İHRACATIMIZ 244 MİLYON $

Vali Salih Ayhan; Sivas ihracatının Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilerden çok daha yüksek olduğunu ifade etti.

Vali Salih Ayhan; Sivas ihracatının Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilerden çok daha yüksek olduğunu ifade etti. İlimizde üretim yapan fakat merkezi başka kentlerde bulunan şirketlere ait ihracat verilerinin Sivas ihracatına dahil edilmediğini belirten Ayhan, “Resmi verilerde yıllık 70 milyon dolar ihracatımız var ama bizim ihracatımız 244 milyon dolar” dedi.

FİRMALAR MAL YETİŞTİREMİYOR

TİM verilerine göre Sivas’ın ihracatta 59’uncu sırada yer aldığını belirten Ayhan; “Bu doğru değil. Şirketlerin merkezdeki verilerine göre hareket ediliyor. Biz; Sivas Gümrük’teki verilere göre hareket ediyoruz. OSB Müdürlüğümüzle bir çalışma yaptırdık, TİM ile görüştük. Sivas’ta üretip yapıp da firma merkezi İstanbul olan veya  Mersin, Ankara  olan şehirlerin verilerini istedik ve aldık. Bizim 244 milyon dolar ihracatımız var. Ama resmi verilerde 70 milyon dolar civarında. Yani ihracatımız artıyor. Şu an ihraç kapasitesi güçlü olan firmalar mal yetiştiremiyor” dedi.

SİVAS’TA İHRACAT ARTIYOR

Sivas ihracatına katkı sunan önemli firmalardan birisinin de Gök Yapı Vagon Üretim Fabrikası olduğunu belirten Vali Ayhan; “Gök Yapı Sivas’ın markası. Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde yer verdik, gözlerini kararttılar ve temel attılar. Şu an personel alımı yapıyorlar. Tesis şu anda kapalı alanı en fazla olan tesis. 210 dönüm yer tahsis ettik. 80 bin metrekare kapalı alanı olacak. Şu anda 35 bin metrekare kapalı bitmek üzere. Yani Sivas’ta ihracat artıyor” açıklamasında bulundu. /Sultan Şehir/

 


Anahtar Kelimeler: İHRACATIMIZ MİLYON $