HIZLI TREN BÜYÜK ŞANS

Valilik koordinesinde “Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Treninin Sivas’ın Sosyo-Ekonomik Gelişimine Katkıları” konulu bilgilendirme programı gerçekleştirildi.

Sivas Valiliği koordinesinde, Belediye ve TCDD 4. Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde “Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Treninin Sivas’ın Sosyo-Ekonomik Gelişimine Katkıları” konulu bilgilendirme programı gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan program Doç. Dr. Sevda Mutlu’nun “Sivas Halkının ve Sivas’taki STK’ların YHT Algısı ve Beklentisi” konulu sunumu ile devam etti.

TURİST SAYISININ 6 MİLYONA ÇIKACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ

Sunumun ardından kürsüye geçen Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni’nin (YHT) faaliyete geçmesi ile birlikte Sivas’ın gelişeceğini söyleyerek “İstanbul’daki bir kişi 4 saatte Sivas’a gelebilecek. Ankara’ya 2 saatte gidilebilecek. Sivas’a yılda 2 milyon hemşehrimiz geliyor. 800 bin civarında turist geliyor. Bu sayının hızlı trenin gelmesiyle birlikte 6 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz. Turizm gelirlerinde büyük artış sağlanacak. Şehrimizi ve turizm alanlarımızı bu duruma göre hazırlamamız gerekecek” dedi.

BİRÇOK ALANDA YOL HARİTASI BELİRLEYECEĞİZ

Sivas’ı YHT’ye hazırlamak için STSO olarak bazı hazırlıklar yaptıklarının altını çizen STSO Başkanı Eken, “Eskişehir Sanayi ve Ticaret Odalarımız, Konya Ticaret ve Sanayi Odalarımız başta olmak üzere hızlı tren seferlerinin başladığı illerimizle koordineli bir çalıştay düzenleyeceğiz. Sivas Valiliğimiz öncülüğünde Belediyemiz ile ortak yapacağımız bu çalıştayda sağlıktan sanayiye, ticaretten eğitime kadar birçok alanda yol haritası belirleyeceğiz. Lokantalarımız, otellerimiz, turizm alanlarımız, ilçelerimiz gibi geniş bir alanda mevcut hizmetlerimizi ele alacağız ve varsa eksiklikler giderilmesi için çalışma başlatacağız” diye konuştu. Programda konuşan Belediye Başkan Vekili Turan Topgül ise hızlı trene şehri hazırlama noktasında koordineli bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

KENTSEL GELİŞME KORİDORU KURACAĞIZ

Ankara-Sivas YHT hattı projesinde sona yaklaşıldığını belirten Vali Salih Ayhan ise “YHT’yi çok büyük bir fırsat olarak görüyorum. Ancak şehrimize gelecek insanlara neyi sunacağız, hangi hareket alanlarını yaratacağız? Tüm bu planlamalarımızı profesyonel olarak yapmak zorundayız. Altyapısını hızlı trene hazırlamayan bir şehir ile olumlu etkilerden yararlanmak mümkün değil. Bağlandığımız şehirlerle etkileşim haline gireceğiz ve bu etkileşim sadece mekânsal anlamda değil birçok alanda gerçekleşecek. Sosyal, kültürel, bilimsel, ekonomik, sportif alanlarda bu etkileşimin izlerini görmemiz mümkün olacak. Sadece bir demiryolu hattıyla değil tüm dinamiklerimizle birleşip yeni bir kentsel gelişme koridoru oluşturacağız. İlk gelişmenin hizmet sektöründe olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TURİZM SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLAR EĞİTİMDEN GEÇECEK

“Sivas Valiliği olarak sektörün aktörleriyle özel buluşmalar gerçekleştirdik” diyen  Ayhan, “Amacımız elbette tüm paydaşları aynı vizyon ve misyon etrafında birleştirmekti. Bu anlamda iyi bir birliktelik kurduğumuzu düşünüyorum. Turizmde ortak aklın sağlanması amacıyla Turizm Platformunu kurduk. Belediyemiz ile ortak olarak Kültür A.Ş.’yi kurduk. Şu anda ‘Dijital Turizm Projesi’ (Visit Sivas) başlığı altında, tüm değerlerimizi bir arada toplayan, tanıtan dijital bir platform kurduk. Hizmet alanında kaliteyi artırmak için kuracağımız ‘Turizm Akademisi’ ile turizm alanında hizmet veren tüm çalışanlarımızı akredite eğitimlerden geçireceğiz. Bu anlamda çağı iyi okuyor, değişen turizm anlayışlarını takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

HIZLI TREN SİVAS İÇİN BÜYÜK ŞANS

Sivas’a ulaşımın kolaylaşmasının etkilerine ilişkin  değerlendirmede bulunan Ayhan, “Bu durum Sivas’ta düzenlenecek eğitimlerin, kongrelerin sayısının artmasını, öğrencilerin Sivas’ı daha çok tercih etmesini sağlayacak. Tüm yaptığımız çalışmalar hızlı trene hazırlık için. Bu Sivas için çok büyük bir şans ve bunu değerlendirmemiz gerekiyor. YHT Sivas’ın sermayesini harekete geçirmeli, eğer Sivas yatırımcısı bu anlamda bir değişime gitmezse başkaları gelir burada yatırım yapar. Hep birlikte bu işi özümsemeli ve etki alanlarımızda gerekli değişim ve dönüşümü hızla sağlamalıyız. Sivaslı iş insanlarımızın sürece destek olmasını, bu yönde hamle yapmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. /Sultan Şehir/

 


Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: HIZLI BÜYÜK