Eken: Tüm Sektörler Mücbir Sebep Kapsamına Alınsın

Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Nisan ayı sonuna kadar alınan tedbirlere tüccar ve esnafımız bir şekilde dişini sıkarak, çaba göstererek katlanacaktır.

Ama bu durum Mayıs ve Haziran aylarına kadar sürecek ise alınan tedbirler yetersiz kalacaktır. Bu nedenle sektör ayrımı yapılmadan tüm sektörlerin mücbir sebep sayılmasını bekliyoruz” dedi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Koronavirüs (KOVİD-19) salgının iş dünyası üzerine etkilerini, üyelerden gelen talep ve beklentileri değerlendirdi.
Salgın sürecinde sıkıntı yaşayan tüm üyelere ve vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Eken, “Koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına aldı. İnşallah bu virüsün şifasını da Rabbim verecektir. Bununla ilgili tedbirleri başta cumhurbaşkanımız olmak üzere bilim kurulu açıklamalar yapıyor. Sivas’ta da Valimiz başkanlığında İl Pandemi Kurulu oluşturuldu. Valimiz, bizi de o kurulda görevlendirdi. Esnaf ve tüccarlarımızın yaşadığı sıkıntıları dile getiriyoruz. Yaptığımız toplantılarda İl Sağlık Müdürlüğümüzün vermiş olduğu bilgiler ile kararları görüşerek alıyoruz. Bizim dışımızda ülke genelinde alınan tedbirler var. Bununla ilgili olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımıza teşekkür ediyorum. Devletimizin sonuna kadar yanındayız ve her şartta ve koşulda da yanında olmaya devam edeceğiz.
Ancak temsil ettiğimiz üyelerimizin de sıkıntıları gerçekten büyük. Alınan tedbirler gereğince iş yerleri kapatıldı. Bu sektörler ile ilgili devletimiz mücbir sebep sayarak tedbirler aldı. Ama bu tedbirlerin tüm sektörleri kapsaması ile ilgili taleplerimiz dile getirmek istiyoruz. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sivas ile ilgili görmüş olduğumuz sıkıntıları Odalar ve Borsalar Birliğimize haftalar öncesinden gönderdik. Bunların birçoğu başkanımızın gayretleri ile gerçekleştirildi. Nisan ayı sonuna kadar alınan tedbirlere tüccar ve esnafımız bir şekilde dişini sıkarak, çaba göstererek katlanacaktır. Ama Mayıs ve Haziran aylarına kadar sürecek ise bu durum bu alınan tedbirler yetersiz kalacaktır” dedi.
Eken, devletin yanında olduklarını yineleyerek, beklenti ve taleplerini sıraladı; “Hem Sivas İl Pandemi Kurulunda yapılan çalışmaları Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak takip ediyoruz, hem de üyelerimizin taleplerini yetkililere bildiriyoruz. Bakanlığımız ve Odalar Birliğimize iletmiş olduğumuz taleplerimizin en başında gelen 5-6 maddemiz daha var.
Sektör ayrımı yapılmadan tüm sektörlerin mücbir sebep sayılması. Kapanan sektörler sıkıntıda olsa bile kapanmayan sektörlerimiz de sıkıntıda. Bu anlamda tüm tüccar ve esnafımızın mücbir sebepler arasına alınmasını talep ediyoruz.
Olmazsa olmazımız işveren desteği, İşçi ödeneğinde 450 gün ve 60 gün şartının tamamen kaldırılmasını, tüm işverenlerimize işçi çıkarmamak kaydıyla verilmesini talep ediyoruz.
Mart, Nisan ve Mayıs ayında ödenecek olan SSK’lar mücbir sebep sayılanlar için ertelenmişti. Biz bu ertelemenin tüm sektörleri kapsamasını, hatta devletimizin imkanları buna müsaitse, şartlar uygunsa ödemelerin alınmamasını talep ediyoruz.
Biz talep etmek zorundayız. Taleplerimizin hepsi sonuçlanmayabilir ama mecbur kaldığımız talepleri dile getiriyoruz. Bu üyelerimizin bize bizzat bildirdiği isteklerdir.
Kamu kiracılarına devletimiz kolaylıklar yapıyor. Bunu daha genişleterek tüm kiracıları kapsayan bir kira yardımı olmasını istiyoruz. İşyeri sahiplerimizin gerektiğinde taşın altına ellerini koyacaklarını biliyorum. Durumu müsait olanların kiralarını erteleme, indirim yapma gerekirse 1-2 ay kira almamalarını buradan rica ediyoruz. Kamu kurumlarımızın da kiracılarının da Nisan, Mayıs, Haziran aylarında kira almamaları veya kiraların ertelenmesini talep ediyoruz.
Esnaflarımıza verilen krediler var. Her esnafımız bu krediden yararlanabiliyor. Ancak kanun gereği Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimiz bundan yararlanamıyor. Halk bankası üzerinden verilen tüm kredilerin esnaf, tüccar ayrımı yapılmadan her işletmeye verilmesini talep ediyoruz.
Kredi Garanti Fonu ile ilgili devletimiz açıklama yaptı. Bununla ilgili bizde oda üyelerimizi bilgilendirdik. Fakat 8 gündür sisteme girilmediği, genel müdürlüklerinden onay gelmediği, sistemsel problemlerin olduğu ve limitlerin istenilen ölçüde verilmediği belirtiliyor. KGF limitlerinin daha fazla artırılarak, şartsız, kredi limitlerine göre verilmesin talep ediyoruz. Burada bankalar ve üyelerimiz arasında problemler çıkıyor. Hazine ve Maliye Bakanımıza tekrar sesleniyoruz. Bütün banka genel müdürlerine talimatlar verilerek bu açıklanan paketlerin tüm üyelerimize verilmesini talep ediyoruz.
Allah devletimize güç versin. Biz bu verilen fırsatlardan daha fazlasını verme gayretinde olduklarını biliyoruz. Odalar Birliği Başkanımız gecesini gündüzüne katarak bu talepleri gerek Cumhurbaşkanımıza gerek bakanlarımıza iletiyor ve mücadele veriyor. İllerimizde ki tüm oda başkanlarımız bunun için çaba içerisindeler. Bu günler gelip geçecek. Yarınların daha refah olacağına inancımız tamdır. Bu 4 ay boyunca Türkiye’miz bir sınavdan geçiyor. Bu sınavı başarıyla vereceğimize olan inancım tamdır. Her şeyimizi devletimizden beklemiyoruz. Öz kaynağı olan firmalarımız işçisine, kirasına destek olabiliyor. Öz kaynağı olmayan, kredi ağırlıklı çalışan esnafımız için düşük faizli, uzun vadede ödenmesi ve şart aranmadan verilen kredi istiyoruz. Özel bankalarımızın da taşın altına ellerini koymalarını bekliyoruz. Kamu bankalarımız hakkında üyelerimizin bizlere ilettiği sorunlar var. Taleplerin çok geç sonuçlandığını veya olumsuz sonuçlandığını söylüyorlar.
Saymış olduğumuz bu taleplerin hepsi geçmiş olduğumuz dönem için olmazsa olmaz talepler.
Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına Odamız, şahsım, meclis üyelerimiz ile destek olduğumuzu ve daha da olacağımızı belirtmek istiyorum.
Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz bir tane. Milletimiz zor şartlarda devletimizin yanında olmuştur. Bugünde yanında olacaklarından şüphemiz yoktur. Ancak şu süreçte ekonominin canlanması için, işsizliğin artmaması için tedbir almak maksadıyla acil paketlerin büyütülmesi, genişletilmesi ve tüm sektörleri kapsayan bir paketle Nisan, Mayıs ve Haziran ayını atlatacağımıza inancım tamdır diyorum. Ticaret ve Sanayi Odası olarak her şartta üyelerimizin yanında olduğumuzu, onların haklarını savunacağımızı, taleplerini yetkililere ileteceğimizi belirtiyorum.”

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com


200 sürekli işçi alınacak

ESTAŞ-üniversite iş birliği meyvelerini verdi

Ankara ile Sivas arasını 2 saate indirecek dev proje hız kesmiyor

Vali Ayhan, dur durak bilmiyor

Vali Ayhan, pide ustası oldu

Sulama kanalından çıkan kurt yavruları şaşkınlık yaşattı

Kısıtlamaya hiçe sayarak trafiğe çıkan alkollü sürücüye ceza yağdı

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta