ÖNDER KÜLTÜR SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği´nin bu yıl ikincisini düzenlediği ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Cemal Reşit Rey Konser Salonu´ndaki törende 10 ayrı kategoride ödüller verildi.
Tarih: 18.2.2018 03:39:50/ 4730okunma / 0yorum

ÖNDER KÜLTÜR SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği´nin bu yıl ikincisini düzenlediği ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Cemal Reşit Rey Konser Salonu´ndaki törende 10 ayrı kategoride ödüller verildi.

ÖNDER´in geçen yıl gerçekleştirilen Celaleddin Ökten Ödülleri´nden sonra bu yıl ikincisi gerçekleştirilen program Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi 1. Sınıf öğrencisi Yunus Emre Yanaz´ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Program açılışında tasavvuf müziği sanatçısı Fatih Koca da bir konser verdi. Programa eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültür Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Başbakan Başdanışmanı Ömer Faruk Korkmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, imam hatiplerin kurucusu Celaleddin Ökten´in kızı Fatma Züheyra Ökten, Mehmet Akif Ersoy´un torunu Selma Argon ve diğer davetliler katıldı.

/resimler/2018-2/18/0342216640068.jpg

Medeniyetleri kuran öncü nesillerdir

Ödül töreninden önce katılımcılara hitap eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu,

medeniyetlerin büyük askeri başarılar, çok güçlü ekonomik yapılar veya güçlü devletlerle sahneye çıkmadıklarını belirterek, “Medeniyetler her bir insanın yüreğine hitap ettikleri için tarih sahnesine çıkarlar ve var olurlar. Bizim medeniyetimiz de her bir insanın zihnine ve gönlüne hitap ettiği için tarih sahnesine çıkmış ve varolmuştur” dedi. Medeniyetlerin “Önder” isminin ifade ettiği gibi öncü nesiller tarafından kurulduğuna dikkat çeken Davutoğlu, “Eğer İslam medeniyeti tarihte varolmuşsa bunun en önemli mümessilleri bir ilim adamı, bir alim prototipinin tarih sahnesine çıkması ve bilgi birikiminin yeniden harmanlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

/resimler/2018-2/18/0342579609511.jpg

Celaleddin Ökten´in direncini hesaba katmadılar

Medeniyetler yükselirken söz, inanç ve birikimini gelecek nesillere ilettikleri için varolduğunu belirten Davutoğlu,”Moğollor Bağdat´ı işgal ettiler ama yıkamadılar” dedi. Tek parti döneminde de milletin imanını, irfanını, güzel ahlakını yok ettiklerini zannettiklerini ifade eden Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama karşılarında hiç bıkmadan usanmadan Ankara kapılarında aylarca bekleyen Celaleddin Ökten hocanın iradesini hesaba katamadılar. İşte böyle bir irade ile başladı ÖNDER´in yolculuğu. O günün zor şartlarında kuruldu imam hatipler. Kurulurken buldukları formül şuydu milletin cenaze namazını kıldıracak din adamları olsun. İslamedeniyet tarihinde din adamları diye özel bir zümre yoktur. Müslüman şahsiyeti bölünmez bir bütündür.”

 

Kül/resimler/2018-2/18/0343499141796.jpgtür manevi harç

Konuşmasına Çinlilere ait bir söze atıfla başlayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “Çinliler bir yıl sonrasını düşünüyorsanız buğday ekin, on yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç ekin, yüz yıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştirin derler. İşte ÖNDER yüz yıl sonrasını, bin yıl sonrasını düşünerek, Türkiye´yi mayalayan, Türkiye´nin ruh iklimini, mana iklimini inşa eden kuruluşlardan biri. İyi ki ÖNDER var, iyi ki imam hatipler var” dedi. Türkiye´nin Afrin´de emperyalist müdahalelere karşı büyük bir mücadele yürüttüğünü hatırlatan Yayman, “ÖNDER de emperyalistlerin kültür işgaline karşı, yerli milli olan, bizden olan kültürü yüceltmeye çalışıyor. Kültür bir milleti millet yapan manevi harçlardan biridir. ÖNDER öncülük yaparak insanların bireyselden toplumsala ruh dünyalarını inşa etmek için çok önemli faaliyetlere imza atmaktadır” diye konuştu.

Kültür sanatı önemsiyoruz

Konuşmasına, “Kültürü sanatı seven, sevmeye çalışan bir kardeşiniz olarak sevgimi sizinle paylaşmak istiyorum” sözleriyle başlayan ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu da şunları söyledi: “Biz ÖNDER olarak kültürle ilgili sanatla ilgili çok büyük iddialarda bulunmuyoruz ama bu alanı önemsememiz gerektiğine inanıyoruz. Son iki asırda bütün yaşadığımız talihsizlikleri hesaba kattığımızda, kültür sanattaki eksikliklerimizle ilgili kendimizi küçümsemememiz ve ümitsizliğe kapılmamamız gerektiğini düşünüyorum. Ancak bugün biraz daha iyi imkanlarımız varken birşey yapmazsak vebal olur. Biz 500 civarında derneğin çatı kuruluşu olarak kültür sanat alanında son birkaç yıldır daha dikkatli, özenli bir şekilde odaklanarak hizmet etmeye çalışıyoruz. Ve şuna inanıyoruz bütün okullarımız, bütün gençlerimiz inşallah ya kültürü sanatı bizzat icra eden, yahut destekleyen ya da seven insanlar olsun.”

Elimizi taşın altına koyduk

ÖNDER Kültür Sanat Komisyonu üyesi Oktay Berber de konuşmasında şunları aktardı: “Bizim muhatap olduğumuz bir milyonun üzerinde gencimiz var. Onları çok önemsiyoruz ve tüm çabamız onlar için. Pek çok kişi kültür ve sanat alanında daha da ileri gitmemiz gerektiği söyledi, vurguladı. Sayın cumhurbaşkanımızın söylediği gibi kültür sanat alanında eksikliklerimiz var. Bunları gidermek için elimizi taşın altına koymaktan geri durmuyoruz, durmayacağız. İnsanın yaradılıştan bir estetik arayışı vardır, bu arayış her zaman devam edecektir. Biz de bu arayışa destek olmak için yola çıktık.”

 

10 dalda ödüller sahiplerini buldu

Gecenin sonunda ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri sahiplerini buldu. 10 dalda belirlenen ödüller, 12 kişi ve kuruma iletildi. Mustafa Hakan Alvan Yılın Müzik Ödülü´nün sahibi olurken, Ali Emre Değirmenci Nureddin Zengi kitabıyla Yılın Edebiyat Ödülü´ne layık görüldü. Yılın Sinema Filmi Ödülü´nü Ayla filmi alırken, Vapurda Çay Simit Sohbet programı, Yılın Kültür Sanat TV Programı ödülünün sahibi oldu. Yedi Hilal Derneği, Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi ile Yılın Kültür Sanat STK´sı seçildi. Samsun Canik Fatih İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Annem Ben ve Perde isimli projeleriyle, Tenzile Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de Işık Doğudan Yükselir isimli projeleriyle Yılın Kültür Sanat Okul Projesi ödülünü kazandı. Yılın Okul Dergisi ödülü, İstanbul Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından çıkarılan Bedreka Dergisi´nin oldu. Hattat Hasan Çelebi´ye Yılın Geleneksel Sanat Ödülü layık görülürken, İlhami Atalay Önder Sanata Hizmet Ödülü´nü aldı. Prof. Dr. Zeki Kuşaoğlu, Önder Sanata Hizmet Ödülü´nün, Necmettin Asma da, Kudüs temalı Önder Özel Ödülü´nün sahibi oldu.

Danışma Kurulu´nun önerileriyle şekillendi

İsimler belirlenirken, kültür sanat alanında ürün veren ve bu alana destek olan isimler arasından belirlenen liste üzerinden çalışmalar yürütüldü. Çalışmada Danışma Kurulu üyeleri düzenli toplantılar yaparak ödül alacak isimleri belirledi. 8 kişilik Danışma Kurulu üyeleri arasında ise şu isimler yer aldı. Karikatürist Hasan Aycın, müzisyen Halil Necipoğlu, şair Recep Garip, şair-yazar İbrahim Tenekeci, sanat tarihçisi Doç. Dr. Ahmet Sacit Açıkgözoğlu, karikatürist Yusuf Kot, TV programcısı Betül Soysal Bozdoğan ve senarist Oktay Berber.
Kaynak: Sultan Şehir

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sınıf öğretmeni girdiği ırmakta boğuldu
Sınıf öğretmeni girdiği ırmakta boğuldu
SİVAS´ın Yıldızeli ilçesinde balık tutmak için Yıldız Irmağı´na giren sınıf öğretmeni Sadettin Şahin (47) boğularak hayatını kaybetti.
Türkiye´nin en büyük öğrenci yurdunda sona gelindi
Türkiye´nin en büyük öğrenci yurdunda sona gelindi
TÜRKİYE´nin en büyük yurt projesi olan 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu´nda sona gelindi. Yurdun açılışı önümüzdeki aylarda yapılacak.
Gül; “El Ele Verip Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız”
Gül; “El Ele Verip Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız”
Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi, okul güvenliği, bağımlılıkla mücadele ve değerlendirme toplantısı Vali Davut Gül´ün başkanlığında gerçekleştirildi.
YENİ ÇEHRESİYLE EĞİTİME DEVAM EDECEK
YENİ ÇEHRESİYLE EĞİTİME DEVAM EDECEK
Özelleştirilen Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları´nın Genel Koordinatörü Metin Çağan “Okullarımız yeni yüzüyle, yeni çehresiyle inşallah 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da faaliyetlerine bütün hızıyla devam edecek. Sivas´ımıza, ülkemize güzel bir sonuç verecek. Verdiğimiz eğitim sonucunda çocuklarımızın aldığı başarı ile bu memnuniyetimizi de Sivas ile paylaşacağız” dedi.
“İyi örneklerin transfer edilmesini amaçlıyoruz”
“İyi örneklerin transfer edilmesini amaçlıyoruz”
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Hayata Geçirilen “Outside The Classrooms; Extra Curricular Activities” AB Projesi´nin ikinci toplantısı Letonya´da yapıldı. Proje hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ayhan Bülbül, “Projemizle ortak ülkelerde uygulanan ders dışı etkinlikler ile sosyal kulüp faaliyetlerini incelemeyi ve iyi örneklerin transfer edilmesini amaçlıyoruz” dedi.
CÜ, 5 alanda dereceye girdi
CÜ, 5 alanda dereceye girdi
Akademik başarıya göre Türkiye´deki üniversite sıralamalarını gerçekleştiren ODTÜ Enformatik Bölümü URAP Laboratuvarı tarafından yayımlanan 2017-2018 dünya alan sıralamasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi rüzgarı esti. Üniversite, 5 alanda dünya sıralamasına girmeyi başardı.
Rektör, Şarkışla İlçesinde Bir Dizi İncelemede Bulundu
Rektör, Şarkışla İlçesinde Bir Dizi İncelemede Bulundu
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, Şarkışla ilçesinde yapımı devam eden Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu´nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
Sivas´ta öğrencilerin karne sevinci
Sivas´ta öğrencilerin karne sevinci
SİVAS´ta toplam 120 bin öğrenci karnelerini alıp yaz tatiline girmenin sevincini yaşadı.
Akademisyenler, yabancı dil sorununu çözdü
Akademisyenler, yabancı dil sorununu çözdü
Cumhuriyet Üniversitesi yönetiminin yabancı dil problemi yaşayan öğretim üyelerine yönelik hayata geçirdiği yabancı dil kursu meyvelerini verdi. Kurslara katılan akademisyenlerin yüzde 90´ı dil sorununu halletti.
Üniversitede öğrencilere ücretsiz iftar yemeği
Üniversitede öğrencilere ücretsiz iftar yemeği
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafından başlatılan uygulama ile öğrencilere Ramazan ayı boyunca ücretsiz iftar yemeği veriliyor.
Türkçe Otağı
Türkçe Otağı
CÜ Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu, Türkçe Otağı´ndaki ilk etkinliği olan ‘Şiir Türkçe Otağında´ adlı programını gerçekleştirdi.
Matematiği eğlenerek öğreniyorlar
Matematiği eğlenerek öğreniyorlar
Şehit Talha Emre Zileligil Ortaokulu´nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında “Matematik Sokağı” açıldı. Yıl boyunca açık kalacak olan sokak sayesinde öğrenciler matematik dersini eğlenerek öğreniyorlar
Sahte plak ile CÜ giriş yaparken yakalandı
Sahte plak ile CÜ giriş yaparken yakalandı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 2016 yılından itibaren Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız´ın talimatlarıyla başlayan ve büyük bir hızla devam eden güvenli yerleşke oluşturma çalışmaları meyvelerini veriyor.
Edebiyat Fakültesi Öğrencilerinden Afrin Kermesi
Edebiyat Fakültesi Öğrencilerinden Afrin Kermesi
Ülkemizin dört bir yanından Mehmetçiğe destek kampanyaları sürerken, bir destek de Üniversitemiz öğrencilerinden geldi.
Sivas´ta Kitaba, Okumaya ve Kütüphaneye Önem Veriliyor
Sivas´ta Kitaba, Okumaya ve Kütüphaneye Önem Veriliyor
Vali Davut Gül, ‘Kütüphaneler Haftası´ nedeniyle düzenlenen çeşitli programlara katıldı.
18 derslikli mesleki eğitim merkezi yapılacak
18 derslikli mesleki eğitim merkezi yapılacak
SESOB Başkanı Beşir Köksal, ilimize yeni bir mesleki eğitim merkezi kazandırılarak çırak ve kalfaların modern bir okulda eğitim göreceğini açıkladı.
Gül, Zileligil İlkokulu´nu Ziyaret Etti
Gül, Zileligil İlkokulu´nu Ziyaret Etti
Vali Davut Gül, okul ziyaretleri kapsamında Şeyh Şamil Mahallesinde eğitim veren Şehit Talha Emre Zileligil İlkokulu´nu ziyaret etti.
Sivas´ta Gönüllü Çalışması Hız Kesmiyor
Sivas´ta Gönüllü Çalışması Hız Kesmiyor
10 Ocak 2016 tarihinde şehit olan özel harekât polis memuru Kenan Ardıç, adına Yavuz Selim İlkokulunda yeniden bir kütüphane kazandırmak için kolları sıvadı. Şehittin adı verilecek olan kütüphane projesine Sivas halkından destek bekleniyor.
ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ…
ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ…
Sivas Belediyesi şehirde yaşayan dezavantajlı gurupların hayatını kolaylaştırmak için yaptığı çalışmalara her geçen gün bir yenisini ekliyor. İşitme engelli bireylerin sağlık hizmetinden kolaylıkla faydalanması için Sağlık-Sen ile birlikte hastane çalışanlarına işaret dili eğitimi düzenleyen Belediye, şimdi ise Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri için işaret dili kursu başlattı.
Sultanşehire Yeni Hastane
Sultanşehire Yeni Hastane
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız yeni üniversite hastanesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.
MERDER BÖLGESİNDE ARICILIK YAYGINLAŞIYOR
MERDER BÖLGESİNDE ARICILIK YAYGINLAŞIYOR
MERDER Bölgesinde bulunan köylerde arıcılık kurslarına yoğun ilgi gösteriliyor
CÜ Bilimsen veriler hız kazandı
CÜ Bilimsen veriler hız kazandı
CÜ Üniversit fiziki açıdan yapılan çalışmalar ile birlikte akademik personelimizin bilimsel verilere daha rahat erişebilmeleri için teknik altyapı güçlendirme çalışmaları devam ediyor.
Yıldız Arıcılık Kursunu Ziyaret Etti
Yıldız Arıcılık Kursunu Ziyaret Etti
Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Yıldız Beldesi ve Ovacık Köyünde açtığı arıcılık kursu devam ediyor.
6 ilde karne günü okullar tatil edildi
6 ilde karne günü okullar tatil edildi
Adıyaman, Sivas, Niğde, Nevşehir, Karaman ve Bolu´da karnelerin dağıtılacağı cuma günü eğitime ara verildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle Sivas, Niğde, Nevşehir, Karaman ve Bolu´da okullar tatil edildi.
“Sivas´ta anı yakalıyorum”
“Sivas´ta anı yakalıyorum”
Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri Kadı Burhanettin Öğrenci Meclisi Projesi kapsamında “Sivas´ta anı yakalıyorum” adlı fotoğraf sergisi açtı.
Öğrencilere Sınav Haftasında Çorba İkram Ediliyor
Öğrencilere Sınav Haftasında Çorba İkram Ediliyor
Dönem sonunun yaklaşmasıyla final haftasına giren öğrenciler için Cumhuriyet Üniversitesinde öğrenci odaklı çalışmalar sürdürülüyor.
ÖĞRENCİLER İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM TOPLADI
ÖĞRENCİLER İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM TOPLADI
Gazi Paşa Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri, Gıda Bankasından yardım alan ihtiyaç sahipleri için yardım topladı.
AYDIN LİSELİ ÖĞRENCİLERE TECRÜBELERİNİ ANLATTI…
AYDIN LİSELİ ÖĞRENCİLERE TECRÜBELERİNİ ANLATTI…
Yenişehir Anadolu Lisesi´nin düzenlediği Kariyer Günleri programına davet edilen Belediye Başkanı Sami Aydın, liseli öğrencilere tecrübelerini anlattı.
Kur´an Kursunun Temeli Atıldı
Kur´an Kursunun Temeli Atıldı
Sivas İl Müftülüğü tarafından Silopi´de yaptırılacak olan Şems-i Sivasî Yatılı Kur´an Kursunun temeli dualarla atıldı.
“Ben Merkezci Dünyada Haddini ve Kadrini Bilmek”
“Ben Merkezci Dünyada Haddini ve Kadrini Bilmek”
Cumhuriyet Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından “Ben Merkezci Dünyada Haddini ve Kadrini Bilmek” konulu konferans düzenlendi.

DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Fırtına
Bugün
18 / 6 °C
Sağanak
Pazar
15 / 8 °C
Fırtına
Pazartesi
15 / 7 °C
Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi