İmam hatipliler için özel ‘Akademi´ kuruldu
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği bünyesinde, imam hatip okullarıyla ilgili bilimsel çalışmalar yapacak, model eğitim programları üretecek ve uzaktan eğitim hizmeti verecek ÖNDER Akademi faaliyete geçti.
Tarih: 28.11.2017 08:52:31/ 1168okunma / 0yorum

İmam hatipliler için özel ‘Akademi´ kuruldu

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği bünyesinde, imam hatip okullarıyla ilgili bilimsel çalışmalar yapacak, model eğitim programları üretecek ve uzaktan eğitim hizmeti verecek ÖNDER Akademi faaliyete geçti. 24 Ekim´de Ankara´da açılışı gerçekleştirilen akademinin, 18 aylık planları arasında, 32 eylem planı bulunuyor. Bunlar arasında dijital kütüphaneler kurmak, araştırma merkezi açmak, astronomi eğitimleri vermek de var. ÖNDER Akademi Başkanı Doç. Dr. Cihad Demirli, “Bir üretim laboratuvarı olacak burası. Hem sahada model olabilecek eğitim programları geliştirmeyi hedefliyoruz, hem de araştırma merkezi kurup orada fikir-düşünce atölyeleri oluşturacağız” dedi.

ÖNDER Akademi´nin açılışının temelinde, imam hatiplerin ‘üzerinde bilimsel çalışmalar yapılması gereken, dünyaya örnek bir model´ olduğu düşüncesinin yer aldığını belirten Doç. Dr. Cihad Demirli, “İmam hatipler, gerek okul içindeki müfredat programları gerek mezunlarına verdiği bütüncül ilişki anlamıyla farklı bir model ortaya koyuyor. Bunu farklı bir platformda ele alıp faydaya dönüştürecek bir yapı kurulmasını istedik” dedi. Demirli, Akademi´nin bugüne kadar yapılan çalışmalardan farkının mevzuyu daha çok bilimsel bakış açısıyla ele alacak olmasından kaynaklandığını kaydetti.

MODEL EĞİTİM PROGRAMLARI GELİŞTİRECEK

Akademiyi kurgularken, hem sahada model olabilecek eğitim programları geliştirmeyi hedeflediklerini, hem de araştırma merkezi kurup orada fikir üretilecek düşünce atölyelerinin yer alacağı bir anlayıştan yola çıktıklarını belirten Cihad Demirli, ÖNDER bünyesinde bulunan eğitim, AR-GE, dış ilişkiler vb. komisyonlarından farkını da şöyle anlatıyor: “Onlar bir projeyi yaptıklarında hedefleri bir faaliyeti tasarlamak ve belli sayıda kişiye dokunmaktır. Biz bir eğitim programı geliştirip uygulayacaksak bu bir anlayış geliştirme şeklinde olacaktır. Bunu pilot uygulama olarak geliştirip, mezun derneklerimize servis edeceğiz. Tabi ekipmanlarını da sağlayacağız. Uzaktan eğitim teknolojimiz var. Yerel bir derneğin buna yatırım yapması çok zor.”

İMAM HATİPLERİN SOSYOLOJİK VE EKONOMİK ETKİLERİ

Din ve fen eğitimlerinin birlikte yürütülmesi düşüncesinin tüm İslam ülkelerinde yer aldığını, Türkiye gibi başarılı şekilde yapan çok az ülke olduğunu belirten Cihad Demirli, “Eğitim konusunda bayraktarlığı Türkiye yapacak ancak bu iş tek disiplinli değil. Din eğitimi deyince ilahiyat algılanıyor. Bu işin felsefi sosyolojik ekonomik hukuki boyutları var. İmam hatiplerin sosyolojik etkileri, ekonomik etkileri üzerine ciddi bir çalışma yok. Biz bunları hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Demirli, fikri altyapı ve hazırlıkların tamamlanarak, Müslüman topluluk ve toplumlarda eğitim konusunu araştıracaklarını kaydetti.

CELAL HOCA ARAŞTIRMA MERKEZİ

Bir araştırma merkezi kurulması fikrinin daha önce düşünüldüğünü ancak hayata geçirilemediğini belirten Cihad Demirli, “Biz burada şimdilik Celal Hoca İmam Hatip Okulları Araştırma Merkezi diyoruz. Yarın diğer sivil toplum kuruluşları da katkı sağlarsa bu merkez genişleyebilir” dedi. Şu anda planlanan bazı araştırma konularının olduğunu kaydeden Demirli, “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ‘İmam hatip okullarını izleme ve derecelendirme sistemi´ kurulması düşüncemiz var. İlk başta pilot bölgeler belirleyip taramalar yapılarak, standartlar oluştuktan sonra okulları, o standartlarla ölçeceğiz” diye konuştu. Akademinin diğer bir çalışma alanı da içinde dijital kütüphanenin de yer aldığı bir dijital arşivin oluşturulması.

18 AYLIK ÇALIŞMA PLANLANDI

ÖNDER Akademi´nin 2017-2019 Strateji Planı´nda 18 aylık zaman diliminde yapılacaklar madde madde yer alıyor. Bu süreçte 5 strateji, 10 hedef, 22 faaliyet planlanıyor. Bunlara ek olarak 32 genel eylem planı da bulunuyor. Kaynak oluşturma çalışmaları çerçevesinde, bilimsel hakemli dergi Talim Dergisi´nin Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak yılda üç kez çıkarılması öngörülüyor. İmam hatip okullarını izleme ve derecelendirme sistemini de kapsayan ‘Celal Hoca İHO Araştırma Merkezi´nin kurulması, 2 MEB izleme raporunun yayımlanması, yerel derneklere model olacak 14 farklı eğitim programı geliştirilmesi, 20 İHO´da dijital kütüphane kurulması, 10 uluslararası ve ulusal proje yürütülmesi, 5 tematik araştırma raporunun yayınlanması, kültür ve sanat alanında 3 yarışma düzenlenmesi, kültür ve sanat alanında yetenekli öğrencilere 7 kamp düzenlenmesi öngörülüyor.

30 KİŞİLİK ‘DANIŞMA KURULU´

Nitelikli yenilik arayışı kapsamında ortaya çıkan program bünyesinde 18 ayda 14 tane eğitim programı geliştirmeyi hedefleniyor. 11 kişilik yönetim kurulu olan ÖNDER Akademi´nin 30 kişiden oluşan bir Danışma Kurulu da bulunuyor. Bu kurul içinde çeşitli üniversitelerden, alanında isim yapmış kişiler yer alıyor.

Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: İmam hatipliler için özel Akademi kuruldu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tamer Tuna: "Kazanmaya odaklı bir takımız"
Tamer Tuna: "Kazanmaya odaklı bir takımız"
Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, "Kaybetmemek önemli ama biz kazanmaya odaklı bir takımız. Mevcut kadromuzun da buna yeterli olduğunu düşünüyorum" dedi.
Sivassporlu Douglas Santos: "Türkiye ligi mücadeleci ve zorlu"
Sivassporlu Douglas Santos: "Türkiye ligi mücadeleci ve zorlu"
Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivasspor´un Brezilyalı yıldızı Douglas Santos, daha önce kendisiyle Türk takımlarının ilgilendiğini söyleyerek, "Geçtiğimiz yıllarda da bir çok Türk takımı benimle ilgilendi. Türk takımlarının bana yönelik iyi bir bakış açısı var. Türkiye ligi mücadeleci ve zorlu" dedi.
Kangal´da zehirlenme şüphesiyle 300 kişi hastaneye başvurdu
Kangal´da zehirlenme şüphesiyle 300 kişi hastaneye başvurdu
SİVAS´ın Kangal ilçesinde 1 haftada yaklaşık 300 kişi, zehirlenme belirtileriyle hastanelere başvurdu.
VETERİNER FAKÜLTESİ  3. DÖNEM MEZUNLARINI VERDİ
VETERİNER FAKÜLTESİ 3. DÖNEM MEZUNLARINI VERDİ
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Veteriner Fakültesi 3. dönem mezuniyet töreni Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu´nda gerçekleştirildi.
Sivas´ta iki otomobil çarpıştı: 5 ölü, 5 yaralı (3)
Sivas´ta iki otomobil çarpıştı: 5 ölü, 5 yaralı (3)
ÖLENLERİN KİMLİKLERİ TESPİT EDİLDİ
Karaman ve Doğan ailelerinin mutlu günü
Karaman ve Doğan ailelerinin mutlu günü
Sivas Milli Eğitim camiasının sevilen simalarından, Sivas lisesi müdür yardımcısı İsmail Karaman´ın oğlu Ferhat Karaman, hayatını İlhami Doğan´ın kızı Funda Doğan ile birleştirdi.
Çöpten çıkardıklarını sanata dönüştürdü
Çöpten çıkardıklarını sanata dönüştürdü
SİVAS Belediyesi´nde temizlik işçisi olarak görev yapan Murat Uçar (36), çöpten topladığı atık malzemelerle aralarında kentteki bazı tarihi eserlerin de bulunduğu maketler yaptı.
Halk otobüsünün çarptığı bisikletli öldü
Halk otobüsünün çarptığı bisikletli öldü
SİVAS´ta halk otobüsünün çarptığı bisikletin sürücüsü Fatih Bilge, hayatını kaybetti.
Ankara-Sivas Yht Hattı İlk Ray Serim Töreni"
Ankara-Sivas Yht Hattı İlk Ray Serim Töreni"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının Ankara Yozgat arasının üstünü helikopterle gördük. Kervan geçmez, kuş uçmaz yerlerde nice destanların yazıldığını gördük." dedi.
Lösemili çocuklara anlamlı destek
Lösemili çocuklara anlamlı destek
Antalya´da yaşayan Sivaslı gazeteci Kadir Atalay, 10 yıldır uzattığı saçlarını kemoterapi tedavisi nedeniyle saçları dökülen lösemili çocuklara peruk yapılması için bağışladı.
İçişleri Bakanlığı´ndan flaş hamle! Türk Tabipler Birliği´nin...
İçişleri Bakanlığı´ndan flaş hamle! Türk Tabipler Birliği´nin...
İçişeri Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri hakkında, "Türk Silahlı Kuvvetleri´nin (TSK) başlattığı Afrin´e yönelik Zeytin Dalı harekâtına ‘savaş´ değerlendirmeleri yaptığı" iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu. Bakanlık Türk Tabipler Birliği´nin merkez konsey üyelerinin görevlerine son verilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi´ne dava açılmasını talep etti.
´Kudüs´e Evrensel Bakış Çalıştayı´ düzenlendi
´Kudüs´e Evrensel Bakış Çalıştayı´ düzenlendi
Cumhuriyet Üniversitesi Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Dünya Müslüman Alimler Birliği tarafından ´Kudüs´e Evrensel Bakış Çalıştayı´ düzenlendi.
PKK işçilere saldırdı: 1 kişi hayatını kaybetti
PKK işçilere saldırdı: 1 kişi hayatını kaybetti
Hakkari´nin Şemdinli ilçesi Derecik beldesi Gerdantepe bölgesinde çevre emniyet sisteminin yapımı için çalışmakta olan işçilere PKK´ lı teröristler tarafından saldırıda bulunuldu.
Sivas Yeni Hastaneye Kavuşacak
Sivas Yeni Hastaneye Kavuşacak
İlimizin sağlık altyapısını güçlendirmek ve vatandaşların sorunsuz bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmelerini sağlamak amacıyla; yeni hastaneler yapılması için düğmeye basıldı. Vali Davut Gül, ilimize yapılacak sağlık hizmetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
SAVAŞIN ÇOCUKLARINA OYUNCAK...
SAVAŞIN ÇOCUKLARINA OYUNCAK...
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile Suriye´nin İdlib bölgesindeki yetimhanelerde ve çadır kentlerde kalan yetim çocuklara dağıtılmak üzere 5 bin oyuncak gönderildi.
Esnaf ve sanatkarların borçları yeniden yapılandırılacak.
Esnaf ve sanatkarların borçları yeniden yapılandırılacak.
Esnaf ve Sanatkarlar ve Kredi Kefalet Kooperatifi´nden 31 Temmuz 2017 tarihinden önce kredi borcu kooperatif takibine takılan esnaf ve sanatkarların kredi borçları yeniden yapılandırılacak.
SİVAS DİYANET SEN İL BAŞKANI RAMAZAN MESAJI
SİVAS DİYANET SEN İL BAŞKANI RAMAZAN MESAJI
Rabbimizin lütuf ve bereketinin sağanak sağanak yağdığı, maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı 11 Ayın Sultanı Ramazan, ilk teravih namazı ve sahur ile başladı.
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, halk oylamasına ilişkin, milletin seçtiğinin tek adam olamayacağını belirterek "Milletin seçtiği millet gibi olur.
Sivas Köydeki Cinayette ´Referandum Tartışması´ Iddiası
Sivas Köydeki Cinayette ´Referandum Tartışması´ Iddiası
SİVAS´ın Akıncılar İlçesinde önceki gün pompalı tüfekle öldürülen 62 yaşındaki Hüseyin Eser toprağa verilirken, cinayetin şüphelisi 44 yaşındaki Veli Çalışkan tutuklandı.
AK Parti´nin Sivas Mitingi
AK Parti´nin Sivas Mitingi
AK Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım´ın katılacağı AK Parti Sivas mitingine vatandaşları davet etti.
Hafik Gölü´ne Göçmen Kuşlar Akın Etti
Hafik Gölü´ne Göçmen Kuşlar Akın Etti
Hafik Gölü´nün yüzeyindeki buzların erimeye başlamasıyla bölgede göçmen kuşların ortaya çıkardığı hareketlilik gözleniyor.
Sivasspor´a Bakkal Etkisi
Sivasspor´a Bakkal Etkisi
Türkiye Futbol Federasyonu 1. Ligin 5. hafta sonunda Teknik Direktör Osman Özköylü ile yollarını ayıran kırmızı-beyazlılar, ilk haftalardaki puan kayıplarını bayrağı devralan Mesut Bakkal´la kazandığı 24 puanla telafi ederek zirve yarışındaki iddiasını sürdürdü
2 saatlik yol pazartesiden sonra 8 dakikaya iniyor
2 saatlik yol pazartesiden sonra 8 dakikaya iniyor
Kastamonu ile Çankırı arasında yer alan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım´ın katılımıyla Pazartesi günü açılacak.
ESNAFLARA ÖNCE KOBİ DESTEĞİ SONRA SİCİL AFFI
ESNAFLARA ÖNCE KOBİ DESTEĞİ SONRA SİCİL AFFI
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Küçük ve Orta İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB)´in KOBİ´lere yönelik olarak 50 bin liraya kadar destek vereceğinin açıklanmasının ardından yoğunluk yaşanmaya başladığını söyledi.
Sivas´ta Devrilen Traktörün Sürücüsü Öldü16 saat önce
Sivas´ta Devrilen Traktörün Sürücüsü Öldü16 saat önce
Sivas´ın Yıldızeli ilçesinde traktörün devrilmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.
Türkiye Kupasında, Kura Çekimi Bugün
Türkiye Kupasında, Kura Çekimi Bugün
Ziraat Türkiye Kupası´nda gruplar, bugün yapılacak kura çekiminin ardından belli olacak. Kupa temsilcimiz Sivasspor´ında gruplardaki rakibi bugün öğleden sonra belli olacak
“BUCASPOR ÖZÜR DİLEMELİ”
“BUCASPOR ÖZÜR DİLEMELİ”
Yeşil-beyazlı takımın Başkanı Tunahan, Bucaspor´un maça yaptığı centilmenlik dışı davranış nedeniyle Bucaspor´dan özür beklediklerini söyleyerek; “Centilmenliği, bu cesareti, bu yürekliliği Bucaspor gösterememiştir. Bize bir özür borçlular. En azından orada ‘Biz etik olmayan bir gol attık. Kusura bakmayın´ diyebilmeliler ama bu erdemliği gösteremediler” dedi
Fetö´nün Darbe Girişimine İlişkin Soruşturma
Fetö´nün Darbe Girişimine İlişkin Soruşturma
Sivas´ta, Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, örgütün kriptolu iletişim programı "ByLock" kullandığı tespit edilen 2 hakim tutuklandı.
“SÜPER LİGE YENİDEN ÇIKACAĞIZ”
“SÜPER LİGE YENİDEN ÇIKACAĞIZ”
Yiğidoların tecrübeli Teknik Direktörü Mesut Bakkal, süper lige çıkacaklarına kesin gözüyle bakarak; “Süper lige ya döneceğiz, ya da döneceğiz. Başka alternatifimiz yok. Şuanda Sivasspor hak ettiği yerde değil. Yeniden Süper Lige çıkaracağız” dedi
Taha Akgül ve Cenk İldem Bugün Sivas´a Geliyor
Taha Akgül ve Cenk İldem Bugün Sivas´a Geliyor
Olimpiyat Şampiyonu gururumuz Taha Akgül ve Olimpiyat 3.´sü Cenk İldem bugün ilimize geliyor. Saat 12.30´da şampiyonlar için bölge trafikte karşılama programı düzenlenecek

DOLAR
6.2718
EURO
7.3437
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
22 / 7 °C
Güneşli
Pazartesi
20 / 6 °C
Güneşli
Salı
22 / 7 °C
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi