Tüm acil hizmetler ´112´ çatısı altında
TÜRKİYE genelinde hizmet veren tüm acil ihbar hatlarının 112 Acil Çağrı Merkezinde toplanması işlemleri ile ilgili İtfaiye, AFAD, acil sağlık, jandarma, orman ve polis hatları tek bir numarada birleştirildi. Ülkenin tamamına yayılması proje kapsamında Sivas´ta sistem başarılı şekilde yürütülüyor.
Tarih: 16.8.2018 20:34:16/ 1181okunma / 0yorum

Tüm acil hizmetler ´112´ çatısı altında

TÜRKİYE genelinde hizmet veren tüm acil ihbar hatlarının 112 Acil Çağrı Merkezinde toplanması işlemleri ile ilgili İtfaiye, AFAD, acil sağlık, jandarma, orman ve polis hatları tek bir numarada birleştirildi. Ülkenin tamamına yayılması proje kapsamında Sivas´ta sistem başarılı şekilde yürütülüyor.

/resimler/2018-8/16/2040535073243.jpg

İçişleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde hizmet veren tüm acil ihbar hatları 112 çatısı altında birleştirildi. 112 Acil Çağrı Merkezinde karşılanması işlemleri ile ilgili İtfaiye 110 hattı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) 122 hattı, Sağlık 112 ve 132 hatları, Jandarma 156 hattı, Orman 177 hattı ve Emniyet 155 hattı tek bir numarada birleştirildi. Ülkenin tamamına yayılması proje kapsamında Sivas´ta sistem başarılı şekilde yürütülüyor. Tek merkeze gelen çağrılar, polis, itfaiye, ambulans gibi ilgili alanlara yönlendirilerek kısa sürede müdahale sağlanıyor. Ayrıca doğal afet veya aksaklıklarda kullanılmak üzere hazırlanan 112 Veri Merkezi de sisteme entegre edildi. Merkezde ilk olarak çağrıların ön kabulü yapılarak daha sonra ilgili birimlere iletilmesi ve ilgili kurumlar arasında koordinasyon kurulması sağlanıyor. 13 doktorun da görev aldığı merkezde arayanlara tıbbi destek de sağlanıyor. Son teknolojinin kurulu olduğu çağrı merkezinde, çağrının yapıldığı adresin konumu da anında tespit ediliyor. Çağrılar en kısa sürede cevaplanarak, ihbarlar ilgili kurumlara iletilip vakalara en kısa sürede ulaşım sağlanıyor.

/resimler/2018-8/16/2041166948699.jpg

ÇAĞRI MERKEZİ 24 İLDE AKTİF HALDE

Merkez hakkında bilgi veren 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Hakkı Polat, 112 Çağrı Merkezlerinin Türkiye´de Avrupa Birliği projesi olduğunu belirtti. Hizmetin ilk pilot il olarak ilk Antalya´da başladığını söyleyen Polat, "İlk önce pilot il olarak Antalya´da başlamış sonra Isparta´da başlamış daha sonra 8 ilimizde Sivas´ta ikinci etapta faaliyete geçmiştir. Şuanda Türkiye´de 24 tane il aktif olarak çalışmakta ve 8 ilde çalışmaya başlamak üzere sonuna kadar 48 ilde yaygınlaştırılması planlanmaktadır. Merkezimizde sağlık, itfaiye, polis, jandarma, AFAD, Orman birimleri mevcuttur. Buradaki işleyiş, vatandaş tarafından acil bir çağrı yapıldığında öncelikle çağrı alıcı personelimiz, çağrıyı karşılamakta. Daha sonra gerçek ve gerçek olmayan çağrılar burada ayıklanarak hangi kurumu ilgilendiriyorsa o kurumlara bilgisayar üzerinden yönlendirme yapılmaktadır. İlgili kurumlarda müdahalelerini sahadaki ihtiyaçlara göre yapmakta, acil yardım çağrıları bu şekilde cevap bulmaktadır" dedi.

/resimler/2018-8/16/2041468043032.jpg

´TEK NUMARADA TEMEL AMAÇ BİLİNİLİRLİK OLMASI´

Acil hizmetlerin tek numarada toplanmasını değerlendiren Polat, "Tek numarada toplanmasının avantajları oldu. Bu avantajlar vatandaşlardaki kafa karışıklığı, hangi durumlarda hangi numarayı araması gerektiği gibi panik halinde yaşanabilecek zorluğu gidermeye yardımcı oluyor. Her halükarda 112 numarasının aranmasıyla vatandaşa acil yardım ulaşmaktadır. Temel amaç bilinirlik olması" diye konuştu.

Günlük çağrı sayısı hakkında da bilgi veren Polat, "Aldığımız çağrılar mevsimsel olarak, günün koşullarına göre değişim göstermektedir. Ortalama günlük 3 bin civarında çağrı almaktayız. Örneğin aylık olarak Haziran ayında 82 bin adet çağrı almışız, Temmuz ayında 93 bin çağrı almışız. Temmuz ayında 58 bin gereksiz çağrı var, bunun 38 bini de gerçek çağrı. Yine Haziran ayında 50 bin asıl, 32 bin de gerçek çağrı yaklaşık yüzde 60-65 civarında bir orana tekabül ediyor" ifadelerini kullandı.

/resimler/2018-8/16/2043418357821.jpg

´ASILSIZ ÇAĞRI YÜZDE 60-65 CİVARINDA´

Asılsız çağrıların işleyişi olumsuz etkilediğini, bu oranın yüzde 60-65 civarında olduğunu aktaran Polat, "Burada vatandaşın bilinçli olması lazım. Asılsız çağrı yüzde 60-65 civarlarında halen devam etmektedir. Teknik alt yapı personelle bunlara cevap verilmekle birlikte en sıkıntılı konusu aynı anda gerçekten de acil yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların buraya ulaşması ya gecikmekte ya da ulaşamama gibi durumları söz konusu olmaktadır. Bu nedenle sıkıntılı bir durumdur. Gereksiz yere arama yapan vatandaşların duyarlı olması bu konuda önemlidir. Kendi yakınları anneleri, babaları, kardeşleri hatta kendileri bil acil yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bu insanımıza yardım amacıyla kurulan bir sistemdir. Bu sistemi bozmak manasına gelmektedir. Gereği gibi işleyemez hale getirmeye sebep olmaktadır. Bunlardan vatandaşın duyarlı olarak vazgeçmesini istiyoruz. Asılsız ihbarın güncel olarak cezası 345 lira olarak uygulanıyor. 22 kişiye bunu uyguladık. Bu cezayı da bir iki seferde uygulamıyoruz. Çok sık ısrarla asılsız ihbar verenlere bu cezayı uyguluyoruz. Tekrarı halinde ceza katlanarak devam ediyor" diye konuştu.

´ASILSIZ ÇAĞRILARIN GENELİ TELEFONLARIN ÇOCUKLARA VERİLMESİ´

Asılsız çağrıların genelinde küfür ve çocukların araması olduğunu söyleyen Polat şöyle dedi:

"Asılsız çağrılarda genellikle küfür, çocuk araması gibi kendisine ulaşılamayacağını zannetme gibi ergenlerin aramaları, psikolojisi bozuk olanların, sarhoşların, kontörlü telefondan aranma gibi en yüksek miktarı da akıllı cep telefonlarını veya normal cep telefonların sim kartı olsun olmasın çocuklara oyun aracı olarak veriliyor. Buradan da oldukça sık çağrı almaktayız. Çocuklara oyun aracı olduğunda tuşlara tıkladığında acil çağrı yapmaktadır. Daha çok bu önemli bir durum oluşturuyor. Asılsız çağrıları kurumlara yönlendirmiyoruz, orada kapatıyoruz. Çok sık şekilde arayan olursa kara listeye alınabiliyor. Sistemimiz buna müsait. 5 dakika 10 dakika arayla gereksiz yere arayanlar olabiliyor. Saplantı haline getirmiş, artık günlük bin çağrıya çıkanlar olabiliyor. Bu tip durumlarda kara listeye alarak çağrısını engelleyebiliyoruz. Ama çok tercih ettiğimiz şey değil, aşırı ısrarlı olursa bunu yapıyoruz."

´ARABASININ ANAHTARINI RÖGARA DÜŞÜREN 112´Yİ ARIYOR´

Çağrı merkezine gelen ilginç çağrılar hakkında da örnekler veren Polat, "Çok ilginç çağrılar geliyor. Vatandaş acil bir duruma düştüğünde her durumda burayı arıyor. Vatandaş gecenin bir yarısı evinin ve arabasının anahtarını rögara düşürüyor. Gece yarısı buradan yardım istiyor. Aslında SİBESKİ´yi arayıp oradan yardım istemesi lazım. Bu gayet ilginç bir şey. Vatandaşlar özellikle hayvanlar konusunda çok hassas olabiliyor. Hayvanların ayağının kırılması, bir yere düşmesi gibi konularda çok fazla arayanlar oluyor" dedi.
Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: acil hizmetler çatısı altında
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kangal üreticisi: Köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız
Kangal üreticisi: Köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız
SİVAS Kangal köpeklerinin, İtalya´nın Toskana bölgesinde son aylarda yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinin gündemine gelmesi, memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, İtalya´nın doğru bir karar verdiğiini belirterek, "Kangallar canı pahasına sürüyü korur. Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse, köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.
Suriyeli gelin, 13 yıl sonra düğün heyecanı yaşadı
Suriyeli gelin, 13 yıl sonra düğün heyecanı yaşadı
Sivaslı Latif Kaman ile üniversite yıllarında tanışıp evlenen, ancak imkansızlıklar nedeniyle gelinlik giyemeyen Suriyeli Cihan Jumaan Kaman (38), bu hayalini 13 yıl sonra gerçekleştirdi. Gelinlik ve damatlık giyen Kaman çiftinin düzenlediği düğün törenlerine üç çocukları da şahitlik etti.
Yolcu otobüsünde 22 kaçak Afgan yakalandı
Yolcu otobüsünde 22 kaçak Afgan yakalandı
SİVAS´ın Suşehri ilçesinde yolcu otobüsünde yapılan aramada yurda kaçak yollardan girdikleri belirlenen 22 Afgan ele geçirildi.
Gaziler Günü´nde şehitler unutulmadı
Gaziler Günü´nde şehitler unutulmadı
SİVAS´ta 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. İl protokolü ve gaziler, kentteki şehitlikleri ziyaret etti.
Dim Medya´nın onur gecesi
Dim Medya´nın onur gecesi
Antalya´nın Alanya ilçesinde 51 yıl önce kurulan Yeni Alanya Gazetesi, Türkiye´nin dört bir yanından misafirin katıldığı törenle kuruluş yıl dönümünü kutladı. Sivas Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Sultan Şehir Gazetesi Sahibi Naci Yıldız, geceye davetli olarak katıldı. Naci Yıldız, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´na UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası´nın batı kapısının üzerinde bulunan ve Selçukluları simgeleyen çift başlı kartal motifi hediye etti.
Yıldız, kurum ve STK ziyaretlerini sürdürüyor
Yıldız, kurum ve STK ziyaretlerini sürdürüyor
Sivas Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Sultan Şehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi Naci Yıldız, kurum ve sivil toplum kuruluşu (STK) ziyaretlerini sürdürüyor.
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
2018-2019 eğitim-öğretim döneminin başlaması nedeniyle Şems-i Sivasi İmam Hatip Ortaokulu´nda tören düzenlendi. Törende konuşan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “Türkiye´de ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 17, Sivas´ta ise 15´dir. Eğitimde Türkiye iyi bir noktada ama Sivas Türkiye´den de daha iyi bir noktada” dedi.
Sivassporlu taraftarlar mezarları başında anıldı
Sivassporlu taraftarlar mezarları başında anıldı
Sivasspor´un 17 Eylül 1967 tarihinde Kayserispor ile deplasmanda oynadığı maçta çıkan tribün olaylarında yaşamını yitiren 43 taraftar mezarları başında anıldı.
Adnan Menderes  anıldı
Adnan Menderes anıldı
AK Parti Sivas İl Başkanlığı, 17 Eylül 1961 tarihinde idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes için anma programı düzenledi.
Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı
Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı
Yolcu otobüsü ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi de yaralandı.
Gazete Şehir Gazetesi isim değiştirdi
Gazete Şehir Gazetesi isim değiştirdi
Sivas´ın ilk ve tek haftalık gazetesi olan Gazete Şehir, isim değiştirerek Sultan Şehir adını aldı.
Gıda Bankası örnek oluyor
Gıda Bankası örnek oluyor
Alan el ile veren eli buluşturan Gıda Bankası, İstanbul Eyüpsultan Belediyesi´ne örnek oldu. Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Strateji Geliştirme Müdürlüğü´nden AR-GE Yöneticisi Hasan Güllük, Gıda Bankası´na benzer bir yapıyı İstanbul´da da hayata geçirmek istediklerini belirtti.
“Çiftçilerimizin yarasını saracağız”
“Çiftçilerimizin yarasını saracağız”
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ile birlikte Kabasakal ve Koyuncu köylerinde evi ve samanlığı yanan çiftçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaret esnasında konuşan Yıldız, “Hep birlikte çiftçilerimizin yarasını saracağız” dedi
Hastanede tedavi gören okul müdürü, hayatını kaybetti
Hastanede tedavi gören okul müdürü, hayatını kaybetti
SİVAS´ta okul müdürlüğü yapan ve bir süredir karaciğer rahatsızlığı olan Ali Nacak (64) yaşamını yitirdi.
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
ŞÜPHELİLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
SİVAS´ta yapımı devam eden Kredi Yurtlar Kurumu´na (KYK) ait yurt inşaatından 80 bin lira değerinde bakır kablo çalan 3 şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Protokol İmzalandı
Protokol İmzalandı
Kangal Polis Merkezi Amirliği yeni hizmet binasına kavuşuyor.
Kepçe ile 30 metrelik çukura düşen operatör öldü
Kepçe ile 30 metrelik çukura düşen operatör öldü
SİVAS´ta kömür ocağında kazı yaparken iş makinesiyle çukura düşen Ali Kılcı (39) olay yerinde yaşamını yitirdi.
Kızılırmak´ta boğulan Sözleşmeli Er´in cenazesi Yozgat´a gönderildi
Kızılırmak´ta boğulan Sözleşmeli Er´in cenazesi Yozgat´a gönderildi
SİVAS´ın Şarkışla ilçesinde, Kızılırmak´tan yürüyerek karşıya geçmeye çalışırken akıntıya kapılarak boğulan Sözleşmeli Er Turgay Şahin´in (24) cenazesi memleketi Yozgat´a gönderildi.
İnşaattan düşen işçi öldü
İnşaattan düşen işçi öldü
SİVAS´ta çalıştığı inşaatta, yaklaşık 4 metreden beton zemine düşen işçi Siyami Orkan (49) hayatını kaybetti.
Çeşmede bulduğu 30 bin lira arkadaşının çıktı; önce tepki sonra teşekkür
Çeşmede bulduğu 30 bin lira arkadaşının çıktı; önce tepki sonra teşekkür
ür SİVAS´ta emekli Ömer Sarıhan (56), caddeki çeşmede su içerken yerde poşet içinde yaklaşık 30 bin lira buldu, polise durumu bildirdi.
Askeri bandoyu küçük şef yönetti
Askeri bandoyu küçük şef yönetti
SİVAS´ta 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle askeri bandonun düzenlediği konserin bir bölümünde, izleyiciler arasında bulunan Arel Tozkoparan (6), şeflik yaptı.
Sivas´ta ´şarbon´ paniği; köy karantinaya alındı
Sivas´ta ´şarbon´ paniği; köy karantinaya alındı
SİVAS´ın Gürün ilçesine bağlı Karadoruk köyünde, telef olan büyükbaşların etiyle temas eden, aynı aileden 3 kişi, vücutlarında yaralar oluşunca hastaneye başvurdu. Telef olan hayvanlar, yakılarak gömülürken, köy de şarbon şüphesiyle karantinaya alındı.
SU KUYUSU BANYO VE BAMBU EVLER TAMAMLANDI...
SU KUYUSU BANYO VE BAMBU EVLER TAMAMLANDI...
Sivas´ta ihtiyaç sahiplerine Gıda Bankası´ndan ücretsiz alışveriş imkânı sağlayan Hayat Ağacı Derneği, zaman zaman yurt dışında yaşayan Müslüman kardeşlerimize de destek oluyor.
SOĞUK ÇERMİK´TE YENİ TESİSLER HİZMETE GİRDİ…
SOĞUK ÇERMİK´TE YENİ TESİSLER HİZMETE GİRDİ…
Sivas´ın turizm potansiyeli noktasında en önemli merkezlerinden olan Soğuk Çermik´te Belediye tarafından bir dizi yeni hizmet hayata geçirildi.
Sivas´taki yangında 7 hektarlık orman yandı
Sivas´taki yangında 7 hektarlık orman yandı
(DHA)- SİVAS´ın Koyulhisar ilçesinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangını, 9 saatlik çalışmayla söndürüldü. Soğutma çalışmaları sürerken, yangında 7 hektarlık alan zarar gördü.
Müteahhitin babası ölünce inşaatları yarım kaldı, hak sahipleri mağdur oldu
Müteahhitin babası ölünce inşaatları yarım kaldı, hak sahipleri mağdur oldu
SİVAS´ta, müteahhitlik firmasının arsa ve para karşılığı başladığı 3 inşaattan 2´si yarım kaldı. Müteahhit Nezir Ö., babası adına kayıtlı firmanın borçları nedeniyle iflas edince, hak sahipleri mağdur oldu. İnşaatların bulunduğu mahallenin muhtarı Cemil Gözen, "Ortada dolandırıcılık değil, iflas söz konusu. Firma iflas edince inşaatlar tamamlanamadı" dedi.
Köprüden dereye devrilen TIR alev aldı; sürücü öldü
Köprüden dereye devrilen TIR alev aldı; sürücü öldü
SİVAS´ın Koyulhisar ilçesinde, köprü üzerinde kontrolden çıkıp dere yatağına düşerek alev alan TIR´ın şoförü İranlı Mohammad Rahımıan (64) kayatını kaybetti.
Cinayet şüphelisinin evini ateşe verip, müdahaleye giden itfaiye ekibine saldırdılar
Cinayet şüphelisinin evini ateşe verip, müdahaleye giden itfaiye ekibine saldırdılar
SİVAS´ta hayvan otlatma meselesi yüzünden çıkan kavgada İbrahim Apaydın (18), Osman Koyurga´yı (37) pompalı tüfekle vurarak öldürdü. Olayın ardından Koyurga´nın yakınları, komşu köydeki Apaydın´ın ailesinin evini ve samanlığını ateşe verdi, araçlarına zarar verdi. Öfkeli kalabalık, yangına müdahaleye giden itfaiye ekiplerine saldırdı. Jandarma, bölgede geniş güvenlik önlemi alırken, gerginliğin devam ettiği bildirildi.
Sivas´ta lokantacılardan ABD mallarına boykot
Sivas´ta lokantacılardan ABD mallarına boykot
TÜM Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Sivas Şubesi üyeleri lokantalarında Amerikan mallarını boykot ederek yerli ürün kullanacaklarını açıkladı.

DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
23 / 7 °C
Güneşli
Salı
24 / 9 °C
Parçalı bulutlu
Çarşamba
13 / 6 °C
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi