TÜBİTAK’ta Sivas rüzgarı

Sivas, 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı'nda 81 il arasında 15’inci sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

Sivas'ta eğitim alanında gerçekleştirilen çalışmalar meyvelerini vermeye devam ediyor. Vali Salih Ayhan'ın da destekleri ile eğitimin her alanında önemli proje ve çalışmalar gerçekleştirilirken, öğretmen ve okul idarecilerinin de gayretleri ile hem akademik alanda hem de sosyal, sanatsal, sportif ve bilimsel alanlarda öğrencilerin başarı grafiği artmaya devam ediyor.

Sivas'ta, bu yıl 51'incisi düzenlenen TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışmasına rekor düzeyde başvuru yapılırken başvurularda her yıl önemli oranda artış yaşandı. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 135, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ise 175 proje ile yarışmaya dahil olan Sivas'ta bu yıl proje başvurusunda yüzde 70 artış gerçekleşti. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında başvuru sayısı 299 ile rekor seviyeye ulaştı.

Kentte, TÜBİTAK Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projesi Yarışmasına yapılan başvuru sayısında da yine rekora imza atılırken Sivas; 208 proje başvurusu ile bölgesinde birinci, Türkiye genelinde ise 18’inci sırada yer aldı.

Bilimsel projeler konusunda dikkatleri üzerine çeken kentte, bir başarı da 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı 2019-2020 çağrı dönemi başvurularında geldi. Öğrencilere kendi belirlediği konularda kendi keşiflerini yapma imkânı sunan destekleme programına Türkiye'de toplam 12 bin 832 okul başvuruda bulunurken 6 bin 511 proje desteklenmeye hak kazandı. Bu projeler arasında 98 projesi destek almaya hak kazanan Sivas, aynı sayıda projesi bulunan Kayseri ile birlikte 15’inci sırada yer aldı. Sivas proje sayısı ile büyük şehir olmayan iller arasında ise birinci oldu. TÜBİTAK, Sivas'ın bilimsel projeleri için toplamda 196 bin lira destek sağlayacak. Her okul kendi projesi için sergi gerçekleştirecek.

“BİLİMSEL ÇALIŞMALARIMIZIN SAYISINDAKİ ARTIŞ BİZLERİ MOTİVE EDİYOR”

Bilimsel proje ve çalışmalarda büyük emeği olan öğretmen ve öğrencileri tebrik eden Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, "Bizler çocuklarımızı hemen her alanda başarılı, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif alanlarda birçok proje ve çalışmayı hayata geçirerek öğrencilerimizi her yönüyle donanımlı bireyler haline getirmeyi hedeflerken, akademik başarılarını artırmak için de tüm öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimizle birlikte gece gündüz demeden çalışıyoruz. Öğrencilerimizin bilimsel çalışmaların içerisinde daha fazla yer alması, bu alanda kendilerini geliştirerek bilimsel projeler üretmesi için de yoğun bir çabamız var. Son yıllarda bilimsel çalışmalarımızın sayısındaki artış, hem bizleri hem de öğrencilerimizi daha da motive ediyor" ifadelerini kullandı.

İl genelindeki projelerin dağılımı şu şekilde: Merkez 47, Altınyayla 7, Doğanşar 1, Gemerek 5, Gürün 7, Hafik 4, Suşehri 2, Şarkışla 14, Ulaş 2, Yıldızeli 9. /Sultan Şehir/

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: TÜBİTAK’ Sivas rüzgarı


Sivas'a aylar sonra ilk uçak indi

KKKA aşısı için çalışma yapıyorlar

Merkez Camii yeniden hizmete açıldı

Üzerinde gezinirken yakaladığı keneyi, doğaya bıraktı

Hayvan Pazarı Kurban Bayramına Hazır.

“Hülle Atamalar Geri Alınsın!”

Millet bahçesi 20 gün içerisinde açılacak

İmaj Çorap İstihdama Kapı Açtı.

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.