KÜLTÜR ELÇİLERİ MİSAFİR EDİLECEK

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nden ilimize getirilen 289 kişi KYK Başbakan Binali Yıldırım kampüsüne yerleştirildi.

 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) ülkemize getirilen 289 Türk vatandaşı, Türk Hava Yolları’na (THY) ait  uçak ile Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na indi.

Kontrolleri yapılarak sağlık kontrolünden geçirilen vatandaşlar izolasyon kuralları çerçevesinde otobüslere bindirildikten sonra, kendileri için hazırlanan KYK Başbakan Binali Yıldırım kampüsüne yerleştirildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, ABD’den gelen vatandaşlarla birlikte 23 Mart’tan bu güne Sivas’ta 9 ayrı ülkeden gelen Türk vatandaşları misafir ettiklerini ifade etti.

İl Müdürü Tunç, “Daha öncesinde 2 kafile misafir edip uğurladık, 3’üncü kafilemiz de geldi. Amerika’dan gelen vatandaşlarımız 14 günlük izolasyon sürecini Binali Yıldırım kampüsümüzdeki yurtlarımızda geçirecekler” dedi.

TÜM ODALAR DEZENFEKTE EDİLDİ

3’üncü kafile ABD’den gelmeden önce yurtlarda hummalı bir temizlik çalışması yürüttüklerini belirten Tunç, “Bütün odalarımız temizlendi, dezenfekte edildi. Bütün odalara temel kişisel ihtiyaç malzemelerinin tamamı konuldu. Terlik, havlu, şampuan, sabun, diş fırçası, diş macunu, ıslak mendil gibi malzemelerimizi koyduk. Bununla beraber çay, bardak, şeker, kettle gibi ürünleri de  koyduk” dedi.

“KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ”

Karantina sürelerini ilimizde tamamlayacak olan vatandaşları “kültür elçisi” olarak gördüklerini dile getiren Tunç, “Odalarımıza Sivas’a özgü tanıtım kitaplarımız ve CD’lerimiz bırakıldı. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Muharrem Kasapoğlu’nun göndermiş olduğu kitaplarımız  ve diğer hediyeler hazır edildi. Bu süreçte paydaş kurumlarımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE DAİR ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

İl Müdürü Tunç, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “4 kişilik odalarımızda 1 kişi kalmak suretiyle misafirlerimizi en iyi şekilde uğurlama niyetindeyiz. Bu kapsamda misafirlerimiz yurtlarımızda kaldıkları süre içerisinde canları sıkılmasın diye bir takım sosyal ve kültürel etkinlikler yapıyoruz.  Tüm misafirlerimize Türk bayrakları dağıtarak marşlarımızı söylüyoruz. Milli ve manevi değerlere dair çalışmalar yürütüyoruz. Onlar da coşkuyla iştirak ediyorlar. Misafirlerimize yöresel tatlarımızı da tattırmaya çalışıyoruz. Valiliğimizin, Belediyemizin, Ticaret ve Sanayi Odamızın ve hayırseverlerimizin katkılarıyla yöresel lezzetlerimizi kültür elçilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Buraya gelmişken madımak çorbasının, Sivas Köftesinin,  kalburabastı tatlısının tadına baksınlar istiyoruz. Amerika’dan gelen kafilemizin 14 günlük süresi hem Kadir Gecesine hem de bayrama denk geliyor.  Kendilerini yalnız hissetmemeleri için elimizden geleni yapacağız.” /Sultan Şehir/

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com


Millet bahçesi 20 gün içerisinde açılacak

Yok olan tarih yeniden canlandı, açık hava müzesi olacak

Bozkırın ortasındaki saklı Cennet ‘Yıldız Şelalesi’

Kazakistan’da 31 Mayıs tarihi

BAŞKAN BİLGİN MESİRE ALANLARINI İNCELEDİ. (Videolu Haber)

13 bin yıldır genetiği bozulmadı

Cuma’yı terk etmemek için hastane gitmek istemedi

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta