SİVAS MUTFAĞI DÜNYAYA AÇILACAK
Türk mutfağını tanıtmak ve yaşatmak, turizmi canlandırmak, yerli ve yabancı turistleri restoran ve lokantalarda en iyi şekilde ağırlamak amacıyla kurulan Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği´nin (TÜRES) Sivas Şube Başkanı İshak Kaan Usta, ilimizin mutfağını dünyaya açmak için önemli bir adım attı. Sivas´ın gastronomi kenti olması, yöresel yemeklerinin gelecek kuşaklara aktarılarak yayılması noktasında Toptancılar Sitesi´nde “Kirli Ahmet” olarak bilinen Köfteci Ahmet Usta´nın restoranının içerisinde TÜRES Şube Başkanı Usta´nın girişimleri ile “Yenilebilir Sivas Tarihi” mutfağı oluşturuldu. “Yenilebilir Sivas Tarihi” mutfağının kapılarını Gazete Şehir´e açan TÜRES Şube Başkanı Usta, “Her yerde Sivas´ın reklamını yapmayı istiyoruz. O büyük lüks restoranlarda Sivas yemeklerinin çıkmasını arzuluyoruz. Buranın bir Antep, bir Bolu Mengen olmasını istiyoruz. Gençlerimizin burada yetişmesini istiyoruz. Bu mesleği bir sanat olarak görüp ilerlemelerini istiyoruz. Hayalimiz bu” dedi.
Tarih: 9.7.2018 19:26:20/ 484okunma / 0yorum

NACİ YILDIZ/ÖZEL HABER

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Sivas Şubesi, ilimizin yöresel yemeklerinin gelecek kuşaklara aktarılması ve yayılması noktasında önemli bir projeye imza attı. Proje kapsamında Toptancılar Sitesi´nde “Kirli Ahmet” olarak bilinen Köfteci Ahmet Usta´nın restoranının içerisinde bir bölüme  TÜRES Sivas Şube Başkanı İshak Kaan Usta´nın katkılarıyla “Yenilebilir Sivas Tarihi” mutfağı oluşturuldu.

SİVAS´A ÖZGÜ YEMEKLER PİŞİRİLECEK

Oluşturulan mutfakta Sivas´a özgü yemekler pişirilecek ve elde edilen görsellerle birlikte  de “Yenilebilir Sivas Tarihi” adlı bir kitap hazırlanarak, bastırılacak. Sivas´ın yemek kültürünün gelecek nesillere aktarılması noktasında önemli bir adım olarak görülen “Yenilebilir Sivas Tarihi” mutfağının kapılarını Gazete Şehir´e açan TÜRES Şube Başkanı İshak Kaan Usta, önemli açıklamalarda bulundu.

/resimler/2018-7/9/1931008313612.jpg

“AMACIMIZ; TÜRK MUTFAĞINI DÜNYA

MUTFAĞI İLE EŞDEĞER HALE GETİRMEK”

TÜRES hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Başkan Usta, “Derneğimizin merkezi İstanbul´da bulunuyor. 2006   yılında kuruldu. Bin 100´e yakın marka ile çalışıyoruz. Şu an Türkiye´deki dünya markaları ile çalışıyoruz. TÜRES olarak amacımız; Türk mutfağını dünya mutfağı ile eşdeğer hale getirmek. Yurt içi, yurt dışında bir sürü festivaller yapıyoruz.  Sivas başkanlığımızın amacı da Sivas´ın mutfağını Türk mutfağına kanalize edebilmek. Her yerde Sivas´ın reklamını yapmayı istiyoruz. Her yerde, o büyük lüks restoranlarda Sivas yemeğinin çıkmasını arzuluyoruz” dedi.

/resimler/2018-7/9/1931326282852.jpg

“SİVAS´IN YEMEK KÜLTÜRÜNÜ

TURİZME KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Çeşitli illerin Hatay Medeniyetler Sofrası, Antep Mutfağı, Urfa Sofrası gibi isimlerle yöresel lezzetlerini tanıttığını ifade eden Usta, “Biz de Sivas olarak bunu başarmayı istiyoruz. Bunun Sivas´a bir turizm geliri olarak dönmesini istiyoruz. Biz kendimize yakın tarihten  uzak tarihe doğru bir hedef belirledik. İlk hedef tarihimiz 4 Eylül. 4 Eylül Sivas Kongresi´nde 108 gün boyunca Mustafa Kemal Paşa ve Milli Mücadele ekibini burada ağırlamışız. Biz anadan doğma ev sahibiyiz. O insanları ev sahipliğimizle, nezaketimizle ve bütünlüğümüzle sarmışız. Düşmana geçit vermemişiz ve Cumhuriyet´i kurmuşuz. Biz; ‘108 gün boyunca buradaki büyüklerimiz ülkeyi kurtaran kararları alırken ne yemiş?´ diye sorarak Sivas´ın yemek kültürünü ortaya çıkarmak ve turizme kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

/resimler/2018-7/9/1931597845870.jpg

“MİSAFİRLERİMİZ VATANIN  NASIL

KURTARILDIĞINI YAŞASINLAR”

2019 yılının Sivas açısından çok önemli olduğuna vurgu yapan Usta, hızlı tren sayesinde Sivas´a çok sayıda kişinin akın edeceğini söyleyerek şöyle konuştu: “Doğu Ekspresi ile insanlar oluk oluk Çıldır Gölü´ne gidiyor. Biz buraya da gelmelerini istiyoruz; burada ağırlayalım, burada misafir edelim. O zamanki şartlarda o Milli Mücadele heyeti ne yemiş, bu yemeklerimizi ön plana çıkartarak misafirlerimizin bunu görmelerini istiyoruz. Bu vatan nasıl kurtarılmış, misafirlerimiz bunu görsünler, yaşasınlar istiyoruz. Bir Çanakkale´de nasıl tüyleri ürperiyorsa buraya geldiklerinde de böyle bir ambiyans olsun diyoruz. Tüyleri ürpersin ve vatanımıza, bayrağımıza daha çok sahip çıksınlar diye bir amacımız var.”

/resimler/2018-7/9/1932547221967.jpg

“SİVAS YEMEKLERİNİ GASTRONOMİ

DİLİ İLE KİTAPLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Projenin adını neden “Yenilebilir Sivas Tarihi” koyduklarını da açıklayan Usta, “Çünkü biz yemeğin bir tarihi olduğunu iddia ediyoruz. Yemeğin tarihçesinin olduğunu, gastronomi dilinin olduğunu söylüyoruz ve  bunu da gastronomi dili ile kitaplaştırmaya çalışıyoruz. Lezzetlerimizi kullanılan ürünlerin gramajlarını da belirterek tarif etmeyi ve bu minvalde de güzel bir kitap çıkartmayı istiyoruz. Gökmedrese zamanın NASA´sı imiş. Selçuklu kurmuş bunu. Burada bilim insanı yetişmiş. Yenilen yemek bu insanların yetişmesinde önemli bir unsur. Buradaki bilim insanları o zamanın şartlarında ne yemek yemiş, bu bizim için çok önemli. Yemek bir kültür. Çatalın konulduğu yer bile bir anlam ifade eder. Bir hikaye anlatayım. Hristiyan ekmekçiler, ekmeğin üzerine 3 çizgi çekiyorlar. Orhan Gazi, ‘Sebebi ne?´ diyor. Hıristiyan ekmekçi de, “Baba, oğul ve  kutsal ruha inandığımız için ekmeklerin üzerine 3 çizgi çekeriz biz´ diyor. Orhan Gazi de bu olaydan çok etkilenerek ferman yayımlıyor ve ‘Allah´ın birliğinin kanıtı olarak fırıncılara söyleyin ekmeklerin üzerine bundan böyle tek çizgi çekilsin´ diyor.  Bu bile bir şeyin anlamı, ifadesi. Sofraya bakmış olduğumuz zaman sofradaki motifler, çatalların duruşu, yemeklerin sunumu o milletin kültürünü, ne kadar gelişmiş olduğunu anlatır.         Sofra bezindeki, kilimdeki motif onun ne kadar ileriyi düşündüğünü anlatır. Bu kadar büyük değerlerimiz var. Biz de bunları tarih sahnesinden şimdiki vizyona indirip yeni neslimize, turistlerimize  Sivas´ın ne kadar zengin medeniyet olduğunu anlatmak istiyoruz. Sivas´ın kilit noktada olduğunu, Baharat ve İpek Yolu üzerinde olduğunu anlatmak istiyoruz. Amacımız bu. Bu stüdyoyu da bunun için kurduk. Burada her hafta bir konukla beraber yemeklerimizi yapıp söyleşi tadında lezzetlerimizin reklamını yapmak istiyoruz”  açıklamasında bulundu.

/resimler/2018-7/9/1933498316846.jpg

YOUTUBE KANALI FAALİYETTE

“Yenilebilir Sivas tarihi” adı ile  YouTube kanalı da kurduklarını da ifade eden TÜRES Şube Başkanı Usta, “Biz sürekli olarak Sivas´ın reklamını yaparak burada bir şeyleri başarmayı istiyoruz. Buranın bir Antep, bir Bolu Mengen olmasını istiyoruz. Gençlerimizin burada yetişmesini istiyoruz. Bu mesleği bir sanat olarak görüp ilerlemelerini istiyoruz. Hayalimiz bu” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: SİVAS MUTFAĞI DÜNYAYA AÇILACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kangal üreticisi: Köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız
Kangal üreticisi: Köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız
SİVAS Kangal köpeklerinin, İtalya´nın Toskana bölgesinde son aylarda yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinin gündemine gelmesi, memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, İtalya´nın doğru bir karar verdiğiini belirterek, "Kangallar canı pahasına sürüyü korur. Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse, köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.
Suriyeli gelin, 13 yıl sonra düğün heyecanı yaşadı
Suriyeli gelin, 13 yıl sonra düğün heyecanı yaşadı
Sivaslı Latif Kaman ile üniversite yıllarında tanışıp evlenen, ancak imkansızlıklar nedeniyle gelinlik giyemeyen Suriyeli Cihan Jumaan Kaman (38), bu hayalini 13 yıl sonra gerçekleştirdi. Gelinlik ve damatlık giyen Kaman çiftinin düzenlediği düğün törenlerine üç çocukları da şahitlik etti.
Yolcu otobüsünde 22 kaçak Afgan yakalandı
Yolcu otobüsünde 22 kaçak Afgan yakalandı
SİVAS´ın Suşehri ilçesinde yolcu otobüsünde yapılan aramada yurda kaçak yollardan girdikleri belirlenen 22 Afgan ele geçirildi.
Gaziler Günü´nde şehitler unutulmadı
Gaziler Günü´nde şehitler unutulmadı
SİVAS´ta 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. İl protokolü ve gaziler, kentteki şehitlikleri ziyaret etti.
Dim Medya´nın onur gecesi
Dim Medya´nın onur gecesi
Antalya´nın Alanya ilçesinde 51 yıl önce kurulan Yeni Alanya Gazetesi, Türkiye´nin dört bir yanından misafirin katıldığı törenle kuruluş yıl dönümünü kutladı. Sivas Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Sultan Şehir Gazetesi Sahibi Naci Yıldız, geceye davetli olarak katıldı. Naci Yıldız, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´na UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası´nın batı kapısının üzerinde bulunan ve Selçukluları simgeleyen çift başlı kartal motifi hediye etti.
Yıldız, kurum ve STK ziyaretlerini sürdürüyor
Yıldız, kurum ve STK ziyaretlerini sürdürüyor
Sivas Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Sultan Şehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi Naci Yıldız, kurum ve sivil toplum kuruluşu (STK) ziyaretlerini sürdürüyor.
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
2018-2019 eğitim-öğretim döneminin başlaması nedeniyle Şems-i Sivasi İmam Hatip Ortaokulu´nda tören düzenlendi. Törende konuşan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “Türkiye´de ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 17, Sivas´ta ise 15´dir. Eğitimde Türkiye iyi bir noktada ama Sivas Türkiye´den de daha iyi bir noktada” dedi.
Sivassporlu taraftarlar mezarları başında anıldı
Sivassporlu taraftarlar mezarları başında anıldı
Sivasspor´un 17 Eylül 1967 tarihinde Kayserispor ile deplasmanda oynadığı maçta çıkan tribün olaylarında yaşamını yitiren 43 taraftar mezarları başında anıldı.
Adnan Menderes  anıldı
Adnan Menderes anıldı
AK Parti Sivas İl Başkanlığı, 17 Eylül 1961 tarihinde idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes için anma programı düzenledi.
Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı
Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı
Yolcu otobüsü ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi de yaralandı.
Gazete Şehir Gazetesi isim değiştirdi
Gazete Şehir Gazetesi isim değiştirdi
Sivas´ın ilk ve tek haftalık gazetesi olan Gazete Şehir, isim değiştirerek Sultan Şehir adını aldı.
Gıda Bankası örnek oluyor
Gıda Bankası örnek oluyor
Alan el ile veren eli buluşturan Gıda Bankası, İstanbul Eyüpsultan Belediyesi´ne örnek oldu. Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Strateji Geliştirme Müdürlüğü´nden AR-GE Yöneticisi Hasan Güllük, Gıda Bankası´na benzer bir yapıyı İstanbul´da da hayata geçirmek istediklerini belirtti.
“Çiftçilerimizin yarasını saracağız”
“Çiftçilerimizin yarasını saracağız”
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ile birlikte Kabasakal ve Koyuncu köylerinde evi ve samanlığı yanan çiftçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaret esnasında konuşan Yıldız, “Hep birlikte çiftçilerimizin yarasını saracağız” dedi
Hastanede tedavi gören okul müdürü, hayatını kaybetti
Hastanede tedavi gören okul müdürü, hayatını kaybetti
SİVAS´ta okul müdürlüğü yapan ve bir süredir karaciğer rahatsızlığı olan Ali Nacak (64) yaşamını yitirdi.
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
ŞÜPHELİLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
SİVAS´ta yapımı devam eden Kredi Yurtlar Kurumu´na (KYK) ait yurt inşaatından 80 bin lira değerinde bakır kablo çalan 3 şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Protokol İmzalandı
Protokol İmzalandı
Kangal Polis Merkezi Amirliği yeni hizmet binasına kavuşuyor.
Kepçe ile 30 metrelik çukura düşen operatör öldü
Kepçe ile 30 metrelik çukura düşen operatör öldü
SİVAS´ta kömür ocağında kazı yaparken iş makinesiyle çukura düşen Ali Kılcı (39) olay yerinde yaşamını yitirdi.
Kızılırmak´ta boğulan Sözleşmeli Er´in cenazesi Yozgat´a gönderildi
Kızılırmak´ta boğulan Sözleşmeli Er´in cenazesi Yozgat´a gönderildi
SİVAS´ın Şarkışla ilçesinde, Kızılırmak´tan yürüyerek karşıya geçmeye çalışırken akıntıya kapılarak boğulan Sözleşmeli Er Turgay Şahin´in (24) cenazesi memleketi Yozgat´a gönderildi.
İnşaattan düşen işçi öldü
İnşaattan düşen işçi öldü
SİVAS´ta çalıştığı inşaatta, yaklaşık 4 metreden beton zemine düşen işçi Siyami Orkan (49) hayatını kaybetti.
Çeşmede bulduğu 30 bin lira arkadaşının çıktı; önce tepki sonra teşekkür
Çeşmede bulduğu 30 bin lira arkadaşının çıktı; önce tepki sonra teşekkür
ür SİVAS´ta emekli Ömer Sarıhan (56), caddeki çeşmede su içerken yerde poşet içinde yaklaşık 30 bin lira buldu, polise durumu bildirdi.
Askeri bandoyu küçük şef yönetti
Askeri bandoyu küçük şef yönetti
SİVAS´ta 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle askeri bandonun düzenlediği konserin bir bölümünde, izleyiciler arasında bulunan Arel Tozkoparan (6), şeflik yaptı.
Sivas´ta ´şarbon´ paniği; köy karantinaya alındı
Sivas´ta ´şarbon´ paniği; köy karantinaya alındı
SİVAS´ın Gürün ilçesine bağlı Karadoruk köyünde, telef olan büyükbaşların etiyle temas eden, aynı aileden 3 kişi, vücutlarında yaralar oluşunca hastaneye başvurdu. Telef olan hayvanlar, yakılarak gömülürken, köy de şarbon şüphesiyle karantinaya alındı.
SU KUYUSU BANYO VE BAMBU EVLER TAMAMLANDI...
SU KUYUSU BANYO VE BAMBU EVLER TAMAMLANDI...
Sivas´ta ihtiyaç sahiplerine Gıda Bankası´ndan ücretsiz alışveriş imkânı sağlayan Hayat Ağacı Derneği, zaman zaman yurt dışında yaşayan Müslüman kardeşlerimize de destek oluyor.
SOĞUK ÇERMİK´TE YENİ TESİSLER HİZMETE GİRDİ…
SOĞUK ÇERMİK´TE YENİ TESİSLER HİZMETE GİRDİ…
Sivas´ın turizm potansiyeli noktasında en önemli merkezlerinden olan Soğuk Çermik´te Belediye tarafından bir dizi yeni hizmet hayata geçirildi.
Sivas´taki yangında 7 hektarlık orman yandı
Sivas´taki yangında 7 hektarlık orman yandı
(DHA)- SİVAS´ın Koyulhisar ilçesinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangını, 9 saatlik çalışmayla söndürüldü. Soğutma çalışmaları sürerken, yangında 7 hektarlık alan zarar gördü.
Müteahhitin babası ölünce inşaatları yarım kaldı, hak sahipleri mağdur oldu
Müteahhitin babası ölünce inşaatları yarım kaldı, hak sahipleri mağdur oldu
SİVAS´ta, müteahhitlik firmasının arsa ve para karşılığı başladığı 3 inşaattan 2´si yarım kaldı. Müteahhit Nezir Ö., babası adına kayıtlı firmanın borçları nedeniyle iflas edince, hak sahipleri mağdur oldu. İnşaatların bulunduğu mahallenin muhtarı Cemil Gözen, "Ortada dolandırıcılık değil, iflas söz konusu. Firma iflas edince inşaatlar tamamlanamadı" dedi.
Köprüden dereye devrilen TIR alev aldı; sürücü öldü
Köprüden dereye devrilen TIR alev aldı; sürücü öldü
SİVAS´ın Koyulhisar ilçesinde, köprü üzerinde kontrolden çıkıp dere yatağına düşerek alev alan TIR´ın şoförü İranlı Mohammad Rahımıan (64) kayatını kaybetti.
Cinayet şüphelisinin evini ateşe verip, müdahaleye giden itfaiye ekibine saldırdılar
Cinayet şüphelisinin evini ateşe verip, müdahaleye giden itfaiye ekibine saldırdılar
SİVAS´ta hayvan otlatma meselesi yüzünden çıkan kavgada İbrahim Apaydın (18), Osman Koyurga´yı (37) pompalı tüfekle vurarak öldürdü. Olayın ardından Koyurga´nın yakınları, komşu köydeki Apaydın´ın ailesinin evini ve samanlığını ateşe verdi, araçlarına zarar verdi. Öfkeli kalabalık, yangına müdahaleye giden itfaiye ekiplerine saldırdı. Jandarma, bölgede geniş güvenlik önlemi alırken, gerginliğin devam ettiği bildirildi.
Sivas´ta lokantacılardan ABD mallarına boykot
Sivas´ta lokantacılardan ABD mallarına boykot
TÜM Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Sivas Şubesi üyeleri lokantalarında Amerikan mallarını boykot ederek yerli ürün kullanacaklarını açıkladı.

DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
23 / 7 °C
Güneşli
Salı
24 / 9 °C
Parçalı bulutlu
Çarşamba
13 / 6 °C
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi