Sivas, kalp cerrahisinde önemli bir merkez olacak
Sivas Numune Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Müslim Gül, hastanenin Kalp Ameliyatlarında İç Anadolu bölgesindeki önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.
Tarih: 1.1.2018 22:41:34/ 5221okunma / 0yorum

Sivas, kalp cerrahisinde önemli bir merkez olacak

Sivas Numune Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Müslim Gül, hastanenin Kalp Ameliyatlarında İç Anadolu bölgesindeki önemli bir merkez haline geleceğini söyledi. Hastane bünyeside gerçekleştirdikleri bir çok başarılı amleyatı 2018 yılıda da südüreceklerini beliten Gül, “İlk kez yapılmayacak açık kalp ameliyatları ama son zamanlardaki en yoğun açık kalp ameliyatları olacak inşallah. Hatta Türkiye´de de ses getirecek. Çünkü çevre illerden de hasta kabul edeceğiz.” dedi.

/resimler/2018-1/1/2249352948654.jpg

Sivas Numune Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Müslim Gül, hastane bünyesinde gerçekleştirilen ameliyatlar hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Sivas Numune Hastanesi´nin Kalp Ameliyatlarında İç Anadolu bölgesindeki önemli bir merkez haline geleceğini söyleyen Gül, Kalp Damar Cerrahisi alanında çok önemli ve başarılı ameliyatlar gerçekleştirildiğini, bölüm içerisinde açılması planlanan yoğun bakım ünitesi ile hayati riski yüksek vakaların müdahale ve takibinin de eksiksiz bir şekilde yapılabileceğini söyledi.

“ZAMANINDA MÜDAHALE HAYAT KURTARIYOR”

Aort ameliyatlarının ölüm riski yüksek ameliyatlar olduğunun altını çizen Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Müslim Gül, bu tür vakaların genellikle ani şikâyetlerle acilde tespit edildiğini ve acil müdahale gerektirdiğini söyledi.

Gül; “Aort ameliyatlarının hem açık cerrahisi, hem kapalı cerrahisi zor. Açık cerrahisi neredeyse 8 saat sürüyor. Kan nakli çok yapılan, sonradan kanama, patlama ve dikişlerinde atma riski olan ameliyatlar. Aort damarı kalpten çıkan çok büyük bir damar ve tüm iç organlarımızı besliyor. Ondaki bir yırtılma veya anevrizma (genişleme), organlarda ciddi hasara yol açıyor. Felç, Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, mide ve bağırsaklarda çürüme oluşturabildiği gibi, patlaması halinde ani ölümlere sebep olabiliyor.

/resimler/2018-1/1/2250071855499.jpg

Bu ameliyatları gerçekleştirdiğimiz hastaları genellikle acilde karşılıyoruz. Hasta, şiddetli sırt ağrısı, karın ağrısı ile geliyor. Acil hekimi şüphelenip tomografi çektirdiğinde anlıyoruz aort damarının yırtıldığını yada genişlediğini. Bu acil müdahale gerektiriyor. Çünkü saatler içerisinde o yırtık ilerliyor. Kalbin her atışında veya tansiyon yükselmesinde o yırtık büyüyor. Elinizde gereken malzemeniz varsa bu hastayı hemen ameliyata almanız gerekiyor. Ya oraya suni bir damar koyacaksınız ya da hastaya anjiyografi ile damarın yırtılan yerine stentleme/kapatma işlemi yapacaksınız. Bunlar hayat kurtaran işlemler.

/resimler/2018-1/1/2250339824777.jpg

Bazen de hasta, karaciğer ya da başka bir rahatsızlığı için tomografi çekiniyor ve şans eseri orada görülüyor ki aort damarı çok büyük ve balonlaşmış. Yani kişinin hiç haberi yok. Ağrı, yada başka bir sıkıntı oluşturmamış ama neredeyse patlama noktasına gelmiş. Bu hastalarımızı da uygun bir zamana randevu vererek, ameliyat ediyoruz. Ama acilde, hayat kurtaran ameliyatlar bunlar. Bu tür ameliyatları genellikle büyük şehirler yapıyor şuanda, özeller ve büyük üniversiteler. Çünkü kansız, bıçaksız bir ameliyat her hastanın ilk tercih edeceği şeydir. Birinin hayati tehlike riski yüzde 20, birinin ki yüzde 1´in bile altında. Biz bu işlemleri burada başlatmak istedik ve ilk uygulamalarını yaptık. Sonuçları da gayet güzel oldu. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Bununla ilgili yöneticilerimizin tam desteği söz konusu. Çünkü bu ameliyatlar hem hastanemizin prestiji açısından önemli hem de Sağlık Bakanlığı nezdinde kardiyovasküler cerrahi ameliyatlarımızla ilgili seviyemizi yükseltiyor.”

/resimler/2018-1/1/2251034825396.jpg

“ÇEVRE İLLERDEN DE HASTA KABUL EDECEĞİZ”

Kalp damar cerrahisi alanında gerçekleştirilen ameliyatlar konusunda Numune Hastanesi´nin iddialı bir konumda olduğunu belirten Gül, bölüm bünyesinde yoğun bakım ünitesi açılmasının da planlandığını, ileride hastane olarak bölgenin en önemli merkezlerinden bir tanesi olmayı hedeflediklerini söyledi.

Gül, “Kroner Byypas, arot cerahisi, kapak ameyiyatı, yaralanmış, vurulmuş bir kişinin damar tamiri, hayat kurtarıcı bir anlık operasyonlar çok önemlidir. Biz Sivaslıyız, memleketimiz burası ve Allah izin verirse buradayız. Biz bu tür ameliyatları başlatacağız burada. İlk kez yapılmayacak açık kalp ameliyatları ama son zamanlardaki en yoğun açık kalp ameliyatları olacak inşallah. Hatta Türkiye´de de ses getirecek. Çünkü çevre illerden de hasta kabul edeceğiz. Sağlık sektörü ve sağlık turizmi de çok önemli. Bize, yoğun bakım da verilecek inşallah. Yoğun bakım verilirse, sıkıntılı, vurulmuş, yaralanmış, kalp krizi geçirmiş ağır hastaları da burada takip edeceğiz. Bu hastaların acil bir yere sevki de mümkün değil. Araç içi bir kazada Allah korusun bir damarınız kopabilir, acil müdahaleyi iyi yapan bir yeriniz olursa, yoğunbakımınız donanımlı ve hijyenik olursa hastanın başka bir yere sevk durumu söz konusu olmaz. Çünkü yolda hayatını kaybeder bu durumdaki bir hasta.” ifadelerini kullandı.”

/resimler/2018-1/1/2252177179968.jpg

“HASTAMIZIN BAŞINDA SABAHLIYORUZ”

Hastaların ameliyat öncesi ameliyat ve ameliyat sonrasındaki tüm takip ve işlemlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğünü belirten Gül, hastaların ameliyat sonrasındaki kritik süreci yakından takip ettiklerini belirten Gül, “Biz hastalarımızla yakından ilgileniyor, onların hayatta kalabilmesi için mücadele veriyoruz. Bazı hastalarımızın yanında sandalyeye oturup sabaha kadar uyumadan beklediğimiz zamanlar oluyor. En son bir açık kalp ameliyatımız oldu. Hasta inanamadı ve ‘sizi herkese anlatacağım´ diyor. Çünkü böyle bir şeyi hiç duymamış. Doktor, sabaha kadar yanında oturup, monitörden izleyip takibini yapıyor. Hasta uyurken doktor uyumuyor. Çünkü ilk gün çok kritik, kimseye emanet edemiyorsun, sen duruyorsun hastanın başında. Ertesi gün yoğun bakımdan servise çıkarsan bile saatte bir yanına geliyorsun ve sen ondan çok düşünüyorsun. Çünkü yaptığınız işin riskini, hasta kurallara uymazsa oluşabilecek komplikasyonları biliyorsunuz ve ondan daha çok endişeleniyorsunuz.”

/resimler/2018-1/1/2252458108576.jpg

“HİZMETTEN MEMNUNUZ”

Sivas Numune Hastanesi´nin modern yapısı ve teknolojisi ile çok önemli bir sağlık yatırımı olduğunu belirten Dr. Müslim Gül, çağın koşullarına uygun bir yapıya sahip olan hastanenin Sivas için önemli bir imkân olduğunu söyledi. Bölümde tedavi gören hastalar ise kendilerine gösterilen yakın ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirerek Dr. Müslim Gül ve ekibine teşekkür ettiler. Hastanenin gayet temiz ve düzenli olduğunu belirten hasta yakınları, Sivas´ta devlet hastanesi bünyesinde kalp damar cerrahisi alanında böylesine kaliteli bir hizmet verilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Bölümde gerçekleştirilen başarılı ameliyatlarla hayata tutunan hastalar başka şehirlere gitmek zorunda kalmadan Sivas´ta sağlıklarına kavuştukları için çok mutlu olduklarını dile getirdi. Hasta ve hasta yakınları, bölümün imkânlarının daha da artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas´ta turistlerden doktor balıklara yoğun ilgi
Sivas´ta turistlerden doktor balıklara yoğun ilgi
SİVAS´ta düzenlenen 3´üncü Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi´ne katılmak üzere kente gelen yerli ve yabancı turistler, Kangal ilçesindeki Balıklı Kaplıca´da bulunan dünyaca ünlü ´doktor balıklar´a büyük ilgi gösterdi.
Sivas´ın termal turizmi, ´doktor´ balıklarla tanıtıldı
Sivas´ın termal turizmi, ´doktor´ balıklarla tanıtıldı
SİVAS´ta 5 kıta, 52 ülkeden 256 katılımcıyla 3´üncü Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede kentin termal ve sağlık turizmi tanıtıldı. Toplantı için getirilen dünyaca ünlü Kangal Balıklı Kaplıca´daki ´doktor´ balıklar ilgi gördü.
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Okul servisinden inerken arkadaşının dirseğini yanlışlıkla yüzüne çarpması sonucu ön iki dişi yerinden çıkan ve gittiği hastanede dişleri yeniden takılan Tuğçe Özdivrik (12) eski sağlığına kavuştu. Operasyonu yapan diş hekimi Ersin Kuş, toplumun dişin yeniden yerine takılabildiği konusunda bilinçsiz olduğunu belirterek, yerinden çıkan dişin erken müdahale ile takılabildiğini söyledi.
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
Kazayla yerinden çıkan dişleri, yeniden takıldı
SİVAS´ta okul servisinden inerken arkadaşının dirseğini yanlışlıkla yüzüne çarpması sonucu ön iki dişi yerinden çıkan ve gittiği hastanede dişleri yeniden takılan Tuğçe Özdivrik (12) eski sağlığına kavuştu. Operasyonu yapan diş hekimi Ersin Kuş, toplumun dişin yeniden yerine takılabildiği konusunda bilinçsiz olduğunu belirterek, yerinden çıkan dişin erken müdahale ile takılabildiğini söyledi.
Böbrek ve şeker hastalarına yaz uyarısı
Böbrek ve şeker hastalarına yaz uyarısı
SİVAS Numune Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Gülşah Altun, böbrek ve şeker hastalarının yaz aylarında daha fazla su tüketmeleri gerektiğini söyledi.
Hastalar müzikle tedavi ediliyor
Hastalar müzikle tedavi ediliyor
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Anabilim Dalı adından söz ettiriyor. Yurt içinin yanı sıra yurt dışından da çok sayıda hasta kabul eden Romatoloji Anabilim Dalı´nda tedavi sürecinde daha başarılı netice alınması için infüzyon ve eğitim odası oluşturuldu. Hastalar, eğitim odasında romatoloji alanında bilgilendirici eğitim videolarını izleme fırsatı buluyor. Ayrıca hastalar dinlendiren ve rahatlatan şarkılar eşliğinde müzikle tedavi ediliyor.
Dâhiliye Romatoloji Anabilim Dalı Şifa Dağıtıyor
Dâhiliye Romatoloji Anabilim Dalı Şifa Dağıtıyor
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dâhiliye Romatoloji Ana Bilim Dalı, yetişmiş uzman hekim kadrosu ve hasta memnuniyetini önceleyen alt yapısı ile hastalarına şifa dağıtıyor.
Sağlık turizmi için önemli adım
Sağlık turizmi için önemli adım
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz, ilimizde sağlık alanında yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi. Gazete Şehir´e özel açıklamalarda bulunan Acıöz, hasta memnuniyetini artırmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Sıcak Çermik bölgesine 300 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon tesisi kurma yönünde çalışmalarının olduğunu ifade eden Acıöz, “Şu anda proje aşamasındayız. Bakanlığın yatırım programına alması yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu tesisi ilimize kazandırabilirsek sağlık turizmi anlamında çok büyük bir yatırım olacak” dedi.
Hasta yakınından diş hekimine saldırı
Hasta yakınından diş hekimine saldırı
SİVAS´ta hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan diş hekimi Alkan Demirkan, yaralandı.
Hastanede kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı
Hastanede kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi´nde kaçırılan bebeği kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. ´Pembe Kod´ adı verilen tatbikat, gerçeğini aratmadı.
Türkiye´nin bitmeyen ´kene´ kâbusu
Türkiye´nin bitmeyen ´kene´ kâbusu
TÜRKİYE gündemine ilk olarak 2002 yılındaki ölümler ile giren ve genellikle kene ısırması sonucu bulaştığı bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, yeni ölümlerle bir kez daha gündeme geldi.
Keneye karşı önemli uyarı
Keneye karşı önemli uyarı
Sivas MEDICANA Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Abdulkadir Yıldırım, kene ısırması vakalarına karşı önemli uyarılarda bulundu. Pikniğe giden kişilerin 1. derecede risk grubunda olduğunu ifade eden Yıldırım, hayat kurtaran önerilerde bulundu.
Termal otelin banyosunda ölü bulundu
Termal otelin banyosunda ölü bulundu
SİVAS´ta, girdiği termal otelin banyosundan çıkmayan Gazi Çınar (80), görevli tarafından ölü bulundu. Çınar´ın, kaplıcadaki sıcak suyun etkisiyle kalp krizi geçirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
Epilepsi hastası Enes, 8´inci kattan düşüp öldü
Epilepsi hastası Enes, 8´inci kattan düşüp öldü
SİVAS´ta epilepsi hastası olan ve nöbet geçirdiği öne sürülen Enes Çiftçi, (12) oturduğu apartmanın 8´inci katından düşerek yaşamını yitirdi.
Koluna, demir parmaklık saplandı
Koluna, demir parmaklık saplandı
SİVAS´ın Şarkışla ilçesinde hastane bahçesine kaçan topunu almak için duvardan atlarken düşen Arda Efe Kevioğlu´nun (10) sağ koluna demir parmaklık saplandı. İtfaiyenin demir parmaklığı kesmesinin ardından, Arda Efe, kolunda kalan bölümle hastaneye kaldırıldı.
CÜ Kalp Damar Cerrahisi başarılı ameliyatlara imza atıyor.
CÜ Kalp Damar Cerrahisi başarılı ameliyatlara imza atıyor.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi bir zoru gerçekleştirdi. 82 yaşında, yüksek riskli hasta grubunda olan bir hastaya, uyutulmadan “lokal anestezi” altında ameliyat yapıldı.
Ameliyatsız estetik, ‘altın iğne´.
Ameliyatsız estetik, ‘altın iğne´.
Medicana Sivas Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr.Selma Uçar, son zamanların gözde güzelleşme yöntemi ‘altın iğne´ hakkında merak edilenleri açıkladı.
ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
_Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Birsen Yücel, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kanser Haftası nedeniyle Gazete Şehir´e özel açıklamalarda bulundu.
“Gülşan; Çölyak hastalığına dikkat çekti.”
“Gülşan; Çölyak hastalığına dikkat çekti.”
Sivas Numune Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Meltem Gülşan, çocuklarda görülebilecek Çölyak hastalığına dikkat çekti.
Numune´ye ikinci MR cihazı müjdesi
Numune´ye ikinci MR cihazı müjdesi
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz; vatandaşlara daha kaliteli bir hizmet sunmak amacıyla Numune Hastanesi´ne ikinci manyetik rezonans görüntüleme (MR) cihazını kazandırmayı düşündüklerini söyledi.
Halk Sağlığı Başkanı Filiz, Çalışmalarını anlattı
Halk Sağlığı Başkanı Filiz, Çalışmalarını anlattı
Sağlıkta dönüşüm sürecinin ardından Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı görevine getirilen Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kemal Filiz, çalışmaları hakkında gazetemize bilgi verdi.
“Bütün birimleri tek merkezde toplamalıyız”
“Bütün birimleri tek merkezde toplamalıyız”
Üniversite içerisinde bulunan TEKNOKENT´in karşısına yapılacak yeni hastane ile birlikte bu alanı sağlık kampüsüne çevireceklerini ifade eden Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, şu an mevcut Üniversite Hastanesi´nin hemen yanına inşa edilen 230 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi´ni ise farklı bir hizmet için kullanmayı düşündüklerini söyledi.
Hasta göçünü engelleyeceğiz
Hasta göçünü engelleyeceğiz
Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Mesut Acıöz, "Sivas halkının sağlık hizmeti için Ankara´ya, İstanbul´a gitmesine engel olmak adına hizmetler geliştireceğiz. Aynı şekilde ilçelerde de bazı hastaneleri merkez ilçe pozisyonuna getirip güçlendireceğiz” dedi.
YAŞLILARDA DEPRESYON
YAŞLILARDA DEPRESYON
Çökkünlük olarak bilinen depresyon üzüntülü bir duygu durumu ile birlikte konuşmada, düşüncede, bilişsel yetilerde, hareketlerde, fizyolojik işlevlerde bir yavaşlama ve bozulma ortaya çıkıyor. Medicana Sivas Hastanesi Psikiyatrist Uz. Dr. Zeki Kılıçkap, yaşlılarda yakınlarının kaybı ile yaşanan yalnızlıkların etkisi ve kullanılan ilaçların yan etkisi ile birlikte depresyonun ortaya çıkabileceğini söyledi.
Grip öngörülmeyen bir hastalıktır
Grip öngörülmeyen bir hastalıktır
Medicana Sivas Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdülkadir Yıldırım, grip ani yüksek ateş ve birden başlayıp yatağa düşürmesi ile nezle-soğuk algınlığından ayrılmakta olduğunu söyleyerek grip´in öngörülemeyen bir enfeksiyon hastalığı olduğunu söyledi.
"İsimler Belirlendi"
"İsimler Belirlendi"
Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç, yeni sağlık sistemi kapsamında Sivas´a atanacak kişilerin belirlendiğini ifade ederek "Tüm kadroların ataması yapılacak. Bakan bey ile mutabık kaldık. Yazıya dökülüp, sisteme işlenip tebliğ edilmesini bekliyoruz" dedi.
Tetkikler hatasız hastalar ulaştırılıyor
Tetkikler hatasız hastalar ulaştırılıyor
Cumhuriyet Üniversitesinde Araştırma ve Uygulama Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı her geçen gün bünyesine yeni teknolojik aletler katarak deneyimli personelleri ile yapılan tetkikleri hatasız bir şekilde sonuçlandırarak hastalara ulaştırıyor.
Kışın sıcak suyla yıkanmayın, çünkü…
Kışın sıcak suyla yıkanmayın, çünkü…
KARDA KIŞTA CİLDİNİZİ KORUMANIN 12 YOLU
Kötü Ağız Kokusundan Kurtulun!
Kötü Ağız Kokusundan Kurtulun!
Çoğumuz gün içerisinde pek çok insanla yakın iletişim içinde oluyoruz. Her konuştuğumuzda veya yaklaştığımızda, kötü kokan bir nefesimizin olduğu düşüncesi ilişkilerimizi etkileyip sosyal bir sorun haline gelebiliyor.
Aşırı Kilo, Kalça Kireçlenmesine Neden Oluyor
Aşırı Kilo, Kalça Kireçlenmesine Neden Oluyor
SİVAS Medicana Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Sefa Aktı, normalin üzerindeki kilonun, kalça kireçlenmesine neden olduğunu söyledi.

DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Fırtına
Bugün
17 / 5 °C
Sağanak
Pazar
15 / 5 °C
Fırtına
Pazartesi
15 / 6 °C
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."

-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi