PUNAR’IN BAŞARI HİKÂYESİ ÖRNEK OLUYOR

Bu hafta Sultan Şehir olarak Gürün’ün önemli iş adamlarından Rüştü Punar’ı ziyaret ettik. Punar, sıfırdan zirveye uzanan hayat hikâyesini Sultan Şehir’e anlattı…

Henüz 9 yaşında iken okul saatleri dışında ve hafta sonlarında marangozhanelerde çalışmaya başlayan Rüştü Punar’ın başarı hikâyesi, gençlere ilham verecek türden.

ÜRETTİĞİ MOBİLYA VE KAPILAR KISA SÜREDE ÜN YAPTI

Punar; Gürün Gökçeyazı köyünde doğdu. İlk ve orta öğretimini Gaziantep’te tamamladı. 1995 yılına kadar marangoz ve mobilyacılık mesleğinde kendini geliştirdi. 1995-1996 yılları arasında vatani görevini başarı ile tamamladı. Bugün evli ve 4 çocuk babası olan Rüştü Punar, 1997 yılında memleketi olan Gürün’e dönüş yaptı.  Birikimleri ile bir dükkan kiralayarak kendi iş yerini açtı. O dönemlerde ayakta kalabilmek için sabahın erken saatlerinden gece yarılarına kadar durmadan çalıştı. Ürettiği mobilya ve kapıların kalitesi ve işçiliği sadece Gürün’de değil çevre il ve ilçelerden de kendisine önemli müşteriler kazandırmaya başladı.

2005 YILINDA SERİ ÜRETİME BAŞLADI

2005 yılında işletme olarak mobilya ve kapı üretiminde seri imalata geçti. İşlerin yoğunluğundan dolayı mevcut atölyesi artık kendine yetersiz gelmeye başladı. Bunun üzerine 2007 yılında Gürün Sanayi Sitesi’ndeki işyerinden ayrılıp kendi fabrikasını kurdu. Bu arada işletme tasarrufları haricinde devlet teşviklerini ve kredilerini kullanarak işletmesine mobilya sektöründe kullanılan önemli ve yeni teknoloji makineleri kazandırdı. Gelişen mobilya sektörünü çok yakından takip eden Punar, piyasaya yeni çıkan CNC makineleri ile, mobilya ve mobilya aksesuarlarını, imalat teknik ve modellerini hemen işletmesine kazandırdı.

ÖRNEK KOBİ’LER ARASINA GİRDİ

2013 yılında CNC makineleri ile membran PVC kapı ve mobilya imalatına başladı. Bu mobilya sektöründe bölgede bir ilkti. Aynı yıl ORAN Kalkınma Ajansı katkılarıyla gelişen sektörde Türkiye’de örnek KOBİ’ler arasına girdi ve birincilik ödülü aldı. Şirketin Punar, Memo Door ve Fountain olmak üzere İSO – TSE tescilli üç adet markası bulunuyor. Bu esnada şirketin büyümesi Gürün ve bölgede önemli ölçüde dikkat çekti.

DİĞER İLLERE YATIRIM TEKLİFİNİ REDDETTİ

Gürün’deki müşteri potansiyeli ve kısıtlı pazarın fabrika standartlarının çok altında kaldığı söyleniyor, farklı illerden ve iş adamlarından Gürün dışına yatırım için teklifler geliyordu. Rüştü Punar ise İstanbul, Ankara, Malatya, Sivas ve diğer büyükşehirlerde çok daha fazla potansiyel ve kârlılık olduğunu kabul ettiği halde bu teklifleri reddediyordu.

“KAZANDIĞIMI HEMŞEHRİLERİMLE PAYLAŞMAYI SEVİYORUM”

Rüştü Punar, “Gelen bu cazip teklifleri neden geri çevirdiniz?”  sorumuza ise “Memleketim Gürün ve insanlarının oralardan daha fazla yatırıma ihtiyacı olduğunu biliyorum. Onlarca kat daha fazla kazanacak olsam dahi Gürün’den kazandığımı Gürün’den başka bir yere yatırım yapmanın beni fazlasıyla huzursuz edeceğini düşünüyorum. Kazandığımı hemşerilerim ile paylaşmayı seviyorum. Bu yüzden yatırımlarımızın tamamını Gürün’e yaparak ilçedeki işsizlere iş sağlamanın daha hayırlı olacağını biliyorum. Gürün ve Gürünlünün benim üzerimde çok hakkı var ve bunu bu sayede ödüyorum” şeklinde cevap verdi.

NİTELİKLİ KONUTLAR BÜYÜK RAĞBET GÖRDÜ

Yaptığı işte kendini sınırlamayan Punar, 2014 yılının Mart ayında, kapı ve mobilyalarını yaptığı inşatları temelden çatıya, kendisi yapmaya karar verdi. Punar Mobilya, bu düşünceden hareketle 2014 yılında “Punar Mobilya Yapı ve İnşaat” olmuştu. Toplu konut sektöründe de işlerini mobilya alanında olduğu gibi başarı ile yürüttü. Piyasadan farklı olarak, konum ve inşaat alanlarını merkezi yerlerde seçiyor, ürettiği konutların mimari projelerinde fark yaratıyordu. İnşaatlarının mobilya ve kapı imalatlarını kendi yaptığı için hem kendi pazarını kendi eliyle açmış oluyordu. İnşaatların diğer her aşamasında kaliteli işçilik yapması ve kaliteli malzemeleri kullanması ürettiği konut ve iş yerlerinin piyasada rağbet görmesini kaçınılmaz kılıyordu. Konutların hemen hepsi topraktan ya da henüz inşaatı tamamlanmadan satılıyordu.

750 KONUT, 20 İŞYERİ HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

Rüştü Punar, 2014 yılından 2020 yılına kadar Gürün başta olmak üzere Darende, Sivas ve Hekimhan’da toplam 750 konut ve 20 adet işyerinin inşaatını tamamlayıp anahtarlarını hak sahiplerine teslim ettiklerini belirtti. 2020 yılında da Gürün’de henüz proje aşamasında olan ve inşaatları devam eden toplam 136 konut ve 11 adet iş yeri olduğu bilgisini Sultan Şehir Gazetesi ile paylaştı.

PUNAR, İSTİHDAM SAĞLAYARAK

GÜRÜN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR

Punar, inşaat sektöründeki başarısının ardından inşaatın en önemli gider kalemini oluşturan “hazır beton” tesisi için de kolları sıvadı.  2019 yılında Gürün’e bir de hazır beton tesisi kazandırdı. Bölgede hali hazırda faaliyet gösteren iki beton firmasından birini, Darende ve Gürün santralleri ile bünyesine dâhil etti. Beton santralleri dâhil şirketleri bünyesinde 75 kalıcı personel istihdamı sağlayan Rüştü Punar, yaz sezonlarında ise inşaat projeleri ile 150-170 sayılarında değişen sezonluk işçinin evine ekmek götürmesine vesile oluyor. İstihdam ettiği personellerin özellikle Gürünlü olması konusunda hassas davrandığını belirten Punar, ilçede istihdama en çok katkı sağlayan iş adamı olarak dikkat çekiyor.

YENİ PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Rüştü Punar detaylarını şimdilik açıklamak istemediği, hedef olarak da en az 150-200 Gürünlüye istihdam sağlayacak bir proje üzerinde çalıştığını söylüyor. Bu projede hedefinin ilk etapta kâr etmek olmadığını belirten Punar, zarar etmeyen, işçi maaşlarını ve kendi giderlerini karşılayabilen bir işletme olmasının kendisi için yeterli olacağını ve ana gayesinin istihdam üretmek olduğunu belirtiyor.

PUNAR’IN KURDUĞU DERNEK ÖĞRENCİLERE BURS SAĞLIYOR

2019 yılında Gürün Birlik Hareketi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği adı altında bir derneğin kuruculuğunu üstlenen Punar, ticari hayatındaki başarısının yanında, sosyal yardımlaşmaya da çok önem veren bir işadamı olarak ön plana çıkıyor. Dernek üyelerinin büyük çoğunluğu Gürün ve çevre köylerinden oluşuyor. 21.05.2019 tarihinde kurulan dernek, şu ana kadar tüm üyelerini ve Gürün kamu görevlileri ile STK temsilcilerini davet ederek, toplu yemek ve davet organizasyonları yapmış. 24.11.2019 tarihinde ise STK temsilcileri, siyasi parti ilçe başkanları ve tüm üyelerin katılımı ile ilk olağan genel kurulunu yapmış. Olağan genel kurulda tüm üyelerin teveccühü ile Rüştü Punar yönetim kurulu başkanı seçilmiş. Dernek 2019-2020 yılı eğitim ve öğretim yılında Rüştü Punar ve birkaç gönüllü üye ile birlikte Gürün’ün 17 başarılı öğrencisine burs sağlıyor.

DERNEK BİNASININ AÇILIŞI GÜN SAYIYOR

Gürün Birlik Hareketi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği aynı zamanda münferiden eğitim yardımları, kültürel faaliyetler, cenaze hizmetleri ve yardım organizasyonları ile Gürünlülerin birbirleri ile daha yakın olmasına, akrabalık bağlarının güçlenmesine, ortak paydalarda birleşerek üyelerinin birlikte hareket etmesine ve daha güçlü bir toplum olmasına vesile oluyor. Dernek Başkanı Punar; Mayıs 2020’de inşaatı tamamlanacak olan yaklaşık 200 metrekare olan bir iş yerini de yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği bu derneğin kullanımına tahsis etmiş. Dernek binası üyelerin birlikte zaman geçirmelerine, düğün, kına, asker uğurlama, taziye ve mevlid-i şerif okutma, iftar ve farklı etkinliklerde toplu yemek organizasyonları yapılabilecek şekilde dekore ediliyor. Geleneksel olarak yapılan Gürün festivalinde tüm Gürün halkının davetli olacağı görkemli bir açılış töreni ile de dernek binasının açılışı planlanıyor.

MÜSİAD’I GÜRÜN’DE TEMSİL EDİYOR

Gürün’den yükselen bir değer olan Punar aynı zamanda Müstakil İş Adamları Derneği MÜSİAD’ın Gürün’den tek üyesi ve Gürün sorumlusu durumunda.

“BAŞARININ SIRRI ÇOK ÇALIŞMAK VE DÜRÜST OLMAK”

Genç yaşına rağmen büyük başarılara imza atan Punar, “Başarınızın sırrı ne ve gençlere mesajınız ne olacak?” şeklindeki sorumuza ise “Sıfır noktasından başladığım iş ve ticaret hayatımda hep dürüst oldum. Aza kanaat ettim, sabır ve sebatı hiç elden bırakmadım.  Temiz ve kaliteli hizmetler sunmak suretiyle Gürün ve çevre insanının güvenini kazandım. Benim en büyük sermayem bu oldu. Başarının sırrı, çok çalışmak, kaliteli ürün ve hizmet üretmek, dürüst olmak ve insanların güvenini kazanmaktan geçiyor. İş hayatına atılan gençlere tavsiyem de budur. Bu durumda başarı da kendiliğinden gelecektir” şeklinde yanıt verdi.Sivas'a aylar sonra ilk uçak indi

KKKA aşısı için çalışma yapıyorlar

Merkez Camii yeniden hizmete açıldı

Üzerinde gezinirken yakaladığı keneyi, doğaya bıraktı

Hayvan Pazarı Kurban Bayramına Hazır.

“Hülle Atamalar Geri Alınsın!”

Millet bahçesi 20 gün içerisinde açılacak

İmaj Çorap İstihdama Kapı Açtı.

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.