“Hedefe yaklaştık”
Kurumlarının 2017 yılı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü; “Müdürlüğümüzün prestij projelerinden olan ´1000 Temel Eser Projesi´ kapsamında 50 kitap yayımlandı.
Tarih: 1.1.2018 22:22:48/ 3846okunma / 0yorum

“Hedefe yaklaştık”

Kurumlarının 2017 yılı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü; “Müdürlüğümüzün prestij projelerinden olan ´1000 Temel Eser Projesi´ kapsamında 50 kitap yayımlandı. Kısa vadede hedefimiz 58 kitaptı. Bu hedefe yaklaştık. Bu arada bir güzel gelişme daha oldu. Bu projemiz İstanbul´da faaliyet gösteren bir edebiyat derneği tarafından ödüllendirildi. Nisan ayında inşallah ödülümüzü almaya gideceğiz” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, kurumlarının 2017 yılı çalışmaları ve 2018 hedefleri hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Sivas´ta kültür ve turizm alanında 2017´nin oldukça verimli geçtiğini dile getiren Pürlü, birçok ilde fuara katıldıklarını belirtti.

/resimler/2018-1/1/2226393859240.jpg

2017 yılının Sivas Darüşşifası´nın yapılışının 800. yılı olduğunu anımsatan Pürlü, bu kapsamda birtakım etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Pürlü, “800. yıl kapsamında şifa konserleri düzenledik. Türk Tıp Tarih Kurumu Sivas´ta toplandı. Güzel bir kongre yaptılar. 200´ü aşkın katılımcı bildirilerini sundu. Böylesine önemli bir etkinliğin Sivas´ta yapılması hem ilimizin tanıtımı için ciddi bir katkı oldu hem de Sivas Darüşşifası´nın 800. yılına tıp dünyasında dikkat çektik. Ayrıca 800. yıl kapsamında Sivas Darüşşifası´nın bezemelerinin fotoğrafını çektirdik. Onları İstanbul Üniversitesi´nin Klasik Türk Sanatları atölyesine gönderdik. O çalışmalardan da ´Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Sivas Darüşşifası´ diye bir sergi açtık. Bir hafta boyunca açık kalan sergi büyük ilgi gördü. ´Sivas 1000 Temel Eser Projesi´ kapsamında ´Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Sivas Darüşşifası´ kitabını yayımladık. Bu kitap çok mühim. O serginin kataloğu gibi ama biz bunu bağımsız bir kitap olarak yayımladık. Sivas Darüşşifası´ndaki bütün bezemeler tezhip tekniğiyle yeniden çizildi hatta İzzettin Keykavus´un kabri üzerindeki kaybolmaya yüz tutmuş ve dağılmış olan bezeme de aslına uygun olarak bütün hale getirildi ve tamamlandı. Usta bir el değdi. Türk Tıp Tarih Kurumu tarafından Sivas´ta kongre yapılmasının bir faydası da halk hekimliği konusunun masaya yatırılması oldu. Sivas´ta eskiden hastalar nasıl sağıltılırdı, hangi ilaçlar yapılırdı, hangi teknikler uygulanırdı gibi konularda çalışmalar yapıldı. Özetlersek 800. yıl dolu dolu geçti” dedi.

/resimler/2018-1/1/2227497454374.jpg

“ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERDİK”

Sivas Darüşşifası´nın 800. yılı kapsamında “Tıbbın Merkezi Anadolu” adlı bir sergi de açtıklarını vurgulayan Pürlü, “Bu sergi tıbbın bilindiği tarihlerden günümüze kadar tıp tarihinde neler olduğunu resimlerle anlatan bir sergiydi. Sonuç olarak 800. yıla dikkat çektik. 800 asırlık bu eserimizi insanlarımıza duyurmak için elimizden gelen gayreti gösterdik” diye konuştu.

“ŞEHRİMİZ GÜZEL BİR ESER KAZANMIŞ OLACAK”

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası´nın (STSO) karşısına inşa edilen yeni kültür merkezindeki son durumu da değerlendiren Pürlü, “18 milyon 600 bin liralık bütçesi olan kültür merkezi yükseliyor. An itibariyle katların betonları atıldı. Zemin kat ile birinci katın yer yer duvarları da örüldü. Çatı üzerinde çalışılıyor. İnşallah şehrimiz güzel bir eser kazanmış olacak. 9 bin 600 metrekarelik alana inşa edilen kültür merkezi 2 bodrum, 1 zemin ve 2 normal kattan olmak üzere toplam 5 kattan oluşuyor” açıklamasında bulundu.

“BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİ”

Pürlü, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “2017´nin iyi gelişmelerinden birisi de Aşık Veysel Kültür ve Sanat Evi oldu. Müdürlüğümüzün hizmet binasının arka kısmında bulunan Aşık Veysel Kültür ve Sanat Evi´nin bütün restorasyonları bitti. İçinin döşemesini tamamladık. Açılışı, Sayın Valimizin uygun gördüğü bir tarihte yapılacak. Aşık Veysel adına bir yer olmaması büyük bir eksiklikti. Bu da tamamlanmış oldu. İnsanlar burada çay, kahve içebilecek. Sanat adamları, kültür adamları burada toplanacak. Aşık Veysel´e dair hem ses CD´leri hem de kitaplar burada oluşturulacak bir kütüphanede bulunacak. Güzel bir heykelini de yaptırdık Veysel´in. Bunu da bir köşeye koyacağız. Ailesinden biraz eşya talebinde bulunduk. Eğer bize bu eşyalar gelirse orada sergileyeceğiz.”

HEDEFE AZ KALDI

Pürlü, 1800´lü yılların başlarında Alaaddin Paşa tarafından yaptırılan Sivas Kalesi´ndeki saat kulesinin yeniden canlandırılması projesine yönelik ise, “Yaklaşık 145 yıl saati gösteren Sivas Kalesi´ndeki tarihi saat kulesi bilindiği gibi 1945´li yıllarda yıkılmıştı. Onu yeniden canlandırmaya yönelik bir proje sunduk. Proje kuruldan geçti. Bakanlığımız da ödeneği gönderdi. 2018 yılında bu kulenin yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalarımız devam edecek. Bu da önemli bir kazanımdı. Müdürlüğümüzün prestij projelerinden olan ´1000 Temel Eser Projesi´ kapsamında 50 kitap yayımlandı. Kısa vadede hedefimiz 58 kitaptı. Bu hedefe yaklaştık. Bu arada bir güzel gelişme daha oldu. Bu projemiz İstanbul´da faaliyet gösteren bir edebiyat derneği tarafından ödüllendirildi. Nisan ayında inşallah ödülümüzü almaya gideceğiz. Bu arada yayın kurulunda olan 10´a yakın kitabın yanı sıra yayımlanmayı bekleyen de 10´a yakın kitabımız var” ifadelerini kullandı.

GECELEME RAKAMLARINDA SEVİNDİREN GELİŞME

2016 yılında geceleme rakamlarının 2015´e göre yüzde 66 oranında artarak 741 bin 985 kişiye ulaştığını vurgulayan Pürlü, Sivas´ın turizm alanındaki ivmesinin her geçen yıl yükseldiğini sözlerine ekledi.
Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: Hedefe yaklaştık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SESOB Başkanı Köksal: Bizim esnafımız fırsatçı değildir
SESOB Başkanı Köksal: Bizim esnafımız fırsatçı değildir
SİVAS Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Ahilik Haftası etkinliğinde yaptığı açıklamada, dolar kuru bahane edilerek yapılan artışların esnafa da yansıdığını belirterek, "Esnaf ve sanatkârlarımız, tüccarlarımız Ahilik anlayışı içerisinde birlik, beraberlik ilkesiyle ülkesinin, devletinin yanındadır.
 SİVAS İÇİN MARKA OLDU
SİVAS İÇİN MARKA OLDU
4 Eylül Sivas Kongresi´nin 99. yıl dönümü kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, valilik öncülüğünde Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi koordinesinde bu yıl yedincisi düzenlenen Sivas Kitap Günleri sona erdi. Etkinliği değerlendiren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Etkinliklerden tüm ekip arkadaşlarımızla beraber alnımızın akıyla çıktığımızı düşünüyorum. Söyleşilere ve imza alanlarına katılımlar çok yoğundu. Buruciye Medresesi de bu ortama bambaşka bir güzellik kattı. Kitap Günleri, Sivas için bir marka oldu. ‘Kitap Günleri´ gelecekte Sivas´ın tanıtımının ve turizminin bir parçası olacak” dedi.
AY YILDIZ CAMİSİ´NE HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİ SÜRÜYOR...
AY YILDIZ CAMİSİ´NE HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİ SÜRÜYOR...
Sivas Belediyesi tarafından Yukarı Tekke Mezarlığı´nda yapımı sürdürülen Ay Yıldız Cami´sine hayırsever vatandaşların destekleri artarak devam ediyor. Bu anlamda Zafer Erdemli isimli vatandaş cami için 10 bin lira bağışta bulundu.
EMEKLİLER KÜLTÜREVİ AÇILDI...
EMEKLİLER KÜLTÜREVİ AÇILDI...
Sivas Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitler Meydanı´na kazandırılan Emekliler Kültürevi düzenlenen törenle açıldı.
Sivas´ta Ay- Yıldız Camisi yükseliyor
Sivas´ta Ay- Yıldız Camisi yükseliyor
SİVAS´ta, ay ve yıldız şeklindeki mimarisiyle Türkiye´de bu yapıdaki ilk cami olma özelliği taşıyan Yukarı Tekke Ay Yıldız Camii´nin kaba inşaatı tamamlandı. 7 bin metrekare kapalı alana sahip olacak camide 8 bin 400 kişi aynı anda namaz kılabilecek.
Pir Sultan Abdal, köyünde anıldı
Pir Sultan Abdal, köyünde anıldı
SİVAS´ta geleneksel Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri´nin 29´uncusu, halk ozanının köyü Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz köyünde düzenlendi.
BÜROKRATLARDAN BELEDİYE PROJELERİNE TAM NOT...
BÜROKRATLARDAN BELEDİYE PROJELERİNE TAM NOT...
Sivas´ta doğup büyüyen ve şimdilerde ülkenin önemli kademelerinde görev yapan bürokratlar, Sivas Belediyesi´nin düzenlediği organizasyonda buluştu.
EL EMEĞİ, GÖZ NURU ÜRÜNLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI...
EL EMEĞİ, GÖZ NURU ÜRÜNLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI...
Bahtiyar Bostan Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezi´nde istihdam destekli kurslara katılarak eğitim alan kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünleri açılan sergiyle görücüye çıktı.
Geyik ve karaca boynuzunu bıçak sapına dönüştürüyor
Geyik ve karaca boynuzunu bıçak sapına dönüştürüyor
SİVAS´ta, bıçak ustası İsmail Gölebatmaz (46), geyik ve karaca boynuzlarını kullanarak, bıçak sapı yapıyor. Özel harekat polisleri için de bıçak ürettiğini belirten Gölebatmaz, kullandıkları malzemenin hiçbir koşulda zarar görmediğini söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın fincan takımları Sivas´tan
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın fincan takımları Sivas´tan
SİVAS Bahtiyarbostan Özgecan Kültür ve Yaşam Merkezi´nde kursiyerler tarafından hazırlanan fincan takımları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu´nun siparişi üzerine Bakanlığa gönderildi.
Sivas´ın tek ot süpürgecisi, teknolojiye meydan okuyor
Sivas´ın tek ot süpürgecisi, teknolojiye meydan okuyor
SİVAS´ta yaşayan Nihat Dirim (50), 20 yıldır ot süpürge üretimi yaparak, geçimini sağlıyor. Kentteki tek ot süpürge üreticisinin kendisi olduğunu belirten Didim, çırak bulamamaktan yakınıyor.
Sergiye yoğun ilgi
Sergiye yoğun ilgi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatkarı Hattat Müzehhibe Fatmagül Saklavcı koordinesinde yaklaşık 50 kursiyerin hazırlamış olduğu eserler Birlik Vakfı´nda sergilendi. Yoğun ilgi gören sergi hakkında bilgi veren Saklavcı, “Gönlünde sanat aşkı olan herkesi bekliyoruz” dedi.
15 Temmuz Afiş Sergisi
15 Temmuz Afiş Sergisi
CÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından “15 Temmuz Afiş Sergisi” etkinliği düzenledi.
Gül, rehabilitasyon merkezlerini denetlendi
Gül, rehabilitasyon merkezlerini denetlendi
Şehir merkezinde zihinsel ve bedensel engelli çocuklarımız başta olmak üzere diğer engelli bireylere hizmet veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri Vali Davut Gül tarafından denetlendi.
Vakıflar´a yeni hizmet binası
Vakıflar´a yeni hizmet binası
Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, kurumlarının faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdi. Vakıflar İş Hanı´nın akıbetinden onarım çalışmalarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Karaca, Kepçeli´de yer alan 3207 ada ve 5 numaralı parselde bulunan 285 metrekare büyüklüğündeki arsaya Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet binası yapılacağını söyledi.
Filografi ile Türk Bayrağı Yaptı
Filografi ile Türk Bayrağı Yaptı
Sivas´ın Suşehri ilçesinde ev hanımı Hilal Kılıç, Halk Eğitim Merkezi´nde öğrendiği Filografi sanatı ile tel örgüden Türk bayrağı yaptı.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü Yoğun Çalışıyor
Vakıflar Bölge Müdürlüğü Yoğun Çalışıyor
Vali Davut Gül, Vakıflar Genel Müdürlüğü´nün ülkemizde olduğu gibi ilimizde de yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu vurgulayarak, şu an özellikle kamuoyunun yakından takip ettiği Divriği Ulu Cami, Gökmedrese, Behrampaşa Hanı, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi´nin bir kısmı ve Taşhan´ın olduğu bölgede çalışmalar olduğunu ifade etti.
Kaya, El Sanatları Eğitim Merkezi´ni ziyaret etti
Kaya, El Sanatları Eğitim Merkezi´ni ziyaret etti
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, bir yandan kırsalda yürütülen çalışmaları incelerken diğer yandan da kamu kurumlarını ziyaret etmeye devam ediyor.
Sivas Turizm Kongresinden Önemli Mesajlar
Sivas Turizm Kongresinden Önemli Mesajlar
Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, Yıldız Dağı Kış Turizmi Temalı ‘Uluslararası Sivas Turizm Kongresi´ne ev sahipliği yaptı. 9´u yabancı 23 üniversiteden gelen akademisyenlerin katıldığı kongrede önemli mesajlar verildi.
MÜFTÜLÜKTEN SİVAS´A YAKIŞIR KUR´AN KURSU
MÜFTÜLÜKTEN SİVAS´A YAKIŞIR KUR´AN KURSU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan Sivas Kadı Burhaneddin Kur´an Kursu ve Eğitim Merkezinde eğitim-öğretimin 2. dönemi itibariyle eğitime başlandı.
SOYDER, Toparlı´yı onurlandırdı
SOYDER, Toparlı´yı onurlandırdı
Sivas´ın kuzeyinde bulunan 23 köyün sorunlarını gidermek amacıyla kurulan Soğuk Çermik Yöresi Köyleri Kalkındırma Derneği (SOYDER), geçtiğimiz ay içerisinde başlattığı "SOYDER Değerlerine Sahip Çıkıyor" projesi kapsamında Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı´yı plaket vererek ve fahri başkanlık belgesi takdim ederek onurlandırdı.
Kadınlar İrfan Sohbetlerine  Başladı
Kadınlar İrfan Sohbetlerine Başladı
Sivas Kent Konseyi Kadın Meclisi, “ İrfan Sohbetleri” Toplantılarının ilkini Protokol eşleriyle gerçekleştirdi.
RABİA İŞARETİNİ AHŞABA İŞLEDİ...
RABİA İŞARETİNİ AHŞABA İŞLEDİ...
Sivas Belediyesi İhramcızade Kültür Merkezi´nde faaliyet gösteren ahşap oyma sanatçısı Süleyman Daştan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet” sloganıyla özdeşleşen Rabia işaretini üç boyutlu olarak ahşaba işledi.
ÜRETEN İNSANDAN ZARAR GELMEZ…
ÜRETEN İNSANDAN ZARAR GELMEZ…
Belediye Başkanı Sami Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Karaman ve Ahmet Özaydın ile KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal, Köşem Gurme Kahvaltı ve Ev Yemekleri Salonu´nu ziyaret etti.
EMİTT´TEN SİVAS´A ÖDÜL…
EMİTT´TEN SİVAS´A ÖDÜL…
Sivas Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarlarından, ‘Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı´nda (EMİTT) yerini aldı.
BELEDİYE ´MESLEK SAHİBİ´ YAPMAYA DEVAM EDİYOR…
BELEDİYE ´MESLEK SAHİBİ´ YAPMAYA DEVAM EDİYOR…
Vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Sivas Belediyesi, her yaştan insanımızın sosyal hayata daha etkin katılımlarını sağlamak ve meslek edinmelerine yardımcı olarak istihdamı artırmak adına düzenlediği kurslarına her geçen gün yenilerini ekliyor.
RAİF AYDIN GÜVEN TAZELEDİ
RAİF AYDIN GÜVEN TAZELEDİ
Sivas Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odasının olağan genel kurulu yapıldı Genel kurulda üç aday yarıştı. Mevcut başkan Raif Aydın, en fazla oyu alarak güven tazeledi.
KADEMDEM ÇOK ŞEY BEKLİYORUZ
KADEMDEM ÇOK ŞEY BEKLİYORUZ
KADEM´in Sivas´ta da kurulmasıyla birlikte kadınlara ve kadın haklarına yönelik faaliyetlerin artmasını beklediklerini ifade eden Coşkun, biz işkadınlarına da yönelik bir dernek olarak kuruluş olarak KADEM ile de bir işbirliğine hazırız dedi.
Elinden iş gelen boş boş gezmesin
Elinden iş gelen boş boş gezmesin
TÜDEMSAŞ´tan emekli olduktan sonra ahşap işçiliği ile aralarında kent meydanında bulunan tarihi Jandarma binasının ve 1961 yılında hizmet vermeye başlayan “Bozkurt” adlı Türkiye´nin ilk yerli buharlı lokomotifinin yanı sıra çok sayıda önemli eserin maketini yaparak vaktini değerlendiren Baki Hafızoğlu (74), başta emekliler olmak üzere toplumun tüm kesimine önemli mesajlar verdi.
Kent Konseyinden Valilik ve Belediye ziyareti
Kent Konseyinden Valilik ve Belediye ziyareti
Sivas Kent Konseyi bünyesinde yen kurulan Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi üyeleri Vali Davut Gül ve Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.

DOLAR
6.2718
EURO
7.3437
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
22 / 7 °C
Güneşli
Pazartesi
20 / 6 °C
Güneşli
Salı
22 / 7 °C
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi