Türkiye´nin bitmeyen ´kene´ kâbusu
TÜRKİYE gündemine ilk olarak 2002 yılındaki ölümler ile giren ve genellikle kene ısırması sonucu bulaştığı bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, yeni ölümlerle bir kez daha gündeme geldi.
Tarih: 7.6.2018 15:04:17/ 2990okunma / 0yorum

Türkiye´nin bitmeyen ´kene´ kâbusu

TÜRKİYE gündemine ilk olarak 2002 yılındaki ölümler ile giren ve genellikle kene ısırması sonucu bulaştığı bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, yeni ölümlerle bir kez daha gündeme geldi. Birkaç merkezde sürdürülen aşı çalışmalarında başarı kaydedilmesine karşın, henüz kullanım aşamasına gelinmedi. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Bakır, hastalıkta halen destek tedavisinin uygulanmaya devam ettiğini, ölüm oranın yüzde 5 civarında olduğunu söyledi.

/resimler/2018-6/7/1518445411109.jpg

Türkiye´de ilk kez 2002 yılında ölümlere neden olan KKKA hastalığı, 2003 yılı Mayıs ayında kayıtlara geçti. Tokat´ta o dönemki SSK hastanesinde hemşire olarak çalışan Esra Demir (27), aniden rahatsızlanarak önce Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, ardından Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi´ne kaldırıldı ve 1 hafta sonra hayatını kaybetti. Esra hemşirenin ölümünden sonra, kısa aralıklarla Tokat´ta 6 kişi daha hayatını kaybedince, olay medyaya ´Tokat´ta nedeni bilinmeyen ölümler´ olarak yansıdı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık hastalığı ilk olarak ´Q ateşi´ olarak açıkladı. Ancak hastalığın ´Q ateşi´ olmadığı yeni vakalardaki verilerden anlaşılınca, Bakanlık bu kez kan örneklerini Fransa´daki Pasteur Enstitüsü Laboratuvarı´na gönderdi. Burada hastalığın ´Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi´ olduğu belirlendi. Bakanlık hastalığın adını, hemşire Esra Demir´in ölümünden yaklaşık 19 ay sonra 30 Aralık 2003 tarihinde 20409 sayılı tebliğ ile valiliklere duyurdu.

/resimler/2018-6/7/1519044161414.jpg

Hastalığın belirlenmesiyle birlikte kırsalda kene ısırması riski taşıyanlara yönelik bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verildi. Ayrıca risk altında bulunan yerlerde hayvan ve ahır ilaçlama çalışmaları hızlandırıldı. Sağlık Bakanlığı hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla hizmetiçi eğitim seminerleriyle personelini bilgilendirirken, risk bölgesindeki vatandaşlar için broşürler hazırlandı. Broşürlerde, "Hayvan barınaklarına girdikten veya hayvanlarla temas ettikten sonra insanlar vücutlarını kene yönünden muayene etmeli, kene varsa uzaklaştırılmalıdır. Çalı çırpı veya gür otların bulunduğu alanlara piknik veya başka bir amaçlı gitme durumunda pantolon paçaları çorap içine alınmalı mümkünse çizme giyilmelidir" uyarıları yer aldı.

Hastalık ağırlıklı olarak Tokat´ta görülmekle birlikte Amasya, Artvin, Bayburt, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Sivas, Samsun, Sinop, Trabzon, Tokat, Yozgat ve Zonguldak illerinde yaşayanların da risk altında bulunduğu belirlendi. İlerleyen yıllarda Tokat, Sivas ve Yozgat ağırlıklı olmak üzere her yıl yaz aylarında hastalığa bağlı onlarca ölüm gerçekleşti. Hastalık dünyada ise sıklıkla Afrika, Asya, Orta Doğu ve Doğu Avrupa´da görülüyor. Son yıllarda Kosova, Arnavutluk, İran, Pakistan ve Güney Afrika´da da benzer vakalar tespit edildi.

 

/resimler/2018-6/7/1519346662075.jpg

EN ÇOK ´HYALOMMA´ SOYU KENELERDE VAR

KKKA´nın bulaşmasında Hyalomma soyuna ait keneler daha büyük bir yere sahip olmakla birlikte, 30 kene türünün bu hastalığı bulaştırabileceği biliniyor. Virüs kenelerde de bulaşıcı olarak yayılıyor. Henüz ergin olmamış Hyalomma soyuna ait keneler, küçük omurgalılardan kan emerken virüsleri alarak, gelişme evrelerinde muhafaza ediyor. Keneler, insan veya hayvanlardan kan emerken virüsleri de bulaştırıyor. Küçük omurgalılar ve özellikle yerde beslenen kuşlar, keneleri enfekte eden en önemli konak grubunu oluşturuyor. Hyalomma soyuna ait keneler Türkiye´nin de içinde bulunduğu çok geniş bir coğrafik alanda bulunuyor. Türkiye kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahip bulunuyor. Türlere göre değişmekle beraber keneler, küçük kemirgen, yaban hayvanları, evcil memeli hayvanlara ve kuşlar üzerinde barınıyor. Hastalık daha çok hayvancılıkla uğraşanlarda, mezbaha çalışanlarında ve kırsal alanda yaşayanlarda görülebiliyor. Virüslü hayvanların kan ve dokuları ile temas sonucu da geçiş olabiliyor. KKKA hastalığına yakalanıp erken tedavi ile hastalığı geçirenlerde ise hastalığa karşı bağışıklık ömür boyu sürebiliyor.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 5

Türkiye´de KKKA hastalığı nedeni ile 16 yıldan bugüne kadar 490 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. KKKA hastalığı, yeni ölümlerle bir kez daha gündeme geldi. Bu yıl hastalık şüphesi ile ilk ölümler Sivas´ta yaşandı. Mayıs ayı içerisinde Sivas´ta Mustafa Ruşen Karakaş (6), Ahmet Yamaç (61), Cemal Kaya (59), Kayseri´de ise Nurettin Alakuş (36) yaşamını yitirdi. Bölgedeki hastanelerde bazı KKKA hastalarının tedavileri de sürüyor. Hastalığın Türkiye genelinde bugüne kadarki verilere göre ölüm oranı yüzde 5 olarak biliniyor. Tedavi açısından geç kalınmış hastaların yaşamını yitirdiği belirlendi.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Genellikle kene ısırmasıyla buluşan KKKA hastalığı; ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kollarda, bacaklarda ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin bir iştahsızlıkla başlıyor. Bazen kusma, karın ağrısı veya ishal görülüyor. İlk günlerde yüz ve göğüste kızarıklıklar, vajinal kanamalar görülüyor. Hastalarda hepatit gözleniyor. Ağır olgularda hastalığın 5´inci gününden itibaren vücutta kanamalar yaşanıyor. Ölüm olayları daha çok hastalığın ikinci haftalarında yaşanırken, iyileşme ise hastalığın dokuzuncu veya onuncu günlerinde sağlanıyor.

NİSAN-EKİM AYLARINDA RASTLANIYOR

Coğrafik bölgelere ve türlere göre değişmekle beraber, KKKA´yı bulaştıran Hyalomma soyuna ait keneler genel olarak havaların sıcak seyrettiği nisan ve ekim aylarında aktif hale geliyor. Uzmanlar bu dönemlerde mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan kaçınılmasını öneriyor. Önleyici tedbir olarak ise hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda bulunulması durumunda, vücudun belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmesi, vücuda yapışmamış olanlar dikkatlice toplanıp öldürülmesi, yapışan kenelerin ise kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi alınması tavsiye ediliyor. Piknik amaçlı su kenarları ve otlak yerlerde bulunanların evlerine döndüklerinde, mutlaka üzerlerinde kene kontrolü yapmaları tavsiye ediliyor. Çalı çırpı ve gür ot bulunan yerlerden uzak durulması, bu gibi yerlere çıplak ayakla veya kısa giysilerle girilmemesi isteniyor. Ormanlarda, arazilerde çalışan işçilerin ve ava çıkanların lastik çizme giymeleri veya pantolonlarının paçalarını çorap içine almaları da bir önlem olarak değerlendiriliyor. Hayvancılık ile uğraşanların da barınaklarda ilaçlama yapmaları, binalardaki çatlak ve yarıkların tamir edilerek badana yapılması öneriliyor. Ayrıca kişisel olarak da vücuda zararı bulunmayan, kenelere karşı da etkili olan sprey, losyon, krem türü bakım ürünlerinin kullanılması tavsiye ediliyor.

AŞI BULUNDU AMA HENÜZ KULLANIMDA DEĞİL

Sağlık Bakanlığı´nın desteğiyle Kayseri Erciyes Üniversitesi´nde (ERÜ) yürütülen çalışmalar kapsamında geliştirilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı aşısının insanlara yönelik denemelerinde başarı sağlandı. ERÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli´nin liderliğinde 2010´dan beri yürütülen TÜBİTAK projesi kapsamında, KKKA hastalığına çare bulunması için aşı çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Türk bilim insanları tarafından geliştirilen aşının, deney hayvanları üzerindeki denemelerin tamamlanmasından sonra insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda da başarıya ulaşıldı. Aşının Faz-1 aşaması geçen yıl Nisan ayında tamamlanırken, 52 gönüllünün katıldığı bir çalışma yapıldı. Bu çalışmalarda aşının insanlar üzerinde hiçbir yan etkisinin olmadığının ispatlandı. Faz-2 ve Faz-3 aşamalarında ise en az 3-5 bin kişi üzerinde deneme gerçekleştirilecek. Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, "Aşının genel olarak kullanılması için daha büyük ölçekte laboratuvar ve birtakım ekipmanlara ihtiyaç var" ifadelerini kullandı. Projenin tamamlanıp bir şekilde endüstriyel boyutta üretilmesi için Faz-2 ve Faz-3 çalışmalarının bitirilmesi gerektiği öğrenilirken, bunun da bir kaç yıl daha sürebileceği öngörülüyor. Aşı çalışmaları için daha büyük ölçekli bir merkez oluşturulması gerekiyor. Erciyes Üniversitesi´nin yanı sıra,hastaların yoğun gönderildiği ve tedavi merkezi konumundaki Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde de Prof. Dr. Nazif Elaldı önderliğinde aşıyla ilgili başlatılan çalışma bulunuyor. İlerleme kaydedilen çalışmaların bu yıl Kasım ayı içerisinde kamuoyuna duyurulması planlanıyor.

´VİRÜSÜ ALIP HASTA OLMAYAN DA VAR´

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bakır, şu ana kadar tedavi sürecinde yeni bir gelişme olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Mevcut, bugüne kadar uyguladığımız destek tedavisi uygulanıyor. Tabii sadece Sivas değil, birçok merkez bu hastalıkla ilgileniyor ve tedavisini yapıyor. Bugün Türkiye´de birçok ilimizde vaka görülüyor. Buralarda da hasta yatırılarak takip ve tedavi ediliyor. Klasik, bizim bugüne kadar uyguladığımız tedavi yöntemleri uygulanıyor. Gerektiğinde yoğun bakım destek tedavisi yapılıyor ve hastalar yaşatılmaya çalışılıyor. Ama sanki her kene ısıran bu hastalığı geçirecek, her geçiren de ölecek diye bir imaj olmamalı. Bu doğru değil. Çünkü kene ısırığı çok yüksek oranda. Bunların birçoğu da hekime başvurmuyor. Bir defa kenenin virüsü taşıyor olması lazım. Her kenede virüs yoktur. Her kene ısırığı eşittir Kırım Kongo virüsünü alacak anlamına gelmiyor. Kene virüsü taşıyor olsa bile, her kene ısırığından sonra kişi hastalanacak diye bir şey yoktur. Virüsü aldıktan sonra hastalanmayabilir. Virüsü alanların birçoğu zaten hastalık belirtisi olmadan geçiriyor. Geçirenlerin bir kısmı ancak bize geliyor. Bunların küçük bir kısmı da maalesef kaybediliyor. Yani 100 vakada bizim ülkemizde 5 civarında ölüm yaşanıyor. Bu virüsü alanların hemen hepsi hastalanmıyor. Çok küçük bir kısmı hastalanıyor. Bu hastalanan grubun içinde ölüm oranı da yüzde 5 civarındadır."

Hastalardaki ölüm nedenlerinin tek bir faktör ile açıklanamayacağını ifade eden Prof. Dr. Bakır, "Bu virüsün kendi özelliğinden tutunda, kişinin o anki savunma durumuna kadar değişen faktör rol oynayabilir. Tabii ki geç kalma da rol oynuyor olabilir. Ama hepsinde geç kalma demek doğru değil. Kişinin bağışıklık sistemi, virüsün yapısı ve birçok faktör rol oynuyor" dedi.

Aşı geliştirme çalışmalarının yapıldığını, ancak bunun uzun bir süreç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bakır, "Aşıların süreci uzundur. Aşı geliştirmek sırf söylemle olmuyor. Aşıyı önce hayvanlarda deneyip, arkasından insanlarda denemek lazım. Daha sonra çeşitli çalışmalardan geçmesi lazım. Bu çalışmalardan sonra patent alıp bu patente göre de bunun üretiminin yapılması lazım. Şu anda bu aşı bizde yok ama çalışmalar ´var´ diyebiliriz. Sadece bu değil, bütün enfeksiyon hastalıkları ile ilgili aşı ve tedavi alanında tüm dünyada birtakım çalışmalar var. Sadece bunda değil, birçok mikroorganizma ile ilgili sorun yaşıyoruz" diye konuştu.

Tedavi olup sağlığına kavuşan hastaların bağışıklık kazandığını anlatan Prof. Dr. Mehmet Bakır, "Hastalar yeniden hastalanmıyor, bağışıklık kazanıyorlar. Onlara yeniden gelmiyor. Bağışıklık kazanan hastalardan hazırlanan serumlar tedavide kullanılabilir, kullanılıyor da zaten. Bununla ilgili de çalışmalar var. Ama kitlesel tedaviler için kullanılan kanıtlanmış bir şey yok elimizde. Ama tabii ki böyle çalışmalar var" dedi.
Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: Türkiye bitmeyen kene busu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Okul servisinden inerken arkadaşının dirseğini yanlışlıkla yüzüne çarpması sonucu ön iki dişi yerinden çıkan ve gittiği hastanede dişleri yeniden takılan Tuğçe Özdivrik (12) eski sağlığına kavuştu. Operasyonu yapan diş hekimi Ersin Kuş, toplumun dişin yeniden yerine takılabildiği konusunda bilinçsiz olduğunu belirterek, yerinden çıkan dişin erken müdahale ile takılabildiğini söyledi.
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
SİVAS´ta okul servisinden inerken arkadaşının dirseğini yanlışlıkla yüzüne çarpması sonucu ön iki dişi yerinden çıkan ve gittiği hastanede dişleri yeniden takılan Tuğçe Özdivrik (12) eski sağlığına kavuştu. Operasyonu yapan diş hekimi Ersin Kuş, toplumun dişin yeniden yerine takılabildiği konusunda bilinçsiz olduğunu belirterek, yerinden çıkan dişin erken müdahale ile takılabildiğini söyledi.
Böbrek ve şeker hastalarına yaz uyarısı
Böbrek ve şeker hastalarına yaz uyarısı
SİVAS Numune Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Gülşah Altun, böbrek ve şeker hastalarının yaz aylarında daha fazla su tüketmeleri gerektiğini söyledi.
Hastalar müzikle tedavi ediliyor
Hastalar müzikle tedavi ediliyor
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Anabilim Dalı adından söz ettiriyor. Yurt içinin yanı sıra yurt dışından da çok sayıda hasta kabul eden Romatoloji Anabilim Dalı´nda tedavi sürecinde daha başarılı netice alınması için infüzyon ve eğitim odası oluşturuldu. Hastalar, eğitim odasında romatoloji alanında bilgilendirici eğitim videolarını izleme fırsatı buluyor. Ayrıca hastalar dinlendiren ve rahatlatan şarkılar eşliğinde müzikle tedavi ediliyor.
Dâhiliye Romatoloji Anabilim Dalı Şifa Dağıtıyor
Dâhiliye Romatoloji Anabilim Dalı Şifa Dağıtıyor
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dâhiliye Romatoloji Ana Bilim Dalı, yetişmiş uzman hekim kadrosu ve hasta memnuniyetini önceleyen alt yapısı ile hastalarına şifa dağıtıyor.
Sağlık turizmi için önemli adım
Sağlık turizmi için önemli adım
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz, ilimizde sağlık alanında yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi. Gazete Şehir´e özel açıklamalarda bulunan Acıöz, hasta memnuniyetini artırmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Sıcak Çermik bölgesine 300 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon tesisi kurma yönünde çalışmalarının olduğunu ifade eden Acıöz, “Şu anda proje aşamasındayız. Bakanlığın yatırım programına alması yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu tesisi ilimize kazandırabilirsek sağlık turizmi anlamında çok büyük bir yatırım olacak” dedi.
Hasta yakınından diş hekimine saldırı
Hasta yakınından diş hekimine saldırı
SİVAS´ta hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan diş hekimi Alkan Demirkan, yaralandı.
Hastanede kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı
Hastanede kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi´nde kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. ´Pembe Kod´ adı verilen tatbikat, gerçeğini aratmadı.
Keneye karşı önemli uyarı
Keneye karşı önemli uyarı
Sivas MEDICANA Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Abdulkadir Yıldırım, kene ısırması vakalarına karşı önemli uyarılarda bulundu. Pikniğe giden kişilerin 1. derecede risk grubunda olduğunu ifade eden Yıldırım, hayat kurtaran önerilerde bulundu.
Termal otelin banyosunda ölü bulundu
Termal otelin banyosunda ölü bulundu
SİVAS´ta, girdiği termal otelin banyosundan çıkmayan Gazi Çınar (80), görevli tarafından ölü bulundu. Çınar´ın, kaplıcadaki sıcak suyun etkisiyle kalp krizi geçirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
Epilepsi hastası Enes, 8´inci kattan düşüp öldü
Epilepsi hastası Enes, 8´inci kattan düşüp öldü
SİVAS´ta epilepsi hastası olan ve nöbet geçirdiği öne sürülen Enes Çiftçi, (12) oturduğu apartmanın 8´inci katından düşerek yaşamını yitirdi.
Koluna, demir parmaklık saplandı
Koluna, demir parmaklık saplandı
SİVAS´ın Şarkışla ilçesinde hastane bahçesine kaçan topunu almak için duvardan atlarken düşen Arda Efe Kevioğlu´nun (10) sağ koluna demir parmaklık saplandı. İtfaiyenin demir parmaklığı kesmesinin ardından, Arda Efe, kolunda kalan bölümle hastaneye kaldırıldı.
CÜ Kalp Damar Cerrahisi başarılı ameliyatlara imza atıyor.
CÜ Kalp Damar Cerrahisi başarılı ameliyatlara imza atıyor.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi bir zoru gerçekleştirdi. 82 yaşında, yüksek riskli hasta grubunda olan bir hastaya, uyutulmadan “lokal anestezi” altında ameliyat yapıldı.
Ameliyatsız estetik, ‘altın iğne´.
Ameliyatsız estetik, ‘altın iğne´.
Medicana Sivas Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr.Selma Uçar, son zamanların gözde güzelleşme yöntemi ‘altın iğne´ hakkında merak edilenleri açıkladı.
ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
_Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Birsen Yücel, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kanser Haftası nedeniyle Gazete Şehir´e özel açıklamalarda bulundu.
“Gülşan; Çölyak hastalığına dikkat çekti.”
“Gülşan; Çölyak hastalığına dikkat çekti.”
Sivas Numune Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Meltem Gülşan, çocuklarda görülebilecek Çölyak hastalığına dikkat çekti.
Numune´ye ikinci MR cihazı müjdesi
Numune´ye ikinci MR cihazı müjdesi
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz; vatandaşlara daha kaliteli bir hizmet sunmak amacıyla Numune Hastanesi´ne ikinci manyetik rezonans görüntüleme (MR) cihazını kazandırmayı düşündüklerini söyledi.
Halk Sağlığı Başkanı Filiz, Çalışmalarını anlattı
Halk Sağlığı Başkanı Filiz, Çalışmalarını anlattı
Sağlıkta dönüşüm sürecinin ardından Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı görevine getirilen Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kemal Filiz, çalışmaları hakkında gazetemize bilgi verdi.
“Bütün birimleri tek merkezde toplamalıyız”
“Bütün birimleri tek merkezde toplamalıyız”
Üniversite içerisinde bulunan TEKNOKENT´in karşısına yapılacak yeni hastane ile birlikte bu alanı sağlık kampüsüne çevireceklerini ifade eden Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, şu an mevcut Üniversite Hastanesi´nin hemen yanına inşa edilen 230 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi´ni ise farklı bir hizmet için kullanmayı düşündüklerini söyledi.
Hasta göçünü engelleyeceğiz
Hasta göçünü engelleyeceğiz
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz, "Sivas halkının sağlık hizmeti için Ankara´ya, İstanbul´a gitmesine engel olmak adına hizmetler geliştireceğiz. Aynı şekilde ilçelerde de bazı hastaneleri merkez ilçe pozisyonuna getirip güçlendireceğiz” dedi.
YAŞLILARDA DEPRESYON
YAŞLILARDA DEPRESYON
Çökkünlük olarak bilinen depresyon üzüntülü bir duygu durumu ile birlikte konuşmada, düşüncede, bilişsel yetilerde, hareketlerde, fizyolojik işlevlerde bir yavaşlama ve bozulma ortaya çıkıyor. Medicana Sivas Hastanesi Psikiyatrist Uz. Dr. Zeki Kılıçkap, yaşlılarda yakınlarının kaybı ile yaşanan yalnızlıkların etkisi ve kullanılan ilaçların yan etkisi ile birlikte depresyonun ortaya çıkabileceğini söyledi.
Grip öngörülmeyen bir hastalıktır
Grip öngörülmeyen bir hastalıktır
Medicana Sivas Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdülkadir Yıldırım, grip ani yüksek ateş ve birden başlayıp yatağa düşürmesi ile nezle-soğuk algınlığından ayrılmakta olduğunu söyleyerek grip´in öngörülemeyen bir enfeksiyon hastalığı olduğunu söyledi.
"İsimler Belirlendi"
"İsimler Belirlendi"
Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç, yeni sağlık sistemi kapsamında Sivas´a atanacak kişilerin belirlendiğini ifade ederek "Tüm kadroların ataması yapılacak. Bakan bey ile mutabık kaldık. Yazıya dökülüp, sisteme işlenip tebliğ edilmesini bekliyoruz" dedi.
Tetkikler hatasız hastalar ulaştırılıyor
Tetkikler hatasız hastalar ulaştırılıyor
Cumhuriyet Üniversitesinde Araştırma ve Uygulama Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı her geçen gün bünyesine yeni teknolojik aletler katarak deneyimli personelleri ile yapılan tetkikleri hatasız bir şekilde sonuçlandırarak hastalara ulaştırıyor.
Kışın sıcak suyla yıkanmayın, çünkü…
Kışın sıcak suyla yıkanmayın, çünkü…
KARDA KIŞTA CİLDİNİZİ KORUMANIN 12 YOLU
Sivas, kalp cerrahisinde önemli bir merkez olacak
Sivas, kalp cerrahisinde önemli bir merkez olacak
Sivas Numune Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Müslim Gül, hastanenin Kalp Ameliyatlarında İç Anadolu bölgesindeki önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.
Kötü Ağız Kokusundan Kurtulun!
Kötü Ağız Kokusundan Kurtulun!
Çoğumuz gün içerisinde pek çok insanla yakın iletişim içinde oluyoruz. Her konuştuğumuzda veya yaklaştığımızda, kötü kokan bir nefesimizin olduğu düşüncesi ilişkilerimizi etkileyip sosyal bir sorun haline gelebiliyor.
Aşırı Kilo, Kalça Kireçlenmesine Neden Oluyor
Aşırı Kilo, Kalça Kireçlenmesine Neden Oluyor
SİVAS Medicana Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Sefa Aktı, normalin üzerindeki kilonun, kalça kireçlenmesine neden olduğunu söyledi.
İş yerinde takdir edilmeme, bel ağrısında risk faktörü
İş yerinde takdir edilmeme, bel ağrısında risk faktörü
Medicana Sivas Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Salih Salihoğlu, “İşinden memnun olmama, takdir edilmeme bel ağrısında risk faktörüdür,” dedi.
Yönetici sayısı yeterli değil
Yönetici sayısı yeterli değil
Sivas Numune Hastanesi´nde yaklaşık 5 aydır idari ve mali hizmetler müdürü ile sağlık bakım hizmetleri müdürü bulunmadığını ifade eden Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Mahmut Aluç, “Bu hizmetler yardımcıları tarafından vekâleten yürütülmektedir. Hastanemize başvuran hasta sayısı dikkate alınırsa yönetici sayısının yeterli olmadığı anlaşılacaktır.”

DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
24 / 8 °C
Güneşli
Çarşamba
13 / 6 °C
Parçalı bulutlu
Perşembe
15 / 4 °C
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi