“Mücadeleyi dayanışma ile güçlendireceğiz”

KESK Dönem Sözcüsü Özgür Baştürk, krizlere yol açan politikaların devam ettirilmesine geçit vermeyeceklerini ifade ederek “Mücadeleyi dayanışma ile güçlendireceğiz” dedi.

Naci YILDIZ

Sivas’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sendika  temsilcilerinin katılımıyla kutlandı.

Koronavirüs salgını sebebiyle sosyal mesafe kurallarına dikkat edilen kutlamalarda Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı.

“KRİZ ÜZERİNE KRİZ”

Grup adına basın bildirisini okuyan KESK Dönem Sözcüsü Özgür Baştürk, “Kapitalist sistemin yüzyıllardır devam eden emek, doğa, halk ve kadın karşıtı politikaları kriz üzerine kriz, salgın üzerine salgın üretiyor. Fosil yakıtlar, sera gazları, kimyasal maddelerin kontrolsüz kullanımı, suyun, toprağın, ormanların talan edilmesi, sınırsız hayvan katliamları, tarımda mineral gübre ve böcek ilacı kullanılması vb. gezegenimizi ve tüm canlıları yok olma tehlikesiyle, salgınlarla baş başa bırakıyor.  Yıllardır söylüyoruz; ‘sağlıkta dönüşüm’ başta olmak üzere kamusal hizmetlerin piyasaya açılması, özelleştirmeler, güvencesizlik, esnek çalışma, performans sistemi, üniversitelerin akademik, bilimsel özerklikten uzaklaştırılarak iktidarların arka bahçesine dönüştürülmesi, bütçede yatırımlara ayrılan payın diplerde seyretmesi, kamu kaynaklarının sermayeye peşkeş çekilmesi dünyayı/ülkemizi yaşanılır olmaktan çıkaracaktır. Gerçekleşmekte olan da budur” dedi.

“SALGIN DÜZENİN NASIL ÇÜRÜDÜĞÜNÜ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ”

Kapitalist sistemin yol açtığı savaşların, ekonomik krizlerin, işsizliğin,  eşitsizliğin dünyayı yok oluşun eşiğine getirdiğini belirten Baştürk, “Salgın düzenin nasıl çürüdüğünü, çöktüğünü, kamusal hizmetlerin piyasalaştırılmasının kitlesel ölümlere nasıl zemin sunduğunu en açık, en dramatik hali gözler önüne serdi. Ülkemizde de emekçiler salgın, yaşam ve çalışma koşullarının çok ağırlaştığı, işsizliğin rekor üzerine rekor kırdığı, krizin faturasının işçilere, emekçilere çıkarılması için ciddi adımların atıldığı, yandaş konfederasyonla yapılan satış sözleşmesiyle kamu emekçilerinin sefalet ve açlık sınırında yaşam mücadelesi verdiği bir dönemde patlak verdi” diye konuştu.

“KAMUSAL HİZMETLER PARASIZ OLMALIDIR”

Krizlere yol açan politikaların devam ettirilmesine geçit vermeyeceklerinin altını çizen Baştürk, “Mücadeleyi dayanışma ile güçlendireceğiz. İnsanlığı ve doğayı öldüren sömürü düzenine mahkûm değiliz. Başka bir dünya, başka bir ülke mümkündür. Bunun için; iş güvencesi ve insanca yaşanacak ücret, herkes için temel gelir sağlanmalıdır. Özelleştirmelere son verilmeli, özelleştirilen kamu kurumları yeniden kamulaştırılmalı, kamusal politikalar hayata geçirilmelidir. Sosyal mesafeye mecbur kalmamak için sosyal koruma ve sosyal devlet politikaları hayata geçirilmelidir. Kamusal hizmetler parasız, nitelikli, ulaşılabilir, bilimsel ve anadilinde olmalıdır. Kamu kaynaklarının toplanması ve harcanmasında halk odaklı, adil ve eşitlikçi bir sistem kurulmalıdır. Tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanmalı, artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır. Vergide adalet sağlanmalı, salgında dahi sermayenin kollanmasına son verilerek servet vergilendirilmelidir.  Salgın sürecinde, temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışma acilen durdurulmalı, işten çıkarmalar yasaklanmalı, ücretsiz izin dayatmasından vazgeçilmelidir! Çalışanlara ücretli izin verilmeli, işsizler için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir. Zorunlu alanlarda dinlenerek, daha kısa saatler aralığında çalışma düzenlenmeli, yeterli, kaliteli koruyucu malzeme sağlanmalı, tüm tedbirler kurum idarelerince alınmalıdır. Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları faiz işletilmeden ertelenmeli, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca devlet tarafından karşılanmalıdır. Özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır. Varlık Fonu derhal lağvedilmeli, kamu kaynakları halk sağlığının, emekçilerin haklarının korunması ve geliştirilmesi, kayıt dışı çalıştırılanlar, işsizler, evsizler, göçmenler başta herkese gelir güvencesi sağlanması için kullanılmalıdır.  Yaşasın 1 Mayıs” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Basın açıklamasına KESK üyelerinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu  ile CHP İl Başkanı Yılmaz Coşkun da  destek verdi.

 

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com


200 sürekli işçi alınacak

ESTAŞ-üniversite iş birliği meyvelerini verdi

Ankara ile Sivas arasını 2 saate indirecek dev proje hız kesmiyor

Vali Ayhan, dur durak bilmiyor

Vali Ayhan, pide ustası oldu

Sulama kanalından çıkan kurt yavruları şaşkınlık yaşattı

Kısıtlamaya hiçe sayarak trafiğe çıkan alkollü sürücüye ceza yağdı

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta