ESTAŞ, İSTİHDAMA DEVAM EDİYOR
Dünyanın birçok ülkesine ürettiği ürünleri pazarlayan Eksantrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ESTAŞ), Sivas´ı eksantrik kam milinin başkenti yapacak çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 41 yıl önce kurulan Türkiye´nin ilk ve en büyük kam mili üreticisi olan ESTAŞ, İŞ-KUR ile ortaklaşa 150 kişiyi kapsayan işbaşı eğitim programı düzenledi. Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programda konuşan TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz; Türk sanayisinin gözdesi ilimizin gururu ESTAŞ´tan övgü ile bahsetti. ESTAŞ yönetiminin çok başarılı olduğunu ifade eden AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz, “Bu yıl içinde Sivas´ta en büyük istihdamı gerçekleştirdikleri için ESTAŞ´ın değerli yöneticilerini tebrik ediyorum. İşbaşı eğitim programı ile ESTAŞ´ta çalışacak kardeşlerime de bu dönemin hayırlı-uğurlu olmasını diliyorum. İnanıyorum ki yapacakları çalışmalarla ESTAŞ ailesini daha da büyütecekler. Bu büyüme aynı zamanda ESTAŞ´ın yeni istihdam kapısı açmasına da vesile olacaktır” dedi. Sivas´ın ve ülkemizin kalkınması için azimle çalıştıklarını söyleyen ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin ise “Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın destekleri bizi daha çok çalışmaya sevk ediyor. Sayın Bakanımıza teşekkürü bir borç biliyorum” diye konuştu.
Tarih: 24.9.2018 21:03:45/ 4124okunma / 0yorum

NACİ YILDIZ

Sivas´ın önemli sanayi kuruluşları arasında başı çeken Eksantrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ESTAŞ), istihdam sağlamaya devam ediyor. Son 2 yılda bünyesine kattığı elemanlarla personel sayısında ciddi oranda yükselme sağlayan Sivas´ın gururu ESTAŞ, İŞ-KUR ile ortaklaşa 150 kişiyi kapsayan işbaşı eğitim programı düzenledi. Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen işbaşı eğitim programına Vali Davut Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)  Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, İŞ-KUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Kadir Boztepe, ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş  ve işbaşı eğitim programı kapsamında istihdam edilecek 150 personel katıldı.

“150 KİŞİYİ DE ESTAŞ CAMİASI

İÇERİSİNDE GÖRMEYİ ARZU EDİYORUZ”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, 2018 yılında ikinci defa işbaşı eğitim programını hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Yılbaşı itibariyle 90 arkadaşımızı işbaşı eğitimi yaptırmak için başlatmıştık. Şimdi 150 arkadaşımıza yeniden işbaşı eğitimi vereceğiz. İnşallah eğitimden sonra 150 kişiyi de ESTAŞ camiası içerisinde görmeyi arzu ediyoruz” dedi.

TİMUÇİN: MESLEĞİNİZİ İYİ ÖĞRENİN

ESTAŞ olarak Sivas´ın ve ülkemizin kalkınması için azimle çalıştıklarını belirten Timuçin, “Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´ın destekleri bizi daha çok çalışmaya sevk ediyor. Sayın Bakanımıza teşekkürü bir borç biliyorum.  Kursiyer arkadaşlarımdan özellikle şunu rica ediyorum. ESTAŞ´ın bu güne gelmesinde personelin  çok büyük rolü var, bu firmayı bu noktaya getirdiler ve şu anda da sizler için bir iş ortamı oluşturdular. Sizlerin de çok iyi çalışarak, mesleği çok iyi öğrenerek, bu firmayı daha büyük yerlere götürmeniz mecburiyetinde olduğunuzu unutmamanız gerekiyor” diye konuştu.

/resimler/2018-9/24/2106259011790.jpg

“ADIMLARIMIZDAN RAHATSIZ OLAN ÜLKELER VAR”

Dünyada ülkeler arasında ciddi mücadelelerin yaşandığına dikkat çeken Timuçin, işbaşı eğitim programı kapsamında eğitim görecek 150 kişiye önemli uyarılarda bulundu. ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Milletler birbirleriyle her yönden rekabet ediyorlar, birbirlerini devamlı geçmeye çalışıyorlar. Bizim  ülkemiz de şu anda kırılma noktasında. Yani daha güçlü bir ülke olmanın büyük adımlarını atıyoruz ve bizim bu adımlarımızdan rahatsız olan ülkeler var. Bu ülkelerin önümüzü kesmemesi için çok çalışmamız, kendimizi çok iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Sizden rica ediyorum, lütfen kendinizi yetiştirin. Hangi işi yaparsanız yapın kendinizi geliştirin ve bu ülkeye, bu şehre hizmet edin.”

“ESTAŞ, EN GÜZEL ÖRNEKLERDEN BİRİSİ”

ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin´in ardından konuşan İŞ-KUR İl Müdürü Hikmet Canpolat ise ESTAŞ´ın Sivas´ın en önemli firmaları arasında yer aldığının altını çizdi.  İşbaşı eğitim programının hayırlara vesile olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Canpolat, “İşbaşı eğitim programı mesleğe ihtiyaç duyulan alanlarda sektörün kendi içerisinde kendi iş hayatına entegre edeceği personeli alıp belli süre kendi bünyesinde iş başında eğitmesi ve bu eğitim sürecinde de personel giderlerinin finanse edilmesini içeriyor. Bu anlamda firmanın çalıştırdığı personel sayısının yüzde 30´una kadar kurumumuz personel katkısı yapıyor ve bu personelleri imalat sektöründe 6 aya kadar finanse ediyor. Şu anda 130 civarında kursiyerimiz var. Bu 150 kişiye tamamlanacak. Bu 150 kişi firma bünyesine dahil olacak. Arkadaşlarımız eğitim süreçlerini tamamladıktan sonra firmanın kanunen yüzde 50´sini istihdam etme zorunluluğu var. Fakat burada güzel bir husus var. ESTAŞ yüzde 50 bandını baz almıyor. İstihdam edeceği en yüksek rakamı istihdam ediyor. ESTAŞ ilimizde kamu ile özel sektörün el ele vererek istihdamda sağlamasının en güzel örneklerinden birisi” açıklamasında bulundu.

/resimler/2018-9/24/2107386044534.jpg

“SİVAS LİDER”

Sivas´ta istihdam alanında çok güzel adımlar atıldığının altını çizen İl Müdürü Canpolat, “İlimiz istihdam anlamında her geçen gün çok güzel mesafeler kat ediyor. Yeni girişimci yatırımcılar geliyor. Yakın geçmişte açılan Yasin Tekstil adlı bir fabrikamız var. Bunun dışında Febit Grup diye bir grup geliyor. 12 tane fabrikasını buraya getiriyor. Ciddi anlamda istihdama ihtiyaç var, işgücüne ihtiyaç var. Son dönemde de işgücüne dahil ettiğimiz nüfusta  özellikle genç nüfusta çok ciddi oranda bir yükselme var. Şunu da ilave olarak ifade etmek istiyorum: Bakanlığımızın belirlemiş olduğu 23 kalem istihdam hedefi var. Sivas, bu 23 kalem istihdam hedefinde kendi bölgesindeki 9 il içerisinde lider. Bu  iller arasında Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Hatay, Trabzon gibi büyük şehirler  de var. Bu iller içerisinde Sivas bugün itibariyle birinci ve Türkiye genelinde de bu hedeflerde Konya´dan sonra ikinciyiz. Yıl sonuna kadar birinci olmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ESTAŞ, KURUMSAL TECRÜBESİ OLAN BİR FİRMA”

Kayıt dışı istihdam ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Kadir Boztepe de ESTAŞ´ın bu anlamda örnek bir kuruluş olduğunu belirterek, “ESTAŞ; 40 yıla yakın bir kurumsal tecrübesi ve bilgi birikimi olan bir firma. Biz bunlardan ziyadesiyle faydalanıyoruz. ESTAŞ; Sivas´taki diğer kurumlara ve kurumsal olmaya aday diğer firmalara örnek. Yaptıkları işin çok tehlikeli olmasına rağmen çok şükür iş kazasına maruz kalınmamış olunmasını bu konuda göstermiş oldukları hassasiyete bağlıyoruz” dedi.

/resimler/2018-9/24/2108477764545.jpg

SİVAS, II. OSB İLE KALKINACAK

Sivas´ta 4-A kapsamında çalışan 96 bin sigortalı olduğunu dile getiren İl Müdürü Boztepe, “Biz bunu en kısa sürede 100 binin üzerine çıkararak Sivas´a katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu 100 bin hedefinin tutturulması için ESTAŞ gibi firmaların  Sivas´ta olması gerekiyor. Sayın Bakanımızın gayretleri ve Sayın Valimizin de çabalarıyla çok şükür II. Organize Sanayi Bölgesi´nin projesi hazırlandı, ihalesi yapıldı. İnşallah en kısa zamanda çalışan sayıları ve sigortalı çalışan sayılarında artış olacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

“ESTAŞ, BU ÜLKENİN SERVETİ”

ESTAŞ´ın istikrarlı bir firma olduğunun altını çizen Vali Davut Gül ise “ESTAŞ´ın bir hedefi var. 2023 yılında çalışan sayısını yani ailesini 2023´e çıkarmak istiyor. Bunu da her 2-3 ayda bir  İŞ-KUR´un, SGK´nın yani devletin desteği ile 150´şerli olarak yapıyor. Devlet; eğitim, sağlık, güvenlik, adalet başta olmak üzere altyapı hizmetlerini yapıyor. Devlet; hem 1. Organize´de hem II. Organize´de bir yatırımcı geldiğinde en iyi şartlarda yatırım yapabileceği ortamı sağlıyor. Bunun güvenliğini sağlıyor. Türkiye´yi de Sivas´ı da istihdam anlamında büyütecek olan özel sektör. Çok şükür ESTAŞ gibi bir kuruluşumuz var. Keşke Sivas´ta ESTAŞ gibi 10 kuruluşumuz daha olsa da Sivas daha büyüse. ESTAŞ; Sivas´ın, bu ülkenin bir serveti.  Başta ESTAŞ´ın ortakları, Genel Müdürü olmak üzere bize her konuda destek veren Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

/resimler/2018-9/24/2109201671426.jpg

“ESTAŞ´IN DEĞERLİ YÖNETİCİLERİNİ TEBRİK EDİYORUM”

Vali Gül´ün ardından söz alan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)  Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz da “Bu yıl içinde Sivas´ta en büyük istihdamı gerçekleştirdikleri için ESTAŞ´ın değerli yöneticilerini tebrik ediyorum. İşbaşı eğitim programı ile ESTAŞ´ta çalışacak kardeşlerime de bu dönemin hayırlı-uğurlu olmasını diliyorum. İnanıyorum ki yapacakları çalışmalarla ESTAŞ ailesini daha da büyütecekler. Bu büyüme aynı zamanda ESTAŞ´ın yeni istihdam kapısı açmasına da vesile olacaktır” dedi.

/resimler/2018-9/24/2109562765923.jpg

“İŞSİZLİĞİ EN AZA İNDİRECEĞİZ”

Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) geçtiğimiz hafta çalışma hayatına ilişkin istatistiki rakamları açıkladığını ifade eden Yılmaz, rakamlar üzerinden ekonomiyi değerlendirdi. Milletvekili Yılmaz, şu şekilde konuştu: “Geçen yıldan bu Haziran´a kadar Türkiye´de artan istihdam sayısı 611 binin üzerinde. İyi haberler var. Tarımda istihdam düşüyor, düşmesi lazım. Yüzde 19,2. Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde  böyle bir rakam olmaz. 5´i geçmemesi lazım. Bizde 19,2. İyi bir haber var. Sanayideki ve hizmet sektöründeki istihdam artıyor. 29 milyon 314 bin kişi istihdam edilmekte Türkiye´de. İstihdam oranı ise yüzde 48,4´e yükseldi. Bu dönemde tarım sektöründe 133 bin kişilik bir azalma oldu. Tarım dışı sektörlerde ise 744 bin kişi artma oldu. İstihdam edilenlerin yüzde 19,2´si tarımda çalışıyor ama tarım aynı zamanda gizli işsizlik taşır. Yani bir kişinin yapacağı işi 3 kişi yapıyorsa burada 2 kişi gizli işsiz demektir. O 2 kişiyi aldığınızda yine aynı neticeyi elde ediyorsanız o halde o kişinin emeğine yazık demektir. Yine sanayide çalışanların oranı yüzde 19,6. İnşaat sektöründe çalışanların oranı da 7,2. Hizmet sektöründe çalışanların oranı yüzde 54. Türkiye istihdamda doğru ve sağlıklı bir yapıya gidiyor. Bugün ülkemizin en öncelikli çalışması gereken yüzde 10,2 olan işsizlik oranını yüzde 5´in altına düşürmektir. Bunun için de yatırım yapılması lazım. Yatırım yapmadan işsizliği azaltmak mümkün değil. Yeni yeni fabrikalar açmadan işsizliği düşürebilmek mümkün değil. İşte II. Organize Sanayi Bölgesi başladı. Allah nasip ederse daha iyi bir noktaya geleceğiz. 2002 yılında I. OSB´de 935 çalışan vardı. Bugün  sadece ESTAŞ´ta bin kişi çalışıyor. OSB´de 8 bin kişiye yakın kişi çalışıyor. II. Organize´yi de hayata geçirdiğimizde öncelikli sorunlarımız arasında yer alan işsizliği de en aza indireceğiz. Bunun için ne yapmak lazım? Yatırım gerek. Bunun için de güven ve istikrar olması lazım.  Ülkede güven ve istikrar olmasa yatırım yapabilmek mümkün değil. Yatırımcı nerede istikrar görürse oraya yatırım yapar. Önümüzdeki dönemde daha çok çalışacağız. Bunu başarırsak ülkemizin yarını çok daha iyi olacaktır. Bu düşüncelerle ESTAŞ yöneticilerini başarılı yönetimleri nedeniyle tebrik ediyor, bu işbaşı eğitiminin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”      

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, ESTAŞ yönetimi ve işbaşı eğitim programı kapsamında istihdam edilecek kişiler hatıra fotoğrafı çektirdi.

/resimler/2018-9/24/2121293091971.jpg 

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ESTAŞ İSTİHDAMA DEVAM EDİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali Ayhan: "Üretenin Her Zaman Yanında Olacağız"
Vali Ayhan: "Üretenin Her Zaman Yanında Olacağız"
SİVAS (İHA) - Sivas 1. Organize Sanayi Bölgesi´nde biri dizi ziyaretlerde bulunan Sivas Valisi Salih Ayhan, üretenin her zaman yanında olacaklarını söyledi.
Uzunkaya: “İstihdamını arttıran bir ülke var ortada”
Uzunkaya: “İstihdamını arttıran bir ülke var ortada”
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde üçüncü çeyrek itibari ile iş gücü artışı 609 bin kişi oldu. Türkiye´nin genç nüfusu var, biz de ise 778 bin insan iş gücü piyasasına katıldı. Dolayısıyla istihdamını arttıran, kadın istihdamını arttıran bir ülke var ortada” dedi.
“Esnafımıza kolaylık sağlanmalı”
“Esnafımıza kolaylık sağlanmalı”
Esnafların sigorta primlerini ödemekte zorlandığını ifade eden Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, “Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü hafifletilmelidir. Esnaf ve sanatkarlarımızın durumunun değerlendirilerek sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılmasını ümit ediyoruz” dedi.
Gurbetçi Sivaslı´dan memleketine yatırım
Gurbetçi Sivaslı´dan memleketine yatırım
Hollanda´da yaşayan Sivaslı işadamı Murat Temiz, memleketine kozmetik fabrikası kuracak. 10 milyon lira yatırım tutarındaki fabrikada kozmetik ürünleri üretilecek. Yeni fabrika Sivas´tan tüm dünyaya mal satarak, ilimize katma değer sağlayacak.
MÜSİAD´IN YENİ BAŞKANI EMİNOĞLU
MÜSİAD´IN YENİ BAŞKANI EMİNOĞLU
Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Salim Eminoğlu´na Sivas Başkanlığı Görevini Tevdi Etti.
İstanbul´dan köyüne döndü, istiridye mantarı yetiştiriyor
İstanbul´dan köyüne döndü, istiridye mantarı yetiştiriyor
İSTANBUL´da 28 yıl çalıştıktan sonra memleketine geri dönen evli ve 2 çocuk babası Yusuf Battal (46), köyünde istiridye mantarı yetiştirmeye başladı. Sivas´ın tek istiridye mantar yetiştiricisi olan Battal, 112 metrekare alanda ürettiği ürünleri Sivas ve çevresine satıyor. Yaklaşık 5 ton üretim yapan Battal, talebe yetişebilmek için 2 ünite daha açmayı planlıyor.
Genç girişimciler Sivas´ta buluşuyor.
Genç girişimciler Sivas´ta buluşuyor.
Genç MÜSİAD Sivas Şube Başkanı Mustafa Hazırbulan, bu yıl 6´ncısı düzenlenecek olan Türkiye´nin ve Dünya´nın her tarafından genç girişimci ve işadamlarının katılacağı Uluslararası Genç İşadamları Kongresine Sivaslı tüm gençleri davet etti.
Sivas´ta patates hasadı başladı
Sivas´ta patates hasadı başladı
SİVAS İl Tarım ve Orman Müdürlüğü´nün ´Patates Tarla Günü´ etkinliği ile hasat başladı.
Sivas Günleri´ne ESTAŞ damgası
Sivas Günleri´ne ESTAŞ damgası
41 yıl önce kurulan Türkiye´nin ilk ve en büyük kam mili üreticisi olan Eksantrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ESTAŞ), Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) tarafından bu yıl 4´üncüsü gerçekleştirilen “Başkent´te Sivas Günleri” etkinliğine damga vurdu. ESTAŞ´ın standı ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.
Ziraat Bankası, talep toplamaya başladı
Ziraat Bankası, talep toplamaya başladı
Ziraat Bankası Sivas Bölge Yöneticisi Dr. Murat Serdar Bulut, ilimizde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı ile ilgili olarak talep toplama işlemlerine başladıklarını söyledi.
Vali Gül,  "Sivas Önemli Bir Merkez Kazandı"
Vali Gül, "Sivas Önemli Bir Merkez Kazandı"
Vali Davut Gül, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) yönetim kurulu toplantısı ve proje kapanış etkinliğine katıldı.
Bakan Özlü: Biz Türkiye´nin geleceğiyiz
Bakan Özlü: Biz Türkiye´nin geleceğiyiz
BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Biz yapacaklarımızla farklıyız. Bizim 2023, 2053, 2071 vizyonumuz var. Bakın hiçbir partide geleceğe matuf bu şekilde önemli adımlar göremezsiniz. Biz geleceğin partisiyiz, biz Türkiye´nin geleceğiyiz" dedi.
121 ÇİFTÇİYE DAMIZLIK KOYUN VERİLECEK
121 ÇİFTÇİYE DAMIZLIK KOYUN VERİLECEK
´Köyden şehire gitme hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol´ projesi hakkında bilgiler veren Tarım İşletmeleri Genel Müdürü İsmail Şanlı, Sivas´ta 122 çiftçinin projesinin bankalar tarafından kabul edildiğini söyledi. Şanlı; "Bu çiftçilerimize 21 bin 900 damızlık koyunu vererek Sivas´a kazandırmış olacağız. Böylece çiftçilerimizi sözleşmeli üretim sistemine dahil etmiş oluyoruz" dedi.
“İstihdam varsa gerçek büyüme vardır”
“İstihdam varsa gerçek büyüme vardır”
ESTAŞ oryantasyon programı kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Türkiye büyümekte, güçlenmekte. İstihdam, büyümenin sosyal refaha yansıyan temel alanıdır. Nüfusumuz genç, bu yüzden artan iş gücüne nitelikli iş gücü sağlamayı ve istihdam dostu büyümeyi esas alıyoruz. İstihdam varsa orada gerçek büyüme vardır" dedi.
Bakan Yılmaz: Türkiye´nin önceliği yıllar önce terördü, şimdi ekonomi
Bakan Yılmaz: Türkiye´nin önceliği yıllar önce terördü, şimdi ekonomi
MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye´nin öncelikli konusunun değiştiğini ifade ederek, "Yıllar önce Türkiye´nin önceliği veya herkesin konuştuğu birinci konu terördü ama şimdi önceliğimiz ekonomi" dedi.
EKEN, TOBB TSO KONSEY ÜYESİ OLDU
EKEN, TOBB TSO KONSEY ÜYESİ OLDU
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, TOBB´da gerçekleştirilen seçimli 74. Genel Kurul´da TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi´ne Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilme başarısı gösterdi.
TSO´DAN BAKAN YILMAZ´A ZİYARET
TSO´DAN BAKAN YILMAZ´A ZİYARET
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken başkanlığında ki Oda heyeti Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ı Ankara´da ziyaret etti.
´Hanımeli Çarşısı´ emeğe değer katıyor
´Hanımeli Çarşısı´ emeğe değer katıyor
SİVAS´ta, ev ekonomisine katkı yapmak isteyen kadınlar, evlerinde büyük emekle yaptıkları el işlerini Sivas Belediyesi´ne bağlı Hanımeli ve El Sanatları Çarşısı´na getiriyor. Ürünler, çarşıda satıldıktan sonra paraları da kadınların hesaplarına yatırılıyor. Yaklaşık 10 yıl önce kurulan, 1800 üyeli Hanımeli Çarşısı´nda el emeği, göz nuru ürünler satışa sunuluyor.
TÜMSİAD Eskişehir´de Gündemi Değerlendirdi
TÜMSİAD Eskişehir´de Gündemi Değerlendirdi
2017 yılı faaliyetlerini değerlendirmek ve 2018 yılı bölge eylem planlarını istişare etmek üzere TÜMSİAD İç Anadolu Bölge Toplantısı gerçekleştirildi.
BAŞKANLAR KURULU VALİ GÜL´Ü KONUK ETTİ
BAŞKANLAR KURULU VALİ GÜL´Ü KONUK ETTİ
TSO öncülüğünde kurulan Başkanlar Kurulu´nun 37. toplantısına Vali Davut Gül konuk olarak katıldı. Sivas´ı ilgilendiren tüm konuların masaya yatırıldığı toplantıda, projeler ve hedefler konuşuldu. Vali Gül, Sivas gündemini yakından ilgilendiren tüm konulara açıklık getirdi.
ÇEDAŞ GENEL MÜDÜRÜ AKBAĞA TRT RADYO´YA KONUK OLDU
ÇEDAŞ GENEL MÜDÜRÜ AKBAĞA TRT RADYO´YA KONUK OLDU
“Nükleer Enerji Santralleri enerji arz güvenliğimiz açısından büyük önem taşıyor”
ESTAŞ, istihdama devam edecek
ESTAŞ, istihdama devam edecek
1977 yılında kurulan ve Türkiye´nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi olan ESTAŞ; 2017 yılının değerlendirildiği olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi.
SİVAS TSO, 5 YILDIZLI ODA HİZMETİ SUNUYOR
SİVAS TSO, 5 YILDIZLI ODA HİZMETİ SUNUYOR
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB tarafından dünya standartlarında hizmet sunan, proje üreten, şehrine değer katan odalar arasında girerek, akreditasyon belgesini yeniledi.
YATIRIM OLMADAN ZENGİNLİK, İSTİHDAM, İŞ VE AŞ OLMAZ
YATIRIM OLMADAN ZENGİNLİK, İSTİHDAM, İŞ VE AŞ OLMAZ
TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi´nde gerçekleştirilen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) tanıtım toplantısına katıldı.
Başkan Aydın, "Pazarlarımızı Modern Bir Yapıya Kavuşturacağız"
Başkan Aydın, "Pazarlarımızı Modern Bir Yapıya Kavuşturacağız"
Başkan Aydın, SivasBelediye Başkanı Sami Aydın Pazarcılar Esnaf Odası´nı ziyaret etti.
“İstihdam oluşacak”
“İstihdam oluşacak”
Yaklaşık 11 ay önce temeli atılan Kars Lojistik Merkezi´nde incelemelerde bulunduklarını ifade eden TCDD Sivas 4. Bölge Müdürü Mustafa Korucu, “Lojistik firmaları Kars´a üs kuracak ve istihdam oluşacak. Ülkemize özellikle Kars´a büyük değer kazandıracağına inanıyorum” dedi.
Hızlı tren projesinde Çalışmalar son sürat
Hızlı tren projesinde Çalışmalar son sürat
Hızlı trenin 2019 yılında hizmete gireceğini ifade eden Vali Davut Gül, “Alt ve üst yapı çalışmaları devam ediyor. Hızlı tren aynı zamanda Erzincan´a da gidecek, ilimize bağlı Hafik, Zara ve İmranlı ilçelerimiz bu hizmetten faydalanmış olacak” dedi.
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ
Sivas´ta bir dizi temaslarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sareoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Yerli otomobilin görücüye çıkacağı tarih belli oldu
Yerli otomobilin görücüye çıkacağı tarih belli oldu
Türkiye´nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Koordinatörü Metin Sancar, Cenevre Fuarı´nda dünyaya yerli otomobili anlattı. Yerli otonun ilk prototipi 2019´da Cenevre´de sergilenecek.
DERMOKİL, DÜNYA PAZARINA AÇILDI
DERMOKİL, DÜNYA PAZARINA AÇILDI
Yerli sermaye ile yerli bir markayı sektöre kazandıran Dermokil, başarılarını Türkiye´nin yanı sıra yurtdışında da sürdürerek, global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Dermokil Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Karaca, “Dermokil, doğallığı kaliteyle birleştirerek yurt dışında da takip edilen bir Türk markası haline gelmiştir” dedi.
YENİ KURULACAK SANAYİ İÇİN BAKANLIKTAN ONAY…
YENİ KURULACAK SANAYİ İÇİN BAKANLIKTAN ONAY…
Sivas´ta şehir içerisinde kalan küçük sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması için Sivas Belediyesi öncülüğünde Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odasının da desteğiyle yürütülen çalışmalara Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından onay çıktı.
Sivas´ta Akıllı Çöp Konteyner Uygulaması
Sivas´ta Akıllı Çöp Konteyner Uygulaması
Sivas Belediyesi akıllı çöp konteynerleri uygulamasını başlattı.
OSB, SİVAS´IN CAN DAMARI
OSB, SİVAS´IN CAN DAMARI
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osmanı Yıldırım, Organize Sanayi Bölgesi´nin Sivas´ın gelişimi açısından büyük önemi olduğunu kaydetti Yıldırım, “Sanayimiz iyi olursa Sivas iyi olur. Sivas iyi olursa Türkiye iyi olur” dedi.
ESTAŞ ÖDÜLE DOYMUYOR
ESTAŞ ÖDÜLE DOYMUYOR
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye´nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG´de şampiyonlar belli oldu. 5 farklı kategoride Türkiye´nin en inovatif şirketlerinin yarıştığı İnovaLİG´de Sivas Eksantrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ESTAŞ) “İnovasyon Kaynakları” kategorisinde 10´uncu oldu.
Coşkun, ”Türkiye, Mağdurlar İçin Umut Oldu”
Coşkun, ”Türkiye, Mağdurlar İçin Umut Oldu”
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sivas Başkanı Avukat Mustafa Coşkun: “Türkiye, mazlum ve mağdurlar için UMUT olmuştur” dedi
Gül´ Organize Sanayi Bölgesine Ziyaret
Gül´ Organize Sanayi Bölgesine Ziyaret
Vali Davut Gül, Organize Sanayi Bölgesi´nde çeşitli temaslarda bulundu.
CK Çamlıbel Elektrik öğrencileri ödüllendirdi
CK Çamlıbel Elektrik öğrencileri ödüllendirdi
Milli Eğitim Müdürlüğü ve CK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış AŞ işbirliğinde düzenlenen “Enerji Verimliliği” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.
Yıldız; işletmeleri ziyaret etti
Yıldız; işletmeleri ziyaret etti
İl Tarım Müdürü Seyit Yıldız,Genç Çiftçi Projesi kapsamında, Büyükbaş Hayvancılık projeleriyle hibe desteği alan genç çiftçi işletmelerini ve İlimizde inşaatları tamamlanan “DAP Projesi” yatırımcılarına ait işletmeleri ziyarette bulundu.
 Gül: "Köylerimizin Standartları Yükselecek"
Gül: "Köylerimizin Standartları Yükselecek"
Vali Davut Gül, merkeze bağlı bazı köylerde incelemelerde bulundu. Kırsalda yaşayan vatandaşların sorunlarını dinlemeye devam eden Vali Gül, ilk olarak Kovalı köyüne gitti. Köy girişinde vatandaşlar tarafından karşılanan Gül, eski okul binasında köy sakinleri ile bir süre sohbet ederek, sorun ve talepleri dinledi.
ESTAŞ İLKLERE İMZA ATIYOR
ESTAŞ İLKLERE İMZA ATIYOR
Sivas´ta dünyaca ünlü araçlara eksantrik mili üreten Sivas Eksantrik Sanayi ve Ticaret AŞ (ESTAŞ), Türkiye´de bir ilke imza atarak; tümör protezleri, titanyum vida ve çivi sitemleri ile spiral cerrahi sistemleri ve kilitli plaklar üretmeyi başardı.

DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çoban uyudu mu kurt emin olur.

Mevlana
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi