OCAKLAR TÜTECEK

Yeni istihdam teşviklerinin yer aldığı ´Burası Türkiye Burada İş Var´ sloganıyla hayata geçen ´2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği´ bilgilendirme toplantısı, Vali Salih Ayhan´ın başkanlığında gerçekleştirildi. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası´nda gerçekl

Naci YILDIZ

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde, yeni istihdam teşviklerinin yer aldığı ´Burası Türkiye Burada İş Var´ sloganıyla hayata geçen ´2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği´ bilgilendirme toplantısı, Vali Salih Ayhan´ın başkanlığında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası´nda (STSO) yapıldı.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri tarafından yeni istihdam teşvikleriyle ilgili katılımcılara bilgi verilen toplantıda; STSO Başkanı Mustafa Eken, İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, SGK İl Müdürü Kadir Boztepe, KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan katılımcıların sorularını yanıtladı.

Yeni istihdam teşvikleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Vali Salih Ayhan, işletmelerin zamanı ve değişimi iyi okuması gerektiğini ifade ederek, alan hâkimiyetine ağırlık vereceklerini söyledi.

Kurumların bu noktada kendilerini yenilemeye devam ettiğini, aksi takdirde sistemin dışında kalmalarının kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Vali Ayhan, yeni dönemde istihdam odaklı bir mekanizma oluşturacaklarını söyledi.

İl genelinde saha analizleri yaparak sorunları ve talepleri almaya başladıklarını anlatan Ayhan, bu çalışmaların ilimizde yaşayan vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesine yönelik olduğunun altını çizdi.

/resimler/2019-3/11/2134181519252.jpg

?OCAKLAR TÜTECEK, SOBALAR YANACAK?

"Bir şehre para girmedikçe o ilin zengin olması mümkün değil" ifadelerini kullanan Vali Ayhan, göçün önüne geçilebilmesi için güçlü bir yapıya sahip olmaları gerektiğine vurgu yaptı. Yeni teşvik paketlerinin işletmelere can suyu olacağını ve teşvik fırsatlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Ayhan, "Yeni teşvik paketiyle 10 bin kişinin ilimizde istihdam edilmesi planlanıyor. 160 milyon TL sisteme para aktarılarak, ocaklar tütecek, sobalar yanacak, aş kaynayacak. Dolayısıyla piyasa hareketlenmiş olacak" dedi.

?CAZİP HALE GELECEK?

Kurumsal yapıyı güçlendirerek, ilimize düzenli para girmesine yönelik mekanizmaların iyi çalışmasına önem vereceklerini dile getiren Vali Ayhan, ?I. Organize Sanayi Bölgesi´nin kurgusunu değiştireceğiz. İhracat odaklı bir sistem oluşturacağız. Diğer yandan II. Organize Sanayi Bölgesi´ni de bir an önce hayata geçireceğiz. 2 yıl içerisinde bölgeye gelecek yatırımcılarla burası cazip hale gelecek" diye konuştu.

?ÇAĞI YAKALAMALIYIZ?

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile tarım alanında yeni bir çalışma başlattıklarını, bu noktada da istihdama katkı sağlamak için üretici ve besiciler için sözleşmeli besicilik oluşturacaklarını dile getiren Vali Ayhan, "2019 yılında sivil toplum örgütlerimiz, iş dünyamız ve kurumlarımız ortak hareket ederek aynı dili kullanıp bir heyecan oluşturacağız. İlimize neler yapabiliriz bu konuda hep beraber analiz yapacağız. Eski alışkanlıklarla yeni başarılar yakalamak mümkün değil. Çağı yakalamalıyız, yenilenen dünyaya adapte olmalıyız. Teknoloji, yazılım alanlarında da iddiamız olmalı. Bu değişen dünyada yeni üretim sektörleri ile yeni modelleri adapte ederek pazar oluşturacağız, pazara önem vereceğiz" dedi.

?TURİST SAYIMIZ CİDDİ ORANDA ARTACAK?

Sivas´ın turizm potansiyeline de değinen Vali Ayhan, ilimize gelen ziyaretçilerin şehrin dokusuna hayran kaldığını ve kendisinin de bu durumdan son derece mutlu olduğunu belirterek, "Şehrimiz zengin bir kimliğe sahip. Hızlı tren seferleri de başladığı zaman turist sayımız ciddi oranda artacak. Piyasaya da para girdisi sağlanmış olacak" şeklinde konuştu.

/resimler/2019-3/11/2134316831882.jpg

?OLUMSUZ TABLO OLUŞTURMAYACAĞIZ?

Şehrin menfaatleri için gece gündüz çalışacaklarını dile getiren Vali Ayhan, ilimizde faaliyet gösteren işletmelerle zaman zaman bir araya geleceklerini aktararak, "İrademizi, gücümüzü ortaya koyacağız. Devletimizin bu teşviklerini, yeni iş kurmak isteyenlere ve faaliyetlerine devam eden işletmelerimize anlatacağız, onların bu imkânlardan faydalanmasını sağlayacağız. Hayal kurmaya ve o hayalleri gerçekleştirmeye ihtiyacımız var. Bizler olumsuz bir tablo oluşturmayacağız, hedefimiz iyi bir huzur ortamını oluşturmaktır. Vatandaşlarımızın ümitlerini canlı tutacağız ve hiç bir bahanenin arkasına sığınmayacağız" dedi.

?BURASI SİVAS BURADA İŞ VAR?

´2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği´ bilgilendirme toplantısında konuşan STSO Başkanı Eken ise yeni teşvik paketiyle Sivas´ta işsizlik sayısının azalacağını söyledi. ´Burası Sivas Burada İş Var´ sözleriyle ilimizde 10 bin kişiyi istihdam edeceklerinin sözünü veren Başkan Eken, Sivas ekonomisinin daha iyi noktalara geleceğini sözlerine ekledi.

 

 


Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: OCAKLAR TÜTECEK