HAYRAN KALDILAR
Program sonrası gazetemize özel açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce öğretmeni Fatih Kurtoğlu, proje hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:
Tarih: 16.10.2014 03:32:44/ 2351okunma / 0yorum

HAYRAN KALDILAR

İsveç ve İspanya’dan gelen yabancı öğrenciler, Sivas’ın tarihi ve kültürel zenginlikleri, el sanatları, yöresel yemekleri ve folklorunu yakından tanıdılar

Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi’nin 2013 Mayıs ayında kabul edilen “Discovering Our Cultures” projesi kapsamında İsveç ve İspanya’dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen Sivas’a geldi. Proje kapsamında Sivas’tan 15 öğrenci 9 öğretmen bu yıl Şubat ayında İsveç’e, Mayıs ayında ise İspanya’ya giderek, çeşitli etkinliklere katılmıştı. Projenin ikinci ayağı olarak bu kez, İsveç ve İspanyalı konuklar Sivas’ta ağırlanıyor.

SİVAS’IN YÖRESEL YEMEKLERİNİ YAPTILAR

Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi’ndeki program, yabancı öğrencilerin Sivas’ın yöresel yemeklerini yapmaları ile başladı. Yaprak sarması, mantı ve un helvası yapan yabancı öğrenciler, daha sonra yaptıkları yemekleri yediler.

HALAY ÇEKİP, EĞLENDİLER

Sivas Belediyesi bayan halkoyunları ekibi, yurtdışından gelen yabancı öğrencilere gösteri sundu. Büyük bir ilgiyle izlenen gösteri yabancı öğrenciler tarafından büyük alkış aldı. Bayan halkoyunları ekibinin yapmış olduğu güzel gösteriyi cep telefonlarıyla kaydeden yabancı öğrenciler, bu anı ölümsüzleştirdi. Gösteri sonrası, halkoyunları ekibin kıyafetlerini giyip sahneye çıkan yabancı öğrenciler Sivas’ın halkoyunlarını öğrenmeye çalıştılar. Gönüllerince eğlenen yabancılar, renkli görüntülere sahne oldu. Program sonunda yabancı öğrenciler, bayan halkoyunları ekibi ve öğretmenlerle toplu fotoğraf çektirdi.

 “AMACIMIZ KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITMAK”

Program sonrası gazetemize özel açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce öğretmeni Fatih Kurtoğlu, proje hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:

“Discovering Our Cultures projesinde amacımız kültürümüzü tanıtmak ve ortak ülkelerimizin kültürünü tanımak. Kültür tanımak derken bunun kapsamını belli ettik, çok açılmadık. Bizim için önemli olan tarihteki insanlar. Bizi anlatan, unutulan kişileri, unutulan gelenekleri, unutulan yemekleri ve unutulan oyunları tekrar hatırlamak ve kendimi önce hatırlıyoruz ardından da bunu ortak ülkelerimize anlatıyoruz. Bu kapsamda Sivas’a ait yöresele yemekleri o yüzden yaptık. Halkoyunlarımızı gösterdik. Müziğimizi göstereceğiz. El sanatlarımızı gösteriyoruz.”

“AVRUPA BİRLİĞİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Desteklerinden dolayı Avrupa birliğine teşekkür eden Fatih Kurtoğlu; “Avrupa birliği destek oluyor bize. Zaten proje Avrupa birliğinin projesi ve biz tasladığımızı sunduk, hazırladık kabul ettiler. Zaten onların hibeleriyle gerçekleştiriyoruz yoksa bu proje gerçekleşemezdi. Avrupa birliğine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“YÖRESEL YEMEKLERİMİZİ YAPTILAR”

Yabancı öğrencilerin Sivas’a özgü yemeklerini öğrettiklerini belirten Kurtoğlu; “Sivas’ın yöresel yemeklerini yaptıklar. Çok başarılı bir şekilde gerçekleşti bu program. Bir kısmı mantı yaptılar. Yoğurdular, açtılar, uğraştılar. Oturup sarma yaptılar. İçini hazırladılar. Çok başarılıydı yaptıkları yaprak sarması. Beraber un helvası kavurduk. Kısır hazırladık. Çok başarılı bir şekilde Sivas’ımızın yöresel yemeklerini yaptılar” ifadelerini kullandı.

“HALKOYUNLARINI ÇOK BEĞENDİLER”

Sivas Belediyesi bayan halkoyunları ekibinin yapmış olduğu gösteriyi çok beğendiklerini ifade eden İngilizce öğretmeni Fatih Kurtoğlu; “Halkoyunlarını biz geçen sene gittiğimizle kendi ekibimizle hazırlanmıştık. Oraya kostümlerimizle gittik. İsveç’te bunu sergiledik. Çok ilgiyle karşıladılar, çok beğendiler. Özellikle o kıyafetler, figürler çok ilgilerini çekti. O yüzden bunu burada tekrar sergilemek istedik. Türkiye onlara göre doğu ülkesi olarak gözüküyor ama buraya geldiler bizleri tanıdılar. 2 haftadır yaşadığımız üzücü olaylara rağmen güven sıkıntısı yaşamadan geldiler. Biz bu güveni oluşturduk. Bizim için bu gurur verici bir olay.”

“KENDİ ÖĞRENCİLERİMİZ, MİSAFİRLERİMİZİ EVLERİNDE AĞIRLIYORLAR”

Yurt dışından gelen öğrencileri, Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesinde okuyan öğrencilerin kendi evlerinde misafir ettiklerini söyleyen Kurtoğlu; “Bizim kendi öğrencilerimiz, misafir olarak gelen yabancı öğrencileri kendi evlerinde ağırlıyorlar. Öğrenciler, öğrenci evlerinde kalıyor. Öğretmenlerimizi otelde ağırlıyoruz. O yüzden bir kaynaşma oldu. Zaten bizim öğrencilerimiz onların evlerinde kalmışlardı. Bizim öğrencilerimiz evlerinde kendi yöresel yemeklerimizi tattırıyorlar. Zaten biz burada gün boyu yöresel yemeklerimizi tattırıyoruz. Hem birlikte zaman geçiriyorlar. Türk insanının hayatını, yaşamını 1 hafta boyunca gözlemliyorlar” dedi.

“SİVAS İLE İLGİLİ BROŞÜRLER HAZIRLADIK”

Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Sivas ile ilgili yurt dışından gelen öğrenciler için İngilizce olarak broşürler hazırladıklarını belirten Fatih Kurtoğlu; “Sivas ile ilgili broşürler hazırladık. Kendi öğrencilerimiz hazırladı bu broşürleri. Sivas’ı tanıtan bir broşür ve yemekle ilgili de bir broşür hazırladık. İngilizce olarak tüm yemeklerimizi anlatan bir broşür. Bu broşürler daha sonra toplanacak ve her ülkenin ki bir araya gelecek, ortaya bir ürünümüz çıkacak” diye konuştu.

“YİNE MİSAFİR OLARAK ÜLKELERİNE GİDECEĞİZ”

Bu yıl içerisinde misafir olarak İspanya ve İsveç’e gideceklerini söyleyen İngilizce öğretmeni Kurtoğlu; “Bu yıl yine misafir olarak yabancı arkadaşlarımızın ülkesine gideceğiz. Zaten programımızın içeriği bu. İspanya ve İsveç’e tekrar gideceğiz. Oralarda yine çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Zaten planladığımız bir şey bu”.

“PROJE AMACINA ULAŞTI”

Gerçekleştirilen projenin amacına ulaştığını söyleyen Kurtoğlu; “Bu proje hazırlanması ve yürütülmesi gerçekten yorucu, yıpratıcı bir süreç. Bizim kültürümüzü ve geleneklerimizi çok iyi bir şekilde tanıttığımızı ve anlattığımızı düşünüyorum. Bu proje kapsamında insanlar Türkiye’yi ve bizi tanıdılar, güvendiler. Onlara iyi bir örnek oluşturduk diye düşünüyorum. Oraya giden öğrencilerimizin ufku gerçekten değişti. Dünya’ya bakışı değişti diyebiliriz. Bu manada ne kadar yorulsak da proje amacına ulaştı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HAYRAN KALDILAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nogay Türkleri Amsterdam´da Buluştu
Nogay Türkleri Amsterdam´da Buluştu
Türkiye´nin çeşitli illeri başta olmak üzere dünyanın değişik bölgelerinde ve Hollanda´da yaşayan Nogay Türklerini temsil eden Hollanda Nogay Vakfı tarafından ‘´Türk-Nogay Tarihi Gençlik Buluşması´´ düzenlendi. Geleneksel Nogay kıyafetli gençler tarafından misafirlere Nogay Böreği ikram edildi.
Sivas´ta ´Kudüs´ tepkisi
Sivas´ta ´Kudüs´ tepkisi
SİVAS´ta faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşları, ABD Büyükelçiliği´nin Kudüs´e taşınması ve İsrail askerlerinin Filistinlilere saldırısına tepki gösterdi.
Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Sivas´ta
Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Sivas´ta
Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Sivas´ta MAKEDONYA Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sivas´a geldi.
Sivas iHH Arakan´da
Sivas iHH Arakan´da
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Sivas İl Başkanlığı, Arakanlılara gıda yardımında bulundu. Sivas´tan toplanan yardımlarını dağıtmak üzere Sivas İHH başkanı Ahmet Çakmak, Arakan´a gitti.
ABD´de hükümet resmen kapandı
ABD´de hükümet resmen kapandı
ABD hükümeti, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bütçe konusunda anlaşamadıkları için Trump´ın başkanlığının ilk yıldönümünde resmi olarak kapandı.
KUDÜS´E EVRENSEL BAKIŞ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
KUDÜS´E EVRENSEL BAKIŞ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
Allah´ın yeryüzündeki ikinci mabedi Mescid-i Aksa´nın bulunduğu Kudüs, Müslümanların ilk kıblegâhı olduğu gibi peygamberler silsilesinin son temsilcisi olan Hazreti Muhammed´in Miracına basamaklık etmiş bir şehirdir.
Macaristan Savunma Bakanı´na Sivas Kangal´ı Hediye Edildi
Macaristan Savunma Bakanı´na Sivas Kangal´ı Hediye Edildi
Türkiye ile Macaristan arasında, Ankara´da üç önemli anlaşma imzalandı.
Türkiye´nin yas ilan etmesi Mısır´da memnuniyetle karşılandı
Türkiye´nin yas ilan etmesi Mısır´da memnuniyetle karşılandı
Mısır´ın Ariş kentindeki Ravda Camisi´ne yönelik terör saldırısı nedeniyle Türkiye´de milli yas ilan edilmesi Mısır´da memnuniyetle karşılandı.
ABD: Türkiye ile yeni bir sayfa açıyoruz
ABD: Türkiye ile yeni bir sayfa açıyoruz
Başbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence´in TSİ 19.08´da Beyaz Saray´da başlayan görüşmesi sona erdi. Beyaz Saray, Yıldırım-Pence görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada ‘İki ülkenin arasında yeni bir sayfanın açılacağı´ ifade edildi.
AB: Türkiye´ye verdiğimiz 3 milyar avro sözümüz tutacağız
AB: Türkiye´ye verdiğimiz 3 milyar avro sözümüz tutacağız
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile ikili görüşmelerinin ardından basına açıklamalarda bulundu.
Asıl amaç farkındalık oluşturmak
Asıl amaç farkındalık oluşturmak
“Ümmetçilik anlayışını kazandırmak istiyoruz”
20 Ülkeden 30 Öğrenci Sivas´ı Gezdi.
20 Ülkeden 30 Öğrenci Sivas´ı Gezdi.
Ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) eğitim alanında da yapmış olduğu çalışma ve yeniliklerle dünyada adından söz ettirmeye devam ediyor.
Karapapak Türkleri Sivas´ta Buluştu
Karapapak Türkleri Sivas´ta Buluştu
Kafkasya´nın en önemli Türk halklarından biri olan Karapapaklar, Kültür Kurultayı içi Sivas´ta buluştu.
Sivas´tan Bangladeş´teki İdama Tepki
Sivas´tan Bangladeş´teki İdama Tepki
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sivas Şubesi üyeleri, Bangladeş´te Cemaat-i İslami lideri Motiur Rahman Nizami´nin idam edilmesine tepki gösterdi.
Kosova Büyükelçisi Spahiu, Sivas´ta
Kosova Büyükelçisi Spahiu, Sivas´ta
Kosova´nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, çeşitli açılış ve ziyaretlere katılmak üzere Sivas´a geldi.
Sivas, uluslararası kongreye Ev sahipliği yapacak
Sivas, uluslararası kongreye Ev sahipliği yapacak
Uluslararası 17. Ekonometri, Yöneylem Araştırması ve İstatistik Kongresi Sivas´ta gerçekleştirilecek
“Mirasa saygı duyma, Vatanı geliştirme”
“Mirasa saygı duyma, Vatanı geliştirme”
Türkmenistan´ın Bağımsızlığının 25.yıldönümü ve 2016 yılının Türkmenistan´da “Mirasa saygı duyma, Vatanı geliştirme” yılı olarak ilan edilmesi konusuyla ilgili düzenlenen basın bilgilendirme toplantısı özeti
ABD Başkanı Obama: Esed ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör
ABD Başkanı Obama: Esed ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör
ABD Başkanı Obama, “Esed berbat bir lider, ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör. Onun oradan uzaklaştırılması gerektiği bizim pozisyonumuz olmayı sürdürüyor.” dedi.
 Sivil toplum kuruluşlarından ortak manifesto
Sivil toplum kuruluşlarından ortak manifesto
“Yeryüzündeki bütün Müslümanlar kardeşimizdir”
Avrupa´nın ´Kürt´ Göçü Korkusu
Avrupa´nın ´Kürt´ Göçü Korkusu
Avrupa, Türkiye´ye vize muafiyetinin verilmesinin ardından, Güneydoğu´daki çatışmalar kaçan Kürtlerin AB´ye göç dalgası yaratmasından endişe ediyor.
Türkiye´nin Moskova Büyükelçiliğine saldırı
Türkiye´nin Moskova Büyükelçiliğine saldırı
Rusya Savunma Bakanlığının, Su-24 tipi savaş uçağının düşürüldüğünü açıklamasından sonra Türkiye´nin Moskova Büyükelçiliği önünde protesto yapan bir grup, binaya saldırdı.
AFAD´dan Bayırbucak Türkmenlerine yardım
AFAD´dan Bayırbucak Türkmenlerine yardım
AFAD, Hatay´ın Yayladağı ilçesinin karşı tarafında bulunan Yamadi Kampı´ndaki Türkmenlere barınma, beslenme, ısıtma, ilaç, giyim ve temizlik gibi 29 türde malzemeden oluşan yardımları ulaştırdı.
´Suriye´de 18 ay içerisinde seçim yapılması konusunda anlaştık´
´Suriye´de 18 ay içerisinde seçim yapılması konusunda anlaştık´
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye görüşmelerinde, 6 ay içinde geçiş sürecini desteklediklerini ve 18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda anlaştıklarını söyledi.
Hac´da son 40 yılın ‘acı´ bilançosu
Hac´da son 40 yılın ‘acı´ bilançosu
Mina´da meydana gelen ve 753 kişinin öldüğü, 887 kişinin yaralandığı izdiham, son 40 yılın en büyük ikinci faciası olma özelliği taşıyor.
Sivas`ta Afgan Kadın Polisler Mezuniyet Heyecanı Yaşadı
Sivas`ta Afgan Kadın Polisler Mezuniyet Heyecanı Yaşadı
Sivas`ta Afgan kadın polisler mezuniyet heyecanı yaşadı SİVAS Polis Meslek Yüksekokulu ve Eğitim Merkezi`ndeki 4 aylık eğitim çalışmalarını tamamlayan 190 Afgan kadın polis adayı, düzenlenen törenle komiser yardımcısı olarak mezun oldu.
Prezident İlham ?liyev Bakı Oksford m?kt?binin yeni binasının açılışında iştirak edib
Prezident İlham ?liyev Bakı Oksford m?kt?binin yeni binasının açılışında iştirak edib
Noyabrın 25-d? Az?rbaycan Respublikasının Prezidenti İlham ?liyev Bakı Oksford m?kt?binin yeni binasının açılışında iştirak edib.
Mescid-i Aksa tehlike altında
Mescid-i Aksa tehlike altında
Kent Meydanında toplanan bir gurup Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yapılan alçakça saldırı kınadı. Sloganlar atarak yetkililere seslenen grup, herkesin yüzünü Mekke ve Kudüs’e dönmesi gerektiğini, Mescid-i Aksa davasının sadece Filistin’in davası olmadığını söyledi.
Afgan kadın polisler Sivas’ta eğitim alacak
Afgan kadın polisler Sivas’ta eğitim alacak
Sivas Polis Meslek Yüksekokulu bu kez 200 Afganlı kadın polise eğitim verecek.
SETENTA SPORTS HD SPOR YAYINLARINI SES’İN ASTRA 5B UYDUSU ÜZERİNDEN YAPACAK
SETENTA SPORTS HD SPOR YAYINLARINI SES’İN ASTRA 5B UYDUSU ÜZERİNDEN YAPACAK
Dünyanın önde gelen spor yayıncılarından Setenta Sports’un özel TV yayınları, SES’in ASTRA 5B uydusu üstünden bölgeye ulaşacak. İki firma arasında yapılan işbirliği ile La Liga’dan Dünya Kupası’na Formula 1’den Dünya Boks Şampiyonası’na kadar dünyanın en önemli spor olayları bölgenin 13 ülkesinde HD olarak gösterilecek.
IŞİD`in silahlarının çoğu ABD ve Çin yapımı
IŞİD`in silahlarının çoğu ABD ve Çin yapımı
Irak ve Suriye`de terör eylemleri ve katliamlarla korku salan IŞİD örgütünün kullandığı cephanenin yarıya yakınının ABD ve Çin yapımı olduğu belirlendi.

DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
24 / 8 °C
Güneşli
Çarşamba
13 / 6 °C
Parçalı bulutlu
Perşembe
15 / 4 °C
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi