CU Radyo, her geçen gün büyüyor
´Şehrin genç sesi´ sloganından yola çıkarak yayın hayatına başlayan CU Radyo, her geçen gün daha çok kesime hitap ediyor.
Tarih: 22.11.2016 11:17:38/ 2355okunma / 0yorum

CU Radyo, her geçen gün büyüyor 

´Şehrin genç sesi´ sloganından yola çıkarak yayın hayatına başlayan CU Radyo, her geçen gün daha çok kesime hitap ediyor.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) İletişim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren ve 1 Aralık 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan CU Radyo´nun programları Sivaslılar tarafından beğeniyle karşılanıyor.

CÜ İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Ana Bilim Dalı Başkanı ve CU Radyo´nun koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Zeynep Gültekin Akçay, 98.6 FM frekansından yayın yapan üniversite radyosu hakkında açıklamalarda bulundu.

CU Radyo´nun 2015 Ekim ayında test yayınlarına başladığını ifade eden Akçay,  "1 Aralık 2015´te de aktif olarak yayınlarımıza başladık. 1 KW gücünde vericiye sahibiz. Merakümde kurulu.  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu´nun (RTÜK), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu´ndan  (TRT) özel bir protokol anlaşmasıyla frekans tahsisiyle yayın hayatımıza başladık.    Sadece eğitim, kültür ve öğretim amaçlı yayınlar yapıyoruz. Yaptığımız protokoller çerçevesinde başka yayınlara maalesef yer veremiyoruz. Öğrencilerin çalıştığı bir radyo. Radyoda tek başına ben yokum. Araştırma görevlisi koordinatör yardımcılarımız da var" ifadelerini kullandı.

"AMACIMIZ RADYOCULUĞU ÖĞRETMEK"

Gönüllü 55 öğrenci ile yayınların 24 saat boyunca devam ettiğini aktaran Akçay, "Müzik ağırlıklı olmakla beraber gündüz saat aralığında haber programları, eğitim, kültür, sinema, tiyatro ve spor konularındaki yayınlar canlı yapılmakta. Yayın akışlarımızı anlatan bilgileri içeren bir internet sitemiz var. Sosyal medyada da varız aynı zamanda. Aktif olarak bu mecraları da kullanıyoruz. Canlı yayın yapılan programlarda öğrencilerin yanı sıra öğretim üyeleri de var. Öğrencilerimizi iyi bir eğitimden geçiriyoruz, ardından yayınlara başlatıyoruz. Gönüllülük esasıyla gidiyor. Amatör ruhlu bir iş yapıyoruz. Amacımız öğrencilerimize ve bütün üniversite öğrencilerimize radyoyu sevdirmek, radyoculuğu öğretmek ve bir yandan da bunu keyifle devam ettirmek" açıklamasında bulundu.

"RADYOCULUK EKİP İŞİ"

Canlı yayınlara davet edilen konukların alanında yetkin kişiler olduğunu ifade eden Akçay, "Geçen sene Sivas´ın önünde gelen medya isimleriyle bir program yapılıyordu. Sivas´ın yerel basınının sorunları, hedefleri konuşuluyordu.   Öte yandan çocuklara yönelik 21.30-22.00 saatleri arasında masal programımız oluyor. Her gün banttan yayınlanıyor.  Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde aktif öğrenci olmamasına rağmen Halkla İlişkiler ve Gazetecilik Bölümü öğrencilerinin gönüllülüğü ve hevesleri sayesinde radyo yayınlarımızı götürüyoruz. Önümüzdeki dönem kendi öğrencilerimiz gelince belki 24 saatin tamamında canlı yayın yaparak radyomuzu hareketlendireceğiz.

Radyo yayıncılığı tek değil ekip işidir. Bizim  canlı yayın stüdyomuz var, bir de kayıt  stüdyomuz var. Böylelikle yayınlarda yaşanabilecek aksaklıkları olabildiğince azaltmaya çalışıyoruz. Hedefimiz bu. 1 seneyi doldurmak üzereyiz" şeklinde konuştu.

"BİRİNCİ OLMAYI UMUT EDİYORUZ"

CU Radyo´nun derecelerinden bahseden Akçay, "Kosova ve Türkiye dostluğunu pekiştirme adına Kosova Büyükelçiliği tarafından radyomuza ve koordinatörlerine onur belgesi verildi.   CU Radyo olarak henüz yayın hayatımızın birinci yaşını bile doldurmadan  üniversite radyoları klasmanında  Sihirli Mikrofon Radyo Yarışması ve  Radyo Akademi Radyo Yarışması´nda finale kaldık.Tanıtım sorununu aşarak bu sene inşallah birinci olmayı umut ediyoruz" diye konuştu.

Sivas ve üniversitenin işbirliğiyle CU Radyo´nun daha da gelişeceğini kaydeden Akçay, tarafsızlık ve doğru yayıncılık ilkelerinden taviz vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Araştırma Görevlisi Banu Polat ise rektörlüğün matbaasında basılan ve tamamıyla üniversite öğrencileri tarafından çıkarılan  ´Gazeteci´ adlı uygulama gazetesi hakkında bilgiler verdi.

"ŞEHİRDEN KOPUK DEĞİLİZ"

Uygulama gazetesi ile öğrencilere haber fotoğrafı çekmeyi ve haber yazmayı öğretmeyi hedeflediklerini dillendiren

Polat, "Gazeteyi tamamen öğrencilerimiz hazırlıyor. Öğrencilerimiz haber konularını buluyor, gazetemizin yayın politikası çerçevesinde bizlere bahsediyor ve olabilecek haberleri kendileri yapıyor. Randevu alma noktasında küçük sorunlar yaşayabiliyorlar, bu konuda biz devreye giriyoruz. Onun dışında kendi çabalarıyla yapıyorlar. Bir gazetede nasıl çalışıyorlarsa aynı şekilde kendi çabalarıyla haber bulup yazıyorlar. Derste öğrendiklerini atölyede gelip uygulamaya koyuyorlar kısaca. Biz şehirden kopuk da değiliz. Sadece üniversite içerisindeki haberleri yapmıyoruz. Aksine öğrencilerimiz şehirden haber yapmayı daha çok seviyor. Kurum yöneticileriyle veya şehrin herhangi bir sorunuyla ilgili herkesin merak edebileceği konularla ilgili haber yapıp getirebiliyorlar" diye konuştu.

Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: Radyo geçen büyüyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TGF 57´nci Başkanlar Toplantısına Yoğun Katılım
TGF 57´nci Başkanlar Toplantısına Yoğun Katılım
Türkiye Gazeteciler Federasyonu başkanlığında Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti´nin (AGAD´ın) ev sahipliğinde 57. başkanlar konseyi toplantısı Adıyaman´da gerçekleşti.
Bakan Yılmaz: İnce, imam hatip ortaokullarını kapatmak istiyor
Bakan Yılmaz: İnce, imam hatip ortaokullarını kapatmak istiyor
MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce´nin eğitim alanındaki 1+8+4 sistemine geçireceği açıklamasıyla ilgili olarak, "İmam hatip ortaokullarını kapatmak istiyor. Bu kesinlikle Türkiye´yi geri bıraktırır" dedi.
Vali Gül: İlimize Basın Müzesi Kazandırılacak
Vali Gül: İlimize Basın Müzesi Kazandırılacak
Vali Davut Gül, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle düzenlenen kahvaltı programında basın mensupları ile bir araya geldi.
CHP Milletvekili Atila Sertel´den Bakan Çavuşoğlu´na çay sözü
CHP Milletvekili Atila Sertel´den Bakan Çavuşoğlu´na çay sözü
“Basın İlan zammını imzalayın çay ısmarlayacağım”
"Teşekkürler Türkiye"
"Teşekkürler Türkiye"
http://gazetesehirtv.com. Altıncı ayında
TÜRK DÜNYASI GAZETECİLERİ TÜRKİSTAN´DA BULUŞTU
TÜRK DÜNYASI GAZETECİLERİ TÜRKİSTAN´DA BULUŞTU
Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı´nın düzenlediği, “Türk Dünyası 3.Gazeteciler Şurası”, bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıyan Kazakistan´ın Türkistan şehrinde gerçekleştirildi. Etkinliğe Türk Dünyası kapsamındaki ülkelerden 60 gazeteci katıldı. Vakıf Başkanı Yılmaz Karaca, “Türk Dünyası ülkelerinde görev yapan meslektaşlarımızı arasındaki mesleki ve kültürel iletişimi tesis etmeye devam edeceğiz” dedi.
TGF´YE BİŞKEK´TEFETÖ KUMPASI
TGF´YE BİŞKEK´TEFETÖ KUMPASI
Türkiye Gazeteciler Federasyonu´nun Kırgızistan´ın Başkenti Bişkek´te yaptığı TGF 54.Başkanlar Konseyi Toplantısı, bu ülkede faaliyetlerine yoğun şekilde devam eden FETÖ tarafından sabote edilmek istendi.
İGC´NİN ‘15 TEMMUZ SERGİSİ AÇILDI
İGC´NİN ‘15 TEMMUZ SERGİSİ AÇILDI
İGC´NİN ‘15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNE ANADOLU BASINININ TEPKİSİ´ SERGİSİ AÇILDI
TÜRK DÜNYASI 3.GAZETECİLER ŞURASI KAZAKİSTAN´DA YAPILIYOR
TÜRK DÜNYASI 3.GAZETECİLER ŞURASI KAZAKİSTAN´DA YAPILIYOR
Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, “Türk Dünyası 3.Gazeteciler Şurası´nı, bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıyan Kazakistan´ın Türkistan şehrinde gerçekleştiriyor.
BİG ÇALIŞTAY DÜZENLEYECEK
BİG ÇALIŞTAY DÜZENLEYECEK
YAZILI BASININ DİJİTALE DÖNÜŞÜMÜ VE İNTERNET YASASI ÇALIŞTAYLARI ANA YAPISAL FORUMU DÜZENLENECEK
Artık 1200 gazetenin ilk sayfaları www.bik.gov.tr´de
Artık 1200 gazetenin ilk sayfaları www.bik.gov.tr´de
Artık 1200 gazetenin ilk sayfaları www.bik.gov.tr´de Basın İlan Kurumu´nun (BİK), kurumsal web sitesinden tüm Türkiye´de resmi ilan yayınlama hakkına sahip 1.200´e yakın gazetenin birinci sayfalarına ulaşılabilecek.
Demirgil, basın emekçilerinin 24 Temmuz Basın Bayramı´nı kutladı
Demirgil, basın emekçilerinin 24 Temmuz Basın Bayramı´nı kutladı
Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesajı yayımladı.
Kamera kullanımı eğitimi verilecek
Kamera kullanımı eğitimi verilecek
Türkiye Haber Kameramanları Derneği Sivas´ta, 9-14 yaş grubundaki öğrencilere “Kamera Kullanımı, Senaryo Yazımı ve Montaj” eğitimi verecek.
TGF: ÖZGÜR TOPLUMUN TEMİNATI HÜR BASINDIR
TGF: ÖZGÜR TOPLUMUN TEMİNATI HÜR BASINDIR
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeni ile yaptığı açıklamada, "Özgür toplumun teminatı hür basındır" dedi. Karaca´nın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
Karaca: TGF´ye atılan çirkin bir iftiradır
Karaca: TGF´ye atılan çirkin bir iftiradır
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “TGF ‘FETÖ Terör Örgütü ile işbirliği yapmıştır´ denilerek, federasyonumuza atılabilecek en çirkin iftira atılmıştır. Bu iftirayı atan, meslektaşımız demeye dahi dilimizin varmadığı Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy´u, yasal haklarımız saklı kalmakla birlikte, şiddetle kınıyoruz” dedi.
“ Gazete Şehir Sivas´ın gözü kulağı”
“ Gazete Şehir Sivas´ın gözü kulağı”
Vali Davut Gül, “Gazete Şehir, ilimizde faaliyetini sürdüren önemli gazetelerden birisi. Zevkle takip ediyorum. Zengin içeriği ve kaliteli baskısı ile Sivas´ın gözü kulağı” dedi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Sivas´ta bazı kurum müdürleri ve oda başkanları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Yıldız, Ersöz´ü ziyaret etti
Yıldız, Ersöz´ü ziyaret etti
Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Naci Yıldız, kısa süre önce Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliği Görevine atanan Uzm. Dr. Davut Vecdi Ersöz´ü ziyaret eti. Ziyarette, KHB Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Yaşar Taştemur´da hazır bulundu.
“Evlilik programları kötü bir imaj”
“Evlilik programları kötü bir imaj”
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Dilci, "Evlilik programları kötü bir imajdır. Devlet üzerinde oynanan projelerden birisi de evlenme programlarıdır" dedi
ANADOLU MEDYASININ NABZI AYDIN´DA ATTI
ANADOLU MEDYASININ NABZI AYDIN´DA ATTI
TGF´nin 52. Başkanlar Konsey toplantısı Aydın´da gerçekleştirildi.
BASIN POZ VERDİ, STK BAŞKANLARI ÇEKTİ
BASIN POZ VERDİ, STK BAŞKANLARI ÇEKTİ
5´inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında düzenlenen programda alışılagelmişin dışında görüntüler yaşandı. Basın mensupları poz verirken, STK başkanları ise kamera ve fotoğraflarla basın mensuplarının görüntüsünü aldı.
“Resmi ilan, kazanılmış hak değil”
“Resmi ilan, kazanılmış hak değil”
BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, “Bilhassa yerel gazeteler bir defa ilan almaya başladığı zaman bunu bir kazanılmış hak ve bu gelirleri de adeta devletin memurlarına, işçisine verdiği sabit bir ücret olarak görüyorlar. Bu psikoloji içerisinde oluyorlar. Bu kesinlikle yanlıştır. Yanlışı tartışmanın hiçbir anlamı yok” dedi.
TGF 3. ANADOLU BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ
TGF 3. ANADOLU BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nın desteğiyle düzenlenen Türkiye gazeteciler Federasyonu (TGF) 3. Anadolu Buluşması, Kırşehir´de ‘Ahilik Paneli´nde adlı programla gerçekleşti. (TGF) 3. Anadolu Buluşmasına Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazetemiz İmtiyaz sahibi Naci Yıldız´da katıldı.
"ANADOLU BASINI  ´TEK VATAN´IN  GÜVENCESİDİR"
"ANADOLU BASINI ´TEK VATAN´IN GÜVENCESİDİR"
Türkiye Gazeteciler Federasyonu´nun 51. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği´nin ev sahipliğinde Karabük´te gerçekleştirildi. Toplantıda, Anadolu basınının, sancılı bir süreçten geçen ülkemizde, "Tek Vatan"ın güvencesi olduğu vurgulandı.
GAZETECİLERDEN TOKAT ÇIKARTMASI
GAZETECİLERDEN TOKAT ÇIKARTMASI
Türkiye Gazeteciler 2. Anadolu Zirvesi Tokat´ta yapıldı.
“Anadolu basınının sorunları büyüyor”
“Anadolu basınının sorunları büyüyor”
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu basınının sorunlarının büyüyerek devam ettiğini kaydetti.
ANADOLU´NUN KALBİ NEVŞEHİRDE ATTI
ANADOLU´NUN KALBİ NEVŞEHİRDE ATTI
Türkiye Gazeteciler Federasyonu 50. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti´nin ev sahipliğinde yapıldı. Anadolu medyasını buluşturan ve üç gün süren etkinliklerde, "Turizm ve Medya" konulu panel ve basının sorunları konulu oturumların yanı sıra TGF Kadınlar Komitesi toplantısı da gerçekleştirildi.
Türkler uzayda değil Sivas´ta geçen filmi sevdi
Türkler uzayda değil Sivas´ta geçen filmi sevdi
Dünyada fenomen haline gelen "Star Wars" serisinin son yapımı "Güç Uyanıyor", hikayesi Sivas´ta geçen "Düğün Dernek: Sünnet" filminin çok gerisinde kaldı.
Desteğe ihtiyaç var
Desteğe ihtiyaç var
Basın İlan Kurumu (BİK) Üst Yönetimi ile Servis ve Şube Müdürleri Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı, BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan´ın da katılımıyla Konya´da yapıldı.
TGF: BYEGM´nin erteleme kararı hak gaspıdır!
TGF: BYEGM´nin erteleme kararı hak gaspıdır!
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) yönetimi, İzmir´de toplandı. TGF yönetimi, son günlerde artan terör olaylarını kaygıyla karşıladıklarını belirterek, bu konuda sorumluluk sahibi herkesi göreve çağırdı. TGF yönetimi, Hakkari´de şehit edilen askerlerin yakınlarına başsağlığı dilerken, olayları takip eden gazetecilerin gördüğü şiddeti de sert bir dille kınadı.

DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
24 / 8 °C
Güneşli
Çarşamba
13 / 6 °C
Parçalı bulutlu
Perşembe
15 / 4 °C
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi