Kamera kullanımı eğitimi verilecek

Türkiye Haber Kameramanları Derneği Sivas´ta, 9-14 yaş grubundaki öğrencilere ?Kamera Kullanımı, Senaryo Yazımı ve Montaj? eğitimi verecek.

Kamera kullanımı eğitimi verilecek

Türkiye Haber Kameramanları Derneği Sivas´ta, 9-14 yaş grubundaki öğrencilere ?Kamera Kullanımı, Senaryo Yazımı ve Montaj? eğitimi verecek.

Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy´u ziyaret etti. Polatel, dernek olarak Kültür Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığına verilmek üzere ?Benim hikâyem? projesi kapsamında köy ve ilçe okullarında eğitim gören 9-14 yaş arasındaki isteyen öğrencilere ?Kameramanlık, Senaryo yazımı ve Montaj? eğitimi verilmesi için girişimde bulunduklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü´nün izni doğrultusunda aralarında Sivas´ın da bulunduğu 20 ilde ilçe ve köy okullarında eğitim gören öğrencilere eğitim verilmesi için çalışmalara başladıklarını belirten Polatel, bu kapsamda Sivas´ta da eğitim çalışmalarına start vereceklerini söyledi.

Polatel, ?Eğitimlerdeki amacımız; yapmış olduğumuz mesleği elimizin ulaşabildiği herkese anlatmak ve tanıtmak. Eğitimlerde gençlerin gelecekte meslek tercihini yaparken bizim yaptığımız bu mesleği de tanıyarak ve bilerek seçmelerini hatta merak duyanların ideallerine not almalarını amaçlamaktayız.

Eğitim projemiz kapsamında her okula bir set kamera, bilgisayar ve eğitmenlerimizle birlikte giderek ayarladığımız zaman aralığında gençlere eğitimler vererek onlara bir film nasıl çekilir, kamera açıları, ölçekler, senaryo yazımında dikkat edilecek hususlar ve montaj teknikleri eğitimi vermek istiyoruz. Okul için aldığımız tüm ekipmanı, okulda yetkilendirilen bir öğretmenin sorumluluğunda eğitimde yer alan öğrenciler tarafından her birinin bir günü filme alarak montajlamalarını isteyeceğiz. Projemizi tamamladıktan sonra tüm ekipmanı okula hibe ederek gelecek kuşakların da kullanımına sunacağız.? Dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise mesleki alanda gerçekleştirilmesi planlanan bu eğitim faaliyetini oldukça önemli ve anlamlı bulduğunu söyledi. Eğitimler sayesinde bu yönde yeteneği olan öğrenciler için yeni ufuklar açılacağına inandığını belirten Altınsoy, ?Bu nedenle sizi ve dernek yönetiminizi tebrik ediyorum? dedi.

Altınsoy, eğitim faaliyetlerinin yürütüleceği okulların tespitinin kısa süre içerisinde yapılacağını belirtti.

Dernek Başkanı Polatel ise Altınsoy´a teşekkür ederek, dernek tarafından hazırlanan ?kalkışMA Habercilerin Kaleminden 15 Temmuz? adlı kitabı hediye etti.