?Esnafımıza kolaylık sağlanmalı?

Esnafların sigorta primlerini ödemekte zorlandığını ifade eden Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, ?Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü hafifletilmelidir. Esnaf

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, sigorta primlerinin 2019 yılında 882 TL´ye yükseldiğini ifade ederek, esnafın primlerini ödemekte zorlandığını söyledi.

 Bağkur primlerinin asgari ücretle birlikte arttığına dikkat çeken SESOB Başkanı Beşir Köksal,  ?Esnaf ve sanatkarlarımız kendi öz sermayesi ile ailesinin geçimini sağladığı gibi yanında çalıştırdığı işçilerle de istihdama katkı sunmaktadır. 2018 yılında yaşanan ekonomik dalgalanma esnaf ve sanatkarlarımızı da çok etkilemiştir. Esnafımız buna rağmen ayakta kalmak ve esnaflığını devam ettirmek için mücadele ederken, primlerin artması ile esnafımız hayal kırıklığına uğramıştır. Bağkurlu esnaf ve sanatkarlarımızın 2016 yılında en düşük 568 TL olan sigorta primleri 2017´de   613 TL´ye yükselmişti. 2018 itibariyle ise en düşük 700 TL olarak belirlenmişti. Ancak 2019 yılı için bürüt asgari ücretin 2 bin 558 TL olması ile bu tutar 182 TL artışla 882 TL´ye yükseldi? dedi.

 ?SİGORTA YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ?

Sivas´ta esnaf ve sanatkarın primlerini ödemekte güçlük çektiğinin altını çizen Başkan Köksal, ?Hem kendi sigorta primini hem de yanında çalıştırdığı işçinin sigorta primi, dükkan kirası ve giderleri derken, esnafımız belini doğrultamıyor. Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü hafifletilmelidir. Piyasa şartları da göz önüne alındığında esnafımız neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Esnaf ve sanatkarlarımızın durumunun değerlendirilerek sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılmasını ümit ediyoruz? diye konuştu.

 ?ESNAF, PRİM YÜKÜNDEN KURTARILMALI?

 SESOB Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkarların prim artışı ile zor durumda kaldığını belirterek, ?Esnafımızın yeniden ayağa kalkabilmesi için prim yükünden kurtarılması gerekiyor. Sigorta primlerinde  esnafa sağlanacak kolaylık doğrudan  ekonomiye ve istihdama da etki etmektedir. Esnafın sigorta primleri düşerse yanında çalıştırdığı eleman sayısı da artar , istihdama katkı da sağlar. Daha fazla kişiye istihdam sağlayacağından dolayı da SGK´nın sigorta primlerinden elde ettiği tahsilat da artar. Sigorta primlerinin düşürülmesi esnafımızı da piyasayı da rahatlatacaktır? açıklamasında bulundu.

 

           

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com