Nogay Türkleri Amsterdam´da Buluştu

Türkiye´nin çeşitli illeri başta olmak üzere dünyanın değişik bölgelerinde ve Hollanda´da yaşayan Nogay Türklerini temsil eden Hollanda Nogay Vakfı tarafından ?´Türk-Nogay Tarihi Gençlik Buluşması´´ düzenlendi. Geleneksel Nogay kıyafetli gençler tarafınd

Nogay Türkleri Amsterdam´da Buluştu

Türkiye´nin çeşitli illeri başta olmak üzere dünyanın  değişik bölgelerinde ve Hollanda´da yaşayan Nogay Türklerini temsil eden Hollanda Nogay Vakfı tarafından ?´Türk-Nogay Tarihi Gençlik Buluşması´´ düzenlendi. Geleneksel Nogay kıyafetli gençler tarafından misafirlere Nogay Böreği ikram edildi.

Hollanda Nogay Vakfı´nın düzenlemiş olduğu ?´Gençlik Buluşmasına,´´ Türk Federasyon Genel Sekreteri Erim Uğurlu, Uygur Derneği Başkanı Sadık Saley, Türkevi Başkanı Veyis Güngör, Akademisyen Tarihçi ve Orta Doğu Uzmanı Drs.Yasin Sarı, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitmeni Ömer Yıldırım, Erasmus Üniversitesi Öğretim Üyesi Emel Aktan Özaynacı, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve Nogay Türkleri katıldı.

/resimler/2018-5/20/0931503635031.jpg

BİRLİK VE BERABERLİK?.

2. Dünya Savaşı´ndaki Alman işgali sırasında hayatını kaybedenler için 2 dakikalık saygı duruşunun ardından bir selamla konuşması yapan Hollanda Nogay Vakfı Başkanı Orhan Demirci, gelenek ve göreneklerimizi genç nesillere imkanların elverdiği ölçüde aktarmaya çalışıyoruz. Bu vesile ile bir araya gelen Nogayların,  özellikle gençlerimiz gelenek ve göreneklerimizden haberdar oluyor, tarihimizi öğreniyorlar. Hollanda´da yaklaşık 400 Nogay ailesinin yaşadığını ve onlar arasında kurmayı amaçladıklarını söyledi.

/resimler/2018-5/20/0933032386483.jpg

ULUSAL ANMA?

4 Mayıs ?´Ulusal Anma´´ gününün Hollandalılar için önemli bir gün olduğunu söyleyen Mehmet Emin Ateş: ?´Nogaylar da tarihte beş kez sürgün ve soykırım yaşadılar. Nasıl ki; Hollandalılar bu tarihi günü programlarla yaşatıyorlar ise, biz de kendi tarihimizde yaşadıklarımızı yeni nesillerimize anlatmak ve aktarmak durumundayız.´´ dedi.

TARİH, VATAN, DİN, BAYRAK?

Türkiye´den konuşmacı olarak programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitmeni Ömer Yıldırım ise böyle anlamlı bir buluşmada gençlerin bir arada olmasının anlamlı olduğunu ifade ederek; " Hollanda Nogay Vakfı tarafından düzenlenen gençlik buluşmaları toplantısına davet edildiğimde büyük bir heyecan yaşadım. Tüm dünya  da ve  gurbetçilerimiz artık üçüncü nesil olarak avrupadalar.  Birçoğu bulundukları ülkenin vatandaşları ve o ülkenin kültürü ile yakından temas halindeler. İki kültür arasında ve bulundukları ülkenin kültür yoğunluğu gençlerimizin ana vatanı ile bağlarını olumsuz etkilemekte. Gençlerimizin özellikle tarih, vatan, din, bayrak, ve en önemlisi köklerine sahip çıkması, Türk milletine mensubiyet şuurunun gelişmesi gelecek için çok önem arzetmektedir. Büyük bir tarih ve büyük bir kültürün parçası olduklarını gurbetçi gençlerimiz unutmamalıdır. Dört bin yıllk bir geçmiş ve medeniyetle gençlerimiz gurur duymalıdır. Sizlere ve gençlerin katılımına ve ilgisine özellikle teşekkür ederim.´´ dedi.

/resimler/2018-5/20/0933270355708.jpg

TARİH BOYUNCA SÜRGÜN VE SOYKIRIM?

Akademisyen, Tarihçi ve Orta Doğu Uzmanı Drs.Yasin Sarı, Nogay Türkleri´ nin tarihi hakkında bilgi vererek Nogaylar, tarih boyunca sürgün ve soykırım yaşamışlardır. Nogaylar´ın birinci soykırım ve sürgünü, Nogay Han´ın 1299´da şehit edilmesiyle yaşanmıştır. Beşinci soykırım ve sürgün ise, 1944 yılında Kırım Türkleri ile birlikte hayvan vagonlarına doldurulup, çoğunun yollarda hayatını kaybetmesiyle yaşandığını  anlattı.

KÖKLERE YOLCULUK?

Programın son konuşmacısı Erasmus Üniversitesi Öğretim Üyesi Nogay asıllı Emel Aktan Özaynacı ise konuşmasına başından geçen bir öyküyle başladı. Özaynacı, köylerindeki mezar taşında gördüğü bir sembolden hareketle, kendi köklerine bir yolculuk yaptığını, heyacan ve ibret dolu köke dönüş arayışını köyünden başlayarak,  Rusya´daki Karaçay-Çerkez bölgesine kadar gitmiş. 2008 yılında Kulu´dan dayısı ile birlikte yola çıktıklarını, atalarının geldiği yurdu bulduklarını ve ata yurdunun toprağını gözyaşlarıyla öptüğünü belirterek, yıllar sonra Nogay olduğunu anladığını söyledi.

Buluşma  sonrasında programa katkıda bulunan Türkevi Başkanı Veyis Güngör tarafından konuşmacılara çeşitli kitaplar hediye edildi. Halil Dönmez´in, Kahramanmaraş mutfağından sunduğu ikramın ardından hatıra fotoğrafı çekilerek program sona erdi.

/resimler/2018-5/20/0933552699996.jpg

NOGAYLAR NERDE YAŞIYORLAR

Nogay Türkleri Rusya´nın Hazar, Kuzey Kafkasya, Kırım, İdil-Ural havzası, Batı Türkistan ve Litvanya bölgelerinde ve Türkiye´de, Ankara-Polatlı, Şereflikoçhisar, Konya-Kulu, İstanbul, Osmaniye, Adana, Çorum, Eskişehir, Bursa, Kütahya, Gaziantep, Isparta-Senirkent şehirlerinde yaşıyorlar. Türk tarihinde Nogay sözüne ilk olarak Altınordu Devleti´nde rastlanır.

Kaynak: amsterdampostası