BAĞIMSIZLIĞIMIZIN MÜJDECİSİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımlayan Vali Salih Ayhan, “Samsun'da yakılan istiklal meşalesi, milletimiz için bağımsızlığın müjdecisidir” dedi.

Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindekilerin 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya ayak basarak Millî Mücadeleyi başlattıkları tarihi günün 101. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcını simgeleyen 19 Mayıs 1919’un Türk milletinin, kendi özgür iradesine, istiklal ve istikbaline her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiği tarih olduğunu belirten Vali Ayhan, “19 Mayıs, vatanımıza ve bayrağımıza yönelen tehditleri milletimizin canı pahasına bertaraf edeceğini gösterdiği bir tarihtir. Samsun'da yakılan istiklal meşalesi, milletimiz için bağımsızlığın müjdecisidir. Birlik ve beraberlik içerisinde, azim, cesaret, kararlılık ve inançla verilen o eşsiz mücadele Sivas Kongresi’nde alınan tarihi kararlar sonrasında Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır. Bu kutlu mücadele de Kurtuluş Savaşının hazırlıkları yapılan ilimiz ise 108 gün boyunca Millî Mücadelemizin karargâhı olmuştur. İstiklal mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin de bir göstergesidir” dedi.

“İstiklal şuuruyla yetişen gençlerimiz, tarihlerine sahip çıkmaları, milli değerlerine bağlılıkları, her açıdan nitelikli ve donanımlı olmaları sayesinde, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımada temel unsur konumundadırlar” diyen Vali Ayhan, “Gençlerimizin, çağın gereklerine uygun bilgiler üreterek insanlığın hizmetine sunmaları ve geleceğin dünyasında söz sahibi olmaları en büyük arzumuzdur. Ülkemizi yeni ufuklara onların fikirleri, buluşları, düşünceleri, azim ve kararlılıkları taşıyacaktır. Gençlerimize armağan edilen bu bayramın 101. yıl dönümü her ne kadar talihsiz bir süreç yaşadığımız koronavirüs gibi sıkıntılı bir salgın dönemine denk gelse de bu önemli tarihin coşkusunu, sevincini evlerimizi süsleyerek, bayraklarımızı asarak, İstiklal Marşımızı balkonlardan, camlardan haykırarak kutlayacağımızı düşünmekteyim. Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain kalkışma planında ve sınır ötesi operasyonlarda şehit düşen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum” şeklinde konuştu. /Sultan Şehir/

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: BAĞIMSIZLIĞIMIZIN MÜJDECİSİ


Millet bahçesi 20 gün içerisinde açılacak

Yok olan tarih yeniden canlandı, açık hava müzesi olacak

Bozkırın ortasındaki saklı Cennet ‘Yıldız Şelalesi’

Kazakistan’da 31 Mayıs tarihi

BAŞKAN BİLGİN MESİRE ALANLARINI İNCELEDİ. (Videolu Haber)

13 bin yıldır genetiği bozulmadı

Cuma’yı terk etmemek için hastane gitmek istemedi

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta