?İstihdam varsa gerçek büyüme vardır?

ESTAŞ oryantasyon programı kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ?Türkiye büyümekte, güçlenmekte. İstihdam, büyümenin sosyal refaha yansıyan temel alanıdır. Nüfusumuz genç, bu yüzden artan iş gücüne nitelikli iş gücü s

 

NACİ YILDIZ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas için üreten Eksantrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi´nin (ESTAŞ)  oryantasyon programı kapsamında istihdam edeceği 100 çalışanla ilgili eğitim programına katıldı. ESTAŞ oryantasyon programı kapsamında düzenlenen toplantıya Bakan Yılmaz´ın yanı sıra Vali Davut Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş ile istihdam edilecek personel katıldı.

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu´nda gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Yılmaz, Türkiye´nin önceliğinin ekonomi olduğuna dikkat çekti.

?İHRACATIN ARTMASI MİLLİ GELİRİN ARTMASI DEMEK?

Terör konusunun ülkenin birinci sorunu olmaktan çıktığına vurgu yapan Bakan Yılmaz, ?Terörle mücadelede gerçekten kararlı, dirayetli bir mücadele sonucunda, sadece ülke sınırları içerisinde değil ülke sınırlarının ötesinde de yapılan mücadeleye ve yedi düvelin de bu terör örgütlerinin arkasında durmasına rağmen büyük başarılar kazanıldı. Bugün sokaktaki her vatandaşa sorun, ´nedir öncelik´ dendiğinde ekonomiye kayar, işsizliğe kayar. Çözümü nedir bunun, Türkiye´yi büyütmek. Türkiye´yi büyütürseniz, bize yansıyan tarafı işsizliği azaltmak demek, istihdam kapılarının oluşması demek, üretimin artması demek, ihracatın artması demek, milli gelirin artması demek, insanlarımızın refahının artması demek. İhracat, ekonomide hangi noktaya geldiğinizin önemli göstergesidir. Çünkü dışarıdaki yabancı insan senin kara kaşına kara gözüne bakarak malını almaz. Öyle bir malzeme üreteceksiniz ki, öyle kaliteli ürün üreteceksin ki, hem onlardan daha kaliteli yapacaksın, kalite bakımından rekabet edeceksin hem de onlardan daha ucuz yapacaksın ki adam diğerini bıraksın senden alsın? diye konuştu.

/resimler/2018-6/18/2146391167860.jpg

?TÜRKİYE BÜYÜMEKTE, GÜÇLENMEKTE?

Türkiye´nin ihracatının büyük bir sükse yaparak 36 milyar dolardan 160 milyar doların üzerine çıktığının altını çizen Bakan Yılmaz, ?Hedefimiz daha büyük. Türkiye büyümekte, güçlenmekte. İstihdam, büyümenin sosyal refaha yansıyan temel alanıdır. Nüfusumuz genç, bu yüzden artan iş gücüne nitelikli iş gücü sağlamayı ve istihdam dostu büyümeyi esas alıyoruz. İstihdam varsa orada gerçek büyüme vardır" değerlendirmesinde bulundu.

?İŞ ARAYAN İLE İŞÇİ ARAYANI BİR ŞEKİLDE UZLAŞTIRACAĞIZ?

Hükümetin işsizlikle mücadeleye büyük önem verdiğini dile getiren Bakan Yılmaz, bu problemi kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmayı amaçladıklarını vurgulayarak ?Teknolojik gelişmelere uygun şekilde, iş gücü arzı ve talebini en kısa ve en doğru şekilde eşleştirmesini sağlayacağız. Organize sanayi bölgelerinde görüyoruz, her yerde yazıyor ´işçi aranıyor´ diye. Sokağa çıkıyoruz, gelen kardeşim de ´iş arıyorum´ diyor. İş arayan ile işçi arayanı bir şekilde uzlaştıracağız. Ne yapacağız? İşte bu eğitim kurumları ile yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu işin içerisinde varız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı var. Dolayısıyla yeter ki bizim insanımız ´Ben şu alanda eğitim almak istiyorum´ desin, iki bakanlık olarak her türlü eğitim vermeye hazırız. 2002´den bugüne kadar iş gücüne katılım oranı arttı. Eskiden bizim toplumumuzda erkekler iş gücüne katılırken, şimdi hanımlar da, kız kardeşlerimiz de katılıyor. Siz de görüyorsunuz. Sadece çalışan siz değilsiniz, komşunun kızı da iş arıyor. Dolayısıyla o da işe giriyor. Kriz sonrası, yani 2008´den sonra her yıl yaklaşık 1 milyon kişiye iş sağladık. Dünyada böyle bir iş kapısı sağlayan hiçbir ülke olmadı. Önümüzdeki dönemde her yıl en az 1 milyon istihdam daha oluşturacağız. Önümüzdeki yıldan her yıl birer milyon istihdam, 2023 Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100´üncü yılına kadar her yıl 1 milyon olmak üzere 5 yılda 5 milyon daha istihdam oluşturacağız. Her bir sigortalı için teşvik süresi 12 ay iken gençler, kadınlar ve engelli vatandaşlarımız için teşvik süresi 18 aydır. İnanıyoruz ki Türkiye´nin bugünü gerçekten her bakımdan çok daha iyi?  açıklamasında bulundu.

/resimler/2018-6/18/2146583980676.jpg

?SİGORTASIZ İŞÇİNİN KALMAMASI GEREKİYOR?

Bakan Yılmaz´ın ardından konuşan Vali Davut Gül ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın artı istihdam yapanlarla ilgili çeşitli programlar uyguladığını anımsattı. Vali Gül, ?Herhangi bir müteşebbis yeni personel aldığında personelin yetiştirilme döneminde maaşlarını devletimiz ?ben ödeyeyim´ diyor. Geçen sene ilave istihdam yapanlara sigorta, vergi ve buna benzer giderlerini devlet karşıladı. Bu sene de karşılamaya devam ediyor. Bunlara baktığımızda Sivas´ta da Türkiye´de de aslında sigortasız hiçbir işçinin kalmaması gerekiyor" dedi.

/resimler/2018-6/18/2147226168625.jpg

?SEYFEBELİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ´YLE

YENİ BİR FIRSAT YAKALADIK?

Bakan Yılmaz´ın destekleri ile Sivas´ta güzel gelişmeler olduğunu vurgulayan Vali Gül, Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´ne atıfta bulunarak ? İkinci Organize Sanayi Bölgesi´nin alt yapı ihalesi yapıldı. Bakanlar Kurulu acele kamulaştırma kararı aldı. İnşallah İkinci Organize Sanayi Bölgesi faaliyete geçince onlarca ESTAŞ´ımız ve sizin gibi binlerce çalışanımız olacak. Seyfebeli Küçük Sanayi Sitesi´yle yeni bir fırsat yakaladık. Bu 11 ilde uygulanan bir sistem. 2 bin metrekareye kadar dükkan 15 yıl vadeyle yapılacak? açıklamasında bulundu.  

Program, toplu hatıra fotoğrafı çekinilmesi ile sona erdi.