İş insanları SOSAD’ın organizasyonunda buluştu

​​​​​​​SOSAD’ın düzenlediği programda bir araya gelen iş insanları Birinci OSB’nin de  cazibe merkezi kapsamına alınması noktasında izlenecek yol haritasına ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Sivas’ta 40 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 21. Cazibe Merkezi olarak ilan edilmesinin ardından Birinci OSB’de faaliyet gösteren firmalar bu bölgenin de cazibe merkezi kapsamına alınmasını talep etti.

SOSAD HEYETİNDEN ANKARA ÇIKARMASI

Bu doğrultuda çalışmalarına hız veren Sivas Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği (SOSAD); geçtiğimiz günlerde Başkent’te bir takım temaslarda bulundu. SOSAD Başkanı İsmail Timuçin yönetim kurulu üyeleri ve iş insanlarıyla beraber Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Celal Adan, Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk ve Ahmet Özyürek’i ziyaret etti.

İSTİŞARE TOPLANTISINDA BULUŞTULAR

Ziyaretin ardından SOSAD tarafından bugün OSB Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Ankara temaslarını değerlendirmek ve Birinci OSB’nin de cazibe merkezi kapsamına dahil edilmesi hususunda iş insanlarıyla istişarede bulunmak üzere toplantı gerçekleştirildi.

SOSAD Başkanı İsmail Timuçin koordinesinde gerçekleştirilen toplantıya Birinci OSB Müdürü Emre Torun, dernek üyeleri ve iş insanları katıldı.  Toplantıda Birinci OSB’nin de 21. Cazibe Merkezi ilan edilen Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösterecek firmalara tanınacak  haklardan faydalanmasının önünün açılması talep edildi.

OSB’DE ÇALIŞAN SAYISI 17 BİNE ULAŞACAK

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Timuçin; Birinci Organize Sanayi Bölgesi’nde 270 firmanın bulunduğunu ifade ederek  “Bunun 179’u fiilen üretime geçmiş durumda. 91 adedi henüz inşaat aşamasında veya proje aşamasında. Yani  Birinci OSB’nin yüzde 65’i dolmuş, üretime geçmiş; yüzde 35’i henüz üretime geçmemiş. Birinci OSB’mizde günümüzde 12 bin kişi çalışmakta. 12 bin insanımıza iş, aş ve ekmek kapısı olmakta. Yeni tahsisler de devreye girdiği zaman 5 bin artı istihdamla OSB’miz toplam 17 bin civarında çalışana ulaşacak diye hedefliyoruz” dedi.

KULLANABİLİRSEK ŞEHRİMİZ İÇİN ÇOK BÜYÜK AVANTAJ

Bir OSB’nin cazibe merkezi ilan edilmesi halinde yatırımcılara önemli avantajlar sağladığını belirten Timuçin, “Cazibe merkezinin bizlere artılarının çok iyi anlaşılması lazım. Vergi indirimi, sigorta prim işveren desteği, yatırım yer tahsisi, kredi alırsanız TL bazında yüzde 7 faiz desteği, döviz bazında yüzde 2 faiz desteği, gelir vergisi stopaj desteği ve enerji desteği yani kullandığın enerjinin yüzde 30’unu daha ucuz kullanma imkanı veriyor. Biz konunun daha iyi anlaşılması için şöyle bir karşılaştırma yaptık: Hem Birinci OSB’de hem de Demirağ OSB’de 500 kişiyi çalıştırmayı hedefledik. 3 milyonluk yerli makine alalım, 3 milyonluk yabancı makine alalım, 3 milyon inşaata para harcayalım, 1 milyon da diğer giderler olmak üzere toplam 10 milyon liralık bir yatırım planlayalım diye düşündük. Bunun 3 milyonunu öz kaynağımızdan, 7 milyon lirasını da kredi alarak yapalım dedik. Birinci OSB’ye bu yatırımı yaptığımız zaman 10 milyon 851 bin liralık devletten destek alıyoruz ama bunu Demirağ OSB’ye yaptığımız zaman devletten 109 milyon liralık bir destek alıyoruz. Yani 11 katı bir destek alıyoruz. Cazibe merkezi olmak bu yönden çok çok avantajlı. Her şeyden önce şunu söylememiz lazım: Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere cazibe merkezinin Demirağ’a kazandırılmasında emeği geçen Vali beye, Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve emeği geçen milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Bu kullanabilirsek şehrimiz için çok büyük avantaj. Bunu kullanmamız lazım” ifadelerini kullandı.

OSB’DE AYNI İŞİ YAPAN 2 FİRMA BİRBİRLERİYLE  REKABET EDEMEYECEK

Demirağ OSB’ye sağlanan avantajların Birinci OSB’de çalışan firmalar için dezavantaj oluşturmaya başladığına dikkat çeken Timuçin; “Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. 2 OSB’de aynı işi yapan 2 firma birbirleriyle  rekabet edemeyecek. İş gücünün Demirağ OSB’ye kayma durumu var. Çünkü Demirağ OSB’de çalışacak bir personele devlet bin 500 liraya yakın bir destek verecek. Birinci OSB’deki alamayacak. Bu sefer kalifiye elemanlarımızı orada çalışan firmalar o tarafa doğru çekecek. Burada kalifiye elemanımız kalmayacak. Mevcut OSB’deki firmalar kendi menfaatlerini gözetmek için mecburen yatırımlarını Demirağ OSB’ye kaydırmak isteyecek. Bu da büyümekte olan Birinci OSB’nin küçülmesine sebep olacak. Halihazırda proje ve inşaat safhasında olan firmalarımızın hemen hemen hepsi yatırımını durdurdu. Hatta biliyorsunuz ben de Birinci OSB’nin yönetim kurulu üyesiyim. Şimdi bazı firmalarımız Birinci OSB yönetim kuruluna ‘Bize buradan verdiğiniz tahsisi iptal edin biz Demirağ OSB’den yeni tahsis müracaatı yapıyoruz’ diye dilekçe vermeye başladı. Ve üzülerek söylüyorum fabrika binası yapan inşaat şirketlerine ‘Bizim OSB’deki fabrika inşaatını söküp Demirağ OSB’ye götürebilir miyiz?’ gibisinden talepler oluşmaya başladı. Bu da Birinci OSB’de çok büyük sıkıntılar yapacak. Şu da bir gerçek: Şimdi 24 ile cazibe merkezi avantajı verildi. Sivas’ta sadece Demirağ OSB cazibe merkezi kapsamına alındı, diğer OSB’ler alınmadı. Diğer illerde böyle bir uygulama yok” dedi.

Timuçin’in konuşmasının ardından Birinci OSB’de faaliyet gösteren firma yetkilileri tek tek kürsüye çıkarak önerilerini paylaştı.