ABD Merkez Bankası (Fed) yılın ilk faiz kararını TSİ 22:00'de açıklayacak.

25 baz puanlık faiz artırımını tamamen fiyatlayan piyasalar, gelecek döneme ilişkin verilecek mesajlara odaklanacak.

Gözler toplantı sonrası başkan Powell'ın açıklamalarında olacak. Fed, geçen yıl 4 toplantı üst üste 75'er baz puan artışın ardından, yılı 50 baz puan artışla tamamladı ve faizi yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltti. Enflasyonda düşüş görüldüğü ancak risklerin yukarı yönlü olduğu, enflasyonda gerilemeye ilişkin daha net kanıtlar görülmesi gerektiği, faiz kararlarının gelen verilere bağlı olacağı, devam eden faiz artışlarının uygun olduğu belirtilmişti.

Orta gelirli Yeni Evim'e ısınamadı

Ocak ayı ortasında “orta gelirli” hanehalkına yönelik başlatılan “Yeni Evim Konut Finansman Programı”na başvurular, beklentilerin altında kaldı. İlk 10 günde 8 bin civarında kalan başvurularda, İstanbul başta olmak üzere konut sorununun daha şiddetli yaşandığı büyük kentlerden ilginin düşük seviyede kalması dikkat çekti. Haberimizin detayı

Borç yapılandırma komisyondan geçti

Borç yapılandırması teklifi Komisyon’dan geçti. 361 milyar TL SGK alacağının yapılandırılması öngörülüyor. Bunun 196 milyar TL’si ana borç, 165 milyar TL’si ise gecikme zammı, cezası ve faizi. Bu arada matrah ve vergi artırımı düzenlemesi kapsamına 2022 yılı dahil edilmedi.

Banka bilançoları 'iyi' başladı

Borsada işlem gören bankalardan bilançolar gelmeye başladı. Açılışı yapan Akbank’ın net karı piyasa beklentilerinin üzerinde. Akbank 2022 yılının dördüncü çeyreğinde 21,8 milyar TL net dönem kârı elde etti. Böylece banka 2022 yılının tamamında, kârını yüzde 396 artırarak 60 milyar TL’ye yükseltti.

Brexit sonrası İrlanda sorunu aşıldı

Avrupa Birliği ve Britanya, Brexit sonrası Kuzey İrlanda konusunda yaşanan sorunlara çözüm olacak bir gümrük anlaşmasına vardı. The Times gazetesinin haberine göre AB, Kuzey İrlanda'ya giden ürünler, mallar için rutin kontroller yapmaktan kaçınacak. AB ayrıca, Avrupa Adalet Divanı'nın Kuzey İrlanda konusunda ancak dava bölgedeki mahkemeler tarafından kendisine taşındığında karar verebilecek.

ABD'de sığır sürüleri 60 yılın en düşük seviyesinde

ABD Tarım Bakanlığı, şiddetli kuraklığın hayvan yemi maliyetlerini artırmasının ardından ülkede sığır sürülerinin 1962'den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı. Kurak havanın ABD'nin batısında ve Büyük Ovalar bölgesinde mera sayısını azaltması nedeniyle, çiftçiler geçen yıl inekleri üremeleri için tutmak yerine kesime gönderdi. Ülkede işgücü piyasasının da sınırlı olması, et paketleme tesislerinde kesimi azalttı.

FED FİYATLAMASI NASIL OLACAK?

Piyasalarda gözler bugün 2023 yılının ilk Fed toplantısında olacak. Yurt içinde İstanbul enflasyonu takip edilirken, yurt dışında PMI verileri, ADP özel sektör istihdamı öne çıkacak.

Fed’in sıkı para politikası tonunu aşağı çekmesi halinde bölge tahvil faizlerinde geri çekilme yaşanabileceği düşünülüyor.

Euro/Dolar paritesinin Fed kararına kadar 1,08-1,09 bandında hareketini sürdürmesi bekleniyor. Analistler, Fed’in güvencinvari mesajlar vermesi ve sıkı para politikası tonunu aşağı çekmesi ile bu direncin yukarı kırılabileceğini ifade ediyor. Bir sonraki direnç 1,0940 seviyesi olarak gösteriliyor.

Dolar/TL'de ise 18,80'in üzerindeki hareketine devam ediyor. Uzmanlar, Fed’in vereceği mesajların hareketlilik yaratma potansiyeli bulunduğunu belirtiyor ancak büyük resimde ciddi bir farklılık oluşmasını beklemiyor.

Borsa İstanbul’da yüksek oynaklık devam ederken, endeks 5000 puanın altına indi. Bazı analistlere göre endekste 4850 üzerinde kalındığı sürece problem görünmüyor. Her ne kadar BIST son dönemde kendi dinamikleriyle hareket etse de Fed’in kararları ile oluşabilecek olumlu havanın içeride de toparlanma için destek sağlayabileceği kaydediliyor.

Petrol fiyatları düşüşler sonrasında toparlanma çabasında. Brent petrol bu sabah 85,70 seviyesinde. Teknik açıdan 83,10 dolar destek, 87 dolar ise direnç olarak gösteriliyor.

Altın ons fiyatı ise bu sabah 1925 dolar seviyesinde. Analistlere göre, Fed’in faiz kararının ardından doların güç kaybetmesi ile 1950 dolar direncine doğru yükseliş gerçekleşebilir. Bu seviyenin aşılması halinde ise 1960 dolar sonraki direnç konumunda.