Vakıflar Bölge Müdürlüğü Yoğun Çalışıyor
Vali Davut Gül, Vakıflar Genel Müdürlüğü´nün ülkemizde olduğu gibi ilimizde de yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu vurgulayarak, şu an özellikle kamuoyunun yakından takip ettiği Divriği Ulu Cami, Gökmedrese, Behrampaşa Hanı, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi´nin bir kısmı ve Taşhan´ın olduğu bölgede çalışmalar olduğunu ifade etti.
Tarih: 26.3.2018 19:54:34/ 4075okunma / 0yorum

Vakıflar Bölge Müdürlüğü Yoğun Çalışıyor

Vali Davut Gül, Vakıflar Genel Müdürlüğü´nün ülkemizde olduğu gibi ilimizde de yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu vurgulayarak, şu an özellikle kamuoyunun yakından takip ettiği Divriği Ulu Cami, Gökmedrese, Behrampaşa Hanı, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi´nin bir kısmı ve Taşhan´ın olduğu bölgede çalışmalar olduğunu ifade etti.

Vali Davut Gül, ilimizdeki yatırım ve projelerin basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyunda paylaşılması amacıyla başlatılan kurum ziyaretleri kapsamında Vakıflar Bölge Müdürlüğü´ne ziyaret gerçekleştirerek kurumun yapmış olduğu çalışmalar hakkında bölge müdürü Cemal Karaca´dan bilgi aldı.

/resimler/2018-3/26/1959453572299.jpg

Programda ilk olarak söz alan Bölge Müdürü Cemal Karaca, kurumun yürüttüğü çalışmaları ve hedeflerini sunum eşliğinde katılımcılara anlattı. Daha sonra Vali Gül, yapılan çalışmaları basın mensupları ile paylaşarak, vakıf eserleri ile ilgili hassas olduklarını söyledi.

Divriği Ulu Cami Çalışmalarının 3-4 Yıl İçerisinde Tamamlanması Planlanıyor

Dünya kültür mirası Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile ilgili bilgi veren Gül, "Türkiye´de hatta dünyada ender çalışmalardan biri yapılıyor. Bu eser direk Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Vakıflar Genel Müdürlüğü eliyle restore ediliyor. Caminin üzeri tamamen kapatılıyor. Bu çalışma restorasyon yapılırken herhangi bir olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi amacıyla yapılıyor. Divriği Ulu Cami çalışmalarında biraz sabretmek lazım. Hemen 3-5 ayda netice almak söz konusu değil. Ama süreç başladı. Çalışmalar büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştiriliyor. Her ay kurul toplanıyor. Bununla ilgili bilim kurulu var. Her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanıyor. Tahmini olarak da 3-4 yıl içerisinde çalışmaların tamamlanması planlanıyor. Çalışmalar devam ederken de ziyaretçilerin mağdur olmaması için azami gayret gösterilerek ziyaretçilerin gelmesi de sağlanacak´´ dedi.

/resimler/2018-3/26/2000203260479.jpg

Gökmedrese Restorasyonu Bu Sene Bitecek

Gökmedrese´nin restorasyon süreci hakkında da bilgi veren Gül, ´´Gökmedrese yıllardır onarımı süren bir eserimiz. İnşallah bu sene bitecek. Gökmedrese ile Selçuk Ortaokulu arasında Selçuk Ortaokulu vardı. Bu iki tarihi yapının birbirini görmesini engelliyordu. Bu okulumuz Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz´ın talimatları ile başka bir yere yapıldı. Şu anda o bina ortadan kalktı. İnşallah ÇEDAŞ´ın trafosu da kalkacak. Ulu Cami ile Gökmedrese arası tamamen açık olacak. Yeşil alan ve altında otopark olacak. Belediyenin ‘Kale Projesi´ bu iki eseri tamamlamış olacak´´ diye konuştu.

Behrampaşa Hanı Butik Otel Olacak

Behrampaşa Hanı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Gül, ´´Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün yaptığı güzel işlerden birisi de Behrampaşa Hanımızın/Otelimizin restorasyonudur. Burayı kiralayan hemşerimiz de çok güzel bir yapıya kavuşturdu. İnanıyorum ki hizmete girdikten sonra hem o yapının korunması ve sürdürülmesi anlamında, hem de kültür turizmine kazandırılması anlamında ciddi bir katkı sağlayacak. Bu tarihi yapı butik otel olarak kullanılacak´´ ifadelerini kullandı.

/resimler/2018-3/26/2000485917364.jpg

Bu Şehre Yapılabilecek En Büyük Kötülük Taşhan´da Çanta Satmak

Taşhan´ın yanında daha önce 8 kat olarak planlanan Vakıflar Çarşısı hakkında da bilgi veren Gül, ´´Zemin artı üç kattan zeminde de 2 kat olmak üzere toplamda 6 kattan oluşacak. Taşhan´dan daha önce 7 metre çekme mesafesi vardı, şimdi 15 metre çekme mesafesi konulacak. İnşallah bu sene başlandığında gelecek senede o bina bitmiş olacak. Bittiğinde dükkânlar Vakıflar Bölge Müdürlüğüne akar getirmeye devam edecek. Taşhan´a uygun bir mimarisi olacak. Taşhan´ın arkasında şahıslara ait çeşitli dükkânlar var. Kamu yararı kararı aldık süreci başlattık. Onlarla ilgili Sivas İl Özel İdaresi kamulaştırma sürecini başlattı. 152 metrekarelik İlk kamulaştırmamızı yaptık. Böylece Taşhan´ın etrafı açılmış ve yeni vakıflar binası da yapılmış olacak´´ diye konuştu.

Taşhan´ın elden geçirilmesi gerektiğini de ifade eden Gül, ´´Bu haliyle sürdürülebilirliği yok. Bu şehre yapılabilecek en büyük kötülük Taşhan´da çanta satmak. Özel mülkleri de bu sistemin içerisine koyarak tarihi yapının fonksiyonunu düzgün planlamakta fayda var´´ dedi.

Buruciye Medresesi Restorasyona Alınacak

Buruciye Medresesi´nin restorasyona ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Gül, ´´Bu eserimize Milli Eğitim Bakanımız meclis başkanı iken 3 milyon liralık bir ödenek gönderdi. Bununla çalışmalara başlıyoruz. Projesi bu sene bittiğinde sonbahar gibi de uygulama ihalesi yapılır. En az 2 sene de restorasyonu sürer. Bu tür vakıf eserlerinin vakıf senedi var. Burada açıkça ne şekilde hizmet vermesi gerektiği yazıyor. Buna da uygun hareket etmekte fayda var. Buradaki tüm eserlerin hem kullanıcılar anlamında hem de fiziki yapı olarak bir elden geçmesi lazım´´ şeklinde konuştu.

Kadın Açık Cezaevi Müze Olacak

Kadın açık cezaevinin müzeye dönüştürüleceğini ifade eden Gül, ´´Taşınma ile ilgili süreç başladı. Erkek açık cezaevi Hafik´teki TANAP Şantiyesine taşınacak. Erkeklerden boşalan kısma da kadınları nakledeceğiz. Haziran ayına kadar bu işlem tamamlanacak. Daha sonra kadın açık cezaevinin yanlarındaki mezbelelikleri yıkacağız, tarihi binanın restorasyonunu yapacağız. Projeleri bitti, finansmanı hazır. Burayı halı, kilim gibi eserlerin yer aldığı müze haliyle kullanacağız. Burada yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanımız var. Karşısında da Arkeoloji Müzesi var. Böylece iki müze karşı karşıya olacak´´ ifadelerini kullandı.

Merkez Ulu Cami Çevresinde Düzenleme Yapılacak

Merkez Ulu Cami restorasyonuna da değinen Gül, acil olan kısmın minare olduğunu ifade ederek, minare ile ilgili durum tespiti yapıldığını ve hareketin durumunun belirlendiğini söyledi. Projenin buna göre hazırlanacağını dile getiren Gül, 8 ay içerisinde bu işin tamamlanacağını, daha sonra da minarenin güçlendirilmesine ve onarımına geçileceğini vurguladı. Yıkılan Selçuk Ortaokulu´nun yerine yapılacak olan otoparkın bir kısmına da caminin tuvaletlerinin yapılacağını ve alt geçit tünel sistemi ile camiye geçileceğini ifade eden Gül, böylece bölgede hem otopark hem de abdesthane sorununun çözüleceğini dile getirdi.

Tarihi Eserler Işıklandırılacak

İlimizdeki tüm tarihi yapıların ışıklandırılması için bir süreç başlattıklarını ve ihalenin gerçekleştirildiğini vurgulayan Gül, ilimizin estetik bir görünüme kavuşacağını ifade etti.
Kaynak: Gazete Şehir

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SESOB Başkanı Köksal: Bizim esnafımız fırsatçı değildir
SESOB Başkanı Köksal: Bizim esnafımız fırsatçı değildir
SİVAS Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Ahilik Haftası etkinliğinde yaptığı açıklamada, dolar kuru bahane edilerek yapılan artışların esnafa da yansıdığını belirterek, "Esnaf ve sanatkârlarımız, tüccarlarımız Ahilik anlayışı içerisinde birlik, beraberlik ilkesiyle ülkesinin, devletinin yanındadır.
 SİVAS İÇİN MARKA OLDU
SİVAS İÇİN MARKA OLDU
4 Eylül Sivas Kongresi´nin 99. yıl dönümü kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, valilik öncülüğünde Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi koordinesinde bu yıl yedincisi düzenlenen Sivas Kitap Günleri sona erdi. Etkinliği değerlendiren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Etkinliklerden tüm ekip arkadaşlarımızla beraber alnımızın akıyla çıktığımızı düşünüyorum. Söyleşilere ve imza alanlarına katılımlar çok yoğundu. Buruciye Medresesi de bu ortama bambaşka bir güzellik kattı. Kitap Günleri, Sivas için bir marka oldu. ‘Kitap Günleri´ gelecekte Sivas´ın tanıtımının ve turizminin bir parçası olacak” dedi.
AY YILDIZ CAMİSİ´NE HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİ SÜRÜYOR...
AY YILDIZ CAMİSİ´NE HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİ SÜRÜYOR...
Sivas Belediyesi tarafından Yukarı Tekke Mezarlığı´nda yapımı sürdürülen Ay Yıldız Cami´sine hayırsever vatandaşların destekleri artarak devam ediyor. Bu anlamda Zafer Erdemli isimli vatandaş cami için 10 bin lira bağışta bulundu.
EMEKLİLER KÜLTÜREVİ AÇILDI...
EMEKLİLER KÜLTÜREVİ AÇILDI...
Sivas Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitler Meydanı´na kazandırılan Emekliler Kültürevi düzenlenen törenle açıldı.
Sivas´ta Ay- Yıldız Camisi yükseliyor
Sivas´ta Ay- Yıldız Camisi yükseliyor
SİVAS´ta, ay ve yıldız şeklindeki mimarisiyle Türkiye´de bu yapıdaki ilk cami olma özelliği taşıyan Yukarı Tekke Ay Yıldız Camii´nin kaba inşaatı tamamlandı. 7 bin metrekare kapalı alana sahip olacak camide 8 bin 400 kişi aynı anda namaz kılabilecek.
Pir Sultan Abdal, köyünde anıldı
Pir Sultan Abdal, köyünde anıldı
SİVAS´ta geleneksel Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri´nin 29´uncusu, halk ozanının köyü Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz köyünde düzenlendi.
BÜROKRATLARDAN BELEDİYE PROJELERİNE TAM NOT...
BÜROKRATLARDAN BELEDİYE PROJELERİNE TAM NOT...
Sivas´ta doğup büyüyen ve şimdilerde ülkenin önemli kademelerinde görev yapan bürokratlar, Sivas Belediyesi´nin düzenlediği organizasyonda buluştu.
EL EMEĞİ, GÖZ NURU ÜRÜNLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI...
EL EMEĞİ, GÖZ NURU ÜRÜNLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI...
Bahtiyar Bostan Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezi´nde istihdam destekli kurslara katılarak eğitim alan kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünleri açılan sergiyle görücüye çıktı.
Geyik ve karaca boynuzunu bıçak sapına dönüştürüyor
Geyik ve karaca boynuzunu bıçak sapına dönüştürüyor
SİVAS´ta, bıçak ustası İsmail Gölebatmaz (46), geyik ve karaca boynuzlarını kullanarak, bıçak sapı yapıyor. Özel harekat polisleri için de bıçak ürettiğini belirten Gölebatmaz, kullandıkları malzemenin hiçbir koşulda zarar görmediğini söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın fincan takımları Sivas´tan
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın fincan takımları Sivas´tan
SİVAS Bahtiyarbostan Özgecan Kültür ve Yaşam Merkezi´nde kursiyerler tarafından hazırlanan fincan takımları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu´nun siparişi üzerine Bakanlığa gönderildi.
Sivas´ın tek ot süpürgecisi, teknolojiye meydan okuyor
Sivas´ın tek ot süpürgecisi, teknolojiye meydan okuyor
SİVAS´ta yaşayan Nihat Dirim (50), 20 yıldır ot süpürge üretimi yaparak, geçimini sağlıyor. Kentteki tek ot süpürge üreticisinin kendisi olduğunu belirten Didim, çırak bulamamaktan yakınıyor.
Sergiye yoğun ilgi
Sergiye yoğun ilgi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatkarı Hattat Müzehhibe Fatmagül Saklavcı koordinesinde yaklaşık 50 kursiyerin hazırlamış olduğu eserler Birlik Vakfı´nda sergilendi. Yoğun ilgi gören sergi hakkında bilgi veren Saklavcı, “Gönlünde sanat aşkı olan herkesi bekliyoruz” dedi.
15 Temmuz Afiş Sergisi
15 Temmuz Afiş Sergisi
CÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından “15 Temmuz Afiş Sergisi” etkinliği düzenledi.
Gül, rehabilitasyon merkezlerini denetlendi
Gül, rehabilitasyon merkezlerini denetlendi
Şehir merkezinde zihinsel ve bedensel engelli çocuklarımız başta olmak üzere diğer engelli bireylere hizmet veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri Vali Davut Gül tarafından denetlendi.
Vakıflar´a yeni hizmet binası
Vakıflar´a yeni hizmet binası
Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, kurumlarının faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdi. Vakıflar İş Hanı´nın akıbetinden onarım çalışmalarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Karaca, Kepçeli´de yer alan 3207 ada ve 5 numaralı parselde bulunan 285 metrekare büyüklüğündeki arsaya Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet binası yapılacağını söyledi.
Filografi ile Türk Bayrağı Yaptı
Filografi ile Türk Bayrağı Yaptı
Sivas´ın Suşehri ilçesinde ev hanımı Hilal Kılıç, Halk Eğitim Merkezi´nde öğrendiği Filografi sanatı ile tel örgüden Türk bayrağı yaptı.
Kaya, El Sanatları Eğitim Merkezi´ni ziyaret etti
Kaya, El Sanatları Eğitim Merkezi´ni ziyaret etti
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, bir yandan kırsalda yürütülen çalışmaları incelerken diğer yandan da kamu kurumlarını ziyaret etmeye devam ediyor.
Sivas Turizm Kongresinden Önemli Mesajlar
Sivas Turizm Kongresinden Önemli Mesajlar
Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, Yıldız Dağı Kış Turizmi Temalı ‘Uluslararası Sivas Turizm Kongresi´ne ev sahipliği yaptı. 9´u yabancı 23 üniversiteden gelen akademisyenlerin katıldığı kongrede önemli mesajlar verildi.
MÜFTÜLÜKTEN SİVAS´A YAKIŞIR KUR´AN KURSU
MÜFTÜLÜKTEN SİVAS´A YAKIŞIR KUR´AN KURSU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan Sivas Kadı Burhaneddin Kur´an Kursu ve Eğitim Merkezinde eğitim-öğretimin 2. dönemi itibariyle eğitime başlandı.
SOYDER, Toparlı´yı onurlandırdı
SOYDER, Toparlı´yı onurlandırdı
Sivas´ın kuzeyinde bulunan 23 köyün sorunlarını gidermek amacıyla kurulan Soğuk Çermik Yöresi Köyleri Kalkındırma Derneği (SOYDER), geçtiğimiz ay içerisinde başlattığı "SOYDER Değerlerine Sahip Çıkıyor" projesi kapsamında Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı´yı plaket vererek ve fahri başkanlık belgesi takdim ederek onurlandırdı.
Kadınlar İrfan Sohbetlerine  Başladı
Kadınlar İrfan Sohbetlerine Başladı
Sivas Kent Konseyi Kadın Meclisi, “ İrfan Sohbetleri” Toplantılarının ilkini Protokol eşleriyle gerçekleştirdi.
RABİA İŞARETİNİ AHŞABA İŞLEDİ...
RABİA İŞARETİNİ AHŞABA İŞLEDİ...
Sivas Belediyesi İhramcızade Kültür Merkezi´nde faaliyet gösteren ahşap oyma sanatçısı Süleyman Daştan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet” sloganıyla özdeşleşen Rabia işaretini üç boyutlu olarak ahşaba işledi.
ÜRETEN İNSANDAN ZARAR GELMEZ…
ÜRETEN İNSANDAN ZARAR GELMEZ…
Belediye Başkanı Sami Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Karaman ve Ahmet Özaydın ile KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal, Köşem Gurme Kahvaltı ve Ev Yemekleri Salonu´nu ziyaret etti.
EMİTT´TEN SİVAS´A ÖDÜL…
EMİTT´TEN SİVAS´A ÖDÜL…
Sivas Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarlarından, ‘Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı´nda (EMİTT) yerini aldı.
BELEDİYE ´MESLEK SAHİBİ´ YAPMAYA DEVAM EDİYOR…
BELEDİYE ´MESLEK SAHİBİ´ YAPMAYA DEVAM EDİYOR…
Vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Sivas Belediyesi, her yaştan insanımızın sosyal hayata daha etkin katılımlarını sağlamak ve meslek edinmelerine yardımcı olarak istihdamı artırmak adına düzenlediği kurslarına her geçen gün yenilerini ekliyor.
RAİF AYDIN GÜVEN TAZELEDİ
RAİF AYDIN GÜVEN TAZELEDİ
Sivas Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odasının olağan genel kurulu yapıldı Genel kurulda üç aday yarıştı. Mevcut başkan Raif Aydın, en fazla oyu alarak güven tazeledi.
KADEMDEM ÇOK ŞEY BEKLİYORUZ
KADEMDEM ÇOK ŞEY BEKLİYORUZ
KADEM´in Sivas´ta da kurulmasıyla birlikte kadınlara ve kadın haklarına yönelik faaliyetlerin artmasını beklediklerini ifade eden Coşkun, biz işkadınlarına da yönelik bir dernek olarak kuruluş olarak KADEM ile de bir işbirliğine hazırız dedi.
Elinden iş gelen boş boş gezmesin
Elinden iş gelen boş boş gezmesin
TÜDEMSAŞ´tan emekli olduktan sonra ahşap işçiliği ile aralarında kent meydanında bulunan tarihi Jandarma binasının ve 1961 yılında hizmet vermeye başlayan “Bozkurt” adlı Türkiye´nin ilk yerli buharlı lokomotifinin yanı sıra çok sayıda önemli eserin maketini yaparak vaktini değerlendiren Baki Hafızoğlu (74), başta emekliler olmak üzere toplumun tüm kesimine önemli mesajlar verdi.
Kent Konseyinden Valilik ve Belediye ziyareti
Kent Konseyinden Valilik ve Belediye ziyareti
Sivas Kent Konseyi bünyesinde yen kurulan Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi üyeleri Vali Davut Gül ve Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
2017 HEDEFLERİMİZİ TUTTURDUK
2017 HEDEFLERİMİZİ TUTTURDUK
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Âlim Yıldız; 2017 yılını başarılı çalışmalarla tamamladıklarını söyledi. Başarılı çalışmalarıyla Türkiye´de adından söz ettiren Cumhuriyet Üniversitesi 2017 yılında A´dan Z´ye düzenlediği büyük organizasyonlarla hem Sivas halkının hem de öğrencilerin gönlünde yer edindi.

DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
24 / 8 °C
Güneşli
Çarşamba
13 / 6 °C
Parçalı bulutlu
Perşembe
15 / 4 °C
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi