, “Bu hizmetler yardımcıları tarafından vekâleten yürütülmektedir. Hastanemize başvuran hasta sayısı dikkate alınırsa yönetici sayısının yeterli olmadığı anlaşılacaktır.”

NACİ YILDIZ/ÖZEL HABER

Ocak ayında göreve başlayan Sivas Numune Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Mahmut Aluç, 11 ayda yaptıkları çalışmaları gazetemize değerlendirdi. Hastanede yaşanan sorunlara ilişkin de açıklamalarda bulunan Aluç, hasta memnuniyeti için son sürat çalıştıklarını ifade etti.

Hastanelerin çalıştırdığı personel sayısı,  personel çeşitliliğinin çok fazla olması, sağlık hizmeti üretmesi, başvuran insan sayısının çok fazla olması ve 24 saat hizmet vermesi göz önüne alındığında   en büyük ve en karmaşık hizmet sektörü birimleri olarak kabul edildiğini dile getiren Aluç, Sivas Numune Hastanesi´nde 2 bini kadrolu, 800´ü de taşeron olmak üzere toplam 2 bin 800 kişinin çalıştığını söyledi.

Hastane yöneticiliğine bağlı 3 ana yönetim biriminin olduğunu kaydeden Aluç, “Bu birimler,  idari ve mali hizmetler müdürlüğü, sağlık bakım hizmetleri müdürlüğü ve sağlık otelcilik hizmetleri müdürlüğü. Yaklaşık 5 aydır hastanemizin idari ve mali hizmetler müdürü ile sağlık bakım hizmetleri müdürü bulunmamaktadır. Bu hizmetler yardımcıları tarafından vekâleten yürütülmektedir. Üstelik bu müdürlüklerin yardımcılarında da boş kadrolar mevcuttur. Örneğin sağlık bakım hizmetleri müdürlüğüne bağlı yaklaşık bin 200 personelimiz bulunmaktadır. Bu hizmetler son 5 aydır 2 müdür yardımcısı tarafından yürütülmeye çalışılmıştır. Benzer şekilde sağlık otelciliği hizmetleri müdürlüğüne bağlı yaklaşık 950 personelimiz bulunmaktadır. Bu birim ise sadece bir müdür tarafından yürütülmeye çalışılmıştır. Hastanemize başvuran hasta sayısının günlük 8 bin ila 11 bin arasında olduğu ve yatak kapasitesinin de 905 yatak olduğu dikkate alınırsa yönetici sayısının yeterli olmadığı anlaşılacaktır. Üstelik hastanemiz  2 tanesi ana kampüs olmak üzere  4 farklı birimde hizmet vermektedir. Bakanlığımızın yeni yapılanmasında hastanemize tahsis edilen başhekim yardımcısı kadrosu 10 olarak belirlenmiştir. Mevcut durumda ise 5 başhekim yardımcısı çalışmaktadır” dedi.

FATURA MİKTARI CİDDİ ARTIŞ GÖSTERDİ

Hastanede üretilen sağlık hizmetlerinin Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarına göre fatura edildiğini aktaran Aluç, “SUT fiyatları  yaklaşık 10 yıldır artmamıştır. Buna rağmen 2016 yılının ilk 10 ayında üretilen fatura miktarı  113 milyon 350 bin TL iken 2017 yılının aynı döneminde bu  123 milyon 670 bin TL olmuştur. Kabaca bir önceki yıla göre her ay  bir milyon TL fazla fatura miktarına ulaşılmıştır. Temmuz´da hastane bilgi yönetim sistemi  (HBYS) yazılımımız  değişmiştir. Bu tür yazılım değişiklikleri hastanelerin tarihlerinde çok sık yaşanmayan değişikliklerdir. Maalesef  HBYS değişimi esnasında hastanemizin hizmet üretmesinde yazılım firması  kaynaklı  ciddi sorunlar yaşanmıştır. İlgili firmaya sözleşme gereği  yaptırımlar da uygulanmıştır. Ancak bu tür sorunlar bakanlığımızın da farkında olduğu gibi HBYS yazılımının değiştiği tüm hastanelerde gözlenmektedir.  Kanımca bu sorunun çözümü diğer bakanlıklarda uygulandığı üzere merkezi yazılımlar kullanılmasıdır” diye konuştu.

SOLUNUM CİHAZLARI NİTELİKLİ HALE GETİRİLDİ

Göreve geldiği süre içerisinde yaptıkları faaliyetlerin bir kısmına da değinen Aluç, “Doğumhane, yenidoğan yoğun bakım ve 5 yataklı ikinci seviye yoğun bakım birimlerinin tadilat ihalesi yapıldı. Tadilat sonrası İstasyon ek binada bulunan yenidoğan yoğun bakım, doğumhane, çocuk acil, kadın-doğum acil, 3 adet kadın-doğum servisi, 2 adet çocuk hastalıkları servisi ve bir adet çocuk cerrahisi servisi Numune hastanesi ana binaya taşındı. Bu taşınma süreci hizmette kesintiye neden olmadan sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Özellikle yenidoğan ünitesinde tüm bebekler yenidoğan uzmanımız, yenidoğan ünitesinde görevli hekimlerimiz ve sağlık personeli eşliğinde sorumlu idarecilerimizle birlikte transfer edilmişlerdir. Aynı şekilde doğum ve sezaryen hizmetlerimiz de her 2 binada kesintisiz şekilde verilmiştir. Taşındıktan sonra yenidoğan ünitemize ilimiz için çok büyük bir eksiklik olan 5 adet üçüncü basamak yoğun bakım yatağı eklenmiştir. Şu anda 5 adet üçüncü, 18 adet ikinci ve 4 adet birinci basamak yoğun bakım yatağı ile hizmet vermeye devam etmektedir. Taşınma esnasında 15 adet kuvöz ve 25 adet monitör satın alınmış, mevcut solunum cihazlarının da bir kısmı upgrade edilerek daha nitelikli hale getirilmiştir” açıklamasında bulundu.

Hastane Yöneticisi Aluç, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Doğumhanemiz yeni biriminde SDL olarak adlandırılan annenin aynı odada doğum öncesi, doğum sonrası takibinin yapıldığı, aynı anda doğumunun da gerçekleştirilebildiği  tek kişilik odalarda hizmet verilecek şekilde dizayn edilmeye çalışılmıştır. Doğumhanenin içerisine acil durumlarda kullanılmak üzere 24 saat hizmet verecek şekilde 2 adet tam donanımlı ameliyathane açılmıştır. NST olarak adlandırılan bebeğin anne karnında takibini sağlayan 14 adet yeni cihaz temin edilip tüm NST´ler yeni temin edilen merkezi monitorizasyon sistemine entegre edilerek anne ve bebeklerin takibi daha güvenli hale getirilmiştir. Hem karyola hem de doğum masası olabilen 10 adet karyola, 12 adet radyan ısıtıcılı yatak hastalarımızın hizmetine sunulmuştur. Kadın-doğum ve çocuk servislerinin taşınması esnasında bir milyon 500 bin TL´lik cihaz ve donanım alımı yapılmıştır. Düşük doğum ağırlıklı ve riskli bebeklerin takibi için perinatal merkez şartları sağlanarak bakanlığa tescil için başvurulmuştur. Kronik sorunu olan terminal dönemdeki hastalarımızın bakımı için daha önceden oluşturulan palyatif servisimizin kapasitesi 10´dan 14´e çıkartılmıştır. İlimizin en önemli ihtiyaçlarından birisi çocuk yoğun bakım yatak sayısının çok az olmasıdır. Bu amaçla 5 yataklı ikinci basamak çocuk yoğun bakım ünitesi için fiziksel mekân bakanlığımız standartlarına göre oluşturulmuştur. İhtiyaç olan donanımların bir kısmı temin edilmiş, bir kısmı da alım aşamasına gelmiştir. İlgili hekimler ve sağlık personelleri için eğitim aşaması başlamış ve eğitim sertifikasyonları için hazırlıklar yapılmıştır.”

Hem hastaların hem de çalışanların güvenliği için iş sağlığı ve güvenliği esas alınarak tüm merdiven boşluklarına 1225 metrekare güvenlik ağı çektiklerini dile getiren Aluç, yanık ünitesinin kapasitesini  ise 5´den 12´ye yükselttiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Sultan Şehir

Anahtar Kelimeler: Yönetici sayısı yeterli değil
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas´ta turistlerden doktor balıklara yoğun ilgi
Sivas´ta turistlerden doktor balıklara yoğun ilgi
SİVAS´ta düzenlenen 3´üncü Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi´ne katılmak üzere kente gelen yerli ve yabancı turistler, Kangal ilçesindeki Balıklı Kaplıca´da bulunan dünyaca ünlü ´doktor balıklar´a büyük ilgi gösterdi.
Sivas´ın termal turizmi, ´doktor´ balıklarla tanıtıldı
Sivas´ın termal turizmi, ´doktor´ balıklarla tanıtıldı
SİVAS´ta 5 kıta, 52 ülkeden 256 katılımcıyla 3´üncü Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede kentin termal ve sağlık turizmi tanıtıldı. Toplantı için getirilen dünyaca ünlü Kangal Balıklı Kaplıca´daki ´doktor´ balıklar ilgi gördü.
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Okul servisinden inerken arkadaşının dirseğini yanlışlıkla yüzüne çarpması sonucu ön iki dişi yerinden çıkan ve gittiği hastanede dişleri yeniden takılan Tuğçe Özdivrik (12) eski sağlığına kavuştu. Operasyonu yapan diş hekimi Ersin Kuş, toplumun dişin yeniden yerine takılabildiği konusunda bilinçsiz olduğunu belirterek, yerinden çıkan dişin erken müdahale ile takılabildiğini söyledi.
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
SİVAS´ta okul servisinden inerken arkadaşının dirseğini yanlışlıkla yüzüne çarpması sonucu ön iki dişi yerinden çıkan ve gittiği hastanede dişleri yeniden takılan Tuğçe Özdivrik (12) eski sağlığına kavuştu. Operasyonu yapan diş hekimi Ersin Kuş, toplumun dişin yeniden yerine takılabildiği konusunda bilinçsiz olduğunu belirterek, yerinden çıkan dişin erken müdahale ile takılabildiğini söyledi.
Böbrek ve şeker hastalarına yaz uyarısı
Böbrek ve şeker hastalarına yaz uyarısı
SİVAS Numune Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Gülşah Altun, böbrek ve şeker hastalarının yaz aylarında daha fazla su tüketmeleri gerektiğini söyledi.
Hastalar müzikle tedavi ediliyor
Hastalar müzikle tedavi ediliyor
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Anabilim Dalı adından söz ettiriyor. Yurt içinin yanı sıra yurt dışından da çok sayıda hasta kabul eden Romatoloji Anabilim Dalı´nda tedavi sürecinde daha başarılı netice alınması için infüzyon ve eğitim odası oluşturuldu. Hastalar, eğitim odasında romatoloji alanında bilgilendirici eğitim videolarını izleme fırsatı buluyor. Ayrıca hastalar dinlendiren ve rahatlatan şarkılar eşliğinde müzikle tedavi ediliyor.
Dâhiliye Romatoloji Anabilim Dalı Şifa Dağıtıyor
Dâhiliye Romatoloji Anabilim Dalı Şifa Dağıtıyor
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dâhiliye Romatoloji Ana Bilim Dalı, yetişmiş uzman hekim kadrosu ve hasta memnuniyetini önceleyen alt yapısı ile hastalarına şifa dağıtıyor.
Sağlık turizmi için önemli adım
Sağlık turizmi için önemli adım
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz, ilimizde sağlık alanında yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi. Gazete Şehir´e özel açıklamalarda bulunan Acıöz, hasta memnuniyetini artırmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Sıcak Çermik bölgesine 300 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon tesisi kurma yönünde çalışmalarının olduğunu ifade eden Acıöz, “Şu anda proje aşamasındayız. Bakanlığın yatırım programına alması yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu tesisi ilimize kazandırabilirsek sağlık turizmi anlamında çok büyük bir yatırım olacak” dedi.
Hasta yakınından diş hekimine saldırı
Hasta yakınından diş hekimine saldırı
SİVAS´ta hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan diş hekimi Alkan Demirkan, yaralandı.
Hastanede kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı
Hastanede kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi´nde kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. ´Pembe Kod´ adı verilen tatbikat, gerçeğini aratmadı.
Türkiye´nin bitmeyen ´kene´ kâbusu
Türkiye´nin bitmeyen ´kene´ kâbusu
TÜRKİYE gündemine ilk olarak 2002 yılındaki ölümler ile giren ve genellikle kene ısırması sonucu bulaştığı bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, yeni ölümlerle bir kez daha gündeme geldi.
Keneye karşı önemli uyarı
Keneye karşı önemli uyarı
Sivas MEDICANA Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Abdulkadir Yıldırım, kene ısırması vakalarına karşı önemli uyarılarda bulundu. Pikniğe giden kişilerin 1. derecede risk grubunda olduğunu ifade eden Yıldırım, hayat kurtaran önerilerde bulundu.
Termal otelin banyosunda ölü bulundu
Termal otelin banyosunda ölü bulundu
SİVAS´ta, girdiği termal otelin banyosundan çıkmayan Gazi Çınar (80), görevli tarafından ölü bulundu. Çınar´ın, kaplıcadaki sıcak suyun etkisiyle kalp krizi geçirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
Epilepsi hastası Enes, 8´inci kattan düşüp öldü
Epilepsi hastası Enes, 8´inci kattan düşüp öldü
SİVAS´ta epilepsi hastası olan ve nöbet geçirdiği öne sürülen Enes Çiftçi, (12) oturduğu apartmanın 8´inci katından düşerek yaşamını yitirdi.
Koluna, demir parmaklık saplandı
Koluna, demir parmaklık saplandı
SİVAS´ın Şarkışla ilçesinde hastane bahçesine kaçan topunu almak için duvardan atlarken düşen Arda Efe Kevioğlu´nun (10) sağ koluna demir parmaklık saplandı. İtfaiyenin demir parmaklığı kesmesinin ardından, Arda Efe, kolunda kalan bölümle hastaneye kaldırıldı.
CÜ Kalp Damar Cerrahisi başarılı ameliyatlara imza atıyor.
CÜ Kalp Damar Cerrahisi başarılı ameliyatlara imza atıyor.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi bir zoru gerçekleştirdi. 82 yaşında, yüksek riskli hasta grubunda olan bir hastaya, uyutulmadan “lokal anestezi” altında ameliyat yapıldı.
Ameliyatsız estetik, ‘altın iğne´.
Ameliyatsız estetik, ‘altın iğne´.
Medicana Sivas Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr.Selma Uçar, son zamanların gözde güzelleşme yöntemi ‘altın iğne´ hakkında merak edilenleri açıkladı.
ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
_Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Birsen Yücel, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kanser Haftası nedeniyle Gazete Şehir´e özel açıklamalarda bulundu.
“Gülşan; Çölyak hastalığına dikkat çekti.”
“Gülşan; Çölyak hastalığına dikkat çekti.”
Sivas Numune Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Meltem Gülşan, çocuklarda görülebilecek Çölyak hastalığına dikkat çekti.
Numune´ye ikinci MR cihazı müjdesi
Numune´ye ikinci MR cihazı müjdesi
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz; vatandaşlara daha kaliteli bir hizmet sunmak amacıyla Numune Hastanesi´ne ikinci manyetik rezonans görüntüleme (MR) cihazını kazandırmayı düşündüklerini söyledi.
Halk Sağlığı Başkanı Filiz, Çalışmalarını anlattı
Halk Sağlığı Başkanı Filiz, Çalışmalarını anlattı
Sağlıkta dönüşüm sürecinin ardından Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı görevine getirilen Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kemal Filiz, çalışmaları hakkında gazetemize bilgi verdi.
“Bütün birimleri tek merkezde toplamalıyız”
“Bütün birimleri tek merkezde toplamalıyız”
Üniversite içerisinde bulunan TEKNOKENT´in karşısına yapılacak yeni hastane ile birlikte bu alanı sağlık kampüsüne çevireceklerini ifade eden Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, şu an mevcut Üniversite Hastanesi´nin hemen yanına inşa edilen 230 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi´ni ise farklı bir hizmet için kullanmayı düşündüklerini söyledi.
Hasta göçünü engelleyeceğiz
Hasta göçünü engelleyeceğiz
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz, "Sivas halkının sağlık hizmeti için Ankara´ya, İstanbul´a gitmesine engel olmak adına hizmetler geliştireceğiz. Aynı şekilde ilçelerde de bazı hastaneleri merkez ilçe pozisyonuna getirip güçlendireceğiz” dedi.
YAŞLILARDA DEPRESYON
YAŞLILARDA DEPRESYON
Çökkünlük olarak bilinen depresyon üzüntülü bir duygu durumu ile birlikte konuşmada, düşüncede, bilişsel yetilerde, hareketlerde, fizyolojik işlevlerde bir yavaşlama ve bozulma ortaya çıkıyor. Medicana Sivas Hastanesi Psikiyatrist Uz. Dr. Zeki Kılıçkap, yaşlılarda yakınlarının kaybı ile yaşanan yalnızlıkların etkisi ve kullanılan ilaçların yan etkisi ile birlikte depresyonun ortaya çıkabileceğini söyledi.
Grip öngörülmeyen bir hastalıktır
Grip öngörülmeyen bir hastalıktır
Medicana Sivas Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdülkadir Yıldırım, grip ani yüksek ateş ve birden başlayıp yatağa düşürmesi ile nezle-soğuk algınlığından ayrılmakta olduğunu söyleyerek grip´in öngörülemeyen bir enfeksiyon hastalığı olduğunu söyledi.
"İsimler Belirlendi"
"İsimler Belirlendi"
Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç, yeni sağlık sistemi kapsamında Sivas´a atanacak kişilerin belirlendiğini ifade ederek "Tüm kadroların ataması yapılacak. Bakan bey ile mutabık kaldık. Yazıya dökülüp, sisteme işlenip tebliğ edilmesini bekliyoruz" dedi.
Tetkikler hatasız hastalar ulaştırılıyor
Tetkikler hatasız hastalar ulaştırılıyor
Cumhuriyet Üniversitesinde Araştırma ve Uygulama Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı her geçen gün bünyesine yeni teknolojik aletler katarak deneyimli personelleri ile yapılan tetkikleri hatasız bir şekilde sonuçlandırarak hastalara ulaştırıyor.
Kışın sıcak suyla yıkanmayın, çünkü…
Kışın sıcak suyla yıkanmayın, çünkü…
KARDA KIŞTA CİLDİNİZİ KORUMANIN 12 YOLU
Sivas, kalp cerrahisinde önemli bir merkez olacak
Sivas, kalp cerrahisinde önemli bir merkez olacak
Sivas Numune Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Müslim Gül, hastanenin Kalp Ameliyatlarında İç Anadolu bölgesindeki önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.
Kötü Ağız Kokusundan Kurtulun!
Kötü Ağız Kokusundan Kurtulun!
Çoğumuz gün içerisinde pek çok insanla yakın iletişim içinde oluyoruz. Her konuştuğumuzda veya yaklaştığımızda, kötü kokan bir nefesimizin olduğu düşüncesi ilişkilerimizi etkileyip sosyal bir sorun haline gelebiliyor.

DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Fırtına
Bugün
18 / 6 °C
Sağanak
Pazar
15 / 8 °C
Fırtına
Pazartesi
15 / 7 °C
Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi