“Sadaka değil, haklarımızı istiyoruz”

Sivas SES Şube Eş Başkanı Özgür Baştürk, “Pandemiyle mücadelede ayrımcılık olmaz. Sadaka değil, haklarımızı istiyoruz” dedi.

Sağlık İş, Tez Koop-İş ve SES tarafından Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi bahçesinde ek ödeme adaletsizliğine ilişkin açıklama yapıldı.

Sağlık Meclisi adına açıklamalarda bulunan Sivas SES Şube Eş Başkanı Özgür Baştürk, “Pandemiyle mücadelede ayrımcılık olmaz. Sadaka değil, haklarımızı istiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan 3 ay süreyle tavandan ek ödeme açıklamasının sorunlar oluşturmaya devam ettiğinin altını çizen Baştürk, “Sağlık hizmeti ekip işi olmasına, ekibin tüm parçaları benzer riskler altında çalışmasına, hatta kimi sağlık meslek gruplarında hastalığa yakalanan sayısı daha fazla olmasına rağmen; Bakanlığın yanlış adımı sonucu ekibin üyeleri arasında 16 kata varan farklı ödemeler olduğu gibi, ortak kullanım kapsamında olmayan üniversite hastaneleri alanında ise hiçbir ek ödeme artışı olmamıştır. Bu durumda Sağlık Bakanlığı ile işbirliği protokolü olmayan üniversite hastanelerinde çalışanlar herhangi bir şekilde ödeme almamışlardır. Üniversite hastaneleri salgın döneminde Kovid 19 hastaların tedavi edildiği en yoğun pandemi hastaneleri görevi üstlenmiş, tüm kaynaklarını pandemiyle mücadeleye ayırmıştır. Küresel salgının ortaya çıkması sonrası Sağlık Bakanı tüm sağlık emekçilerine 3 ay boyunca tavandan ek ödeme vereceğini ilan etmiş ve 24.03.2020 tarihli Resmi Gazetede gerekli mevzuat değişikliği yapılmıştır. Üniversite hastanelerin pandemi hastanesi olmaları ve elektif vaka kabul etmemesi nedeniyle döner sermaye gelirlerindeki azalma öngörülerek aynı dönemde Maliye Bakanlığı tarafından Üniversite Hastanelerinin destekleneceği ilan edilmiştir. Ancak süreç bu şekilde gelişmemiş, 54 kamu üniversitesinde görev yapan sağlık emekçilerine Mayıs ayı gelmesine rağmen Mart ayı tavandan ek ödemesi yapılmamıştır” dedi.

Baştürk, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Üniversite hastanelerinde görevli 130 binden fazla sağlık emekçisi bu durumdan kaynaklı hak kaybına uğramıştır. Pandemi süresinde tüm riskleri göze alıp mücadeleyi sürdüren sağlık emekçilerinin emeği ‘Üniversite hastanelerinin ekonomik sıkıntıları var’ denilerek gasp edilemez. Hükümetin bir an önce tüm giderleri göz önünde bulundurarak üniversite hastanelerine yeterli kaynak aktarması gerekmektedir. Bu hastaneler de öncelikle kaynaklarını sağlık emekçilerinin hak edişlerine harcamak zorundadır. Sağlık emekçilerinin hakkı olan 3 ay tavandan ek ödemeleri tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ödenmelidir. Yaşanan bu son gelişme de göstermektedir ki döner sermaye kapsamındaki ek ödemeler sağlık emekçilerinin ekonomik kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Nihayetinde pandemi ile mücadele kapsamında uygulanan tavandan ödeme mağduriyetleri ve adaletsizliği gidermemiş aksine arttırmış ve iş barışını bozmuştur. Salgınla mücadele edilen bu dönemde, tüm sağlık emekçilerine kadro ve istihdam biçimi ayrımına bakılmaksızın, tüm sağlık kurumlarında ayrımsız olarak çift maaş ödemesi yapılmalı, ek ödemeden tüm sağlık kurumları ve hangi statüde çalıştığına, kadrosuna, mesleğine, hizmet sınıfına vb. bakılmaksızın sağlık alanında çalışan tüm emekçileri kapsamalıdır. Yapılması gereken temel ücretlerin artırılmasıdır. En düşük temel ücret yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır. Pandemi süresince tüm sağlık emekçilerine çift maaş verilmeli, bir yıl süresince yıpranma payı ve 1 derece ilerleme verilmelidir.” /Sultan Şehir/

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com


Sivas'a aylar sonra ilk uçak indi

KKKA aşısı için çalışma yapıyorlar

Merkez Camii yeniden hizmete açıldı

Üzerinde gezinirken yakaladığı keneyi, doğaya bıraktı

Hayvan Pazarı Kurban Bayramına Hazır.

“Hülle Atamalar Geri Alınsın!”

Millet bahçesi 20 gün içerisinde açılacak

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta