Patent başvurusu kabul edildi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yıldızeli Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Meryem Göksel Saraç’ın atık yağlardan ürettiği katkı maddesi patent başvurusu kabul edildi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yıldızeli Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Meryem Göksel Saraç, Kayseri Erciyes Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde Prof. Dr. Mahmut Doğan yürütücülüğünde gerçekleştirdiği doktora tezi sonucunda elde ettiği katkı maddeleri ile 2 farklı patent başvurusunda bulundu. 

Tez çalışması kapsamında hayvansal yan ürün işletmesi tesisi kemik atık yağını kullandıklarını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Göksel Saraç, atık olarak kullanılan ve arıtılma sorunları oluşturulan yağlardan bir emülgatör olan mono-digliserit ürettiklerini ve elde ettikleri katkı maddesinin piyasada satışta olan ürünlerden çok daha kaliteli olduğunu belirtti.

Ayrıca raf ömrünü uzatmak ve sinerjistik etkiler tespit etmek için elde edilen katkı maddesini süt tozu ve peynir altı suyu proteini ile mikroenkapsüle ederek toz hâle getirdiklerini belirten Saraç, Türk Marka ve Patent Kurumu’na bu konuda yaptıkları patent başvurusunun kabul edildiğini vurguladı.

Meryem Göksel Saraç, yerli üretimlerin kıymetli olduğunu bu şekilde gerçekleştirilen üretimler ile dışa bağımlılığın azalacağını belirtti. /Sultan Şehir/

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: Patent başvurusu kabul edildi