TÜRASAŞ; 80 YILLIK BİLGİ BİRİKİMİYLE ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Gelişen demiryollarındaki değişimin son aktörü olan TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü; 80 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle Sivas’ı ülkemizin yük vagonu üretim üssü konumuna getirdi.

 

Demiryolu şehri Sivas’ın en büyük fabrikası, TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü adı altında ülkemiz ve uluslararası demiryollarına yeni nesil yük vagonları üretmeye devam ediyor. TÜRASAŞ (Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi)  Sivas Bölge Müdürlüğünün yönetim kadrosunda tecrübeli isimler yer alıyor. Sivas Bölge Müdürü Atanur Karadağ, Çırak Okulu öğrencisi olarak adım attığı demiryollarında mühendis olarak uzun yıllar görev yaptıktan sonra farklı birimlerde daire başkanlığı görevini de başarıyla yürütmüş bir isim. Sivas Bölge Müdür Yardımcılığı görevini ise Cihan Polat ve Yusuf Tecer yürütüyor. 

Sivas’ın marka değerini artıran, ürettiği vagonlarla ülkemizi uluslararası arenada gururla temsil eden fabrika, gelişen sanayi ve ulaşım teknolojilerine uygun olarak yeniden düzenlenen demiryolu politikası gereğince daha önce dört kez isim değişikliğine uğramıştı. İlk olarak, demiryolu araçlarının bakım ve onarım işlerinin yapılası için TCDD bünyesinde kurulan fabrika 1939’da Cer Atölyesi adıyla faaliyete geçmiştir. 1953’te yük vagonu üretimine başlanmasıyla teşkilat yapısında değişikliğe gidilmiş, 1958’de Sivas Demiryolu Fabrikaları adını almıştır. 1975’te SİDEMAS (Sivas Demiryolu Makinaları Müessesesi) adı altında yeniden yapılandırılan müessese, 1986’da TCDD’nin bağlı ortaklığı statüsüne kavuşarak TÜDEMSAŞ (Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi Anonim Şirketi) Genel Müdürlüğü adıyla faaliyetlerini sürdürmüştür. Fabrikanın teşkilat yapısı, statüsü ve ismi değişse de kurulduğu günden beri ülkemizin en büyük yük vagonu üreticisi olarak faaliyetlerini sürdürmüştür.

Hükümetimizin demiryolu politikasına verdiği önemin bir yansıması olarak demiryolu alt yapı çalışmaları, demiryolu işletmeciliği ve demiryolu araçlarının üretimi üç farklı uzmanlık alanına ayrılmıştır. Bu amaçla TCDD, demiryolu altyapı çalışmalarından sorumlu olurken, demiryolu işletmeciliği için TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğüne kurulmuştur. Demiryolu araçlarının üretimi içinse 4 Mart 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2186 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla TÜRASAŞ Genel Müdürlüğü kurulmuş ve bu Genel Müdürlük Eskişehir, Adapazarı ve Sivas olmak üzere üç bölge müdürlüğü şeklinde yapılandırılmıştır. Uzun yıllar TCDD Bağlı ortaklığı olarak faaliyetlerini sürdüren TÜDEMSAŞ yeni kurulan bu şirketin SİVAS Bölge Müdürlüğü olarak teşkilatlandırılmıştır.

Sivas’a sosyal, kültürel ve ekonomik yönden büyük değer katan TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü faaliyete geçtiği 1939’dan bugüne şehirdeki her aileden en az bir kişiye ekmek kapısı olmuş, Demirspor kulübü ile gençlere sporu sevdirmiş, sineması, müzesi ve kütüphanesiyle şehrimizin kültürel yapısına katkılar sunmuştur. 80 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle Sivas’ı ülkemizin yük vagonu üretim üssü konumuna getiren fabrika TÜRASAŞ çatısı altında faaliyetlerini sürdürecek, uluslararası demiryollarında kullanılan yeni nesil yük vagonlarını geliştirmeye ve üretmeye devam edecektir.

TÜRASAŞ SİVAS BÖLGE MÜDÜRÜ ATANUR KARADAĞ KİMDİR?

1971 Sivas doğumlu olan TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürü Atanur Karadağ İlk ve ortaokul eğitiminden sonra TCDD Pratik Sanat Okulu (Çırak Okulu) öğrencisi olarak demiryollarına adım atmıştır. 1987’de TÜDEMSAŞ (Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ.)’de çalışmaya başlamış, 1994’te Cumhuriyet Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Atanur Karadağ TÜDEMSAŞ’ta uzun yıllar mühendis olarak görev yaptıktan sonra Bakım, Onarım ve Enerji Üretim Dairesi Başkanlığı ve Malzeme Dairesi Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğünün 4 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü olarak yeniden yapılandırılmasıyla Müfettiş olarak görevlendirilen Karadağ 14 Ağustos 2020 itibariyle TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdür Vekili olarak atanmıştır.