Üyelerimiz İçin Çalışıyoruz

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nın (STSO) Nisan-Mayıs ayı birleştirilmiş Meclis Toplantısı’nda konuşan STSO Başkanı Mustafa Eken, “Üyelerimiz için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Nisan-Mayıs ayı birleştirilmiş Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında video konferans olarak gerçekleştirildi.

Mart ayı karar özetlerini okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Başkan Mustafa Eken, yaşanan salgın sürecinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Salgın süreci nedeniyle 2 aylık meclis toplantısını birleştirdiklerini ve video konferans olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Eken, “Salgın süreci başladığı günden itibaren bizde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Burada amaç bu tür zorluklarda sahaya çıkıp, bu tür zorluklarda insanların yanında olduğumuzu göstermek içindi. 16 Mart itibari ile TOBB Başkanımız bizleri arayarak ‘İlinizde yaşanan sıkıntıları bana bildirin’ dedi. Biz, madde madde bildirdik ve birçoğu hayata geçti. Geçtiğimiz günlerde 24 komitemiz ile güzel bir toplantı yaptık. Toplantıda geçen konuları size aktardık. Buradaki en büyük beklentimizi de tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınması gerektiğini her fırsatta dile getirdik. 24 komite ile yaptığımız toplantı sonucunda çıkan sonuçlardan en önemlisi bankalara olan krediler. Üyelerimizin bankalara ulaşamadığı, kredi alamadığı ve hak edene verilmediğidir. Bunlarla ilgili talepler çok fazla gelince biz odamızda bir sayfa oluşturup sizlere link attık. ‘Kredi ile ilgili sıkıntı yaşayanlar bize dönüş yapsınlar’ dedik. Oraya 400'e yakın firma başvurdu. Biz bu bankalarla birebir görüşme sağlayarak ret verilenlerin neden reddedildiği ile ilgili görüştük. Bununla ilgili üyelerimizle görüştük. Sizlerden gelen sıkıntıları, talepleri, düşünceleri de aynı şeklide aynı gün TOBB'a ve ilgili kurumlarımıza ilettik. Aktardığımız bilgilerin takibini yapmak da bizim sorumluluğumuzdur. Halkbankası tarafından esnaf odaları üyelerine verilen 25 bin liralık kredi ve 25 bin liralık paraf kredisi yaptığımız bizim girişimlerimiz sonucu Odamız üyelerine de veriliyor. TOBB nefes kredisi bildiğiniz üzere Odamızın kaynakları ve Odalar Birliği'nden gelen kaynağın bankalara aktarılarak belli bir misli katında kredi kullandılar. Biz, bununla ilgili Sivas'ta bütçemizin gerekirse %80'ini vereceğimizi taahhüt ettik. Şu an sadece Denizbank ile anlaşıldı ve önümüzdeki hafta kamu bankaları da bu işin altına girecek. Odamızdan ilçeler dahil 300 tane firmamız 50 bin liralık Nefes Kredisine başvurmuş. 300 firma içerisinde hesabına para yatan 32 firma var. 320 firmamız bu krediden yararlanacak. Bununla ilgili de Denizbank Bölge Müdürü ile gün içerisinde sık sık görüşüyorum. Üyelerimiz için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Yapılan yardımlara da değinen Eken, “Bu dönemde meclis üyesi arkadaşlarımızdan da talepler geldi. Bizim bu süreçte ne yapmamız lazım dediler. Kaan kardeşim ve Ali İhsan Bey meclis üyesi arkadaşlarımızı tek tek aradılar. Bir kısmı bu yardım kampanyasına destek verdi. Aynı şekilde istişare kurulu üyelerimizin de bir kısmı destek verdi. Toplanan 1 milyon lira civarındaki ayni ve nakdi yardımı Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına, Valiliğimiz Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından dağıtılmak üzere gıda kolisi ve Belediyemiz Hayat Ağacı Gıda Bankasına nakdi yardım teslim edilmiştir.  Bu Allah rızası için yapılan bir yardım kampanyası ve onun için biz 69 meclis arkadaşımızı aradık. Allah onların da yardımlarını kabul etsin. Vermeyen arkadaşlarımızın da canı sağ olsun. Odamız bütçesinden de ihtiyaç sahibi ailelere 70 bin liralık alışveriş çeki dağıtımını da tamamladık. Destek veren arkadaşlarıma binlerce kez teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Eken, firmalara ücretsiz 100 bin adet maske dağıtımı yaptıklarını ifade ederek şunları kaydetti: “24 Komite ile yapılan toplantıda maske ihtiyacı olduğu, maskeleri para ile dahi alamadığını belirten komite üyelerimiz oldu. Hemen yönetim kurulumuz ile bu süreçte ne yapabiliriz diye bir toplantı yaptık. Daha sonra 100 bin adet maske dağıtım kampanyasına başladık. Üyelerimize internette tüm imkanları sağladık. Bu süreçte Odamıza gelmeden her işini halledebiliyor.”

Salgın süreci sonrasında şehir olarak kenetlenerek teşvikler için çalışma başlatılması gerektiğinin altını çizen Eken, “Bizim hastalık döneminde derdimiz teşvik değil. Hastalık döneminden sonraki kayıpları önlemek için derdimiz teşvik. O yüzden artık Sivas'ın cazibe merkezi kapsamında olması lazım. İnşallah bayramdan sonra valimiz, belediye başkanımız, milletvekillerimiz, STK'larımız hep birlikte bu çatı altında buluşup derdimizi iyi şekilde anlatacağız ve bekleyen sözümüzü hayata geçireceğiz.” dedi.

Eken, yönetim olarak 9 Mayıs 2018 tarihinde göreve geldiklerini dile getirerek, “Bir ve beraber olalım. 2 yıldır görev yaptığım yönetim kurulu arkadaşlarıma, 2 yıldır benimle birlikte bu yolda yürüyen tüm meclis arkadaşlarıma, meclis başkanımıza, meclis katiplerimize, Odamızın genel sekreterlik makamına ve personellerine, istişare kuruluna, kadın ve genç girişimcilerine bu süreçte göstermiş oldukları çabadan dolayı teşekkür ediyorum. Bu yolda benim gibi düşüne Sivas menfaati ile yürüyen arkadaşlar ile gece gündüz hep beraberim” ifadelerini kullandı. /Sultan Şehir/

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: Üyelerimiz Çalışıyoruz


200 sürekli işçi alınacak

ESTAŞ-üniversite iş birliği meyvelerini verdi

Ankara ile Sivas arasını 2 saate indirecek dev proje hız kesmiyor

Vali Ayhan, dur durak bilmiyor

Vali Ayhan, pide ustası oldu

Sulama kanalından çıkan kurt yavruları şaşkınlık yaşattı

Kısıtlamaya hiçe sayarak trafiğe çıkan alkollü sürücüye ceza yağdı

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta