Stokçuluk iddialarını asla kabul etmiyoruz

37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren; Eczacıların ilaç stokçuluğu yaptığı yönündeki iddiaları sert bir dille eleştirdi.

37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren; eczacıların ilaç stokçuluğu yaptığına yönelik iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Son günlerde ilaç yokluğuna ilişkin basına yansıyan haberlerde eczacıları suçlayan ve onları stokçulukla itham eden söylemlere üzülerek tanıklık ettiklerini belirten Eren;  eczacılara yönelik ithamı esefle karşıladıklarını dile getirdi.

Başkan Eren; “Son günlerde ilaç yokluğuna ilişkin basına yansıyan haberlerde eczacılarımızı suçlayan bir dille, eczacıları stokçulukla itham eden söylemlere üzülerek tanıklık etmekteyiz. Bildiğiniz üzere pandeminin ilk günlerinde de maske ve dezenfektan fiyatları konusunda meslektaşlarımız suçlanmış, ilerleyen dönemlerde ise fiyat farklılıklarının sebebinin üretici ve tedarikçi firmalar olduğu ortaya çıkmıştı. Eczacılarımıza yönelik ‘stokçu’ ithamını esefle karşılıyor; gerçek dışı bu ithamları reddediyoruz. Bizler halk sağlığını her şeyin üstünde tutan bir mesleğin mensuplarıyız. Mesleğimizi gururla, özveriyle yapıyor; pandemide de iyice görünür olduğu üzere mesleğimizin getirdiği sorumlulukları gerektiğinde ailemizi, sevdiklerimizi riske atmak pahasına yerine getiriyoruz. Ülkemizin en ücra köşesinde tek bir vatandaşımızın dahi ilaçsız kalmaması için canla başla çalışıyoruz. Bu bağlamda hemen her yıl, mevcut sistemin işleyişinden kaynaklanan sorunlar dolayısıyla eczacıların stokçuluk suçlamasına maruz bırakılmasını asla kabul etmiyoruz. Bir kez daha altını özenle çizmek isteriz ki; üretim ve tedarik kaynaklı ilaç yokluğunun sorumlusu kesinlikle eczacılar değildir” dedi. /SULTAN ŞEHİR/