“Kadın Sığınma Evleri Yetersiz”
SMMMO Başkanı Hasan Coşkun Erkmen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ilimizdeki kadın mali müşavir ve muhasebecilerle yemek programında bir araya geldi
Tarih: 10.3.2015 04:03:07/ 1781okunma / 0yorum

“Kadın Sığınma Evleri Yetersiz”

SMMMO Başkanı Hasan Coşkun Erkmen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ilimizdeki kadın mali müşavir ve muhasebecilerle yemek programında bir araya geldi

Gerek ilimizde gerekse ülkemizde kadın sığınma evlerinin yok denecek kadar az olduğuna işaret eden Erkmen, “Belediye yasası ise nüfusu 50 bini geçen tüm belediyeler için sığınma evi açma yükümlülüğünü getirmektedir. Türkiye’de var olan kadın sığınma evi sayısı 65’tir. Fakat olması gereken sayı 3 bin 800’dür” dedi.

Sivas Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Kadın Kolları Komitesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yemek programı düzenledi. İlimizdeki bir restoranda gerçekleştirilen yemeğe ilimizdeki kadın mali müşavirler ve muhasebeciler katıldı.

Programda konuşan Erkmen, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadele ile ilgili önemli konulara değindi.

Ülkemizde özel ve kamusal alanlarda kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini belirten SMMMO Başkanı Erkmen, “Bugün dünyanın her yerinde bütün kentlerde kadınlar eşitlik, adalet, özgürlük, emek, barış ve dayanışma için seslerini ve direnişlerini birleştiriyorlar. Çünkü kadınlar yoksulluğun, işsizliğin, şiddetin her türlüsünü savaş militarizmi en yoğun ve en ağır eleştirenlerdir” dedi.

SMMMO Başkanı Erkmen “Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin meşalesinin adıdır 8 Mart. 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın Newyork kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretleri uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yaptıkları ve bizler bugünde bu kadınların isyanlara baş kaldırması sayesinde 8 Mart’ı anıyoruz.

Ülkemizde her geçen gün artan töre ve namus cinayetleri varken diğer ucunda evlilik yaşı 17’den 14’e çekilmek istenirken ev içindeki şiddet ise hala dokunulmazlığını koruyor iken kadınlara sıcak ve korunaklı olarak vaat edilen aile içinde şiddet meşru görülüyor. Ataerkil namus anlayışı kadınların kendi hayatların üzerine söz söylemesine izin vermiyor. Savaşlarda kadınlar ve kız çocukları sırf cinsiyetlerinden ötürü sayısal, fiziksel ve cinsel şiddete uğruyorlar” ifadelerini kullandı.

SIĞINMA EVLERİ YOK

DENECEK KADAR AZ

Avrupa Birliği standartlarına göre her 7 bin 500 kadın için bir sığınma evi açılması gerektiğini kaydeden SMMMO Başkanı Hasan Coşkun Erkmen, “Avrupa Birliği standartları her 7 bin 500 kadın için bir sığınma evi açılmasını ön görmekte, Belediye yasası ise nüfusu 50 bini geçen tüm belediyeler için sığınma evi açma yükümlülüğünü getirmektedir. Ancak ilimizde dahil olmak üzere 50 bini geçen belediyelerin açmakla zorunlu olduğu sığınma evi sayısı yok denecek kadar azdır. Türkiye’de var olan kadın sığınma evi sayısı 65’tir. Fakat olması gereken sayı 3 bin 800’dür” dedi.

Erkmen şöyle devam etti:

“Kadınların dünya nüfusunun yüzde 50’sini ve yeryüzünde toplam iş gücünün 3’te 2’sini oluşturduğunu kaydeden Erkmen, “Kadınlar dünya gelirlerinin yüzde 10’unu almakta ve dünyanın tüm mal varlığının yüzde birine sahip bulunmaktadır. Yaşamın bütün alanlarında çalışma alanında istihdama dair karar alma mekanizmalarında politikada da kadınlar nüfus oranında temsil edilemiyor.

Türkiye 1985 yılında Birleşmiş Milletler kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesini imzalamış ve 2000 yılında da Pekin Ek İhtiyari protokolünü kabul etmiştir. 2002 yılında Türk Medeni Kanunu 2005 yılında Ceza Kanunu ile de pek çok yeni düzenlemeler getirilmiştir. Fakat hala yasalardaki hükümlerin ve uluslararası sözleşmelerin uygulanması yorumlanarak kararlara gerekçe yapılması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının iç hukukta göz önüne alınamaması eksikliklerin olduğunu üzülerek görüyoruz.”

Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Erkmen, “Siz kadınlar Avrupa’da doğanın dilinden anlayıp şifa dağıtılabildiği için öldürülen cadılarsınız. Newyork’ta daha iyi çalışma koşulları talep ederken yanarak öldürülen işçilerisiniz. Meydanları dolduran cumartesi annelerisiniz. Siz kadını toplumda ait olduğu yere taşıyan Mustafa Kemal’in Türkiye’sinin kadınlarısınız. 8 Mart emekçi kadınlar gününüz toplumsal mücadeleniz başarılı olsun. Oda yönetimi olarak bu sene bir komite oluşturarak, Dünya Kadınlar Günü’nü etkinlikler çerçevesinde kutlamaya karar verdik” şeklinde konuştu.

KADINA ŞİDDET

ARTIŞ GÖSTERDİ

Sivas Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Kadın Kolları Komitesi Başkanı Gülay Vardar, yaptığı konuşmada özellikle son yıllarda ülkemizde artış gösteren kadına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekti.

SMMMO Kadın Komite Başkanı Gülay Vardar, “Günümüzde kadınlar birçok alanda geçmişe göre daha rahat ekonomik ve sosyal özgürlüğünü kazanmış olsa da istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Son zamanlarda kadına yönelik şiddet bunun en önemli göstergesidir. Bütün mücadelede kadınlara rağmen eğitimli de olsa eğitimsiz de olsa gelişmiş bir ülkede olsa, gelişmemiş ülkede olsa kadınlara yönelik ayrım baskı ve şiddet önlenememektedir” dedi.

Ülkemizde son yıllarda kadına yönelik şiddet olaylarının dikkat çekecek şekilde artış gösterdiğini belirten Vardar, “En son üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın canice katledilmesi toplumun bütün kesiminde büyük tepki yaratmıştır. Kadınlarımıza, kızlarımıza ve çocuklarımıza yapılan böylesi canice olayların faallerine devleti yönetenler tarafından ceza verilmesi için gerekli adımlar mutlaka atılmalıdır. Ne yazık ki ülkemizde her geçen gün bir kadın cinayete kurban gitmektedir. Kadına verilen değer, sözde değil özde olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Şiddet olaylarının son bulması için her bireyin sorumlu olduğunu kaydeden Vardar, “Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, kız çocuklarımızın okutulması çalışma hayatına katkıları hak ve özgürlüklerin verilmesi gibi konularda hepimize düşen görev ve sorumluluklar vardır. 8 Mart’ta da demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan kadın erkek eşitliğinin aileden başlayarak toplumsal yaşamın eğitimde, siyasette, çalışma yaşamında yasal temele dayandırılmasını ve uygulamaya geçirilmesini ailede, iş yerinde, sokakta kadına yönelik ekonomik, fiziksel, sözel cinsel saldırıya yönelik şiddete son verilmesini kadınların şiddete karşı korunmasını, yasal haklarını kullanarak karşı çıkılmasını istiyoruz” dedi.

Vardar konuşmasında şunları kaydetti:

“8 Mart kadınların eşit iş, eşit ücret, 8 saat çalışma ve doğum izni talepleriyle 1857’de başlattıkları mücadelesinde hakları uğruna can verdiği gündür. Günümüzde 8 Mart’lar kadın sorunları çözüm önerilerinin kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilme sistemlerinin bir kere daha dile getirildiği uluslararası bir gündür. Cumhuriyet’in kurulmasını izleyen dönemde Atatürk’ün kadınlara duyduğu inanç ve güçlü destekle Türk kadını, 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanunla kadın hakları bakımından eskiye göre çok önemli katılımlar elde etmiştir. Bu kanun ile kadınlar kişilik kazanmış evlenme, boşanma, veraset ve velayet hakları açısından erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur. O günün koşullarında kadınlar açısından oldukça ileri sayılacak düzenlemelerle öncü adımlar bizlere bugünde yürüdüğümüz yolda inanç, umut ve güç vermektedir.

Sivas Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Kadın Kolları Komitesi ve kadın meslektaşlarımız olarak sadece kadınların değil, bütün insanların barış içinde her türlü baskı, şiddet ve zulümden uzak bir dünyada yaşamalarını, bunun için kadın - erkek herkes el ele vererek bütün insanlık adına dayanışma içinde olmamız gerektiğine inanıyor tüm emekçi kadınlarımızı saygıyla selamlıyoruz.”

SMMMO’DAN 4 AİLEYE YARDIM

Sivas Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Kadın Kolları Komitesi Başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ilimizdeki 4 aileye de çeşitli yardımlarda bulundu.

SMMMO Başkanı Erkmen, Kadın Komite Başkanı Gülay Vardar ve komite üyeleri 3 aileyi evinde ziyaret ederek, maddi yardımda bulundu. Yardıma muhtaç ailelerin sıkıntılarını dinleyen komite üyeleri 1 aileye de gıda ve giyecek yardımında bulundu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: “Kadın Sığınma Evleri Yetersiz”
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KANDİL SİMİDİ GELENEĞİ SÜRÜYOR...
KANDİL SİMİDİ GELENEĞİ SÜRÜYOR...
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Berat Kandili sebebiyle personelinin Berat Gecesini tebrik ederek, Kandil Simidi dağıttı. Belediyenin çeşitli birimlerine dağıtılan kandil simitlerinden Hayat Ağacı Derneği´ne de gönderildi.
Sarıeroğlu, "Kadına yönelik şiddetle ilgili sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz.
Sarıeroğlu, "Kadına yönelik şiddetle ilgili sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu Açıklaması, System.String[] Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Kadına yönelik şiddetle ilgili sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Kadın odaklı meselelerde zihinsel bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Kadına değer veren medeniyetin mensupları olarak, kadına kıymet veren bir dinin mensupları olarak, kadına yönelik şiddeti insanlık suçu olarak değerlendiriyoruz." dedi.
“Cennet anaların ayakları altında”
“Cennet anaların ayakları altında”
Ulaştırma Memur-Sen Sivas Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bayan üyeleri ile birlikte kahvaltıda bir araya geldi.
HAYAT AĞACI DERGİSİ 33. SAYISINI ÇIKARDI
HAYAT AĞACI DERGİSİ 33. SAYISINI ÇIKARDI
Türkiye´nin en uzun soluklu şehir dergisi olan Hayat Ağacı, 33. sayısıyla okurlarının huzuruna çıktı.
MARANGOZLAR İZMİR FUARINDAYDI
MARANGOZLAR İZMİR FUARINDAYDI
Sivas Marangozlar Esnaf Odası üyeleri İzmirde düzenlenen Makine, Mobilya ve Yan Sanayi fuarını gezerek, sektörle ilgili yeni çıkan makine ve ekipmanları yakından görme imkanı buldular.
AHİLİK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
AHİLİK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Cumhuriyet Kadınları Derneği Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birnliğini ziyaret etti
İnsan Hakları Kurulları üyelerine seminer
İnsan Hakları Kurulları üyelerine seminer
Malatya´da 5 ilin İnsan Hakları Kurulları üyelerine Kadın Hakları Eğitim Semineri verildi.
Sivas´ta 59 Afgan Kadın Polis Adayına Özel Harekat Eğitimi
Sivas´ta 59 Afgan Kadın Polis Adayına Özel Harekat Eğitimi
Sivas´ta 59 Afgan kadın polis adayına özel harekat eğitimiTÜRKİYE ile Afganistan arasında imzalanan protokol çerçevesinde Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu´da 59 Afgan kadın polisine özel harekat eğitimi verilecek.
Şahin´den, “Recep”, “Tayyip”, “Erdoğan”a ziyaret
Şahin´den, “Recep”, “Tayyip”, “Erdoğan”a ziyaret
Ak Parti İl Başkanı Av. Ziya Şahin, eşi ve il yönetim kurulu üyeleri, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi altında olan üçüzleri ziyaret etti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
AHDE VEFA VEFALI ÇIKTI
AHDE VEFA VEFALI ÇIKTI
Sivas´ta AHDE VEFA adındaki işyerinde de nikâh şekeri, bebek şekeri, sünnet şekeri, diş buğdayı ürünleri kokulu taşlar ve sabunlar. İsme özel mutfak önlükleri, kapı süsleri, Kına gecesi süsleri, Mevlid ürünleri, isme özel badiler. Tülden tütü etek takımları, çocukların isim ve fotoğraflarına özel doğum günü setleri ile hizmet veren işyeri. Sivas´ta adından söz ettirmeyi başardı.
Sivaslı Kadınlardan Eski Düğün Kıyafetleri Defilesi
Sivaslı Kadınlardan Eski Düğün Kıyafetleri Defilesi
Sivas`ta Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği üyeleri tarafından geleneksel Sivas kıyafetleri defilesi yapıldı. Defilede kentte geçmiş yıllarda düğün ve nişanlarda giyilen 15 kıyafet sergilendi.
Eşler, birbirlerini anlayışla karşılamalı
Eşler, birbirlerini anlayışla karşılamalı
Sivas Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Esentepe Hanımlar Evinde ‘Aile İçi İletişim’ konulu konferans düzenlendi.
Sivaslı Kadınlardan Tabutlu Eylem
Sivaslı Kadınlardan Tabutlu Eylem
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Sivas’ta çeşitli etkinlikler düzenlendi.
BİN YILLIK İNCİL ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
BİN YILLIK İNCİL ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
Ziyabey Kütüphanesi’nde bulunan ve yaklaşık bin yıllık olduğu değerlendirilen İncil ziyaretçilerini bekliyor. Ziyabey Kütüphanesi Müdürü Cemal Karaca, “Şuan da en çok dikkat çeken eser bu bin yıllık İncil” dedi.
KADINLARIN HER ZAMAN YANINDAYIZ
KADINLARIN HER ZAMAN YANINDAYIZ
Kadın Koordinasyon Merkezi çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sivas Belediyesi’ne bağlı olarak kurulan bu ekip kurulduğu günden bu yana birçok başarılı çalışmalara imza attı.
Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının 80. Yılı
Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının 80. Yılı
Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 80. Yıl dönümü münasebetiyle CHP İl Kadın Kolları Başkanı Muhterem Kaya, basın açıklaması düzenledi. Kaya,” Seçme ve seçilme hakkımızı elde etmenin 80. Yılı kutlu olsun” dedi.
Üstün Zekâlılara Sivas Bıçağı Anlatıldı
Üstün Zekâlılara Sivas Bıçağı Anlatıldı
Sivas Bilim ve Sanat Merkezinde, öğretmenlerin göstermiş olduğu büyük emek sayesinde başarılı çalışmalara imza atıyor
Yaşasın kadınlar
Yaşasın kadınlar
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Berrin Özdemir, “Emeğimize, bedenimize ve kimliğimize sahip çıkacağız.
Kadına Yönelik Şiddete `Dur` Demek İçin Yürüdüler
Kadına Yönelik Şiddete `Dur` Demek İçin Yürüdüler
Sivas`ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü`nün organizasyonuyla biraraya gelen yaklaşık 100 kadın, `25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü` nedeniyle çeşitli sloganlar atarak yürüyüş yaptı.
Kadınlar, Güçlü Türkiye’nin Yollarını Açmaktadır
Kadınlar, Güçlü Türkiye’nin Yollarını Açmaktadır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri Projesi Sivas’ta öğretmenlere tanıtıldı

DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
24 / 8 °C
Güneşli
Çarşamba
13 / 6 °C
Parçalı bulutlu
Perşembe
15 / 4 °C
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi