Kötü günde de esnafımızın yanındayız

Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Yüksel Demirgil , “Biz kooperatif olarak iyi günde de kötü günde de her zaman esnaf ve sanatkarlarımızın yanındayız ve hizmetindeyiz” dedi.

Naci YILDIZ/ÖZEL HABER

Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Yüksel Demirgil’den bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayı, kooperatifin faaliyetleri, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler ve  esnaf sanatkarlara sağlanan düşük faizli kredilere  ilişkin bilgiler aldık.

RAMAZAN AYI İSLAM ALEMİNE İYİLİK GETİRSİN

Ramazan ayının tüm İslam alemine ve dünyaya iyililik ve güzellikler getirmesini dilediklerini ifade eden Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Yüksel Demirgil, “Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle özellikle küçük esnaf ve sanatkarlarımız zor günler geçiriyorlar. Esnaf ve sanatkarlarımız sağlanan destekler ile ayakta durmaya çalışıyor. Biz de kooperatif olarak esnaf ve sanatkarlarımızın düşük faizli kredi desteklerinden yararlanmaları için canla-başla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ramazan ayı süresince de esnaflarımızın nakit sıkıntılarını çözmek ve düşük faizli kredilerden yararlanmak isteyen esnaflarımız için mesai saatleri haricinde de çalışacağız” dedi.

KREDİLERE 3 AY ERTELEME

Koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ve sanatkarların kooperatif kefaleti ile kullandıkları kredileri 3 ay süre ile ertelediklerini ifade eden Demirgil, “Esnaf ve sanatkarlarımızın 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları kredilerin 1 Nisan-30 Nisan 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan taksitlerini 3 ay süre ile faizsiz olarak erteledik” diye konuştu.

“PERSONELLERİMİZ MESAİ MEFHUMU GÖZETMEKSİZİN ÇALIŞIYOR”

Dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların desteklenmesi amacıyla kullanılan kredilere ek olarak 25 bin TL kredi imkanı sağladıklarını kaydeden Başkan Demirgil, “Koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlarımızın desteklenmesi için hükümetimiz tarafından Esnaf Destek Paketi kapsamında 25 bin TL ek limitli 36 aya kadar vadeli yıllık yüzde 4.5 faizli kredi imkanı sağladık. Yaklaşık bir aylık dönemde 22 Nisan 2020 tarihi itibariyle 25 bin TL’lik kredi için 996 esnaf ve sanatkarımız müracaatını yaptı. Personellerimiz büyük bir özveri ile mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyorlar” dedi.

15 GÜNDE BİR İLAÇLAMA ÇALIŞMASI YAPILIYOR

“Salgına karşı hem personelimizi hem de esnaflarımızı düşünerek çeşitli önlemler aldık” diyen Demirgil, “Esnaf ve sanatkarlarımızın oluşturacağı yoğunluğu asgariye indirerek sağlık açısından yaşanabilecek sıkıntıları önlemek amacıyla randevu sistemi ile çalışmaya başladık. Ayrıca kooperatifimizde 15 günde bir ilaçlama çalışmaları yaptırmaktayız. 25 bin TL krediye başvuru yapan esnaflarımızın evrakları  müracaatlarına göre sıraya konuyor ve işlemlerini hızlı bir şekilde yapıyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızın bu zor dönemlerinde nakit konusunda yaşadıkları sıkıntıları çözmek amacıyla personelimiz tarafından mesai saatleri dışında ve hafta sonları da dahil olmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir. Müracaat eden esnaflarımızın dosyaları kısa süre içerisinde hazırlandıktan sonra kredi ödemelerini yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

PLASMAN MİKTARI 185 MİLYON TL’Yİ AŞTI

Kooperatif kefaleti ile kullandırılan kredilerde plasman miktarının 185 milyon TL’yi aştığının altını çizen Başkan Demirgil, “Biz kooperatif olarak iyi günde de kötü günde de her zaman esnaf ve sanatkarlarımızın yanındayız ve hizmetindeyiz. Esnaflarımızın bu zor dönemde yaşadıkları nakit para sıkıntısını çözmek amacıyla personelimiz mesai dışında ve hafta sonları da çalışmalarını yürüterek dosyaları bir an önce hazırlayıp ödemeleri gerçekleştirmek için özverili bir şekilde çalışıyorlar. 25 bin TL’lik kredilerin yanı sıra en üst limiti 200 bin TL olan kredilerimizde de işlemlerimiz ve ödemelerimiz devam ediyor. 2020 yılı Mart ayı sonu itibariyle plasman miktarımız 185 milyon TL’yi aşmış durumdadır. Sivas ekonomisine ve esnafımıza sağladığımız 200 milyon TL’lik krediye ek olarak 25 bin TL’lik kredilerle de bu rakamlar artmaktadır. Amacımız esnafımızın düşük faizli krediler ile desteklenerek şu zor dönemi atlatmalarına yardımcı olabilmektir. Bu yoğun ve sıkıntılı dönemde anlayışı ile bize yardımcı olan esnaf ve sanatkarlarımız ile yönetim kurulundaki arkadaşlarıma ve özverili olarak çalışan kooperatif müdürümüz ve personelimize ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: günde esnafımızın yanındayız


Millet bahçesi 20 gün içerisinde açılacak

Yok olan tarih yeniden canlandı, açık hava müzesi olacak

Bozkırın ortasındaki saklı Cennet ‘Yıldız Şelalesi’

Kazakistan’da 31 Mayıs tarihi

BAŞKAN BİLGİN MESİRE ALANLARINI İNCELEDİ. (Videolu Haber)

13 bin yıldır genetiği bozulmadı

Cuma’yı terk etmemek için hastane gitmek istemedi

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta