Sivas'a Özgü Zeron Buğdayını Yaygınlaştıracağız

​​​​​​​Sivas Valisi Salih Ayhan, Ulaş Tarım İşletmeleri (TİGEM) arazisinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ projesi kapsamında 200 dekarlık alanda ekilen Sivas'a özgü tohumluk ‘Zeron Buğdayı’ tarlasında incelemelerde bulundu.

Vali Salih Ayhan, Ulaş ilçesi TİGEM arazilerinde Tarım İl Müdürlüğünün yürüttüğü projeler arasında yer alan zeron buğdayını yaygınlaştırma projesi hakkında TİGEM Müdürü Hasan Keskin ve Tarım İl Müdürü Seyit Yıldız'dan bilgi aldı. 200 dekarlık alanda üretilecek olan yaklaşık 80 ton tohumluk zeron buğdayı çiftçilere ücretsiz dağıtılacak. Zeron buğdayının ekildiği alanda açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, besinsel değeri yüksek olan zeron buğdayının mutfaklarda ve marketlerde yer alacağına inandığını söyledi.

Zeron Buğdayını Çiftçilerimize Ücretsiz Vereceğiz-

Sivas'ın bir değeri olan zeron buğdayına sahip çıkacaklarını belirten Vali Ayhan, "Bu ürettiğimiz zeron buğdaylarını da yerli tohum olan Sivas'ın toprağına, iklimine uygun olan zeron buğdayını da çiftçilerimize ücretsiz vererek de Sivas’ımızın coğrafyasında zeron buğdayının daha çok anılmasına, daha çok ekilmesine vesile olacağız. Belki verimlilik anlamında çok yüksek standartta olmasa da nitelik ve kalite anlamında yerli bir buğdayımız, yerli bir ürünümüz. Değerlerimize sahip çıkacağız bu da Sivas'ımızın bir değeri. İnşallah 200 dekarlık alanda başlattığımız bu proje Sivas’ta ekilmedik bir alanın kalmaması için gece gündüz çalışacağız." dedi.

 "Bu Süreçte 4 Temel Kavram Ön Plana Çıktı"

Koronavirüsle mücadelede 4 temel kavramın çok ön plana çıktığına vurgu yapan Vali Ayhan, "Bunlardan birisi sağlık olmazsa olmaz. Şuan güçlü sağlık alt yapımızla ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturu ile insanı yaşatmak için ciddi manada sağlık teşkilatımızın gücüyle, özverili çalışanlarıyla sağlık kavramının altını çok iyi doldurmaktayız. İkincisi tabi sosyal izolasyon kavramı. Bu süreçten kaynaklanan sıkıntıları azaltmak için sosyal mesafeleri artırmak, hareketliliği azaltmak ve sosyal izolasyonu anlamlı kılmak. Bir diğeri kamu düzenini sağlamak. Devletin omurgasını muhafaza etmek ve bunlarla birlikte önemli konulardan birisi de tarım. İşte bu çalışmalarımızda, tarım kavramının altını dolduran çalışmalardır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Sivas'ta ve ülkemizde üretim devam ediyor. Tarımsal faaliyetler yoğun bir şekilde devam ediyor ve insani tüketim ihtiyaçlarımızı bu coğrafyalardan karşılayacağız. Dolayısıyla bu küresel salgınlarda kıtlık konusu insanlarda vardır ve yaşanmıştır da. Hamdolsun ülkemizin büyüklüğü, ferasetiyle bunları aşacak güçteyiz. Bugün birçok programı iptal ediyoruz ancak tarım ve hayvancılıkla ilgili programlarımıza devam ediyoruz. Sivas'ta çiftçilerimiz ve üreticilerimiz üretiyor. İlimizde ve ülkemizde hiçbir şekilde temel insani tüketim maddelerimizde hiçbir sorun olmadığını ifade emek istiyorum. Projemizi bugün yerinde inceledik, çalışmaları arkadaşlarımızla değerlendirdik." ifadelerini kullandı. 

"Tarımı Aksatacak Hiçbir Olaya Müsaade Etmeyeceğiz"

Karantina sürecinde tarımsal üretimi aksatacak hiçbir olaya müsaade etmeyeceklerinin altını çizen Vali Ayhan şöyle konuştu:

"Üreten Çiftçi Gelişen Sivas” projesi ile kendi kendine yeten Sivas var. Tarımsal alanda ilerleyen dönemde tarımın daha aktif ve dinamik olması için çalışmalarımızı arttırarak devam edeceğiz. Özelikle büyükbaş ve küçükbaş alanında yem bitkilerinde Sivas'ın iyi bir bölge olduğunu ifade etmek istiyorum. Yaz döneminde tarımsal çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Bu karantina sürecinde tarımsal üretimi aksatacak hiçbir olaya müsaade etmeyeceğiz. Tarımsal üretimin artırılması,  tedariklerinin ile sevk zincirlerinin kolaylaştırılması için bu konuda çok esnek ve destekleyici şekilde çalışmalar yürüteceğiz. Tarım ve üretim faaliyetleri, Cumhurbaşkanımızın talimatları, bakanlıklarımızın çok hassasiyet gösterdiği ve il valilerimizin de üzerinde ciddi manada durduğu hususlardan birisi. Projeye emek verenlere teşekkür ediyorum."

Vali Salih Ayhan, daha sonra Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından kullanılan 40 bin ton kapasiteli Sivas Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş.'yi ziyaret ederek TMO Müdürü Hasan Bolat'tan bilgi aldı.

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com


200 sürekli işçi alınacak

ESTAŞ-üniversite iş birliği meyvelerini verdi

Ankara ile Sivas arasını 2 saate indirecek dev proje hız kesmiyor

Vali Ayhan, dur durak bilmiyor

Vali Ayhan, pide ustası oldu

Sulama kanalından çıkan kurt yavruları şaşkınlık yaşattı

Kısıtlamaya hiçe sayarak trafiğe çıkan alkollü sürücüye ceza yağdı

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta