Üniversite’nin Projelerine TÜBİTAK’tan  Destek

Cumhuriyet Üniversitesi'nde danışmanlıklarını Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi G. Melike Demirbolat'ın yaptığı üç ayrı proje TÜBİTAK'tan destek almaya hak kazandı.

Naci YILDIZ

TÜBİTAK–2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında, danışmanlıklarını Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi G. Melike Demirbolat'ın yaptığı üç ayrı proje desteklenecek.

Lisans öğrencisi Pınar Yıldız’ın “Leke Giderici Gece Kremi Formülasyonu Geliştirilmesi” isimli ilk projede geleneksel yöntemlerin bilim çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi temeline dayalı olarak günümüz cilt sorunlarından en sık rastlanılan leke oluşumuna çare olacağı öngörülüyor.

Projenin içeriği hakkında bilgi veren Demirbolat, nar çekirdeğinin antioksidan özelliğinin yanında yaraları iyileştirmek için de kullandığını, formülasyonun içeriğinde nar çekirdeği dışında buğday tohumu Preparatın genelinde kullanılacak tüm malzemeler baz alındığında içeriğin ona göre düzenleneceğini söyledi.

 “HÜCRE YENİLENMESİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENMEKTE”

Demirbolat, “Yani preparattaki glikolik asit miktarı hidrofil merhemdeki su miktarından ve buğday tohumu yağı da stearik asit miktarından azaltılır. Hidrofil merhem içeriğinde kullanılacak olan ürünlerin miktarları nar çekirdeği özü, buğday tohumu yağı, glikolik asit, retinoik asit içeriklerine göre 10 gramında yüzde miktarları içerecek şekilde hesaplanarak hazırlanacaktır. Hazırlanan formülasyon gece kullanıma uygun, leke gidermeye yardımcı bir krem olacaktır. Formülasyonun hazırlanmasından sonra yapılacak kontrollerle ürünün yararı ve güvenilirliği araştırılacaktır. Önerilen bu projede amaç ciltte, özellikle de yüz bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan bu renk değişimlerini düzeltmek ve ciltte oluşan tahribatı gidermektir. Ürünün cildin üst yüzeyindeki ölü hücreleri soyması ve alt tabakalardaki deri hücrelerini uyarması sonucu hücre yenilenmesinin artırılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda ürünün cildin nem ihtiyacını karşılaması ve içerdiği vitaminler bakımından cildi beslemesi de hedeflenmektedir.” ifadelerini kullandı.

6 AY BOYUNCA STABİLİTE TESTLERİ UYGULANACAK

İkinci proje ise Abdurrahman Demirel’e ait olan “Yarı-Katılarda Sıvağ Farklılığının ve Yapılan Dondurup Çözme İşleminin Ürün Stabilitesi Üzerine Etkisinin İncelenmesine Yönelik Proje.”  

Proje ile deksketoprofen trometamol ve ibuprofen farklı özelliklerdeki sıvağ türleri (yağ bazlı, su bazlı ve yağ-su karışımı hâlinde) ile yarı katı dozaj şekli olarak formüle edilerek 25 °C ve 40 °C'de 6 ay boyunca stabilite testleri uygulanacak. Ayrıca ilaçların buzdolabı sıcaklık koşullarından nasıl etkilendiğinin incelenmesi amacıyla her bir ürün belirli periyotlarla dondurup çözme (freze-thaw) işlemine tabi tutulacak. Deksketoprofen trometamol içeren piyasa preparatı Deksalgin jel ve İbuprofen içeren Dolgit krem ile karşılaştırmalı olarak incelenmek üzere bu piyasa preparatları da dondurup çözme (freze-thaw) işlemine tabi tutulacak. Stabilite testleri kapsamında görünüş, renk, koku, homojenite, pH, kıvam, viskozite, partikül büyüklüğü dağılımı, miktar tayini, bozunma ürünleri tayini ve ağırlık kaybı da incelenecek.

Özge Kaya’nın kanser tedavisinde kullanılmak üzere hazırladığı “Metotreksat Nanopartikül Formülasyonlarının Geliştirilmesine Yönelik Proje” ile de düşük dozda metotreksat ile formülasyon geliştirmek ve yeni ilaç taşıyıcı sistemler kullanarak hücresel alımı artırmak amaçlanıyor.  Bu sayede biyoyararlanımın artacağı ve doza bağlı görülen sistemik toksisitenin azaltılacağı öngörülüyor.

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com


200 sürekli işçi alınacak

ESTAŞ-üniversite iş birliği meyvelerini verdi

Ankara ile Sivas arasını 2 saate indirecek dev proje hız kesmiyor

Vali Ayhan, dur durak bilmiyor

Vali Ayhan, pide ustası oldu

Sulama kanalından çıkan kurt yavruları şaşkınlık yaşattı

Kısıtlamaya hiçe sayarak trafiğe çıkan alkollü sürücüye ceza yağdı

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta