Akgül: Ahilik mirasına sahip çıkmalıyız

33. Ahilik Haftası dolayısıyla mesaj yayımlayan Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, “Günümüz şartlarında da esnafımızın ahilik mirasına sahip çıkmasını diliyorum” dedi.

Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, 33. Ahilik Haftası nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajında; ahiliğin Anadolu’da birliğin, beraberliğin, kardeşliğin mayasını oluşturduğu kaydeden Akgül,   “Şüphesiz ki, Anadolu Ahiliğinin kurucusu Ahi Evran’dır. Ahi Evran, 32 çeşit esnafı teşkilatlandırmış; kurmuş olduğu Ahilik Teşkilâtı ile sosyal, iktisadî ve siyasî hayatımızı etkileyen; Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynamıştır. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasının öncülüğünü yapmıştır. Ahiliğin gayesi, insanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak ve ‘Âleme nizâm vermek’ olarak belirtilmiştir. Ahiliğin özünde ‘hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış’ hadis-i şerifi esas alınmıştır. Ahiler, ‘dünyayı bir imtihan yeri’ olarak kabul etmişler, bu sebeple hayatın bütün alanları ile ilgili ihtiyaca göre yeni sistemler oluşturmuşlardır.Günümüz şartlarında da esnafımızın bu mirasa sahip çıkmasını diliyor, bu duygu ve düşüncelerle tüm esnaf ve sanatkarlarımızın 33. Ahilik Haftası’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.


Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com