ÖZBELSAN ÜRETİYOR, SİVAS KAZANIYOR
Sivas Belediyesi´nin yan kuruluşu Özbelsan her geçen büyüyor. Ürettiği projelerle Sivas´a değer katan ve son 2 yılda kâra geçen Özbelsan, 2017 yılında 932 bin 593 lira kurumlar vergisi ödeyerek rekor kırdı. Çalışmaları hakkında Gazete Şehir´e özel açıklamalarda bulunan Özbelsan Genel Müdürü Şaban Kaya; “Geçen yıl 163 milyon 597 bin lira ciro yaptık, 3 milyon 620 bin 895 lira da kâr elde ettik. Özbelsan üretiyor, Sivas kazanıyor” dedi.
Tarih: 9.7.2018 19:39:46/ 2769okunma / 0yorum

NACİ YILDIZ/ÖZEL HABER

ÖZBELSAN BİRÇOK ALANDA FAALİYET GÖSTERİYOR

1979 yılında Ankara merkezli Ekmeksan A.Ş. adı ile kurulan ve 1983 yılında yapılan tüzük değişikliği ile adını Özbelsan A.Ş., merkezini ise Sivas olarak değiştiren  şirket, Sivas için üretmeye devam ediyor. 27 milyon lira sermayesi ile ilimizin en büyük şirketlerinden birisi olan Özbelsan; inşaat, kentsel dönüşüm, unlu mamul, hazır beton, asfalt, kaldırım, peyzaj düzenlemeleri, ahşap ve kent mobilyaları, bims, parke, bordür vb. üretimi ile temizlik, itfaiye ve  belediye birimleri işçilik hizmeti gibi pek çok sektörde faaliyet gösteriyor.

/resimler/2018-7/9/1951162868469.jpg

“TRENDİMİZ 2017´DE YÜKSELEREK DEVAM ETTİ”

Kurumlarının çalışmaları hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunan Özbelsan Genel Müdürü Şaban Kaya, son 2 yıl içerisinde şirketi kâra geçirdiklerini söyledi. Genel Müdür Kaya, “2016 yılında Özbelsan´ı  kâr eden bir kurum haline getirdik. Özbelsan yıllardır zarar eden bir kurumdu. 2016 yılında 2 milyon  795 bin lira kâr ederek 429 bin 464 lira kurumlar vergisi ödedik. 2017 yılında da bu trendimiz yükselerek devam etti. Geçen yıl 163 milyon 597 bin lira ciro yaptık, 3 milyon 620 bin 895 lira da kâr elde ettik. 932 bin 593 lira devlete  kurumlar vergisi ödedik. Yıllardır yıldır kâr etmeyen Özbelsan´ı 2016 ve 2017´de kâr eden bir kuruluş haline getirmiş bulunmaktayız” dedi.

“REKOR KIRMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Şirketleri bünyesinde faaliyet gösteren Beton Santralinin kendilerinden önceki yönetim tarafından satışa çıkarıldığını anımsatan Kaya, “Batan bir Özbelsan, satılmaya yüz tutan bir Özbelsan vardı. Daha önceki yönetim Beton Santralini satışa çıkarmıştı ama şu anda Özbelsan´ın Beton Fabrikası iş yetiştiremez durumda. 2017 yılında 123 bin metreküp  beton dökerek rekor kırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

/resimler/2018-7/9/1946074268667.jpg

“958 METREKÜP AHŞAP İMALATI YAPTIK”

Özbelsan kapsamında faaliyetlerini sürdüren Beton Yapı Elemanları Fabrikasının üretim kapasitesinin de arttığına dikkat çeken Genel Müdür Kaya, “Bordür, kilit taşı şeklinde toplamda 367 bin 599 baskı yaparak rekor kırdık. Yine ahşap ürünlerinde de iyi bir düzeye çıktık. Ahşap atölyesinde 958 metreküp ahşap imalatı yaptık. Kamelya, çardak gibi ürünleri ürettik” ifadelerini kullandı.

/resimler/2018-7/9/1946347394204.jpg

ÖZBELSAN, 2017´DE 6 MİLYON EKMEK ÜRETTİ

Sivas halkına temiz ve hijyenik şartlarda ekmek ve unlu mamulleri ulaştırmak amacıyla faaliyet gösteren Özbelsan Ekmek Fabrikası hakkında da bilgiler veren Kaya, “Saatte 3 bin 100 adet somun ekmek kapasiteli fırınımızda ekmeklerimiz, el değmeden, temiz, hijyenik bir ortamda üretilerek şehrimizin muhtelif yerlerinde bulunan satış büfelerinde satılmaktadır. Üstelik sadece somun ekmekle kalmayıp çok çeşitli unlu mamullerin üretimi de tesisimizde gerçekleştirilmektedir.  Ekmek fabrikamız ISO 9001:2008,OHSAS 18001:2007 Haccp (ISO 22.000:2005) Kalite Güvence Belgesi ve ISO 14001:2004 belgelerini alarak kalitesini tescillemiştir.  2017´de 5 milyon 113 bin ekmek ürettik. Kepek ekmek, köy ekmeği, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği ile birlikte fabrikamızda 6 milyon civarında ekmek üretildi” dedi. 

/resimler/2018-7/9/1947259270258.jpg

2 BİN 30 PERSONEL VAR

Şirketlerinde şu anda 2 bin 30 personelin bulunduğunu dile getiren Kaya, “Taşeron yasasından dolayı bunların bin 815´i belediye kadrosuna geçti. 215´i de şu an kendi bünyemizde devam ediyor. Personelimizin maaşlarıyla ilgili herhangi bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

“SİVAS´IN YEREL TOKİ´SİNİ OLUŞTURDUK”

Özbelsan tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak Ahmet Turan Gazi Mahallesi´ne kazandırılan 400 konut projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kaya, “Sivas´ın yerel TOKİ´sini oluşturduk” değerlendirmesinde bulundu.

/resimler/2018-7/9/1947581302078.jpg

“SİVAS´TAKİ MÜTEAHHİTLERİ KALKINDIRIYORUZ”

Genel Müdür Kaya, şu şekilde konuştu: “Biz Özbelsan olarak Vefa Konutları yapıyoruz. Bu Sayın Belediye Başkanımız Sami Aydın´ın projesi idi. Sivas´ın yerel TOKİ´sini oluşturduk. Bu oluşturduğumuz sistemle 400 konut ürettik. Bu Vefa Konutlarını Ağustos ayı içerisinde teslim edeceğiz inşallah. 4 Eylül törenlerine gelen protokol ile birlikte de açılışını yapacağız. Biz burada TOKİ modelini hayata geçirirken Sivas´taki müteahhitleri de kalkındırıyoruz. Niye? Her şeyimizi Sivas´tan temin ediyoruz. Her türlü ihtiyaç malzemesini betonundan demirine, seramiğinden kalıbına Sivas´taki insanımıza iş çıkartmış oluyoruz. Para Sivas ekonomisine, Sivas esnafımıza yansıyor.”

/resimler/2018-7/9/1950180367369.jpg

BİRİMLER TEK MERKEZDE TOPLANACAK

Özbelsan´ın idari binasının şu an Şeyh Şamil Mahallesi´nde  olduğunu anımsatan Genel Müdür Kaya, Organize Sanayi Bölgesi´nde bulunan Beton Yapı Elemanları Fabrikasının olduğu yere kompleks bir bina yaptıklarını söyledi. Kaya; binanın tamamlanmasının ardından Özbelsan bünyesinde faaliyet gösteren tüm birimlerin bu bölgeye taşınacağını dile getirdi.

/resimler/2018-7/9/1948247865292.jpg

“PERSONELİMİZİN GENEL SAĞLIK DURUMLARI İZLENMEKTE”

Bir yandan üretim kapasitesini artırırken diğer yandan da iş sağlığına büyük önem verdiklerini kaydeden Kaya, “İş Sağlığı ve Güvenliliği (İSG) birimimiz ; İSG koordinatörümüzün başkanlığında tam  zamanlı görev yapan 1 işyeri hekimi, 3 iş güvenliği uzmanımızla  ve 1 iş güvenliği saha personelimizle daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma hayatı için hizmet vermektedir. İş yeri hekimimizce işe giren personellerimizin sağlık raporları hazırlanmakta,  personelimizin periyodik sağlık taramaları yapılmakta, meslek hastalığı ve genel sağlık durumları izlenmektedir. Ayrıca  personelimize poliklinik hizmeti sunulmakta, koruyucu aşı programları ve bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklama çalışmaları yapılmaktadır. İş güvenliği uzmanlarımızca birimlerin kurul toplantıları yapılmakta, birimler için  risk analizi ve acil durum eylem planları hazırlanmaktadır. Çalışma ortamlarının denetimleri yapılarak aksayan noktalar rapor haline getirilerek gerekli düzeltmeler ve alınan önlemler takip edilmektedir. Personellerimizin iş sağlığı ve güvenliği eğitim çalışmaları da sürekli güncellenerek devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 
Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: ÖZBELSAN ÜRETİYOR SİVAS KAZANIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kangal üreticisi: Köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız
Kangal üreticisi: Köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız
SİVAS Kangal köpeklerinin, İtalya´nın Toskana bölgesinde son aylarda yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinin gündemine gelmesi, memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, İtalya´nın doğru bir karar verdiğiini belirterek, "Kangallar canı pahasına sürüyü korur. Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse, köpeklerimizin İtalya´ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.
Suriyeli gelin, 13 yıl sonra düğün heyecanı yaşadı
Suriyeli gelin, 13 yıl sonra düğün heyecanı yaşadı
Sivaslı Latif Kaman ile üniversite yıllarında tanışıp evlenen, ancak imkansızlıklar nedeniyle gelinlik giyemeyen Suriyeli Cihan Jumaan Kaman (38), bu hayalini 13 yıl sonra gerçekleştirdi. Gelinlik ve damatlık giyen Kaman çiftinin düzenlediği düğün törenlerine üç çocukları da şahitlik etti.
Yolcu otobüsünde 22 kaçak Afgan yakalandı
Yolcu otobüsünde 22 kaçak Afgan yakalandı
SİVAS´ın Suşehri ilçesinde yolcu otobüsünde yapılan aramada yurda kaçak yollardan girdikleri belirlenen 22 Afgan ele geçirildi.
Gaziler Günü´nde şehitler unutulmadı
Gaziler Günü´nde şehitler unutulmadı
SİVAS´ta 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. İl protokolü ve gaziler, kentteki şehitlikleri ziyaret etti.
Dim Medya´nın onur gecesi
Dim Medya´nın onur gecesi
Antalya´nın Alanya ilçesinde 51 yıl önce kurulan Yeni Alanya Gazetesi, Türkiye´nin dört bir yanından misafirin katıldığı törenle kuruluş yıl dönümünü kutladı. Sivas Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Sultan Şehir Gazetesi Sahibi Naci Yıldız, geceye davetli olarak katıldı. Naci Yıldız, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´na UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası´nın batı kapısının üzerinde bulunan ve Selçukluları simgeleyen çift başlı kartal motifi hediye etti.
Yıldız, kurum ve STK ziyaretlerini sürdürüyor
Yıldız, kurum ve STK ziyaretlerini sürdürüyor
Sivas Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Sultan Şehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi Naci Yıldız, kurum ve sivil toplum kuruluşu (STK) ziyaretlerini sürdürüyor.
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
"Sivas eğitimde iyi bir noktada"
2018-2019 eğitim-öğretim döneminin başlaması nedeniyle Şems-i Sivasi İmam Hatip Ortaokulu´nda tören düzenlendi. Törende konuşan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “Türkiye´de ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 17, Sivas´ta ise 15´dir. Eğitimde Türkiye iyi bir noktada ama Sivas Türkiye´den de daha iyi bir noktada” dedi.
Sivassporlu taraftarlar mezarları başında anıldı
Sivassporlu taraftarlar mezarları başında anıldı
Sivasspor´un 17 Eylül 1967 tarihinde Kayserispor ile deplasmanda oynadığı maçta çıkan tribün olaylarında yaşamını yitiren 43 taraftar mezarları başında anıldı.
Adnan Menderes  anıldı
Adnan Menderes anıldı
AK Parti Sivas İl Başkanlığı, 17 Eylül 1961 tarihinde idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes için anma programı düzenledi.
Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı
Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 3 yaralı
Yolcu otobüsü ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi de yaralandı.
Gazete Şehir Gazetesi isim değiştirdi
Gazete Şehir Gazetesi isim değiştirdi
Sivas´ın ilk ve tek haftalık gazetesi olan Gazete Şehir, isim değiştirerek Sultan Şehir adını aldı.
Gıda Bankası örnek oluyor
Gıda Bankası örnek oluyor
Alan el ile veren eli buluşturan Gıda Bankası, İstanbul Eyüpsultan Belediyesi´ne örnek oldu. Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Strateji Geliştirme Müdürlüğü´nden AR-GE Yöneticisi Hasan Güllük, Gıda Bankası´na benzer bir yapıyı İstanbul´da da hayata geçirmek istediklerini belirtti.
“Çiftçilerimizin yarasını saracağız”
“Çiftçilerimizin yarasını saracağız”
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ile birlikte Kabasakal ve Koyuncu köylerinde evi ve samanlığı yanan çiftçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaret esnasında konuşan Yıldız, “Hep birlikte çiftçilerimizin yarasını saracağız” dedi
Hastanede tedavi gören okul müdürü, hayatını kaybetti
Hastanede tedavi gören okul müdürü, hayatını kaybetti
SİVAS´ta okul müdürlüğü yapan ve bir süredir karaciğer rahatsızlığı olan Ali Nacak (64) yaşamını yitirdi.
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
ŞÜPHELİLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
Yurt inşaatından 80 bin liralık kablo hırsızlığına 3 gözaltı
SİVAS´ta yapımı devam eden Kredi Yurtlar Kurumu´na (KYK) ait yurt inşaatından 80 bin lira değerinde bakır kablo çalan 3 şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Protokol İmzalandı
Protokol İmzalandı
Kangal Polis Merkezi Amirliği yeni hizmet binasına kavuşuyor.
Kepçe ile 30 metrelik çukura düşen operatör öldü
Kepçe ile 30 metrelik çukura düşen operatör öldü
SİVAS´ta kömür ocağında kazı yaparken iş makinesiyle çukura düşen Ali Kılcı (39) olay yerinde yaşamını yitirdi.
Kızılırmak´ta boğulan Sözleşmeli Er´in cenazesi Yozgat´a gönderildi
Kızılırmak´ta boğulan Sözleşmeli Er´in cenazesi Yozgat´a gönderildi
SİVAS´ın Şarkışla ilçesinde, Kızılırmak´tan yürüyerek karşıya geçmeye çalışırken akıntıya kapılarak boğulan Sözleşmeli Er Turgay Şahin´in (24) cenazesi memleketi Yozgat´a gönderildi.
İnşaattan düşen işçi öldü
İnşaattan düşen işçi öldü
SİVAS´ta çalıştığı inşaatta, yaklaşık 4 metreden beton zemine düşen işçi Siyami Orkan (49) hayatını kaybetti.
Çeşmede bulduğu 30 bin lira arkadaşının çıktı; önce tepki sonra teşekkür
Çeşmede bulduğu 30 bin lira arkadaşının çıktı; önce tepki sonra teşekkür
ür SİVAS´ta emekli Ömer Sarıhan (56), caddeki çeşmede su içerken yerde poşet içinde yaklaşık 30 bin lira buldu, polise durumu bildirdi.
Askeri bandoyu küçük şef yönetti
Askeri bandoyu küçük şef yönetti
SİVAS´ta 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle askeri bandonun düzenlediği konserin bir bölümünde, izleyiciler arasında bulunan Arel Tozkoparan (6), şeflik yaptı.
Sivas´ta ´şarbon´ paniği; köy karantinaya alındı
Sivas´ta ´şarbon´ paniği; köy karantinaya alındı
SİVAS´ın Gürün ilçesine bağlı Karadoruk köyünde, telef olan büyükbaşların etiyle temas eden, aynı aileden 3 kişi, vücutlarında yaralar oluşunca hastaneye başvurdu. Telef olan hayvanlar, yakılarak gömülürken, köy de şarbon şüphesiyle karantinaya alındı.
SU KUYUSU BANYO VE BAMBU EVLER TAMAMLANDI...
SU KUYUSU BANYO VE BAMBU EVLER TAMAMLANDI...
Sivas´ta ihtiyaç sahiplerine Gıda Bankası´ndan ücretsiz alışveriş imkânı sağlayan Hayat Ağacı Derneği, zaman zaman yurt dışında yaşayan Müslüman kardeşlerimize de destek oluyor.
SOĞUK ÇERMİK´TE YENİ TESİSLER HİZMETE GİRDİ…
SOĞUK ÇERMİK´TE YENİ TESİSLER HİZMETE GİRDİ…
Sivas´ın turizm potansiyeli noktasında en önemli merkezlerinden olan Soğuk Çermik´te Belediye tarafından bir dizi yeni hizmet hayata geçirildi.
Sivas´taki yangında 7 hektarlık orman yandı
Sivas´taki yangında 7 hektarlık orman yandı
(DHA)- SİVAS´ın Koyulhisar ilçesinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangını, 9 saatlik çalışmayla söndürüldü. Soğutma çalışmaları sürerken, yangında 7 hektarlık alan zarar gördü.
Müteahhitin babası ölünce inşaatları yarım kaldı, hak sahipleri mağdur oldu
Müteahhitin babası ölünce inşaatları yarım kaldı, hak sahipleri mağdur oldu
SİVAS´ta, müteahhitlik firmasının arsa ve para karşılığı başladığı 3 inşaattan 2´si yarım kaldı. Müteahhit Nezir Ö., babası adına kayıtlı firmanın borçları nedeniyle iflas edince, hak sahipleri mağdur oldu. İnşaatların bulunduğu mahallenin muhtarı Cemil Gözen, "Ortada dolandırıcılık değil, iflas söz konusu. Firma iflas edince inşaatlar tamamlanamadı" dedi.
Köprüden dereye devrilen TIR alev aldı; sürücü öldü
Köprüden dereye devrilen TIR alev aldı; sürücü öldü
SİVAS´ın Koyulhisar ilçesinde, köprü üzerinde kontrolden çıkıp dere yatağına düşerek alev alan TIR´ın şoförü İranlı Mohammad Rahımıan (64) kayatını kaybetti.
Cinayet şüphelisinin evini ateşe verip, müdahaleye giden itfaiye ekibine saldırdılar
Cinayet şüphelisinin evini ateşe verip, müdahaleye giden itfaiye ekibine saldırdılar
SİVAS´ta hayvan otlatma meselesi yüzünden çıkan kavgada İbrahim Apaydın (18), Osman Koyurga´yı (37) pompalı tüfekle vurarak öldürdü. Olayın ardından Koyurga´nın yakınları, komşu köydeki Apaydın´ın ailesinin evini ve samanlığını ateşe verdi, araçlarına zarar verdi. Öfkeli kalabalık, yangına müdahaleye giden itfaiye ekiplerine saldırdı. Jandarma, bölgede geniş güvenlik önlemi alırken, gerginliğin devam ettiği bildirildi.
Sivas´ta lokantacılardan ABD mallarına boykot
Sivas´ta lokantacılardan ABD mallarına boykot
TÜM Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Sivas Şubesi üyeleri lokantalarında Amerikan mallarını boykot ederek yerli ürün kullanacaklarını açıkladı.

DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
23 / 7 °C
Güneşli
Salı
24 / 9 °C
Parçalı bulutlu
Çarşamba
13 / 6 °C
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…

Hacı Bektaşı Veli
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi