BABACAN SİVAS’TAN MEMNUN AYRILDI

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin il kongresine katılmak üzere Sivas’a geldi. Sivas halkının göstermiş olduğu teveccühten memnun kaldığını ifade eden Babacan, sultan şehri daha sık ziyaret edeceğini belirtti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin il kongresine katılmak üzere Sivas’a geldi. Kentte faaliyet gösteren bir otelde sabah kahvaltısında basın mensupları ile buluşan Ali Babacan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülkenin iyi yönetilemediğini söyleyen Babacan, “Vatandaşlar, işsiz gençler yolumuzu kesiyor. Geçinemediklerini söylüyorlar. Esnafın fiyat etiketi değiştirmekten parmakları yara oluyor. Ağır bir kriz ortamındayız. 2001-2002 krizlerinde biz ekibimizle beraber çıkardık. Daha sonra Dışişleri Bakanı oldum ve ekonomide ihtiyaç olduğunda tekrardan ekonomi bakanı oldum. Yine ekibimizle beraber 2008 krizinden ülkeyi hep birlikte çıkardık. Ülkeler bir kriz içerisindeyken ülkemiz çok hızlı bir şekilde bu krizin içerisinden de çıktı. Son 20 yılın 3’üncü krizini yaşıyoruz.  Bu krizlerden Türkiye rahat çıkabilir. Biz bunu rahatlıkla görüyoruz. Ama ülkenin düzgün yönetilmesi gerekiyor. İyi hazırlanmış planlar ve programlar gerekiyor. Ehil kadroların işbaşına getirilmesi gerekiyor. Ülke düzgün yönetildiğinde kriz çözülür” dedi.

KONGREYE YOĞUN İLGİ

Babacan buradaki toplantının otelin salonunda gerçekleştirilen DEVA Partisi 1. Olağan Sivas İl Kongresine katıldı. Kongreye DEVA Partisi Genel Merkez yöneticilerinin yanı sıra CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, İYİ Parti Sivas il teşkilatı temsilcileri de katıldı.

İNCE, YENİDEN BAŞKAN

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kongrede DEVA Partisi Kurucu İl Başkanı Serdar İnce’nin tek aday olduğu kongrede İnce yeniden başkan seçildi.

Kongrede konuşan Genel Başkan Babacan, “Türkiye’yi hızla huzura, barışa ve adalete götüreceğiz. Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. O eski günlerdeki gibi birilerinin makbul vatandaşlarıymış, ötekilermiş, berikilermiş, ayrımcılık falan olmayacak. Sokak ortasında ‘Nerede bu devlet’ diye kendini sahipsiz hisseden vatandaşlarımız olmayacak. Askerin parmak salladığı, bürokrasinin kendini siyasetin üzerinde gölge irade ilan ettiği, yargının kendisini yürütmenin yerine koyduğu günler asla gelmeyecek” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ, ÖFKEYE TESLİM ETMEYECEĞİZ

 “Gücü ele geçirenin zayıfı ezdiği, nöbetleşe zorbalığın hüküm sürdüğü bir Türkiye’ye, bir daha asla izin vermeyeceğiz” diyen Babacan, “Türkiye’yi, öfkeye teslim etmeyeceğiz. Çünkü çok iyi biliyoruz ki; her gecenin bir sabahı, her kışın bir baharı, her kavganın bir barışı vardır. Kutuplaşmadan, bağırış çağırıştan kimseye bir hayır gelmez. Adaletsiz hesaplaşma huzur getirmez. İşte biz bu nöbetleşe zorbalık dediğimiz yola, bu kısır döngüye girmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KORKUNUZ, ENDİŞENİZ OLMASIN

AK Parti’nin yola çıkarken yazdığı hedefleri, idealleri yolda yürürken kaybettiğini söyleyen Babacan, “İlk seçimde uğurlayacağız. Ancak ülkemizin bir intikam ve rövanş sarmalına, bir devri sabık dönemine girmesine de izin vermeyeceğiz. AK Parti’ye destek vermiş tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum: Hiç kaygınız, korkunuz, endişeniz olmasın. Kazanılmış haklarınızın, helal lokmalarınızın hepsinin güvencesiyiz. Tüm haklarınız, hukukla teminat altındadır. Bugünkü iktidar tarafından iade edilmemiş, gasp edilmiş tüm hakları da derhal tanıyacağız. Şu anda küçük, marjinal bir grup var. Daha muhalefetteyken iktidarın gidici olduğunu anlayınca parmak sallıyor. Bunları görüyoruz. Hiç merak etmeyin o devirler bitti. Biz o parmak sallayan zihniyete de pabuç bırakmayız. Kimse boşuna heveslenmesin” dedi. 

HİÇBİR EV AÇLIĞA, YOKLUĞA TERK EDİLMEYECEK

DEVA iktidarında sosyal yardımlar için kimseyi devletin kapısında süründürmeyeceklerini belirten Babacan, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı kendimiz tespit edeceğiz. Bir hanenin aylık geliri neymiş, o eve ayda ne kadar para giriyormuş, buna bakılacak. Baktık ki dengesizlik var, asgari yaşam şartlarını sağlayacak rakam neyse onu devlet olarak ödeyeceğiz. Hiçbir ev açlığa, yokluğa terk edilmeyecek. Biz buna asgari geçim desteği diyoruz” şeklinde konuştu.

GÜBREYE YÜZDE 50 DESTEK VERECEĞİZ

DEVA Partisi’nin tarım eylem planından da bahseden Babacan çiftçilere ve hayvancılara yönelik vaatlerini şöyle anlattı: “Tarım desteklerini, yani çiftçinin üreteceği ürüne vereceğimiz destekleri daha ekim olmadan önce açıklayacağız ve üretimin olduğu yıl içinde vereceğiz. Çiftçimize kullandığı gübrenin yüzde 50’sini destek olarak vereceğiz. Çiftçilerimizin birikmiş kredi borçlarını önce donduracağız, faizi sıfırlayacağız ve 2 yıl ödemesiz uzun vadeye yayacağız. DEVA iktidarında Ziraat Bankası’nı yeniden çiftçinin bankası yapacağız. İktidarımızın ilk 5 yılında Türkiye’nin tümünde tüm tarımsal sulama yatırımlarını bitireceğiz. Hem çiftçinin üzerindeki maliyeti azaltacağız hem de suyu tasarruflu kullanacağız. Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe özel, düşük fiyatlı tarife uygulayacağız. Yem masrafının cinsine göre yüzde 50’ye kadar olan kısmını devlet olarak karşılayacağız” şeklinde konuştu.

PARTİ BİNASININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Babacan; kongrenin ardından Gazi Lisesi kavşağında bulunan partisinin il binasının açılışını gerçekleştirdi. Ardından Atatürk Kongre Müzesi'ni ve kent meydanında bulunan tarihi eserleri gezen Babacan esnaf ziyaretinde bulundu.

İNCE: SİVAS GENEL BAŞKANIMIZI BAĞRINA BASTI

Babacan’ın Sivas ziyaretini değerlendiren DEVA Partisi İl Başkanı Serdar İnce, “Hemşehrilerimize Sayın Genel Başkanımıza göstermiş olduğu yoğun ilgiden dolayı  çok teşekkür ediyorum. Sivas, Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ı bağrına bastı. İnşallah bundan sonra Genel Başkanımız Sivas’a daha sık gelecek. İnşallah DEVA iktidarında halkımız ekonomik anlamda sıkıntı çekmeyecek. İşinin ehli olan DEVA kadroları ülkemizi bulunduğu bu şartlardan kurtaracak” dedi. /SULTAN ŞEHİR/


Anahtar Kelimeler: BABACAN SİVAS’ MEMNUN AYRILDI