Asıl amaç farkındalık oluşturmak
“Ümmetçilik anlayışını kazandırmak istiyoruz”
Tarih: 19.9.2017 19:55:24/ 4192okunma / 0yorum

Asıl amaç farkındalık oluşturmak

“Ümmetçilik anlayışını kazandırmak istiyoruz”

Sivas İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Başkanı Ahmet Çakmak, faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. İHH İnsani Yardım Vakfı´nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile başlattığı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinin Sivas´ta da uygulandığını ifade eden Çakmak, “Aslında hedefimiz para toplamaktan ziyade çocuklarımızda bir farkındalık oluşturulması. Ümmetçilik anlayışını kazandırmak istiyoruz” dedi

Naci YILDIZ

Mazlum ve mağdurların umudu olan Sivas İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, Ahmet Çakmak başkanlığında çalışmalarını son sürat sürdürüyor.

İstanbul merkezli kurulan İHH İnsani Yardım Vakfı´nın yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerinden Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürüttükleri “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine kadar birçok konuyu Gazete Şehir´e değerlendiren Çakmak, önemli açıklamalarda bulundu.

Çakmak, “İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, İstanbul merkezli kurulmuş olup İstanbul´da faaliyetini yürütmektedir. Biz illerimizde vakfın bir şubesi olarak değil de vakfın bir partner derneği olarak çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Sivas´taki derneğimizin ismi İHH İnsani Yardım Derneği. Vakfımız 1992 yılında Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız öncülüğünde kurulmuştur. Hedef Bosna´daki Müslümanları Sırp zulmünden ve zaliminden kurtarmak. Onlara maddi, manevi ve askeri destek sağlayarak kurtuluşuna vesile olmak amacıyla Erbakan Hocamızın bizzat başkan Bülent Yıldırım´ı yanına sesleyerek kurdurduğu bir vakıftır” dedi.

“ASIL HEDEF KİTLEMİZ TÜRKİYE”

Ümmetçilik anlayışını düstur edinen vakfın 106 ülkede faaliyet gösterdiğini aktaran Çakmak, “Bazen çalışmalara göre bu 142 ülkeye de çıkabiliyor. Başta mazlum, mağdur Müslümanlar, Müslümanların olmadığı yerlerde de mağdur gayrimüslimlere yardım etmek amacıyla kurulmuştur. Öncelikli yardım merkezi ülkemizdir. Asıl hedef kitlemiz Türkiye´dir. Zaten yardımlarımızın büyük çoğunluğu ülkemizdeki vatandaşlara gitmektedir. Son zamanlarda ülkemize ciddi anlamda Suriye´den göçler olmuştur. Afganistan´dan, Irak´tan göç eden kardeşlerimize yardım etmeyi hedeflemektedir” diye konuştu.  

“SU KUYULARI AÇIYORUZ”

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yapılan yardımları ana başlıklar halinde sıralayan Başkan Çakmak, “Ramazan ayında Ramazan kumanya paketi ve iftar programları yapıyoruz. Kurban ayında kurbanların kesilmesi, etlerin mazlum ve mağdur insanlara paylaştırılması hizmetini yapıyoruz.  Katarakt ameliyatı olmaya imkanı olmayan mazlumların ameliyatını yaptırıyoruz. Su ihtiyacını gidermek için su kuyuları açıyoruz. Medreseler, camiler, okullar, zirai donatım kurumları, hayvan çiftlikleri, keçi ıslahları gibi kalıcı eserler yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ARAKAN İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

Sivas İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Başkanı Çakmak, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Vakfımızın 2 tane çok ciddi kampanyası var. Cuma günü itibariyle vakfımız bütün Türkiye´de bu kampanyayı açıklamıştır. Mazlum ve mağdur Arakanlı kardeşlerimiz için bir yardım kampanyası başlatılmıştır. Biz de broşür, afiş, branda, raket gibi ihtiyaçlarımızı vakfa ilettik. Onlar da bize birkaç gün içerisinde gelecek. Biz de bu kampanyayı başlatacağız. Bir resim sergisi açmayı düşünüyoruz. Gerekirse bir stant kurmayı düşünüyoruz. Şu anda Arakan´da 300 bin insan açlıkla baş başa. Nehri geçip Bangladeş sınırına sığınan ve Bangladeşlilerin de almadığı bir bölgede su ve temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan Arakanlıların açlıktan, susuzluktan ölmemeleri, salgın hastalıklardan korunmaları için acil bir çalışma yapılması gerekiyor. Ciddi mağduriyetler var. İlimizden de ihtiyaç olursa Arakan´a gönüllü arkadaşlarımızı göndereceğimizi İstanbul´da bulunan vakfımıza bildirdik. Diğer projemiz ise okullarda uygulanıyor. Proje; Milli Eğitim Bakanlığı ile İHH İnsani Yardım Vakfı´nın ortak bir projesi. Bu proje ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var´ projesidir. Resmi olmayan rakamlara göre dünyada 400 bin yetim bulunuyor. Bunların da çoğu Müslüman yetimler. Savaşlar, doğal afetler, kavgalar son dönemde yetimlerin sayısını artırdı. Son süreçte Irak´ta bir milyona, Suriye´de ise 500 bine yakın çocuğumuz yetim kaldı. İHH´nın yetim çalışması bu 400 bin yetime sahip olabilmek adına hayata geçirilen projelerden. Hatta İHH´ya bağlı bir de yetim vakfı kuruldu”

“YETİM BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var´ projesinin detaylarına değinen Çakmak, “Vakfımız; yetim çalışmasında Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ve gençlik merkezleri ile ortak protokoller imzaladı. ‘İyilikte yarışan sınıflar´, ‘Sınıfça bir olduk´, ‘Bir yetime kardeş olduk´, ‘Her sınıfın bir yetim kardeşi var´ sloganları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile bu kampanyayı ortak yürütüyoruz. Kumbaralarımızı, afişlerimiz ve broşürlerimizle birlikte okullara dağıtıyoruz. Bir yetimin bizim tespit ettiğimiz asli giderleri 100 lira. Biz dünyanın herhangi bir bölgesinde bulunan bir yetime 100 lira burs veriyoruz. Bu miktar Türkiye gibi, Irak, İran, Suriye gibi ülkeler için hakikaten az bir rakam ama Afrika´daki şartlarda bu para çok önemli. O çocuğun hayatını kurtarıyor hatta çocuk ailesine dahi destek oluyor. Bir sınıfta bulunan 30 çocuğumuz ayda 1, 2 veya 3 lira gibi bu kumbaralara para atarsa o sınıf ister ülkemiz içerisinden, isterse dünyanın herhangi bir ülkesinden bir yetimi kardeş edinebiliyor. Buna duyarlı öğretmenlerimiz ne yapıyorlar? Yoklama listesinin altına kardeş edinilen yetimin adını da yazıyor ve o çocuğun adını da yoklama listesinde okuyor. Çocuklarda ‘burada´ diye el kaldırıyor. Böyle bir kampanyamız var. İlimizde de bunu yürütüyoruz. Aslında hedefimiz para toplamaktan ziyade çocuklarımızda bir farkındalık oluşturulması. Yani çocuğa ayda bir simit yemeyerek veya bir çikolata almayarak oradan kalan parayı bir yetime gönderme şuurunu yerleştirmeyi hedefliyoruz. Ümmetçilik anlayışını kazandırmak istiyoruz. Asıl hedefimiz bu. İlimizde yaklaşık 300´e yakın okulumuzda böyle yetime destek oluyoruz. İlkokul, anaokul, ortaokul sınıflarında okuyan öğrenciler yetimlere destek sağlıyor. Kampanyaya öğrencilerin yanı sıra vatandaşlar da destek olabiliyor. Nasıl? ‘Ben bir yetime destek olurum´ diyen kişinin kredi kartından aylık 100 lira otomatik olarak kesiliyor. Örneğin İl Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Sayın Valimiz Davut Gül bu şekilde bu kampanyaya destek verdi. Milletvekilimiz Hilmi Bilgin de bu kampanyaya destek olacağını belirtti. Kampanyanın birinci ayağı bu. İkinci ayağı da biz bu yardımları alıp yetimlere gönderdiğimiz gibi bir de ilimizdeki yetimlere destek oluyoruz. Şu anda bizim ilimizde 200´e yakın yetimimiz var. Bu kampanya kapsamında ayda 20 bin liraya yakın burs veriyoruz. Biz nasıl Afganistan´da, Iğdır´da, Ankara´da bir yetime destek oluyorsak oradaki dostlarda Sivas´taki yetimlere destek oluyor. Yani biz yetimleri seçerken il belirtemiyoruz. Sistem otomatik belirliyor. İlimizdeki yetimlere kurbanlarda et dağıtımı, bayramlarda bayramlık elbise dağıtımı, Ramazan ayında kumanya paketi dağıtımı yapıyoruz. Ortak iftarlar yapıyoruz. Yani yetim bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

“ÜZERİMİZE FAZLA İŞ DÜŞÜYOR”

Hristiyanlar tarafından kurulan bir yardım derneğinin 4 milyon 100 bin gayrimüslime sahip çıktığını aktaran Çakmak, “Obama da bu dernek tarafından sahip çıkılan kişilerden birisi. Aslında Müslüman olan ama bu derneğin Hristiyan ederek dünyanın başına bela ettiği bir isim. Bizde dünyada en çok yetime bakan İHH. Onun da baktığı yetim sayısı 90 bin. 94 milyon 100 bin nere, 90 bin nere. Bu nedenle üzerimize çok fazla iş düşüyor” şeklinde konuştu.

“İSLAM BİRLİĞİNİ SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR”

 Bu yıl Kurban Bayramı kapsamında yurt dışında yürüttüğü çalışmalara da değinen Çakmak, “İHH İnsani Yardım Vakfı, 102 ülkede kurban çalışması yaptı. Kurban bağışımız 620 liraydı. Kurbanlarımızı kestik, insanlara dağıttık. Sivas İnsani Yardım Derneği´nden Teşkilat Başkanımız Ömer Yıldız kardeşimiz Kırgızistan´a gitti. Orada çalışma yaptı. Ben de Pakistan´a gittim. Pakistan´a 15 kişilik bir grup olarak gittik. Pakistan İHH´nın etkili olduğu bir bölge. Buraya bu bayramda ülkemizden üniversite hocalarını, rektörleri, işadamlarını, bağışçılarımızı götürdük. Pakistan´daki yetimhaneleri görsünler diye, nerelere bağış yaptıklarını bilsinler diye böyle bir gezi düzenledik. Ekip başı olarak İstanbul vakıftan bir arkadaşla beraber bu gezide yer aldık. Pakistan´da 270 büyükbaş hayvan kestik. Yaklaşık 2 bin hisse. Pakistan´da halk bizi çok seviyor. Giydiğimiz elbiselerin önünde Türk bayrağını gören herkes bize sarılıyor. Güzel bir Türkiye sevgisi var. Birçok ülkede bu var. Pakistan gezimiz de böyle geçti. Ben 6-7 ülkeye gittim ve hepsinde şunu gördüm. Bu ülkelerin umut bulduğu tek ülke Türkiye. Bu nedenle bizim kendimize çekidüzen verip bir an önce hem ekonomik anlamda, hem siyasal anlamda güçlenerek İslam birliğini sağlamamız gerekiyor” diyerek konuşmasını sona erdirdi. 

Kaynak: Gazete Şehir

Anahtar Kelimeler: Asıl amaç farkındalık oluşturmak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nogay Türkleri Amsterdam´da Buluştu
Nogay Türkleri Amsterdam´da Buluştu
Türkiye´nin çeşitli illeri başta olmak üzere dünyanın değişik bölgelerinde ve Hollanda´da yaşayan Nogay Türklerini temsil eden Hollanda Nogay Vakfı tarafından ‘´Türk-Nogay Tarihi Gençlik Buluşması´´ düzenlendi. Geleneksel Nogay kıyafetli gençler tarafından misafirlere Nogay Böreği ikram edildi.
Sivas´ta ´Kudüs´ tepkisi
Sivas´ta ´Kudüs´ tepkisi
SİVAS´ta faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşları, ABD Büyükelçiliği´nin Kudüs´e taşınması ve İsrail askerlerinin Filistinlilere saldırısına tepki gösterdi.
Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Sivas´ta
Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Sivas´ta
Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Sivas´ta MAKEDONYA Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sivas´a geldi.
Sivas iHH Arakan´da
Sivas iHH Arakan´da
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Sivas İl Başkanlığı, Arakanlılara gıda yardımında bulundu. Sivas´tan toplanan yardımlarını dağıtmak üzere Sivas İHH başkanı Ahmet Çakmak, Arakan´a gitti.
ABD´de hükümet resmen kapandı
ABD´de hükümet resmen kapandı
ABD hükümeti, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bütçe konusunda anlaşamadıkları için Trump´ın başkanlığının ilk yıldönümünde resmi olarak kapandı.
KUDÜS´E EVRENSEL BAKIŞ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
KUDÜS´E EVRENSEL BAKIŞ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
Allah´ın yeryüzündeki ikinci mabedi Mescid-i Aksa´nın bulunduğu Kudüs, Müslümanların ilk kıblegâhı olduğu gibi peygamberler silsilesinin son temsilcisi olan Hazreti Muhammed´in Miracına basamaklık etmiş bir şehirdir.
Macaristan Savunma Bakanı´na Sivas Kangal´ı Hediye Edildi
Macaristan Savunma Bakanı´na Sivas Kangal´ı Hediye Edildi
Türkiye ile Macaristan arasında, Ankara´da üç önemli anlaşma imzalandı.
Türkiye´nin yas ilan etmesi Mısır´da memnuniyetle karşılandı
Türkiye´nin yas ilan etmesi Mısır´da memnuniyetle karşılandı
Mısır´ın Ariş kentindeki Ravda Camisi´ne yönelik terör saldırısı nedeniyle Türkiye´de milli yas ilan edilmesi Mısır´da memnuniyetle karşılandı.
ABD: Türkiye ile yeni bir sayfa açıyoruz
ABD: Türkiye ile yeni bir sayfa açıyoruz
Başbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence´in TSİ 19.08´da Beyaz Saray´da başlayan görüşmesi sona erdi. Beyaz Saray, Yıldırım-Pence görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada ‘İki ülkenin arasında yeni bir sayfanın açılacağı´ ifade edildi.
AB: Türkiye´ye verdiğimiz 3 milyar avro sözümüz tutacağız
AB: Türkiye´ye verdiğimiz 3 milyar avro sözümüz tutacağız
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile ikili görüşmelerinin ardından basına açıklamalarda bulundu.
20 Ülkeden 30 Öğrenci Sivas´ı Gezdi.
20 Ülkeden 30 Öğrenci Sivas´ı Gezdi.
Ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) eğitim alanında da yapmış olduğu çalışma ve yeniliklerle dünyada adından söz ettirmeye devam ediyor.
Karapapak Türkleri Sivas´ta Buluştu
Karapapak Türkleri Sivas´ta Buluştu
Kafkasya´nın en önemli Türk halklarından biri olan Karapapaklar, Kültür Kurultayı içi Sivas´ta buluştu.
Sivas´tan Bangladeş´teki İdama Tepki
Sivas´tan Bangladeş´teki İdama Tepki
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sivas Şubesi üyeleri, Bangladeş´te Cemaat-i İslami lideri Motiur Rahman Nizami´nin idam edilmesine tepki gösterdi.
Kosova Büyükelçisi Spahiu, Sivas´ta
Kosova Büyükelçisi Spahiu, Sivas´ta
Kosova´nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, çeşitli açılış ve ziyaretlere katılmak üzere Sivas´a geldi.
Sivas, uluslararası kongreye Ev sahipliği yapacak
Sivas, uluslararası kongreye Ev sahipliği yapacak
Uluslararası 17. Ekonometri, Yöneylem Araştırması ve İstatistik Kongresi Sivas´ta gerçekleştirilecek
“Mirasa saygı duyma, Vatanı geliştirme”
“Mirasa saygı duyma, Vatanı geliştirme”
Türkmenistan´ın Bağımsızlığının 25.yıldönümü ve 2016 yılının Türkmenistan´da “Mirasa saygı duyma, Vatanı geliştirme” yılı olarak ilan edilmesi konusuyla ilgili düzenlenen basın bilgilendirme toplantısı özeti
ABD Başkanı Obama: Esed ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör
ABD Başkanı Obama: Esed ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör
ABD Başkanı Obama, “Esed berbat bir lider, ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör. Onun oradan uzaklaştırılması gerektiği bizim pozisyonumuz olmayı sürdürüyor.” dedi.
 Sivil toplum kuruluşlarından ortak manifesto
Sivil toplum kuruluşlarından ortak manifesto
“Yeryüzündeki bütün Müslümanlar kardeşimizdir”
Avrupa´nın ´Kürt´ Göçü Korkusu
Avrupa´nın ´Kürt´ Göçü Korkusu
Avrupa, Türkiye´ye vize muafiyetinin verilmesinin ardından, Güneydoğu´daki çatışmalar kaçan Kürtlerin AB´ye göç dalgası yaratmasından endişe ediyor.
Türkiye´nin Moskova Büyükelçiliğine saldırı
Türkiye´nin Moskova Büyükelçiliğine saldırı
Rusya Savunma Bakanlığının, Su-24 tipi savaş uçağının düşürüldüğünü açıklamasından sonra Türkiye´nin Moskova Büyükelçiliği önünde protesto yapan bir grup, binaya saldırdı.
AFAD´dan Bayırbucak Türkmenlerine yardım
AFAD´dan Bayırbucak Türkmenlerine yardım
AFAD, Hatay´ın Yayladağı ilçesinin karşı tarafında bulunan Yamadi Kampı´ndaki Türkmenlere barınma, beslenme, ısıtma, ilaç, giyim ve temizlik gibi 29 türde malzemeden oluşan yardımları ulaştırdı.
´Suriye´de 18 ay içerisinde seçim yapılması konusunda anlaştık´
´Suriye´de 18 ay içerisinde seçim yapılması konusunda anlaştık´
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye görüşmelerinde, 6 ay içinde geçiş sürecini desteklediklerini ve 18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda anlaştıklarını söyledi.
Hac´da son 40 yılın ‘acı´ bilançosu
Hac´da son 40 yılın ‘acı´ bilançosu
Mina´da meydana gelen ve 753 kişinin öldüğü, 887 kişinin yaralandığı izdiham, son 40 yılın en büyük ikinci faciası olma özelliği taşıyor.
Sivas`ta Afgan Kadın Polisler Mezuniyet Heyecanı Yaşadı
Sivas`ta Afgan Kadın Polisler Mezuniyet Heyecanı Yaşadı
Sivas`ta Afgan kadın polisler mezuniyet heyecanı yaşadı SİVAS Polis Meslek Yüksekokulu ve Eğitim Merkezi`ndeki 4 aylık eğitim çalışmalarını tamamlayan 190 Afgan kadın polis adayı, düzenlenen törenle komiser yardımcısı olarak mezun oldu.
Prezident İlham ?liyev Bakı Oksford m?kt?binin yeni binasının açılışında iştirak edib
Prezident İlham ?liyev Bakı Oksford m?kt?binin yeni binasının açılışında iştirak edib
Noyabrın 25-d? Az?rbaycan Respublikasının Prezidenti İlham ?liyev Bakı Oksford m?kt?binin yeni binasının açılışında iştirak edib.
Mescid-i Aksa tehlike altında
Mescid-i Aksa tehlike altında
Kent Meydanında toplanan bir gurup Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yapılan alçakça saldırı kınadı. Sloganlar atarak yetkililere seslenen grup, herkesin yüzünü Mekke ve Kudüs’e dönmesi gerektiğini, Mescid-i Aksa davasının sadece Filistin’in davası olmadığını söyledi.
Afgan kadın polisler Sivas’ta eğitim alacak
Afgan kadın polisler Sivas’ta eğitim alacak
Sivas Polis Meslek Yüksekokulu bu kez 200 Afganlı kadın polise eğitim verecek.
HAYRAN KALDILAR
HAYRAN KALDILAR
Program sonrası gazetemize özel açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce öğretmeni Fatih Kurtoğlu, proje hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:
SETENTA SPORTS HD SPOR YAYINLARINI SES’İN ASTRA 5B UYDUSU ÜZERİNDEN YAPACAK
SETENTA SPORTS HD SPOR YAYINLARINI SES’İN ASTRA 5B UYDUSU ÜZERİNDEN YAPACAK
Dünyanın önde gelen spor yayıncılarından Setenta Sports’un özel TV yayınları, SES’in ASTRA 5B uydusu üstünden bölgeye ulaşacak. İki firma arasında yapılan işbirliği ile La Liga’dan Dünya Kupası’na Formula 1’den Dünya Boks Şampiyonası’na kadar dünyanın en önemli spor olayları bölgenin 13 ülkesinde HD olarak gösterilecek.
IŞİD`in silahlarının çoğu ABD ve Çin yapımı
IŞİD`in silahlarının çoğu ABD ve Çin yapımı
Irak ve Suriye`de terör eylemleri ve katliamlarla korku salan IŞİD örgütünün kullandığı cephanenin yarıya yakınının ABD ve Çin yapımı olduğu belirlendi.

DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sivas
Güneşli
Bugün
24 / 8 °C
Güneşli
Çarşamba
13 / 6 °C
Parçalı bulutlu
Perşembe
15 / 4 °C
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…

Hacı Bektaşı Veli
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi