Tam bağımsız Türkiye için dik durdular

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarının yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan CHP İl Başkanı Yılmaz Coşkun; “Tam bağımsız Türkiye idealleri için sonuna kadar dik durmuş; halka hürriyet mücadelesini vermişlerdir” dedi.

/Sultan Şehir/

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Yılmaz Coşkun; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarının 48. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

1950`li yıllarda ülkemizin siyasi, idari, askeri ve ekonomik yönden emperyalizme bağımlı hale getirilmeye başlandığını ifade eden Başkan Coşkun, “Bu dönemde dost ve müttefik Amerika söylemleriyle, Türkiye`yi küçük Amerika yapma sevdası. Kore`ye asker gönderme ve savaşa girmemize neden olmuştur. Bu tamamen emperyalizmin çıkarlarını korumak içindi.  Buna karşı çıkan o günkü gençliğe sermaye düşmanlığı yakıştırması yapmaya çalıştılar. 1960 öncesi iktidarın yaptıklarından sonra halk, ilk yapılacak seçimlerde kendi iktidarını, yani CHP`yi iktidar yapmak istemeye başlamasıyla emperyalizmin ve işbirlikçilerinin 27 Mayıs darbesi balyoz gibi ülkenin üzerine indi. İşte bu dönemden sonra üniversite gençliğinin uyanışını görmekteyiz. O gençlik bir macerası veya hayalperest değiller idi. Aksine hayatlarını uğruna verebilecekleri bir sevdaları vardı. Bu sevdanın adı devrimcilikti. Ve onlar 1 Kasım 1968`de Samsun`dan, Ankara`ya Mustafa Kemal Yürüyüşünü başlattılar. Haziran 1969`da Filistin`de İsrail Siyonizm`ine karşı verilen mücadelenin içinde yer aldılar” dedi.

YERLİ VE MİLLİ BİR EKONOMİYE SAHİP TÜRKİYE ARZULUYORLARDI

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına “cuntacılık” yakıştırması yapanların Amerikancılardan başkası olmadığını dile getiren Coşkun, “Güvenlik güçleri etrafını çevirdiğinde `Ben Mehmetçiğe kurşun atmam’ diye ayağa kalkan Denizlerdi. 3 fidanın idamının yanlışlığı kabul edilmeden, demokrasi adına söylenecek sözler boş ve aldatmaca olmaktan öteye gitmez. Bundan 48 yıl önce sadece bağımsız bir Türkiye istedikleri için, sadece yerli ve milli bir ekonomiye sahip Türkiye arzuladıkları için 20’li yaşlarında katledilen devrimci önderlerimizin katledilmelerinin üzerinden 48 sene geçse de Türkiye’de milyonlarca yürek, ülkenin bağımsızlığı için mücadele etmeye devam ediyor. Bu ülkede 100 yıl önce bağımsızlık mücadelesi veren Mustafa Kemal ve Deniz Gezmiş’in torunları Amerikan bayrağı önünde secde edenlere karşı duracaklardır” ifadelerini kullandı.

“EZİLENLERİN VE YOKSULLARIN SESİ OLMUŞLARDIR”

“Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, tam bağımsız Türkiye idealleri için sonuna kadar dik durmuş; halka hürriyet mücadelesini vermişlerdir” diyen Coşkun, “Onlar, bu toprakların en büyük devrimcisi Mustafa Kemal'den aldıkları mücadele azmi ile emperyalizme karşı ezilenlerin ve yoksulların sesi olmuşlardır. Üç Fidan yalnızca Türkiye'de değil, tüm dünyada baskıya karşı direnişin, sömürüye karşı bağımsızlığın ve faşizme karşı özgürlüğün ölümsüz sembolleri olmuştur. İdamlarının 48. yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı saygı ve özlemle anıyorum” şeklinde konuştu.

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: bağımsız Türkiye durdular


Millet bahçesi 20 gün içerisinde açılacak

Yok olan tarih yeniden canlandı, açık hava müzesi olacak

Bozkırın ortasındaki saklı Cennet ‘Yıldız Şelalesi’

Kazakistan’da 31 Mayıs tarihi

BAŞKAN BİLGİN MESİRE ALANLARINI İNCELEDİ. (Videolu Haber)

13 bin yıldır genetiği bozulmadı

Cuma’yı terk etmemek için hastane gitmek istemedi

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta