“Altınkale, Özgün Bir Proje Olacak”

Vali Salih Ayhan, Sıcak Çermik’te yer alan ve ilimize önemli bir turizm değeri katacak olan ‘Altınkale Projesi’ çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Vali Salih Ayhan, ‘Altınkale Projesi’ çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan Sıcak Çermik termal sahasındaki limonit ve hematit içerikli sulardan faydalanılarak bölgede Denizli ilindeki Pamukkale’ye benzer altın renginde bir projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Sıcak Çermik, Sivas’ımızın göz bebeğidir. Şifa kaynağı olmakla birlikte buraya biraz daha fonksiyon vererek daha işlevsel hale getirmeye çalışıyoruz. Sivas İl Özel İdaremizce geçen yıl başlatmış olduğumuz Altınkale projemizde belli bir aşamaya geldik. Renginden dolayı Altınkale ismi verilen bu proje, bölgede bir farkındalık oluşturacak ve Sıcak Çermim’e canlılık katacaktır. Pamukkale’ye benzer şekilde, basamaklı havuzlar ilgi çekip hayranlık uyandıracaktır. Yaklaşık 22 bin metre kare alanda Sivas’ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından faydalanılarak yapılan Altınkale, Pamukkale'nin rakibi değil, kardeşi olacaktır. Burada suyun renginden faydalanıyoruz. Suyu doğal ortamına bıraktığımızda tortu oluşmakta ve seyirlik bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Tasarımıyla da bölgeye çok farklı bir işlevsellik kazandırılacak. Proje bitince bölge cazibe merkezi haline gelecek. Yoldan geçenlerin, buraya ziyarete gelenlerin uğrak yeri olacak. Proje, Türkiye'de ilk, farklı ve özgün olacak. Ülkemizde dikkat çekici bir yer olacağına inanmaktayız. Yeni sezonda çermikte görsel bir manzara ortaya çıkacağını düşünüyorum. İnşallah burayı bu sene hizmete açacağız.” dedi.

Projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı da Destekliyor

Projenin şimdiden ülke genelinde olumlu tepkiler aldığını belirten Vali Salih Ayhan, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ile 8 milyon liralık bir projeyi hayata geçiriyoruz. Doğal oluşum şekillenmeye başladı. Etrafına biraz daha peyzaj çalışması ile birlikte renk katacağız. Görsellik daha da üst seviyeye çıkacak. Proje içerisinde havuzlar, yürüyüş alanları, fotoğraf çektirme alanları, dinlenme alanları olacak. İnsanlar çıplak ayakla girerek suyun o doğal sıcaklığı ve şifasından istifade edecekler. Bu çok nitelikli, vizyon ve prestijli bir projedir" dedi.

Vali Ayhan, Sıcak Çermik’e rekreasyon alanları, meydan, geleneksel çadır alanları, yöresel ürünler pazarı gibi termale hareketlilik kazandıracak projelerinde yapıldığını sözlerine ekledi. 

İnceleme gezisinde, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu, MTA Orta Anadolu I. Bölge Müdürü Ramazan Daştan, Sıcak Çermik Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ÇETAB) Müdürü İsmail Taştan, Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun ile ilgili teknik personeller de yer aldı.

 

Haber Kaynak : http://sultansehirgazetesi.com
Anahtar Kelimeler: “Altınkale Özgün Proje Olacak”


Millet bahçesi 20 gün içerisinde açılacak

Yok olan tarih yeniden canlandı, açık hava müzesi olacak

Bozkırın ortasındaki saklı Cennet ‘Yıldız Şelalesi’

Kazakistan’da 31 Mayıs tarihi

BAŞKAN BİLGİN MESİRE ALANLARINI İNCELEDİ. (Videolu Haber)

13 bin yıldır genetiği bozulmadı

Cuma’yı terk etmemek için hastane gitmek istemedi

Sivas’ta ihracat ve ithalat azaldı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDEN ANADOLU’YA  “CORONA VİRÜS” GÖÇÜ OLACAK

ESTAŞ ödüle doymuyor

Dünya’nın köşe yazarından ESTAŞ’a övgü

Esnaflara yıpranma payı getirilmeli

Ekrem Ekşinin ödülünü Eken verdi.

Türkiye traverten rezervlerinin yüzde 18'i Sivas'ta