Kadınlar, Güçlü Türkiye’nin Yollarını Açmaktadır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri Projesi Sivas’ta öğretmenlere tanıtıldı
Tarih: 10.9.2014 06:17:52/ 1544okunma / 0yorum

Kadınlar, Güçlü Türkiye’nin Yollarını Açmaktadır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri Projesi Sivas’ta öğretmenlere tanıtıldı

Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, “Kadınlar mesleki beceri ile eğitim ile donanımlı hale geldiklerinde kendilerine güveni artmakta, kendilerini iyi şekilde ifade edebilmekte ve istihdama katılımları artmakta. Bu şekilde kadınlar, karar alma mekanizmalarına dâhil olmakta ve güçlü Türkiye’nin yollarını açmaktadırlar.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri Projesi Sivas’ta öğretmenlere tanıtıldı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün düzenlediği programda öğretmenlere Gönül Elçileri Projesi hakkında bilgi verildi.

Kent merkezindeki Fidan Yazıcıoğlu Hanımlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı ve eşi Nilgün Kalaylı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Aykut ve öğretmenler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, Gönül Elçileri Projesi tanıtım filmi gösterime sunuldu. Tanıtım filminin ardından bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, öğretmenlerden çeşitli nedenlerden dolayı eğitimine ara vermiş ya da okulu bırakmak zorunda kalmış kız ve erkek çocuklarının eğitime kazandırılması noktasında yapılacak çalışmalara destek olmalarını istedi. Kadın-erkek eşitliğinin önemine vurgu yapan Kalaylı, kadınların eğitim imkânı sağlandığında istihdama daha fazla katıldığını belirterek “Bu şekilde kadınlar karar alma mekanizmalarına dâhil olmakta ve güçlü Türkiye’nin yollarını açmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Proje hakkında bilgiler veren Kalaylı; “Bu toplantıları biz dört oturum halinde bütün öğretmenlerimize dönük olarak yapacağız. Geçen sene başlamıştı bu proje. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde yürütülen bir proje. Gönül Elçileri Projesi’nin 5 alt bileşeni var ve biz şuanda ikincisini, ‘kadın ve güçlenme’ bileşenini yürütüyoruz. Kadın ve güçlenme niçin önemlidir? Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik pek çok kanuni düzenleme ve uygulama olmasına rağmen halen ülkemizde kadın erkek eşitliğinin istihdam noktasında iyi olmadığını görmekteyiz. Kadın-erkek arasındaki fırsat eşitliğinin sağlanmasında en önemli alanlardan bir tanesi de eğitimdir. Kadınlara yönelik eğitim imkânı sağlandığı zaman kadınların istihdama daha fazla katıldığını görmekteyiz. Kadın istihdamı niçin önemlidir? Kadın istihdamı, toplumlar, milletler için gelişmenin, modernleşmenin göstergesidir. Kadınlar mesleki beceri ile eğitim ile donanımlı hale geldiklerinde kendilerine güveni artmakta, kendilerini iyi şekilde ifade edebilmekte ve istihdama katılımları artmakta. Bu şekilde kadınlar karar alma mekanizmalarına dâhil olmakta ve güçlü Türkiye’nin yollarını açmaktadırlar. Biz, bu projeyi ilimizde yürütüyoruz. Amacımız özellikle çeşitli sebeplerden dolayı eğitimi yarıda kalmış olan kızlarımız var. Bunların bir şekilde tekrar eğitime dâhil edilmesi gerekiyor. Mutlaka çevremizde, mahallemizde, yakın komşularımızda bir sebepten dolayı eğitimini tamamlayamamış, liseyi terk etmiş ya da ortaokuldan sonra okula devam etmemiş olan kız ve erkek öğrencilerimiz var. Önceliğimiz kız çocuklarımız ama bütün vatandaşlarımızın eğitim hakkından faydalanması lazım. Temel eğitim bir insan hakkıdır ve bütün çocuklarımızın, gençlerimizin bu eğitim imkânından sonuna kadar faydalanması gerekiyor. Sizlerden istediğimiz bu çocuklarımızın tespitinin yapılması, bizlere bildirilmesi ve bunların eğitim hayatına tekrar kazandırılması. Bütün herkese görev düşüyor ama özellikle öğretmenlerimizi bu konuda bilgilendirmek ve aydınlatmak istedik. İstiyoruz ki hiçbir çocuğumuz eğitim imkânından yoksun bırakılmasın. Bu vesile ile inşallah bütün çocuklarımızı eğitim imkânına kavuşturmuş olacağız. Eğer maddi imkânsızlıktan dolayı okula devam etmemişlerse biz, bu manada valilik olarak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak gerekli yardımları sonuna kadar göstermiş olacağız.” İfadelerini kullandı.

“GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ TÜRKİYE”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Aykut ise Gönül Elçileri Projesi’nin hedeflerinin gerçekleştirilmesi için öğretmenlerden gönüllü olmalarını istedi. Kadınların Türkiye’deki, eğitim, istihdam ve okuma-yazma oranları hakkında bilgiler veren Aykut, daha sonra Gönül Elçileri Projesi’nin hedeflerini açıkladı. Aykut, şu şekilde konuştu: “Gönül Elçileri Projesindeki amaç, toplumda gönüllülük konusunda farkındalık oluşturmak, gönüllülük ile toplumun sorunlarının çözümüne katkı sağlamaktır. Bu bağlamda ikinci alt bileşen olan kadın istihdamı ve güçlendirme noktasında çalışmalarımız devam etmektedir. Kadınların durumuna genel olarak bakıldığında, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımı yüzde 30, İstihdama katılım oranı yüzde 27, kadınların işsizlik oranı yüzde 10.8, okuma-yazma bilen kadın oranı yüzde 92’dir. Kadın lise mezunu ise daha yüksek işsizlik riski ile karşı karşıyayken bu risk, üniversite mezunu kadınlarda daha aza inmektedir. Proje ile örgün eğitimin dışında kalan kadınları yeniden eğitime kazandırmayı, ilköğretim veya ortaokul mezunu kadınların mesleki açık öğretim liselerine kayıtlarını yaptırmayı, mesleki açık öğretim liselerinden mezun olan kadınların iş yaşamına katılımlarına aracı olmayı, mesleki açık öğretim lisesinde okuyan kadınların çocuklarının bakımlarına destek vermeyi, yerel düzeyde ihtiyaç duyulan iş kollarını ortaya çıkarmayı, kız çocuklarının okula devam etme ve okulda kalma sürelerini artırmayı, kadınların eğitimi noktasında toplumda farkındalık yaratarak onlara rol model olmayı teşvik etmeyi, yine kadınların mesleki eğitimlerinin yanı sıra kişisel gelişimlerini destekleyecek eğitimler almalarını desteklemeyi, yerel düzeyde işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu öncelikli hedeflerin gerçekleştirilmesi noktasında sizleri yardımcı olmaya, destek olmaya, üye olmaya davet ediyoruz. Güçlü kadın, güçlü toplum, Güçlü Türkiye diyorum.” Konuşmaların Ardından Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Çocuk Geşimcisi Melike Dal, Gönül Elçileri Projesi hakkında sunum yaptı. Daha sonra Dal ile birlikte, Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Aykut, öğretmenlerden gelen soruları yanıtladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KANDİL SİMİDİ GELENEĞİ SÜRÜYOR...
KANDİL SİMİDİ GELENEĞİ SÜRÜYOR...
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Berat Kandili sebebiyle personelinin Berat Gecesini tebrik ederek, Kandil Simidi dağıttı. Belediyenin çeşitli birimlerine dağıtılan kandil simitlerinden Hayat Ağacı Derneği´ne de gönderildi.
Sarıeroğlu, "Kadına yönelik şiddetle ilgili sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz.
Sarıeroğlu, "Kadına yönelik şiddetle ilgili sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu Açıklaması, System.String[] Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Kadına yönelik şiddetle ilgili sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Kadın odaklı meselelerde zihinsel bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Kadına değer veren medeniyetin mensupları olarak, kadına kıymet veren bir dinin mensupları olarak, kadına yönelik şiddeti insanlık suçu olarak değerlendiriyoruz." dedi.
“Cennet anaların ayakları altında”
“Cennet anaların ayakları altında”
Ulaştırma Memur-Sen Sivas Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bayan üyeleri ile birlikte kahvaltıda bir araya geldi.
HAYAT AĞACI DERGİSİ 33. SAYISINI ÇIKARDI
HAYAT AĞACI DERGİSİ 33. SAYISINI ÇIKARDI
Türkiye´nin en uzun soluklu şehir dergisi olan Hayat Ağacı, 33. sayısıyla okurlarının huzuruna çıktı.
MARANGOZLAR İZMİR FUARINDAYDI
MARANGOZLAR İZMİR FUARINDAYDI
Sivas Marangozlar Esnaf Odası üyeleri İzmirde düzenlenen Makine, Mobilya ve Yan Sanayi fuarını gezerek, sektörle ilgili yeni çıkan makine ve ekipmanları yakından görme imkanı buldular.
AHİLİK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
AHİLİK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Cumhuriyet Kadınları Derneği Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birnliğini ziyaret etti
İnsan Hakları Kurulları üyelerine seminer
İnsan Hakları Kurulları üyelerine seminer
Malatya´da 5 ilin İnsan Hakları Kurulları üyelerine Kadın Hakları Eğitim Semineri verildi.
Sivas´ta 59 Afgan Kadın Polis Adayına Özel Harekat Eğitimi
Sivas´ta 59 Afgan Kadın Polis Adayına Özel Harekat Eğitimi
Sivas´ta 59 Afgan kadın polis adayına özel harekat eğitimiTÜRKİYE ile Afganistan arasında imzalanan protokol çerçevesinde Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu´da 59 Afgan kadın polisine özel harekat eğitimi verilecek.
Şahin´den, “Recep”, “Tayyip”, “Erdoğan”a ziyaret
Şahin´den, “Recep”, “Tayyip”, “Erdoğan”a ziyaret
Ak Parti İl Başkanı Av. Ziya Şahin, eşi ve il yönetim kurulu üyeleri, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi altında olan üçüzleri ziyaret etti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
AHDE VEFA VEFALI ÇIKTI
AHDE VEFA VEFALI ÇIKTI
Sivas´ta AHDE VEFA adındaki işyerinde de nikâh şekeri, bebek şekeri, sünnet şekeri, diş buğdayı ürünleri kokulu taşlar ve sabunlar. İsme özel mutfak önlükleri, kapı süsleri, Kına gecesi süsleri, Mevlid ürünleri, isme özel badiler. Tülden tütü etek takımları, çocukların isim ve fotoğraflarına özel doğum günü setleri ile hizmet veren işyeri. Sivas´ta adından söz ettirmeyi başardı.
Sivaslı Kadınlardan Eski Düğün Kıyafetleri Defilesi
Sivaslı Kadınlardan Eski Düğün Kıyafetleri Defilesi
Sivas`ta Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği üyeleri tarafından geleneksel Sivas kıyafetleri defilesi yapıldı. Defilede kentte geçmiş yıllarda düğün ve nişanlarda giyilen 15 kıyafet sergilendi.
Eşler, birbirlerini anlayışla karşılamalı
Eşler, birbirlerini anlayışla karşılamalı
Sivas Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Esentepe Hanımlar Evinde ‘Aile İçi İletişim’ konulu konferans düzenlendi.
“Kadın Sığınma Evleri Yetersiz”
“Kadın Sığınma Evleri Yetersiz”
SMMMO Başkanı Hasan Coşkun Erkmen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ilimizdeki kadın mali müşavir ve muhasebecilerle yemek programında bir araya geldi
Sivaslı Kadınlardan Tabutlu Eylem
Sivaslı Kadınlardan Tabutlu Eylem
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Sivas’ta çeşitli etkinlikler düzenlendi.
BİN YILLIK İNCİL ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
BİN YILLIK İNCİL ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
Ziyabey Kütüphanesi’nde bulunan ve yaklaşık bin yıllık olduğu değerlendirilen İncil ziyaretçilerini bekliyor. Ziyabey Kütüphanesi Müdürü Cemal Karaca, “Şuan da en çok dikkat çeken eser bu bin yıllık İncil” dedi.
KADINLARIN HER ZAMAN YANINDAYIZ
KADINLARIN HER ZAMAN YANINDAYIZ
Kadın Koordinasyon Merkezi çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sivas Belediyesi’ne bağlı olarak kurulan bu ekip kurulduğu günden bu yana birçok başarılı çalışmalara imza attı.
Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının 80. Yılı
Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının 80. Yılı
Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 80. Yıl dönümü münasebetiyle CHP İl Kadın Kolları Başkanı Muhterem Kaya, basın açıklaması düzenledi. Kaya,” Seçme ve seçilme hakkımızı elde etmenin 80. Yılı kutlu olsun” dedi.
Üstün Zekâlılara Sivas Bıçağı Anlatıldı
Üstün Zekâlılara Sivas Bıçağı Anlatıldı
Sivas Bilim ve Sanat Merkezinde, öğretmenlerin göstermiş olduğu büyük emek sayesinde başarılı çalışmalara imza atıyor
Yaşasın kadınlar
Yaşasın kadınlar
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Berrin Özdemir, “Emeğimize, bedenimize ve kimliğimize sahip çıkacağız.
Kadına Yönelik Şiddete `Dur` Demek İçin Yürüdüler
Kadına Yönelik Şiddete `Dur` Demek İçin Yürüdüler
Sivas`ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü`nün organizasyonuyla biraraya gelen yaklaşık 100 kadın, `25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü` nedeniyle çeşitli sloganlar atarak yürüyüş yaptı.

DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
24 / 8 °C
Güneşli
Çarşamba
13 / 6 °C
Parçalı bulutlu
Perşembe
15 / 4 °C
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi