BAŞKANLAR KURULU VALİ GÜL´Ü KONUK ETTİ

TSO öncülüğünde kurulan Başkanlar Kurulu´nun 37. toplantısına Vali Davut Gül konuk olarak katıldı. Sivas´ı ilgilendiren tüm konuların masaya yatırıldığı toplantıda, projeler ve hedefler konuşuldu. Vali Gül, Sivas gündemini yakından ilgilendiren tüm konula

BAŞKANLAR KURULU VALİ GÜL´Ü KONUK ETTİ

TSO öncülüğünde kurulan Başkanlar Kurulu´nun 37. toplantısına Vali Davut Gül konuk olarak katıldı. Sivas´ı ilgilendiren tüm konuların masaya yatırıldığı toplantıda, projeler ve hedefler konuşuldu. Vali Gül, Sivas gündemini yakından ilgilendiren tüm konulara açıklık getirdi.

Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, toplantıda Başkanlar Kurulunun belirlemiş olduğu 2018 yılı genel ve yerel projelerini anlattı. 2002 yılından oluşturulan kurulun bugüne kadar 36 kez toplandığını açıklayan Yıldırım, ?Bölge müdürlüklerinin kapatılmaması, 2 Temmuz olayları, milletvekili ve belediye başkanlık seçimleri öncesinden adaylarla toplantı, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızdan istenilecek konular başta olmak üzere farklı görüş ve düşünceden başkanlarımızla toplantılar yaptık. Hedefler belirledik, yol haritaları çıkardık. 2003 yılında Türkiye´de ilk olarak 2023 yılı vizyonunu biz belirledik. Tek amacımız yaşanabilir, yatırım yapılabilir, göçü önlemiş ve her açıdan gelişmiş bir Sivas. Ortak hareket ettiğimiz için bugüne kadar hükümetimizden talep ettiklerimizde büyük başarı sağladık. diye konuştu.

/resimler/2018-4/29/1556097280017.jpg

2018 yılında 19 genel ve 31 yerel olmak üzere 50 hedef ortaya koyduklarını kaydeden Yıldırım, ?4 Eylül Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin açılması konusunda son noktaya gelindi. Ankara-Sivas hızlı tren seferleri 2019 başlayacak. Sivas´a deniz getirecek olan Ordu yolunda yoğun çalışmalar yapılıyor. Yol bitince Sivas, ordu arası 2 saate düşecek. Karadeniz Akdeniz projesini iyi takip ediyoruz. Sivas´ın cazibe merkezi iller arasına ve demir yollarına özel teşvik verilmesi konusunda Cumhurbaşkanımıza ve Başkanımıza raporlar sunduk. Demirağ OSB´nin bu kapsam alınması yönünde taleplerimiz devam ediyor. Başkanlar Kurulu olarak yaptırım gücümüz yok. Doğru konuları tespit ederek, talep ediyoruz. Ortak fikirlerimiz kamuoyunda da büyük destek görüyor. Siyasilerimiz, bürokratlarımız ve hükümetimiz de bu projelere sahip çıkıyor ve kazanan yine Sivas oluyor? şeklinde konuştu.

Vali Davut Gül ise Sivas´ta son dönemlerde yapılan tüm kamu projeleri hakkında bilgiler verdi.

Vali Gül, yeni açılacak 15 üniversitenin 10 tanesinin bölünerek kurulacağını belirterek, ?Büyük şehir olmayıp sıfırdan üniversite kurulacak tek şehir Sivas. Üniversitemiz yapılacak? dedi.

250 dönümlük arazi üzerine kurulan haraların Sivas´a kazandırılması için büyük bir proje hazırlattıklarını açıklayan Vali Gül, ?Animasyon projesi oluşturduk. İçerisinde hipodrom, hayvanat bahçesi, düğün, açık hava sinemaları, kışın buz paten pistleri gibi birçok aktivasyon var. İlk ödeneği çıktı. Restorasyon işlemlerine başlıyoruz?

Eski Numune Hastanesi yerine yapılacak camii projesini de değerlendiren Vali Gül, ?

Sultan Abdülhamitten kalma Kızılırmak ilkokulu yıkılmasın deniliyor.1954´de yapılmış. Tarikat değil ki silsilesini takip etsin. O tarihte ne Sultan Abdülhamit vardı? Ne de Sultan Abdülhamitten kalan bir bina vardı. Beton bir bina orayı kaldıracağız. Tamamen yeşil alan olacak. Kızılırmak ve Halk eğitim arsasının olduğu bölge tek sıra el sanatları çarşısı yapacağız. Yıkılan binaya önce taş bina dendi. Sonra Sultan Abdülhamit zamanında kaldı denildi. 1948 yılında temeli atılmış, 1952 yılında hizmete açılmış. Öncesinde de mezarlıkmış, burayı kaldırarak tarihi olmayı binayı yapmışlar. Tek özelliği döneminde yapılan 5 hastaneden bir tanesi. Buraya herhangi bir dernek ya da cemaat camii yapmıyor. Burası için kurulan bir dernek var. Sivas´taki camilerin eksikliği şu; camiler sadece namaz kılma fonksyionları var. Sivas´ta yaşayanların talebi caminin altında gençlerin, yaşlı ve kadınları vakit geçirebileceği yere ihtiyaç var. Orda bir konferans salonu olacak. Müftüler hem eğitim, verecek hem nikah kıyacak. Halk eğitim burada kurslar verecek. Anaokulu hüviyetinde bir yapısı olacak.?dedi.

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com


13 bin yıldır genetiği bozulmadı

Cuma’yı terk etmemek için hastane gitmek istemedi

Üç medrese arasında görkemli Cuma

Eczacıların mesai saatleri değişti

Türkiye’nin en ilginç göktaşı hikayesi

200 sürekli işçi alınacak

ESTAŞ-üniversite iş birliği meyvelerini verdi

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta