ORTAK PAYDAMIZ SULTAN ŞEHİR

Vali Salih Ayhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle ilimizde görev yapan basın mensupları ve kurum-kuruluşlarda görev alan basın çalışanlarıyla ile bir araya geldi.

Vali Salih Ayhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle ilimizde görev yapan basın mensupları ve kurum-kuruluşlarda görev alan basın çalışanlarıyla ile bir araya geldi.

Hamidiye Kültür Bahçesi Hara Restoran’da gerçekleşen programda konuşan Vali Salih Ayhan, “Farklı bakış acılarımız, olaylara farklı yaklaşımlarımız olacaktır ancak ortak paydamız Sivas'tır. İlimiz basınının gayretleri, gösterdiği duyarlı habercilik anlayışı ve ilimize değerli katkıları için teşekkür ediyorum. Sivas’ımızın dünyaya açılması, tanıtılması gibi önemli konularda ilimiz basınının bizlerle aynı hedefe odaklanmasından dolayı da ayrıca mutluluk duyuyorum" dedi.

BASININ ÖNEMİ GİDEREK ARTMIŞTIR

Halkın etkili ve güçlü sesi olan basının, yaşadığımız bölge ve dünyada gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması ve yönlendirilmesi gibi önemli görev ve sorumluluklar üstlendiğini hatırlatan Vali Ayhan, “Bilişim çağının yaşandığı günümüzde basının önemi ve etkisi de giderek artmıştır. Bugün artık dünyanın neresinde olursa olsun bilgiye ulaşma, haber alma, haber ulaştırma saniyelerle ölçülmektedir” ifadelerini kullandı.

SİVAS İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ

Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın milletin müşterek sesidir” vecizesini hatırlatan Vali Ayhan, “Sivas ile ilgili gelişmeleri gerek Sivas gündemine gerekse ulusal ve uluslararası platformlara taşıyan medya çalışanlarımızın 2023 Sivas hedefimize doğru bizlerle birlikte ortak hareket ederek şehrimizi ilgilendiren konulara da hassasiyetle yaklaşımlarından dolayı bahtiyarlık duymaktayım. Sivas’ın her alanda ülkemizde üst sıralarda yer alması yönünde ortaya koyduğumuz projelerimizde bizlerle birlikte hareket eden Sivas basını; özellikle son dönemlerde Sivas’ımızda hemen her alanda büyük bir gelişim ve değişim süreci ile bu sürecin başarıya ulaşması, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve desteğinin sağlanması noktasında duyarlılık göstermektedir. Bu doğrultuda şunu net bir şekilde söyleyebilirim: Sivas için hep birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazeteciler Günü ile İdareciler Günü’nün aynı tarihte kutlanmasının da sevindirici olduğunu anımsatan Vali Ayhan, “Büyük gayretlerle alın teri ve emek harcayarak geniş bir coğrafyada hizmet veren, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan, vatandaş ile devlet arasındaki iletişime katkı sunan siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ’NÜZÜ KUTLUYORUM

Ebediyete irtihal eden basın mensuplarını da unutmayan Vali Salih Ayhan, “Adem Yavuz, İsmail Güneş, Hakan Tipiler, Hidayet Çolakoğlu, Nazım Düz, Fikret Ünsal ve Yusuf Doğan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kabirleri nur, mekânları cennet, makamları âli olsun diyorum. İlimiz basınının gayretleri, gösterdiği duyarlı habercilik anlayışı ve ilimize değerli katkıları için tekrar teşekkür ediyor, basın kuruluşlarına, ilkeli ve tarafsız bir anlayışla devam edeceğine inandığım çalışmalarında başarılar diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum” diye konuştu.

Sıcak ve samimi havada gerçekleşen programda basın mensupları da duygu ve düşüncelerini paylaştı. Gazetecilerden gelen sorulara da içtenlikle cevap veren Vali Ayhan, basın müzesi projesini de hayata geçireceklerini belirtti.

TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR MÜZE OLACAĞINA İNANIYORUM

Vali Ayhan şu şekilde konuştu: “Basın müzesi bizim gündemimizde. Şehir Müzemizde tadımlık bir basın köşemiz var. Zaten şehir müzelerinin özelliği budur. Şehrin tüm değerlerini çok az ve öz bir şekilde anlatmaktır. Müzecilikte de iyi bir noktaya geldik. İnşallah yakında da Hayat Ağacı Dergisinde müzelerle ilgili özel bir sayı olacak. Sivas’ın müzecilik kültürü, mevcut müze durumu ve yapılacak müzelerle ilgili ufuk veren bir dergi çıkacak. Basın konusunda en köklü geçmişi olan illerden birisi de Sivas. Yani Kurtuluş Savaşı’ndan bugüne kadar yerel basını güçlü olmuş bir şehirdir burası. Bu şehirde iyi bir basın müzesinin gideceğine inancımız çok yüksek. Onun için de basın müzesi kurulması doğrultusunda planlamamız çok güçlü. Planlamamız bu minvalde var. Yer konusunda bir türlü karar veremedik. Nereye tanzim edelim diye düşünüyoruz. Şu an bizde basınla alakalı çok ciddi malzemeler var. İnşallah yer sorununu giderdiğimiz zaman Türkiye’de örnek bir müze olacağına yürekten inanıyorum. Geçmişten bu güne kadar Sivas’ın basın hayatını, değişimini dönüşümünü, emektarlarını, kullanılan materyalleri, toplumsal iletişime katkılarını çok güzel anlatacak ve güzel mesajlar verecek bir müze olacak. Yeni kişilerin bu mesleği yapmasını sağlayacak bir müze olacağına yürekten inanıyorum. Bu konuda sizlerin desteğine ihtiyacımız var.”

Programın sonunda gazetecilere İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Bir Şehirden Daha Fazlası, Sivas” adlı kitap-albüm hediye edildi. /SULTAN ŞEHİR/


Anahtar Kelimeler: ORTAK PAYDAMIZ SULTAN ŞEHİR