Kadir Gecesinin Kadrini Bilelim

İl Müftüsü Yusuf Akkuş, rahmet ve mağfiret ayı Ramazan'ın son günleri yaklaşırken, 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak tanımlanan ve yarın gece idrak edilecek olan Kadir Gecesi öncesi açıklamalarda bulundu.

İl Müftüsü Yusuf Akkuş, rahmet ve mağfiret ayı Ramazan'ın son günleri yaklaşırken, 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak tanımlanan ve yarın gece idrak edilecek olan Kadir Gecesi öncesi açıklamalarda bulundu.

Kadir Gecesi’nin önemine değinen Müftü Akkuş, “Allah’u Teâlâ’ya hamdolsun bizleri Kadir Gecesine ulaştırdı. Bu mübarek ayda evlerde okuduğumuz hatimlerle evlerde kıldığımız teravihlerle, camilerden uzak olmanın burukluğuyla bir Ramazanı Şerif geçirdik. Ama hamdolsun ki Rabbimiz bizleri böyle değerli bir gece olan Kadir Gecesine ulaştırdı” dedi.

Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesi için müstakil bir sure indirildiğini söyleyen Akkuş,        “Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.  Bu gecenin değeri hem ayetle hem de hadisi şeriflerle sabittir.  Kadir Suresi, aynı zamanda en çok sevineceğimiz bir suredir Kadir Suresi. Çünkü bin aydan daha hayırlı bir gecedir o gece. Yani insanoğlu bir gece ibadet edecek ve otuz bin gece sevabını alacak, bu çok müthiş bir şey. Bu sebeple Kadir Suresi müminlerin lehine olan bir sure hamdolsun. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimle Kadir Gecesini değerli kılmış. Bu nedenle bu değerin Kur’an-ı Kerim’den geldiğini unutmamalıyız. Bizler bu noktadan hareketle Kur’an’a bakmamız lazım” diye konuştu.

“Bu gecenin müminlere bir takım getirileri ve faziletleri vardır”  diyen Akkuş, “Alimlerimizin de ifadesiyle bu gece bereketli bir gecedir. Nerede bereketli bir gecedir? Vakitte bereketli bir gecedir. Öyle bir geceki; gece genişliyor genişliyor bin ay oluyor. Sonra amelde bir bereket var. Bir gece ibadet ediyorsunuz otuz bin gece ibadet etmiş kadar sevap alıyorsunuz. Sonra bu gecede sevap ve mükafatta bereket var. Bizler Kadir Suresinden dolayı çok büyük mutluluk duymamız gerekir. Bu gecenin faziletlerinden birisi de Cebrail’in (a.s) ve meleklerin yeryüzüne inmesi. Bu da demek oluyor ki, yeryüzüne bu gecede birçok hayır, rahmet ve bereket iniyor. Bundan dolayı böyle bir gece boş geçirilemez çünkü bu gece senede bir gece. Tam bu noktada Peygamberimiz (s.a.v) ‘Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir'  buyuruyor. Böyle müjdeli bir gecenin kadir ve kıymetini bilmeliyiz. Çünkü bu geceyi kaçırdığımız zaman bir sene daha beklememiz gerekir. Bu nedenle Ramazanın özellikle son on gecesini ibadet ve duayla geçirmek gerekir. Hz. Âişe (r.a.) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) Ramazan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramazanın son on gününde ise çok daha şiddetli bir gayrete geçerdi. Son on günde geceyi ihya eder, ailesini de (gecenin ihyası için) uyandırırdı. Bu hadis bize gösteriyor ki, ümmetine de örnek olması açısından bin aydan daha hayırlı olan bir geceye Peygamberimiz çok büyük bir önem atfediyor” ifadelerini kullandı.

İl Müftüsü Yusuf Akkuş, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Bu gece neden bin aydan daha hayırlı? Çünkü Kur’an o gecede indi. Kur’an’ın insanlara ulaştırıldığı gecedir bu gece. Rabbimiz bu gecede tabiri caizse kullarına çok değerli bir hediye olan Kur’an-ı veriyor. Yani bu gecenin hayrının yanında hayat rehberimiz olan yüce kitabımız Kur’an var. O yüzden bu dünya serüveninde Rabbimiz bizi başıboş bırakmıyor, hayat rehberimiz olan Kur’an’ı da gönderiyor hamdolsun. O zaman bizler Kur’an’a bakacak, hayatını Kur’an’a göre planlayacak ve yaşayacağız. Ve gönderilen Kur’an Allah’ın sözüdür.  Bu öyle bir söz ki; Ruhumuzu yani maneviyatımızı ayakta tutuyor.  Böyle değerli bir geceyi ibadetle ihya etmenin yanında sosyal hayatımızı da gözden geçirmeliyiz. Bu gece bizi aramayanları biz arayalım. Bize gelmeyenlere biz gidelim. Aramızda bulunan küslükleri gidermek için ilk adımı biz atalım. Hayır yolunda ilkleri başaranların mükâfatı bu gece çok büyüktür. Bu gece birbirilerimizin hatalarını silelim, bir tarafa bırakalım. Beraberce Yüce Rabbimize yönelelim. Birliğimiz ve beraberliğimizi yeniden kenetlendirelim. Ayetin ifadesiyle; ‘Onlar birbirlerine karşı şefkatli, merhametli ve alçak gönüllüdürler’ düsturuyla kardeşlerimize karşı merhametli davranalım. Hatalarını bağışlayalım. Kusurların peşine düşmeyelim. Günahları örten olalım. Böyle yapalım ki, bizlere de merhamet edilsin. Bu geceyi kardeşlerimizin dertleriyle dertlenerek ihya edelim. Bu gece aynı zamanda kardeşlerimizin sıkıntılarına çare olma gecesidir. Onlara yardım elini uzatarak bu geceyi daha güzel hale çevirebiliriz. Diğer yandan bizleri inşallah Ramazan Bayramı ile sevindirecek olan Rabbimize el açıp içinden bulunduğumuz bu sıkıntılı günlerden kurtarması için bol bol dua edelim. Ellerimizi semaya açarak Yüce Rabbimize bu gecenin hürmetine camilerimize kavuşa bilmek, tekrar kardeşlerimizle omuz omuza vererek saf tutabilmek ve idrak edeceğimiz Kadir gecesini ve nihayetinde kavuşmayı umut ettiğimiz Ramazan Bayramımızı bizlere hayırlı kılması için dua edelim. Rabbimiz Kadir Gecesinin ve bu mübarek günlerin hürmetine hatalarımızı, yanlışlarımızı ve günahlarımızı affeylesin. Bayram sabahına hayırlar içerisinde, sevdiklerimizle beraber ulaşmayı güzel bir bayram geçirmeyi bizlere nasip etsin. Bu vesile ile Kadir Gecenizi tebrik ediyor, milletimiz ve tüm İslam âlemi için hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.” /Sultan Şehir/

 

 

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: Kadir Gecesinin Kadrini Bilelim


200 sürekli işçi alınacak

ESTAŞ-üniversite iş birliği meyvelerini verdi

Ankara ile Sivas arasını 2 saate indirecek dev proje hız kesmiyor

Vali Ayhan, dur durak bilmiyor

Vali Ayhan, pide ustası oldu

Sulama kanalından çıkan kurt yavruları şaşkınlık yaşattı

Kısıtlamaya hiçe sayarak trafiğe çıkan alkollü sürücüye ceza yağdı

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta